Nederlandsch en Fransch rundvee, in België ingevoerd, wordt daar te lande te genwoordig belast met een invoerrecht van gemiddeld vijftig franes per stuk. Dit heeft de vleeschprijzen met ongeveer 25 centimes per kilogram doen stijgen. Men ziet hier alweer een be wijn, dat bescher mende rechten den beschermenden ten goe de komt en geenszins het algemeen, m. a. w. dat zij slechts in één richting gunstig werken. Te Roubaix en te Tourcoing zijn werkstakingen uitgebroken, gepaard met ernstige ongeregeldheden, waarbij aan slagen op den eigendom werden gedaan, waardoor de infanterie verscheidene char ges maakte tegen de benden werkstakers. Verschillende personen werden gevangen genomen. Het eiland St Helena, hekend als verbanningsoord van Napoleon, heeft eeni ge maanden geleden drie andere politieke gevangenen ter herberging gekregen, die ook wel eens van zich hebben doen spre ken. De voornaamste daarvan is de 22ja- rige Dinizoeloe, de zoon van den beken den Cetewayo. De twee andere zijn zijn ooms, Oendaboeko en Tshingana, mede Zoeloe-opperhoofden. In het laatst van 1888 werden zij wegens opstand en ver raad tegen Engeland gevangen genomen. Dinizoeloe werd na een onderzoek, dat tot April 1889 duurde, veroordeeld tot, 10 jaar verbanningsstraf, zijn ooms kregen 15 en 12 jaar. In de Universal Review van 15 April heeft miss Colenso, dochter van den voormaligen bisschop van Natal, een artikel gepubliceerd om aan te too- nen, dat deze Zoeloe-hoofden zeer onrecht vaardig zijn behandeld. De gouverneur van Barcelona, in welke stad hevige onlusten zijn uitgebro ken heeft het bestuur der stad overge dragen aan den legerbevelhebber, die den staat van beleg heeft afgekondigd. Ook te Valencia en in de provinciën Saragossa, Hu- elva en Catalonië nemen de ongeregeldhe den toe. Aan de Cortes is een ontwerp ingediend, waarbij de acht-urige werkdag zou worden vastgesteld. Het openingsprogramma voor de ten toonstelling te Edinburg vermeldde o. a. psalmgezang, voorafgegaan door gebed. Het koor voor het psalmgezang stond gereed en wachtte op het gebed. Iedereen wachtte maar niemand hoorde het gebed. De auto riteiten keken elkaar aan, er ontstond ee- nige hilariteit en gemompelde dominê is vergeten. De Hertog van Edinburg keek naar zijn laarzen, de Hertogin beet op haar lippen en de burgemeester werd nu rood en dan bleek, maar nam ten slotte een kloek besluit. Hij verzocht het koor te beginnen met het psalmgezang. Inmiddels werd onder de aanwezigen een dominé ontdekt, die na het gezang voor het ge bed zorgde. - In enkele veenplaatsen hebben de werklieden het werk weder aangevangen. Ook de werklieden op een steenfabriek na bij Druten hebben het werk weer opgevat. Te Venloo is men voor een paar dagen begonnen te beproeven, om eene in de Maas gezonken veerpont, die tijdens de revolutie van 1830 aldaar in den grond geschoten werd, op te halen, omdat reeds meermalen schepen, bij lagen waterstand, daarop stieten en schade bekwamen. Te Leeuwarden verlieten de vorige week twee scharenslijpers, vader en zoon niet hunne woning om hun ambacht uit te oefenen, niettegenstaande den marktdag. Toen de buren op het herhaalde kloppen geen antwoord ontvingen en de deur ongeslo ten zijnde daarop binnentraden, vonden zij beiden nog te bed en bespeurden al spoedig, dat de zoon was overleden, ter wijl de vader in bewusteloozen toestand verkeerde. Daar beiden als groote dronkaards be kend staan, ligt het vermoeden voor de hand, dat misbruik van sterken drank niet vreemd is aan den toestand, waarin zij gevonden werden. Te Veeneudaal vloog dezer dagen een haan op een 2jarig kind aan, dat al leen buiten vertoefde. Aangezicht en hoofd van de kleine werden door het dier deer lijk gehavendmen telde toch niet min der dan 12, waarbij diepe,wonden. Op het angstgeschrei snelde gelukkig hulp toe en werd het kind uit de macht van het woe dende dier gered. Weinige jaren geleden beproefde men opnieuw het eiland Ameland tot eene badplaats te maken. Het heeft echter ook nu niet mogen gelukken. Ten gevolge daarvan zal eerstdaags de opstal van het destijds gebouwde nieuwe badhuis met den daarbij behoorenden inventaris in het open baar worden verkocht. HAARLEM, 6 Mei 1890. Door den heer Mr. R. H. J. Gral- landat Huet, lid van den gemeenteraad, is in zijne hoedanigheid als zoodanig een rekest aan Z. M. den Koning verzonden, inhoudende bezwaren tegen de dezer dagen plaats gehad hebbende herbenoeming van den Burgemeester onzer gemeente. De vol gende punten worden hierbij genoemd Machtsoverschrijding door het Hoofd van het Gemeentebestuur, het houden van ge heime zittingen, tot het behandelen van die in 't openbaar behoorden be te worden en het weigeren van den Burgemeester om mede te werken tot herziening van het rijkspersoneel, waar door Haarlem niet is gebracht in eene hoogere klasse der belasting. In verband hiermede is door twee en twintig raadsleden besloten aan Z. M. den Koning een adres te richten van den na volgenden inhoud: Geven met de meesten eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen leden van den Raad der Gemeente Haarlem: dat zij met leedwezen, verwondering, ver bazing en verontwaardiging hebben kennis genomen van een in een der dagbladen openbaar gemaakt door hun medelid mr. E. H. J. Gallandat Huet tot Uwe Majes teit gericht adres. Met leedwezen, omdat het daarin voorko mende beweren, dat de Burgemeester zich tegenover den Raad aan machtsoversehrij- ding zou hebben schuldig gemaakt, onjuist is, en stellig op misverstand berust. Met verwonderingomdat, zoo de heer Huet van oordeel was, dat onderwerpen aan de orde gesteld in vergaderingen met geslo ten deuren, in het belang der Gemeente in het openbaar moesten behandeld wor den, niets hem heeft belet, daarover langs regel matigen weg eene beslissing van den Raad uit te lokken. Met verbazingomdat hun tot nu toe in het minst niet is gebleken, dat de Burge meester van Haarlem halsstarrig gedu rende eene lange reeks van jaren zou hebben geweigerd, mede te werken tót eene door de ambtenaren van 's rijks be lastingen gewenschte herziening van het rijkspersoneel; Met verontwaardiging eindelijk, omdat, al hebben velen onder hen meermalen bedenkingen doen gelden tegen het finan cieel beleid van den Burgemeester, allen niettemin overtuigd zijn, dat de Burge meester nooit willens en wetens als stelsel heeft aangenomen, de vermogenden laag te belasten, tengevolge waarvan de minver mogenden dubbel zware lasten moeten dra gen. Zij achten zich daarom gehouden en verplicht, met den meesten eerbied ter kennisse van Uwe Majesteit te brengen, dat zij in geenen deele kunnen instemmen met het door hun medelid mr. R. H. J. Gallandat Huet tot Uwe Majesteit gericht adres, doch integendeel het indienen van dat adres ten zeerste betreuren. Van Uwe Majesteit de getrouwe onderdanen Jhr. J. W. M. v. d. Poll, H. Enschedé, 'G. W. v. Dieren Bijvoet, D. de Haan, C. G. von Reeken, J. H. Stoel Az., M. O. de Kanter, J. de Clercq van Weel, J. v. Ek, N. G. Cnoop Koopraans, W. A. 't Hooft, jhr. mr. A. J. Rethaan Macarè, J. Krol, W. Stolp, A. van der Steur Jr., J. J. Sneltjes, J. A. Lode- wijks, J. Sabelis, C. Prins Sz., jhr. mr. F. W. van Styrum, Ed. de La- noy, mr. Th. de Haan Hugenholtz. Van dit adres is afschrift gezonden van den Burgemeester, den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, den Commissaris des Koningsin Noordholland en Mr. R. H.J. Gallandat Huet. De heeren T. Figee, Mr. A. C. Waller en Mr. R. H. J. Gallandat Huet bevon den zich buitenslands. De hier bestaande Kegel-Vereeni- ging „de Phoenix" heeft eenen kegelwed- strijd uitgeschreven, welke zal gehouden worden, op de zoo gunstig bekende banen van het sportterrein „de Phoenix" aan de Parklaan, alhier. De wedstrijd zal ge opend worden op Maandag 26 Mei a.s. Alsdan zullen de Korps- en de Personee- le-wedstrijd plaats hebben, terwijl van ge noemden datum tot Zondag 1 Juni de banen voor den wedstrijd op de vrije baan zullen zijn opengesteld. Ieder kegelaar kan in die tusschen liggende dagen zijne krach ten beproeven en behoeft daarvoor geen lid van eene kegelvereeniging te zijn. Voor de verschillende afdeelingen van den wedstrijd zijn gouden, verguld zilveren en zilveren medailles beschikbaar geBteld. Bo vendien zijn voor de laatst genoemde af- deeling zeer fraaie kunstvoorwerpen als prijzen aangekocht. Vier en dertig ge zelschappen hebben zich tot deelneming doen inschrijven. Dit kegelfeest zal dus zeer geanimeerd zijn en ook voor de Leden van „de Phoenix" groote aantrekkelijk heid hebben, vooral met het oog op de concerten, welke bij die gelegenheid wor den gegeven. Op Maandag avond, 26 Mei, zal o.a. de Heer Joh. M. Coenen met het Paleis-orkest uit Amsterdam het feest op luisteren. De wakkere Directie van „de Phoenix", die alweer nieuwe zaken op haar schoon terrein heeft aangebracht en zooveel heeft verbeterd en verfraaid, zal ook zeker nu niet ingebreke blijven, het den bezoekers in alle opzichten zoo aan genaam mogelijk te maken. In de vergadering van de leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid, Maandag avond ge houden, werd door den heer P. van Cap- pelle, Ingenieur te Rotterdam, behandeld de Electrische verlichting door middel van Centraal Stations. Nadat Spreker had in herinnering gebracht welke kolossale om wenteling de verlichting had ondergaan se dert 1770, toen men veronderstelde, dat er nooit iets beters zoo tot stand gebracht worden dan de toen in gebruik genomen réverbères, werd gewezen op het feit, dat zelfs de Elektrische verlichting gedurende het laatste tiental jaren verbeteringen had ondergaan en dat nu reeds tot stads- verlichting in Amerika 5600 Centraal Sta tions vele honderdduizendtallen elektri sche boog- en gloeilampen voeden. Tot goed begrip van de uitdrukkingen Elektrische stoom, geleiders en niet-gelei ders werden eenige goed bevattelijke voor beelden bijgebracht, terwijl vervolgens de benamingen Ohme, Volte en Ampère wer den verklaard en werd aangetoond wat men te verstaan heeft door eene dynamo- Elektrische machine, waarna de methoden besproken werden, waarop de elektrische verlichting door middel van Centraalstations kunnen plaats hebben, bij welke de acou- malator, dienende tot opbewaring der electrioiteit, alsmede de inductor vanRuhm- korf en de transformatoren ter sprake kwa men en tevens een monster werd vertoond der geleiding. Spreker stelde vervolgens in 't licht dat de beide stelsels, wisselstroom of geen wis selstroom, elk voor-en ook nadeelen aan kleefden, doch de nadeelen van het eerste door doelmatig toezicht tot een minimum konden herleid worden en men bij de keu ze van stelsel rekening had te houden met plaatselijke omstandigheden. Vervolgens kwam de financieele kwes tie ter sprake, waarbij de meting der ver bruikte elektriciteit natuurlijk een gewich tig onderdeel is. De prijs werd berekend op 2,4 cent per licht, gloeilamp, en per uur. Spreker noemde het vervolgens voor elk gemeentebestuur een zaak van aan belang om nu reeds het vraagstuk der Elektrische Btadsverlichting ter hand te nemen en grondig te bestudeeren, aange zien de financieele zijde, voor gemeenten die zelf exploiteeren, wijst op een netto winst van 6 pet. Spreker meende echter met grond te mogen veronderstellen, dat de toeneming van het gebruik der electriciteit tevens gepaard zou gaan met eene toeneming van gasverbruik, eene reden te meer om zelf- exploiteerende gemeenten er spoedig op be dacht te doen zgn om aan de electriciteit de noodige aandacht te schenken. De zeer belangrijke rede wekte veel be langstelling. De vergadering was in ver gelijking met vroegere van gelijke strek- goed bezocht. Gisteren namiddag is een 14 jarige knaap, die op de paardenmarkt aan den Dreef met andere jongens speelde, over een steen gestruikeld en gevallen, waarbij hij zgn rechterarm heeft gebroken. Hij is naar het St. Elisabets Gasthuis overge bracht. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebbeu zicb de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantooriooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkerskuecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.) Voorwerpen, gedeponeerd aan hot Commissariaat vanPolitie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een R. K. gebedenboekje. Een school boek. Een rol matten. Een rijtuig- moer. Twee parapluies. Een lapje rood flanel. Eene ledige portefeuille. Eene roode pluim. Een trommeltje met koffie. Een wandelstok. Eeue slinger eener klok. Twee wollen kinder kous jes. Een signet. Eene zilveren broche. Eene mand met springveeren. Een in gepakt reclamebord van Van Houten. Eene kar. Een pakje visitekaartjes van verschillende namen. Een rolletje lap pen. Een ring met eenige sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij P. de Droog, Minnebroedersteeg no 22, een potje, ge vuld met boter. Idem bij A. Seherpen- huysen, nieuwe Groenmarkt no 24, eene zwarte parapluie en een Protestantsch kerkboek. Idem bij C. van Zalen, Klei ne Houtstraat no 97, een werkbuis. Idem bij Koper, koster der Remonstrant- sche kerk, Nassaukade no 1, een lorgnet, in die kerk achtergelaten. Idem bij J. Hagebout, nieuwe Kruisstraat no 13, een onderstuk eener gouden oorbel. Idem bij J. Wagner, Nassaulaan no 24, een stuk kinderspeelgoed. Idem bij den Opziohter over de gemeente-Reiniging, Harmenjans- weg, eene zilveren suikertang en twee bil jart ballen, in het vuilnis gevonden. PAARDENMARKT 5 Mei 1890. Aangev. Prijs. 282 paarden f 70 tot f 600- 1 Veulen. Over 't geheel waren er zeer goede paar den ter markt en bestonden uit inlandsch en gekruist ras waarbij ook enkele luxe paarden. De handel was vrij levendig. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand April 1890. Aardappelen. Aangev. 937, verk. 442, H. L. L. pr. ƒ1.25, H. pr. f 3.25 p. HL. Appellen. Aangev. 11. verk. 9. H.L. L. pr. f 10.00, H. pr. 13.00 p. H. Boter. Aangev. 1004, verk. 980 Kilog. L. pr. ƒ1.05, H. pr. ƒ1.30. Biggen. Aangev. 340, verk. 323 st. L. pr. ƒ7.00, H. pr. ƒ21.00. Markt van 5 Mei 1890. Aardappelen. Aangev. 90, verk. 90, H.L. L. pr. 1.50 H. pr. 2.50 p. H.L. Boter. Aangev. 406, verk. 348, K.G. L. pr. 1.00 H. pr. 1.15 p. K.G. Biggen. Aangev. 79 verk. 74 stuks. L. pr. ƒ7.00 H. pr. 20.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 5 Mei. Witte tarwe f 7.10 ƒ7.25 Rogge 5.25. Haver 4.10 Bruine boonen i> 7.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Mei 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndanteVolckmar. 3. SonateA. G. Bitter. 4. Marche religieuseGigout. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2