HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 40 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 17 Mei 1890. op ZONDAG 18 Mei 1890. K E 0 U I E Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per sink. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Barbas. Voorm. 10 ure, Swaan. Nam. 2 ure, Moeton. 51e Zondag. 'b Avonds 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Vraandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, lideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 9 ure, Weiss. Honderdag 's av. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Ds. Moeton verwacht deze week zijne leerlingen van Woensdagavond weder op het gewone uur. Door ds. Smeding is met veel dank ont vangen voor de zending van de Meisjes- naaikrans v. d. Z. f 18.10, en voor de ühr. school voor on- en minvermogenden, de op brengst der collecte 29 April in de Jans- kerk, bij de Zanguitvoering van „God is mgn lied" 19,24. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. M. Snethlage, Pred. te Haarlem. Collecte voor de kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, P. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. 1). van Arkel. Nam. 21/2 ure, J. H. van Arkel. Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 91/2 ore, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2Vs ore, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. s Avonds 7 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, II. Waardenburg. ,s Avonds OV2 ore, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 ore, O. Schrieke. De Vergadering van den Gemeenteraad werd Woensdag j.l. door een talrijk pu bliek bijgewoond, hetgeen zeker was te dan ken aan de aankondiging dat onder de in gekomen stnkken ook behoorden het adres van Mr. Gallandat Hnet aan Z. M. den Koning en het tegenadres der 22 Raads leden. Weldra evenwel verliet het publiek de zaal, daar genoemde stnkken zonder discus sie voor kennisgeving werden aangenomen, en alleen ter openbare kennis werd ge bracht, dat een lange brief van den Heer Gallandat Huet aan B. en W. en den Raad was ingekomen die echter niet werd voorge lezen, maar voor de leden ter visie gelegd. Ook werd nog eene brochure van den Heer Hnet rondgedeeld aan zijne Raadsbroeders, waarin hij hnn dank betuigt voor het in gezonden adres. In de Notulen wordt voorgelezen een bericht van de op Zondag gehouden ver gadering, waarbij aan den Heer Schouten bij zgn 50-jarig feest een cadeau van wege den Raad werd aangeboden. De Voorzitter voegt hier aan toe, dat aan den Heer Schou ten bovendien de orde van den Eikenkroon is verleend, welk bericht door den Raad met bijval werd vernomen. Daarop wordt aan B. en W. een erediet van 200 verleend voor het bijbonden der bevolkingsregisters. Voor hoofd van school B. zijn op de voordracht gesteld de Heeren E. L. Brou wer, J. D. Franse, W. Visser, B. L. van Es, C. Montauban en A. Serné Bz. Voor de nieuw te bonwen school de Heeren P. Lantman, K. Doorenbos, J. van Lingen, J. M. van der Heyde, H. Jongepier en C. de Beer. Deze laatste betrekking wordt aanvaard 1 Nov. a.s., het tractement zal 1470 bedragen met vrije woning of f 500 ver goeding. Een voorstel van B. en W. tot verhu ring van grond aan den Zijlweg wordt goedgekeurd. De Recognitie voor de telephonische geleiding door den Hout wordt onveranderd vastgesteld. Hierop kwam de te sluiten geldleening aan de orde. Hoofdzakelijk komt dit plan neder op eene conversie van de 4% in eene 3°/0 schnld, waarbij evenwel nieuwe gelden worden opgenomen voor openbare werken, waartoe in '89 en '90 besloten is. f 640,000 moeten worden geconverteerd, de geheele leening zal bedragen f 800,000. Evenals bij vorige leeningen, zal ook hier weder elk jaar 2% worden afgelost. Tegen deze bepaling werd tot onze groote bevreemding geenerlei bezwaar ge opperd. Wel tegen Art. 6 waarbij meer dere aflossing na verloop van 10 jaren aan de gemeente werd vrij gelaten. De Commissie van financiën en de Raad wil den zich die beperking niet laten welge- gevallen, en ten allen tijde de bevoegheid honden om meer af te lossen dan boven" genoemde 2%. Aldus werd dan ook be sloten. De Heer de Lanoy hield bij deze gelegen heid zijn eerste rede als deskundige op het gebied van geldzaken. Hij sprak zijn ver trouwen nit in het welslagen der leening, en meende dat waar reeds vele instellingen met goeden uitslag tegen 3% geleend hadden naar den koers van 95,96 tot 100 toe, ook de gemeente Haarlem, die zoo goede vooruitzichten en grootsche plannen had, gernstelijk dit plan van B. en W. kon aannemen. Hij vertrouwde dat de kapitalisten deze leening goed zonden ontvangen, maar wilde toch ook den kleineren financier in de gele genheid stellen hierin zijn geld te beleggen en stelde daarom voor behalve aandeelen van 1000 ook van 500, 200 en 100 nit te geven. Dit Amendement werd aangeno men, $1 schudden enkele heeren over deze nieuwigheid bedenkelijk het hoofd. Ook drong de Heer de Lanoy aan op benrsno- teering. Zijn ondervinding had bem geleerd, dat daardoor die groote koersverschillen werden vermeden, die altijd onaangenaam zgn voor de houders. De onkosten van benrsnoteering worden ruimschoots gedekt door de voordeelen er aan verbonden. De Voorzitter beloofde over dit punt met B. en W. van gedachten te znllen wisselen. Een derde opmerking van de Heer de Lanoy vond geen bijval. B. en W. wilden alleen de hoogste inschrijvingen aannemen en die daarop volgden, de Heer de Lanoy wenschte, evenals dat in andere steden geschiedt, de grootste inschryvers aanne men maar dan tegen den laagst geboden koers. Hg meende, dat men dan allicht hooger zou insohrijven, hetgeen in het voor deel der gemeente zou komen. De Voorzitter was van een andere mee ning. Z. i. was deze wijze van handelen meer in het voordeel der bankiers dan in dat van de gemeente. Het was echter een open qnestie, waarover de meeningen sterk uiteen liepen. De Raad hield zich echter aan het voorstel van B. en W. Met alge- meene stemmen wordt daarop tot de geld- leening besloten. Een voorstel om den H.H. Brinkman en van Breemen vergunning te verleenen tot het plaatsen van een schouwburg en concertzaal aan het einde van de Parklaan en hun den grond daarvoor in erfpaoht te geven tegen f 100 gedurende 99 jaar, werd bestreden door den Heer Krol, wat de recognitie betreft. Hg wenschte 75 cents per M* te heffen, daar z. i. de grond ƒ15 per M! waard was. De Heer Sneltjes veroordeelde het ge heele plan. Er waren reeds concertzalen genoeg, en binnen kort zon er nog een bg komen in het Knrhaus. Een concert- en schouwburgzaal waren onvereenigbare za ken, en de nabgheid van den spoorweg maakte het rnstig luisteren naar de mnziek toeh onmogeigk. Z. i. was hier het geven van subsidie ongeraden. De Heer Prins kon zich niet vereenigen met het adres van Volksbelang tegen dit voor stel. In dezelfde vergadering waarin tegen dit plan werd geprotesteerd, was een motie aangenomen tot het oprichten van ambacht scholen. Dit was niet goed tergmen.Als de ambachtsman ontwikkeld is dan moet er toch ook werk voor hem wezen. Dat moet bomen van hen die bemiddeld zgn, en men doet verkeerd om alles wat in het be lang der bemiddelde klassen geschiedt, te willen tegenwerken. Dat is geenszins in het belang van den werkman. De Heer Bgvoet stelt nu voor de zaak in beginsel nit te maken, om uitvoerige besprekingen over de bgkomende qnestiën te voorkomen. Met 13 tegen 9 stemmen wordt daarop het geheele plan verworpen. Er wordt nog besloten tot een verbete ring aan den Doelen en aan het Stadhuis er wordt besloten tot een verhooging der jaarwedde van Mej. J. H. van Egmond, en tot een gratificatie aan den Heer J. C. A. Pabst, voor de instructie van de schut- terg. De Rekening van het groote Gasthuis, sluitende met een aanzienlijk tekort, werd goedgekeurd. De Gemeente zal het ontbre kende aanvullen. De begrooting van de Schutterg wordt goedgekeurd en de heer J. W. F. van der Star herbenoemd als lid van hetBurger- lgk Armbestuur. Er worden 2 commissien benoemd voor loten en onderzoek van de sohutterrg en de overige stukken voor kennisgeving aan- genomenen. Niets meer aan de orde zgnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. De Hamburgsche werklieden van de gasfabriek, die den arbeid gestaakt hebben, zgn in zooverre geslaagd, dat daar ter ste de lichtnood bestaat. Wel is getracht, het Sersoneel aan te vallen met werkvolk vaa e gemeentereiniging, maar deze staan na- tunrlgk nog met de handen verkeerd, ten gevolge waarvan de gas aanvoer geheel on voldoende was. Algemeen behielp men zich met petroleum en kaarsen. De meerderheid der Fransehe Ka mer is geneigd tot het bepalen van hooge invoerrechten, om zoo bevrgd te worden van de concnrrentie der vreemden. De voordeelen dezer protectie komen echter alleen den fabrikanten ten goedendaarom stellen de radioalen thans voor, ook eene belasting te leggen op de vreemde, goed- koope werklieden, ten einde ook den Eran- schen arbeider van de bescherming te doen genieten. Met de komst van Bismarck's opvol ger als rgkskanselier, graaf Caprivi, schgnt in de koloniale politiek niet veel veran dering te znllen komen, althans de laatste gevoelt, volgens zgne eigene uitdrukkin gen in den Rgksdag, er volstrekt geen geestdrift voor. Hg komt in dit opzicht met Bismarck overeen. Verklaarde Bis marck steeds geen koloniaal mensch te zgn, en versohilde deze in dit opzicht al zoo aanmerkelgk met den keizer, nog sterker blijkt dit het geval te zgn met Caprivi, die dan ook openlgk heeft uitgesproken de meening dat in een Enropeesehen oor log de koloniën geen invloed kunnen heb ben op den loop des oorlogs. Verder is Ca privi, zooals men het zou kunnen noemen, gnnstig ontvangen. In het vorige jaar hebben in het koninkrgk Saksen de langs de groote rgks- wegen geplante vrnohtboomen een oogst opgeleverd, die bg openbaren verkoop 144,919 mark heeft opgebracht. Te Rome wordt een democratisch congres gehouden. Er werden verscheide ne resoluties aangenomen, welke 0. m. ver langen volledige onafhankelgkheid der reohtelgke macht; bezoldiging aan de af gevaardigden verhooging der bezoldiging van de openbare onderwgzers; hervorming

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1