HAARL PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 06 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5 Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 3 Mei 1890. EELEPHO t)<N NUMMER TLiiPlluNISCHJi VLRBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar piaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden ge/plaatst. op ZONDAG 4 Mei 1890. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Hoog. Voorm. 10 nre, Snethlage. Nam. 2 ure, Hoog. 49e Zondag. ?s Avonds 6 nre, Moeton. Bevestiging van Onderlingen en Diakenen. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, A. Voorhoeve, pred. te Amsterdam. (Voor Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Smeding. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Prof. Ds. Chantepie de la Saussaijete Amsterdam. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, JA. Böhringer van Amsterdam. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Baron van Doorn. Ds. Moeton verwacht Maandag weder zijne leerlingen aan de Groote Kerk op de gewone uren, en die van Woensdag avond, even als de vorige week, Dinsdag avond op hetzelfde unr. De Heer Bremer hoopt in deze week al zijne catechisaties op de gewone uren te hervatten. HH. Kerkvoogden berichten met dankzeg ging van den Heer B. ontvangen te hebben 10.voor de verlichting in de Groote Kerk. Zij bevelen zich dringend aan voor meerdere giften om deze verlichting te voltooien. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Veis en. Voorm. 9| ure, R. Faber, Godsdienstonderwijzer te Haarlem, 's Avonds 6V2 ure, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, D. P. Brans, Theol. cand. te Amsterdam. Nam. 2Vs nre, geen dienst. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 nre, C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Va ure, J. D. van Ariel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 91/2 nre, M. B/ichli Fest. Eens belangrijke concessie aanvrage. Door de firma Hijmans Zoon, den beer Arnold de Jong te Amsterdam en den heer J. J. van Minden Jr. te Haarlem is eene con cessie aanvrage gedaan aan den Kaad alhier voor den bouw en het in exploitatie brengen van eenen stoomtramweg van Haarlem naar Zandvoort (Bad), welke de volgende route door deze gemeente zal nemen. Aanvang ter hoogte van de Paviljoenslaan, in de onmiddellijke nabijheid van het nieuwe Zuiderspoorwegstation in den Hout en het Kurhaus der Staalwaterbron, vervolgens langs den kleinen Houtweg, Kampervest, Spaarne, Gedempte Onde Gracht, Boter markt, Barrevoetstraat, Keizerstraat, Wil- helminastraat,Wilsonspleiu,Leidsche vaart, Zaudvoorderlaan, Hoogen weg, Groote Bad huis. Het doel van dezen tramweg zal zijn, eene goedkoopere, snellere en betere verbin ding tnssohen Haarlem en Zandvoort te verkrijgen. Wanneer de nieuwe Maatschap pij tarieven gebruikt even billijk als de N. Z. Hollandsche stoomtram weg, waar men b. v. van Haarlem naar Leiden le klasse slechts ƒ0,50 te betalen heeft, dan zal een uitvluohtje naar Zandvoort niet meer tot de dure uitstapjes behooren en ook nog een zeebad door hen gebruikt kunnen worden wier middelen dit tot dusverre niet veroorloofden. Het totstandkomen van dezen tramweg is voor Haarlem van het hoogste belang, geeft velen een bestaan, opent voor velen de gelegenheid om onmiddellijk nit hnnne woning in 20 a 30 minuten in het zeebad te zijn en aan onzen winkelstand, welke door de ongelijke concurrentie met Ameterdam eene voortdurenden strijd te voeren heeft, gelegenheid een groot deel van Zandvoort 's vreemdelingen verkeer tot zich te trekken. Dat er bezwaar tegen het gebruik van stoom zoude zijn, is haast niet denkbaar, nu door de uitstekende remwerk- tuigen van den tegenwoordigen tijd, een on geluk bijna ondenkbaar is, trouwens hoevele steden zijn Haarlem hierin niet voorafge gaan, zoowel in Nederland als daar builen, men denke aan Birmingham en Scheffield, plaatsen met buitengewoon groot verkeer, waar het eenige middel van vervoer de stoomtram is, en onophoudelijk tot laat in den avond elke vijf minuten passeert. Reeds gedurende eenige jaren had dit op kleine schaal plaats,doch het steeds aangroei end getal kinderen maakte het noodig, een ruim lokaal te zoeken. Het bestuur van,, We ten en Werken" was zoo goed eeu lokaal voor dit doel beschikbaar te stellen maar. nu komen er boeken te kort voor al de aan vragen. Jongens maken er het drukst ge bruik aan, reisavonturen en de boeken van Andriessen vallen 't meest in hun smaak, zij weten soms h3el aardig te vertellen van hetgeen hen boeide en aantrokde boeken, waar zóó uit verteld wordt, doen dan opgeld, een ieder wil ze lezen. De kleineren, die nog niet vlug lezen, krijgen prentenboekjes, maar daar is de voor raad al heel dun van. Alle kinderboeken zijn dus hoogst welkom. Moge menigeen zich opgewekt gevoelen één of meer boekjes te zenden aan het gebouw „Weten en Werken" voor „de kinderbibliotheek." Kinderboeken. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld G.Ez. Nam. 21/2 nre) van Koetsveld C.Fz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Hebt gij bij het schoonmaken en opred deren der boekenkasten soms boekjes gevon den, die geen dienst meer doen en voor kinderen geschikt zijn? Bewaar ze niet langer, ze geven u maar last en worden te ouderwetsch voor een volgend geslacht. Nu, op dit oogenblik, kunt gij zelfs met één lees- of prentenboekje wèl honderd kinderen pleizier doeo. Vraagt gij, hoe? Eens in de week mogen kinderen uit het volk, tnssohen 8 en 15 jaar oud, in „Weten en Werken" komen, waar eenige jonge da mes, bij benrten, aanwezig zijn om boeken ter lezing uittereiken. KRONIEK Oppervlakkig beschouwd, deed de Raads zitting van Woensdag 30 April j.l. zich zeer onschnldig aanzien, inderdaad echter was zij langdurig en niet zonder incidenten. Bij den aanvang werden de nieuw ge kozen leden, de Heeren de Lanoy en de Haan Hugenholtz beëedigd en geinstal- leerd. Art. 83 van de Grondwet en art. 39 van de Gemeentewet werden door den Voorzitter voorgelezen, en door den eersten met eene verklaring, door den Heer Hu genholtz met den gebruikelijken eed be vestigd. Daar de Heeren Huet en Prias de plaatsen hadden ingenomen van de Heeren Derx en Heshnysen, namen de nieuwe leden zitting op de daardoor open gevallen zetels, nadat de Burgemeester hen op de gewone wijze had gecomplimenteerd. De Voorzitter deed daarop de mededee- ling. dat er een plan was opgemaakt eener nieuwe geldleening en gesteld in handen der commissie van financien. Een aanbod van den Heer Gallandat Huet van de bij de wet gevorderde zeven voor de Stadsapotheek, welke door hem niet konden geleverd worden als zijnde lid van den Raad, werd onder dankbetuiging aanvaard. De bezwaarschriften tegen het kohier worden gesteld in handen van de oommis sie daarvoor benoemd. Een voorstel tot uitgifte van gronden in den Hout, aan den Heer Posthuma c.s. werd gesteld in handen der commissie van den Hout en Plantsoenen. 38 aandeelen in de geldleening der gemeente zijn uitgeloot. Ingekomen is een rekest van de Heeren Hijman c.s. om concessie voor eene tram naar Zandvoort, alsmede een rekest van eenige boterverkoopers tegen de voorge nomen verplaatsing van de Botermarkt naar de vleeschhal. Ten slotte deelde de Burgemeester mede, dat hij in handen van den Commissaris des Konings den eed had afgelegd bij gelegenheid zijne herbenoe ming, en dat hij zijn ambt weder met vreugde had aanvaard, vertrouwende op den stenn en de hulp van den Raad en den Secretaris. De Heer von Reeken wenschte den BnrgemeeBter geluk met zijne herbenoe ming. Hij wil thans niet in 't bizonder nagaan wat hij voor de gemeente geweest is, gedurende zijn 24 jarig bewind, maar alleen zijn waardeering uitspreken voor de werkzaamheid en den ij ver daaraan door hem ten toon gespreid. Als de Raad hem met zijne herbenoeming gelukwenscht, dan doet hij dat tevens ziohzelve en de gemeente, en hoopt dat hij nog vele jaren met den zelfden ijver en lust zal mogen blijven werken. Met instemming en applaus wer- den deze woorden door allen begroet. De Heer Huet alleen verzocht buiten stemming te blijven, bij deze hnlde den burgemeester gebracht. Hoezeer deze zon derlinge houding iedereen trof, laat zich liohtelijk begrijpen, toch was dit slechts een voorspel van hetgeen later nog door den Heer Huet tegen den Burgemeester werd in 't midden gebracht. Nadat eerst nog het gymnastieklokaal verhuurd was, ging men over tot het be noemen van een Wethouder in plaats van wijlen den Heer Heshnysen. Zooals te voor zien was, werd de Heer M. O. de Kanter als zoodanig benoemd, die toen verklaarde gebrnik te willen maken van den hem toe komenden tijd van beraad, maar later na de onvermijdelijke geheime zitting zich bereid verklaarde, die benoeming aan te nemen. Tot lid van de commissie van Hont en Plantsoenen werd benoemd de Heer Mr. W. A. 't Hooft. De echt Germaansche voor liefde en vereering van hoornen van den Heer 't Hooft is onmiskenbaar gebleken, toen hij nog op 't laatste oogenblik den iep voor zijn woning aan het Bolwerk redde van een anders wissen dood, tooh was het jammer, dat er in den geheelen Raad geen specialiteit voor deze commissie te vinden was. Een brief van den Commissaris des Ko nings berichtte den Raad dat de Burge meester in zijne handen den eed had afge legd en werd voor kennisgeving aangeno men. In zake de aanslag van den Heer L. J. J. Michielsen werd op voorstel van B. en Wbeslist dien aanslag te berekenen over twee maanden in plaats van over drie maanden. Daar de Vleeschhal niet meer aan zijn bestemming voldoet slechts één bank wordt nog verhuurd, wenschten B. en W., de voorhanden ruimte te benuttigen om aldaar een Botermarkt te vestigen en wel in 't bij/.omler voor natuurboter. (Waarom niet liever roomboter?) Enkele boeren van de Botermarkt had den zich daartegen verzet. Dezen waren echter niet goed ingelicht, daar het niet de bedoeling was van het Dagelijksch Be stuur hun te dwingen hun plaats op de Botermarkt te verlaten, maar alleen daar enboven voor hun de gelegenheid open te stellen in de Vleeschhal. De Heer Huet was er tegen om die ge legenheid alleen te geven aan de natuur boter, hij wilde ook de margerine er toe laten, daar die toch door de tegenwoordige wet zeer goed onderscheiden kan worden van roomboter. Om dit gevoelen aan te prijzen haalde hij het voorbeeld aan van een boter- kooper, die niet alleen beide soorten ver kocht, maar zoo weinig om den naam scheen te geven waaronder hij zijn waar ter markt bracht, dat hij op alles het woord surro gaat plaatste. Deze zonderlinge manier van handelen, wekte de verbazing op van den Heer Prins, wien zoo iets nog nooit was voorgekomen, en die daarom meende te moeten betwijfelen of de man die het deed wel goed bij 't hoofd was. De Raad keurde het nu goed de Vleesch hal ook voor Botermarkt in te richten. Toen echter B. en W. volgens het ouder- wetsche gebruik ook hieruit weder eenige inkomst voor de gemeentefinanciën wilden trekken, evenals dit bij de Paardenmarkt

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1