lyr Q P1 PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 08 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Twaalfde Jaargang. jJX O \J met AMSTERDAM. van ZATERDAG 10 Mei 1890. Begrafenissen Belanghebbenden worden er op merkzaam op gemaakt, dat het aan de onderopzicbters is verboden zich in te laten met het vervoer van lijken wier begrafenis niet stedelijk geschiedt. op ZONDAG 11 Mei 1890. N ieuwsberichten. a— TELEPHOOït NUMMER TELEPHONISCHE -VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 cent6n per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 6 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar pïaaisrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advert&ntien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders van HAAR LEM maken belanghebbenden opmerkzaam dat, desverlangd, van Gemeentewege wordt gezorgd voor het vervoeren van LIJKEN van het sterfhuis naar de begraafplaats, en wel tegen betaling van f 14,— wegens bet lijk van een persoon boven 42 jaren. 4,wegens het lijk van een kind tnsschen 5 en 12 jaren. ƒ3,wegens het lijk van een kind beneden 5 jaren. De begrafenis geschiedt op de volgende wijze: van het lijk van een persoon boven 12 jaren met eene met 2 paarden bespannen lijkkoets, voorzien van roef en kleed en onder geleide van één onderopzichter en zes lijk bezorgers van het lijk van een kind tnsschen 5 en 12 jaren met eene lijkkoets met één paard en onder geleide van één onderop zichter en twee lijkbezorgers; van het lijk van een kind beneden 5 jaren met eene lijkkoets met één paard en onder geleide van één onderopziohter en één lijkbezorger. Yoor iederen onderopziohter of lijkbe zorger. boven gemeld getal verlangd, wordt ƒ1,in rekening gebracht. g* Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ter Gemeente-Secretarie. Haablem, 6 Hei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. De Secretaris: A. A. LAND. Groote Kerk. Vroegpr. 7 nre, Smaan. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 nre, Snethlage. 50e Zondag, 's Avonds 6 nre, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Geen dienst. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Ds. Dee, «y te Koekengen. i - fLuthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezindeo Voorm. 10 are, de Vries. Remonstrantsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Laurillard, pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. De. Hoog zal in deze week geene cate chisaties honden. In dank ontvangen bij den Heer Bie- rens de Haan, postmerk Haarlem, 25, „Dankoffer voor de ehr. school van on- en minvermogenden te Haarlem, 1 Mei 1890. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, 6'. Boon. Pred. te Beverwijk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, H. A. Lndicig, Pred. te Heer Hugowaard. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Nam. 2Va nre, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 nre, Mulder. Hillegom. Voorm. 91/2 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanon. Voorm. 40 nre, C. van Koetsveld G.Ez. Nam. 21/2 nre, C. van Koetsveld C.jEz. Sandpoort. Voorm. 10 nre, Jvan Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, 11. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 nre, H. Waardenburg. Doops bediening, 's Avonds 61/2 nre, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 21/2 nre, O. Schrieke. Doopsbediening. Eerste Kamer. Met algemeene stemmen nam de Kamer Woensdag de ontwerpen regelen de de pensioenen voor burgerlijke ambte naren, en voor hunne wednwen en weezen aan. De heeren van Lier en van Weide ren Rengers drongen aan op Rijkspe»si- oenen voor Gemeentelijke ambtenaren. De heer van Lier wensehte, dat ook aan leer aren van het gymnasium in gemeenten, die niet tot instelling daarvan verplicht zi)n, aanspraak op Rijkspensioen zou wor den geschonken. De heer Vening Meinesz achtte Rijkspensioenen voor Gemeente ambtenaren nadeelig, en was van oor deel dat de burgemeesters doordoor een deel hunner zelfstandigheid zouden verlie zen. De Min van Fin. betoogde, dat in dit wetsvoorstel de pensioneering van Ge meente-ambtenaren niet paste, daar het hier alleen geldt ambtenaren, die zelf bij dragen. De zaak zelve zon hij onder de aandacht van zijn ambtgenoot voor Bin- nenl. Zaken brengen. Daarna was aan de orde het ontwerp houdende verbodsbepa lingen op het dragen van wapenen, dat krachtig bestreden werd door de heeren Molenburg, Alberda van Ekestein en Vlie- lander Hein, die daarin zagen een previ- legie voor slecht gezinden en beperking van vrijheid over goedgezinden om zioh te verdedigen en te beveiligen. De heer Melvil van Lijnden was vóór het ontwerp, als feitelijke handhaving van den bestaan- den toestand. De heer van Swinderen was niet bizonder ingenomen met het ontwerp. Da Min. van Just, verdedigde het ontwerp als noodzakelijk in 't belang der veiligheid, daar thans de politie het recht mist, aan landloopers en vagebonden de wapenen te ontnemen, die zij bij hen vindt. Mocht het ontwerp verworpen worden,dan zou de Min. het dekreet van 1728 geheel moeten intrek ken. De heer Wertheim verklaarde zich tegen het wetsvoorstel, omdat men in de wet eene tendens-wet zou kunnen zien, wat echter de heer Vening Meinesz bepaald ontkende. Dit lid zou vóór stemmen hoe wel hij strenger bepalingen tegen het dragen van wapenen wenschelijk achtte, De heer van Tienhoven was tegen het ont werp, dat de veiligheid der goedgezinden op onvoldoende wijze beschermt. Bij ver werping van dit ontwerp kon de Reg, wel degelijk eene betere regeling voordra gen. Het wetsontwerp is aangenomen met 25 tegen 22 stemmen. Tweede Kamer. DinBiiag werd voortge zet het debat over het ontwerp tot ver zekering der vrijheidsbeneming, en wel over art. 3, regelende het binnentreden tegen den wil van den bewoner. De Reg. heeft het art. gewijzigd en opgenomen de woorden„de tot aanhouding bevoegde openbare macht," zoodat blijkt, dat alleen ambtenaren de hier bedoelde vrijheidsbe neming kunnen bewerkstelligenvoorts heeft de Min. verklaard, dat Officieren van Justitie zelf kunnen binnentreden, mits gemachtigd door den Procureur-Generaal. De heer v. d. Kaay, na tevreden gesteld, trok daarop het door hem voorgesteld a- mendement in. Een am. van den heer de Geer van Jntphaas, om art. 3 alleen te laten slaan op misdrijven, en niet op over tredingen, werd bestreden door den Min. en de Komm. van Rapp. en verworpen met 50 tegen 8 stemmen. Een am. van den heer Smidt, om voor het binnentreden des nachts in andere woningen dan van den .gezochte eene bizondere machtiging te eischen, werd aangenomen met 42 tegen 14 stemmen. Nadat een am. van den heer v. d. Kaay, om geen vrijheidsbeneming toe te laten in de vergaderzalen van de Staten- Generaal, de Provinciale Staten en de Ge meenteraden, en in Kerkgebouwen en rechts- lokalen, tijdens de godsdienstoefeningen en zittingen, door de Reg. was overgenomen, werd art. 4 goedgekeurd, 't Geheele wets ontwerp werd aangenomen met 65 tegen 8 stemmen. Daarna werden goedgekeurd eeni- ge naturalizatieontwerpen en een ontwerp tot onteigening voor den lokaal-spoorweg Sauwerdlloodeschaal. Aan de orde was toen het wetsontwerp tot pensioneering van mindere geëmploieerden bij inrichtingen voor de land- en zeemacht. De heer Heldt bestreed het ontwerp dat, volgens hem, niet het belang der werklieden voorstaat, doch alleen aan den Staat vrijheid geeft, zich gemakkelijk van invaliede werklieden te ontslaan, 't ls een onnoodige dwang op werklieden, om aan Rijksinrichtingen te blij ven en eene miskenning van het recht van invaliede werklieden op verzorging. Spreker sprak den wensch uit, dat de Reg. het ontwerp mocht terugnemen. De heer Goeman Borgesius deelde al die bezwaren niet, ofschoon hij het stelsel der Reg. ver keerd achtte. In de zitting van Woensdag zette de heer Borgesius zijne rede van den vorigen dag voort. Hij bestreed het beginsel van het ontwerp van onthouding van pensioen bij tusschentijds heengaan op ontslag, eene volgens hem hoogst onbillijke regeling, een De heer Heldt, blijkbaar gevoelend, dat hij wat hard van stal was geloopen, trachtte zooveel mogelijk zijn houding te rechtvaardigen, en hield vol, dat de werk gevers niet genoeg doen voor verzekering van het lot van den werkman. De heer Goeman Borgesius kwam op tegen de be wering van den heer Hintzen, als zouden de heer Kerdijk en hij drijven naar dwang en staats-socialismehet partikulier ini tiatief werd juist door hen zeer hoog ge steld. Daarmee was de beraadslaging afge- loopen. De 5 eerste artiekelen werden goedgekeurd. Een amendement van de Komm. van Rapp. om het minimum pen- sioens bedrag van f 100 op 150 te bren gen, werd besproken en aangenomen met 56 tegen 17 stemmeneveneens een voor stel van den heer Rooseboom, om de vijf gunstigste der laatste tien dienstjaren bij pensioenberekening tot grondslag te nemen, opdat loonvermindering geen pensioenver mindering ten gevolge hebbe. Bij li chaamsgebreken, die voor altijd handenar beid onmogelijk maken, worden volle pen sioenen toegekend. Een amendement van den heer Heldt, om ook aan op hnn ver zoek ontslagen werklieden op hun 60ste jaar, na tien jaren dienst, aanspraak te geven op pensioen, werd door de Reg. bestreden, die minder bezwaar had tegen een am. van den heer Seret, om na 20 jarigen dienatijd dat recht toe te kennen, straf op het niet blijven. De heer Kerdijk deelde het geopperde bezwaar, doeh zon niettemin vóór het ontwerp stemmeD. De heer Land achtte de wet eeue verbetering, voor welke de werklieden dankbaar zullen zijn. Hij achtte wenschelijk berekening van doorloopende diensten en pensionee ring wegens invaliditeit na 10 dienstjaren ook voor militairen. De heer Seret bracht hulde aan de belangstelling der Regeering in de sociale nooden, en betoogde, dat dit streven verdiende gewaardeerd te worden, in plaats van afgekeurd, zooals door den heer Heldt geschied was. Spreker was voor verbetering bij amendement en verhooging van een minmum pensioen. Ook de heer Goeman Borgesius drong daarop aan. De heer Hintzen verdedigde het voorstel in 't belang van den Staatsdienst en van den werkman tegenover de donkere beschou wingen van den heer Heldt, wiens the orieën en die van anderen leiden tot Staats socialisme, in plaats van de vrije ontwik keling van het individu te bevorderen. Spreker nam den handschoen op voor de werkgevers tegen de aanvallen van den heer Heldt. De Min. van Marine weet de be strijding van den heer Heldt aan diens onbekendheid met het werfpersoneel. Het wetsvoorstel heeft het oog op vast perso neel eene regeling der pensioenen aan andere Rijksinrichtingen moest later in overweging genomen worden, en zóó ook de pensioenen voor loodsen en militairen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1