van het hooger onderwijs; vermindering van den actieven dienst der soldaten tot éen jaarafdanking van 82.000 soldaten benoeming van een civiel persoon tot mi nister van oorlog; het recht van oorlog en vrede toegekend aan het parlement; vrijheid van drukpers en van vereeniging en vergadering; staking van den arbeid aan de vestingwerken aan de zijde der Fransche grenzenhandelstractaat met Frankrijkvrede met alle staten zonder vernieuwing van het drievoudig verbond. Als een bewijs van de ontzaglijke toeneming van het verkeer tusschen de oude en nieuwe wereld moge dienen, dat de kajuiten van alle tot begin Juli van New-York naar Europa vertrekkende mail- stoomers bezet zijn. Dat deze stroom van passagiers er op bedacht is zich plaats voor de terugreis te verzekeren, blijkt uit het feit, dat het grootste deel der in de maanden Augustus en September beschik bare kajuitsruimte van de mailstoomers der A. A. S. At. die naar New-York ver trekken, reeds is besproken. Betreffende het spoorwegongeval te Valkenburg, waarbij zes goederenwagens werden verbrijzeld, meldt men nader, dat het was veroorzaakt doordien de wis selwachter den wissel eerst omwierp toen de helft van den goederentrein reeds voor bij zijne standplaats was. De schade aan wagens, spoor en koopwaren wordt op ƒ5000 geschat. Dezer dagen is aan het agentschap der Ned. Bank te Almeloo een bankbiljet van 100 aangeboden, hetwelk bij nauw keurig onderzoek bleek vervalscht te zijn. Hoewel het zeer kunstig was nagemaakt, viel het toch vrij spoedig in het oog door de meerdere dikte van papier en andere kleine kenmerken. Dezer dagen is op de eigendommen der gemeente Vries beslag gelegd door den aannemer A. van Veen, die sinds jaar en dag met Jobsgeduld zit te wachten op de uitbetaling zijner rechtmatig verdiende penningen voor het bouwen der school te Donderen. Door het rijk was, behalve de gewone 30 percent, nog extra 4000 toe gestaan en ook uitbetaald. De volgende gemeente-eigendommen zul len nu gerechtelijk worden verkocht1. De gemeente-opslagplaats van het Noord-Wil- lemskanaal. 2. Het tolhuis met daarbij behoorend land. 3. Twee bouwakkers bij de begraafplaats. 4. Twee armwoningen te Atchin, onder Tinaarloo. Ook de gebrui kers dezer goederen dus zullen de dupe worden van het financieel wanbeheer, waar onder de gemeente zucht, en de gemeente ambtenaren zijn nog steeds wachtende op hun driemaandelyksch salaris. Voor de op 10 Mei te Amsterdam geopende katten-tentoonstelling waren 147 inzendingen, afkomstig van 78 inzenders. Zij bestonden nit 93 levende exemplaren, 6 nummers voor plastieke voorwerpen, 16 schilderijen, 12 aquarellen, 35 gravuren, 140 photographieën enz. enz. In tegenspraak met een vroeger be richt wordt thans medegedeeld dat de Amsterdamsche schonwburgleening Vrij dag niet volteekend is geworden, en dat het ook Zaterdag niet gelukt is in het nog ont brekende te voorzien. Het comité geeft den moed echter nog niet op. Vrijdag avond is te Amsterdan in den ouderdom van 81 jaren overleden de heer Dr. Gr. F. Westerman, directeur van het genootschap Natura Artis Magistra, waarvan hij de stichter, en sedert een en vijftig jaren de ziel was. Westerman was een man, die zich zelf gevormd heeft als praktisch zoöloog van groote beteekenis. Zijne nagedachtenis zal stellig in aanden ken blijven, niet alleen in Amsterdam en Nederland, maar ook in de geheele geleerde wereld, waarin de overledene als kundig zoöloog een voorname plaats innam. Een twee en twintig jarige zooge naamde verkooper van liedjes was te Zundert wegens landlooperij gearresteerd en naar Zevenbergen in de gevangenis gebracht. Toen men hem den volgenden morgen verder wilde transporteeren bleek de vogel gevlogenhij was door eene nauwe opening over zolder en dak goot ontsnapt. De politie vond echter spoedig zijn spoor, hij werd nabij het dorp Den Bommel opnieuw gearresteerd en naar de plaats zijner bestemming gebracht. Door de Nederl .Bel-Telephoonmaat- schappij wordt eene rechtstreeksche ver binding aangelegd van Amsterdam over Amersfoort naar Arnhem. De lijnen zul len over den Ooster-, Staats-, en Rijn-spoor weg gespannen worden. De schuld der gemeente Haarlem mermeer bedroeg op 1 Januari 1890 slechts de som van ƒ30000 a A\°/0. 1 Juli a. s. wordt dat bedrag geconverteerd en eene nieuwe leening gesloten groot ƒ45000 a ;i °/QDat meerdere is noodig voor het bouwen eener nieuwe school, wijl er eene wordt afgekeurd. In den Yeenpolder onder Sloten kwam de arbeider J. d. K. met de lier eener stoombaggermachine in aanraking en werd daardoor ernstig gewond.De genees heer uit Ouder Amstel verstrekte de eer ste heelkundige hulp;'s mans toestand is thans niet buiten gevaar. HAARLEM 16 Mei 1890. Woensdag j.l. toen de heer Ch. W. Valken zijne laatste les aan de normaal school had gegeven, werd hij door een der leerlingen, nit naam van zijne medekwee- kelingen in warme bewoordingen bedankt voor het onderwijs hnn gegeven. Als blijk van dankbaarheid werd hem een fraai boek en plaatwerk aangeboden. Dat de normaal school door zijn vertrek een groot verlies leed, bleek uit de hartelijke woorden van den directeur, den heer, Jde Koek, die er bijzonder bij stilstond, hoe het slagen der 9 van de 10 kweekelingen, bij de laatste examens voor de ackte van onderwijzer, voor zoo verre het Nederlandsch taal be trof, grootendeels aan hem te danken was. Met den wensch, dat de heer Valken in den Haag niet minder waardeering van zijn arbeid zou mogen ondervinden, dan bij hier ter stede had genoten, namen directeur en onderwijzers der normaalschool een afscheid tot wederziens van hun ver- trekkenden ambtgenoot. De Muzikale Vriendenkring,eene alhier in 1886 opgerichte kleine muziek- vereeniging, gaf Donderdag 8 Mei 1.1. op de bovenzaal van de sociëteit „Vereeniging" eene alleraardigste uitvoering voor kunst lievende leden en genoodigden. Het pro gramma gaf voor het grootste deel goede muziek en werd op lang niet onverdien stelijke wijze afgespeeld. Het samenspel in de ensemble nommers was beter, dan bij vorige uitvoeringen, ook liet de zuiver heid weinig te wenschen over. Tot de bes te nommers, welke wij voor de pauze mochten hooren, behoorden de „Novelet- ten" van Niels W. Gade voor piano, vi ool en viooloncel. Het moderato en meer nog het largetto werden met veel uitdruk king voorgedragen. De drie uitvoerenden legden er veel eer mede in. De piston-solo van den president der vereeniging en de liederen voor bas-solo van den zeer ver dienstelijken dilettant, den Heer W. moch ten van de zijde van het publiek welver diende toejuichingen uitlokken. Over het algemeen kregen wij van de nitvoering een goeden indruk en kwam het ons voor, dat de Muzikale Vriendenkring in gehalte goed vooruit gaat. Indien de jeugdige executanten zich blijven bepalen bij een voudige, degelijke muziek en bezield blij ven met den ernstigen wil om deze goed te spelen, zal ieder het bestaan van dezen kring ten zeerste blijven loven. - Naar wij vernemen zal de Konink lijke liedertafel „Zang en Vriendschap" bij gelegenheid van den Nationalen Zang wedstrijd in Juli a. s. een groot vocaal en instrumentaal volksconcert geven. Bij goed keuring van het Bestuur der gemeente, zal daartoe op de Groote Markt eene mu ziektent worden opgeslagen, terwijl de Heer H. van Breemen Hz. het plan heeft, aan- tevragen alsdan de Markt electrisch te mo gen verlichten. Mocht een en ander slagen, dan zal dit concert eene waardige opening zijn van de feesten, welke.ons van „Zang en Vriendschap" wachten. Een 26 jarig gepensioneerd O. I. militair die sedert eenigen tijd een zwer vend leven leidde en veel misbruik maak te van sterken drank is Woensdag morgen in een stal, waar bij den nacht door bracht, dood gevonden. Bij het Kon. besluit van 10 Mei is met ingang van 18 Mei a.s. op nieuw benoemd tot Burgemeester van Schoten de heer J. Arnoldij en tot Burgemeester van Spaarndam de heer W. D. Haitsma Muiier. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand April wederom zeer gunstig. Van in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werd ter ge meente-secretarie slechts één geval van febris typhoïdea met doodelijken afloop aangegeven. Het sterfte-cijfer was wederom zeer laag. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 4 levenloos aangegevenen bedraagt 73. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend17.04. Aan lichaamszwakte stierven 7, aan stuipen 2, aan apoplexie 5, aan hersen ziekten 3, aan organische hartgebreken 5, aan ziekten der ademhalingsorganen 24, (waarvan 11 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverte ringswerktuigen 5, aan ziekten der organa urogenitalia 2, aan andere oorzaken 8, aan onbekende oorzaken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 16, van 15 jaren 7, van 514 jaren 1, van 1420 jaren 1, 20—50 jaren 21, van 50—65 jaren 10, van 65— 80 jaren 6, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 66 jongens en 71 meisjes. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 18 Mei des voorm. te 10 nre in de Noorderkerk optreden Ds. J. Langhout. Woensdag 21 Mei 1890 des avonds ten acht ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Een voor koper- en metaalgieter. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Mei. J. A. Aukes en H. C. Ruigrok. 14 Mei. P. J. Hagebout en N. Zweers. JBarn- hoorn en G. M. Spruijt. A. Meiland en M. Veldhuizen. G. W. IJsseldijk en JM- van Wunnik. J. I. Hagebouden A. Smits. J. VV. van der Pol en E. van Leeuwen. J. H. D. Rüscher en G. Mendel. T. A. Cramer en G. Brouwer. G. van Laar en L. Langeveld. GETROUWD. 14 Mei. J. Radsma en E. Schrier C. J.Tja- den en S. J. van Beem. A. Hoeben en A. Dirkse. W. 1Roelofs en M. F. Steenken. W. F, Grootes en -J. F, de Haan. J. Haeseker en M. Wijkhuizen. G. Sesing en A. Loeffen. J. J. Heuneke en M. E. Jan-en. D. Gode- frooij en E. Bloemzaad. P. JBeekeiaar en E. A. M. Koobroeks. J. Ij. Holt en A. M. Bronkhorst. GEBOORTEN. 7 Mei. E. Scheerlings geb. van Acker d. M. Heere geb. Gilein z. S Mei. MH. Kluit geb. Jonker d. J. M. M. de Jong geb. Stam- meijer z. F. Mastenbroek geb de Jonge d. M. E. van Brederode geb. Mesch. d. 9 Mei. A. Rooseboom de Vries geb. Kuiper d. - M. Rellergert geb. Duijn z. G. Escberick geb. Phillipson z.— 10 Mei. C. Stadt geb. Benjamin d. G. Wiggers geb. de Vos z. C. F. Kok geb. Kraakd. A. Portegies geb. Witteman d. H. Verhagen geb. van Kampen d. G. Jon ker geb. van Santé z. 11 Mei. H. Harmans geb. Luttik z. B. C. Haremaker geb. Schot- tee de Vries z. T. Matijs en Kostcnse z. W. de Leeuw geb. Fortgens z. C. J. Hien- kens geb. van Wees d. A. G. M. Oosterman geb. Lomans d. A. v. d. Bos geb. Kopjes Nieman z. 12 Mei. L. van Booren geb. van der Kraan z. J C. HMerwart j*eb. Ruygrok d. A. E. Seoeke geb. Helmer d.E.Mar tin geb. Zijlstra z. (levenl.) 13 Mei. A. Wes- trik geb. Volkers z. C. Rijbroek geb. Hage- doorn z. S. M. Hulsboff geb. Houssart z. 14 Mei. A. Hout geb. Redeker z. OVERLEDEN. 7 Mei. N. Gerritsen 7 j. z. Z. B.-Spaarne. M. H. Gun'er 6 m. d. Zomervnart. F. B. van Kessel 62 j. Linsctiotenstr. 8 Mei. J. Stren gere 11 m. d. K. Wijngaardstr. L. Elfering 5 m. z. Dnbbele Buurt.G. J.de Rooij geb.van der Valk 53 j N. Schoolsteeg. 9 Mei. J. van der Mark 69 j. K. Houtstr. 10 Mei.T. L. L. van Eeghen 8 m. z.Florapark.-- P. J.Koele- wijn 9 m z. Aut honiestr. 11 Mei.W. de Maat 30 j. Kousenbandslaan. C. Sebolte geb. de Jong 78 j. Ged. Voldersgr. F. J.van der Laan 82j.W. Heerensteeg.— J. H.van Leeuwen 30j. N. Groenmarkt. A. Enseler geb Visbeen 28 j. L. Raamstr. 12 Mei. A. Mok 58 j.L. Wijngaardstr. H. M. Fransen 13 m. d. Gast- huislaan. W. J. Smits 8 m. z. Ged. Oudegr. 13 Mei. JH. Kofoed 37 j. Frans Halsstr. G. M. Braakman 13 m. d. Damstr. 14 Mei. D. J. Wijkhuizen 26 j. Ged. Oudegr. SCHUTTERIJ. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Roepen bij deze op, ter voldoening aan art. 7 van Z. M. besluit van 7 September 1828, (Staats blad no. 55), zoodanige ingeschreven personen voor de Schutterij, welke tijdens die inschrijving ge huwd of Weduwnaar met een of ineer kinderen waren, doch door sterfgeval of anderzins in de termen vallen, om in de eerste klasse, zijde de On- gehuwden of Weduwnaars zonder kiuderen te worden overgebragt, om daarvan keuuis te geven ter Secretarie dezer Gemeente, vóór of op den 24 sten Mei aanstaande, zullende tegen de nalatigen proses-verhaal opgemaakt en aan de Reglhnnk toe gezonden worden, ten einde de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 den Maart 1818 (Staats blad no. 12) toe to passenterwijl zij tevens over. eenkomstig art. 8 vnn bovengenoemd besluit, dade lijk bij de schutterij zullen .worden ingelijfd. Haarlem den 25 April 1890 Burgemeester en Wethouders voornoemd A. E. Jobuens, De Secretaris, A. A. Land. Postkantoor Hanrlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken,, geadresseerd aan onbekende personen, welke stukken door de Afzenders kunnen worden opgevraagd, Brieven, H. Speelman, Amsterdam.; C. Dokkeman id,; Nieuwenhuis, id Mej*. A. Lcubach id.; lansen id.;. J. Schindler id.: B. Meier s'Hage.; M. Harmsen.; Haarlem J. Wijsmuller, Heusden.; C. J. v. Mook, IJmuiden.: S. A. deMooij,Naalwijk.;L. v. d. Wall?: Mussalp; Briefkaarten. O. J. Blok. Amsterdam.; v. Rheden, id.; Mej. I). v> d. Linde, Gouda.; J. Neissen, 's Hage.; Mej. Ken- man, Hellevoetsluis. Brieven, verzonden geweest naar het Buitenland. J. J. G. Droste. S Jago del Estro Wed L. Schreurs. (Amerika). L. Janssen, Hamburg.; Mrs. Hend,Lon den.: F. Kiene, Londen.; de Waal Malefijt, Sni- kerbosebkop (Afrika), (drie stuks.) Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 'smiddags 12 tot2ure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Eene tnlen muts. Eene neepjes muts- Een boezelaar. Een fantasie-armband. Twee muziekboeken. Een sleutel eener klok. Een defect roodkoralen halsket tinkje met gouden sluiting. eene doos met gebruikte postzegels. Eene platte zoetemelkesche kaas. Een servet. Een schoorsteenstnkje. Twee diverse hand schoenen. Een notitieboekje van een smid betreffende het hoefbeslag van paar den. Een boezelaar en een zakdoek. Een blauwe kraag. Een zilveren armband.. Eene portemonnaie met eenig geld. Een beitel. Eene zaag. Een bandje met eenige sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij Rnijgrok, Spoor wegwachter, Friesche Varkenmarkt een groen geschilderd schuitje waarin eene vischben. In een der tram waggons achtergelaten: Een taschje. Eene parasol. VEEMARKT. 14 Mei. Aangevoerd. Prijs. 6 Koeien 130.h f 160. 1 Graskalf 21. 53 N. Kalveren 7.a 14. 38 Schapen 24.— a 32. 202 Lammeren 14.a 18. 6 Biggen 10 Paarden 60.a 300. KAASMARKT, 14 Mei. Aang. en verk. 45 stapels, uitmakende 5324 kazen, wegende 10489 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram, f 30.50- Markt van 12 Mei 1890. Aardappelen. Aangev. 170, verk. 129, H.L. L. pr. 1.50 H. pr. 2.25 p. H.L. Boter. Aangev. 418, verk. 368, K.G. L. pr. 1.05 H. pr. 1.25 p. K.G. Biggen. Aangev. 88 verk. 81 stuks. L. pr. 7.50 H. pr. 20.00 p. stnk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 12 Mei. Witte tarwe 7.50 ƒ7.60 VIIFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 18 Mei 1890, des namiddags van 2—4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Ka- pelm. C. P. W. KRIEVS. PROGRAMMA. 1. Friester Marsch, AthaliaMendelssohn. 2 Ouverture La NeigeAuber. 3. Soiree d'Etre ValseWaldteufel.. 4Fantasie sur des Motifs de l'opéra L'OmbreFlotow. 5. Ouverture Concert Reber. 8. (ReverieVieuxtemps. (Masken polonaiseFanst. 7. Fantaisie sur des Motifs de l'opéra Les Contes d'Hoffman..Offenbach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2