HAARLEMSC PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 50. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegraeht 86. Twaalfde Jaargang. 14-4. van ZATERDAG 21 Juni 1890. op ZONDAG 22 Juni 1890. Nederd. Herv. Kerk. LEPHOONNUMMEK T3T A A -D T T7« TUT O r« TELEPHONISCfiE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maandenf —,25. franco p. post,40. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG dei middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. 75ej gedenkdag van den alag bij Waterloo, Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle benrten, behalve in de vroegbenrt, kin- derkerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Ds. Kuijlman, pred. te Heemstede. (Voor Knottenbelt). Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 ure, Smeding. 3e Zondag, 's Avonds 6 nre, Moet on. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Schriele, van Zand- voort. (Voor Swaan). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm 10 ure, Smeding. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeUoopsgezinden "Voorm. 10 ure, Da. J. van Loenen Martinet, pred. te Sandpoort. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Slotemaker, pred. te Arnhem. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Dr. Muller, hoogleeraar te Amsterdam. Door Ds. Smeding is in dank ontvangen voor de chr. school van on- en minvermo genden uit het busje van II. f 4,70. In dank ontvangen bij Ds. Weiss voor de zending in Snriname f 20,- van A. en B. Bennebroek. Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma, Pred. te Spaarndam. Beverwijk. "Voorm. 10 nre, geen dienst wegens vacature. Evang. Lutherscbe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Van Dijk van Doetichem, Candidaat in de Theologie. Nam. 2Va ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 9 Va nre. Af. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Pz. Nam. 2i/a ure, C. van Koetsveld C.Pz. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J°. de Vries, Pred. te Haarlem. Spaarndam. 's Avonds 7 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9Va ure, H. Waardenburg. 's Avonds 6 Va ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, B. J. Stoaan, Pred. te Haarlem. Nam. 2 Va ure, O. Schriele. Doopsbediening. Concert Sociëteit „Vereeniging" Gieteren (Donderdag) avond gaf de Koninklijke Kapel van het regiment Gre nadiers en Jagers, onder directie van den Heer W. van der Linden een concert in de Sociëteit „Vereeniging". De opkomst was, het minder gunstige weer in aan merking genomen, zeer groot. De tuin was vol en de groote zaal aan de tuinzijde met dichte rijen toehoorders bezet, een bewijs, dat de Kapel voor de vele muziekliefhebbers nog steeds eene groote aantrekkelijkheid bezit. Zij verdient de groote waardeering van het publiek ten volle en al beeft ze misschien de goede eigensohappen, die eenmaal onder den be roemden Dunkier haar sierden, niet meer in dezelfde mate, toch mag ze zeker nog de beste harmonie-kapel genoemd worden, welke wij bezitten. Een edel klankgehalte, eene militaire nauwkeurigheid en eene uitnemende be zetting van de solopartijen, vallen steeds op te merken, terwijl de bekwame kapel meester met vaste hand den dirigeerstok voert en de voordrachten door schoone en fijne nuanceeringen doet nitmanten en artistieke beteekenis geeft. Als kapelmeester verkeert de Heer van der Linden in eene benijdenswaardige po sitie; hij kan zich gedurende de winter maanden geheel bezighouden reet zijn repertoire voor den zomer; hij heeft, om het zoo eens uit te drukken, anders niets te doeD. Het is daaraan voor een groot deel toe te schrijven, dat bij hem alles zoo bg uitstek duidelgk en nauwkeurig is. Van het aangeboden programma vielen vooral de opera-fantasieën „Aida" van Ver di en „Pardon de Ploërmel" van Meyerbeer, beide zoo talentvol door Dunkier geïn strumenteerd, in den smaak. De „Sonate Pathetique" van Beethoven en het „Rondo Caprisioso" van Mendelssohn gaven schoo ne oogenblikken. Toch hooren wij ze liever als klavierstukken, wat het dan trouwens ook oorspronkeiyk zijnDe ouverture van Litolff „les Girondins", die even als „Robespierre" van denzelfden componist, den hoorder plaatst te midden van de Fransche revolutie in het laatst der vorige eeuw, geeft een overvloed van verheffende en grootsehe harmonieën. In de uitvoering kwamen deze meestal goed tot hun recht. 1 Nu en dan zou evenwel wat meer gloed, wat meer jeugdig vuur, niet hebben ge schaad. In Dunkiers dagen zat de kracht van het Koninklgke corps vooral in het feu sacri, dat de voordrachtten zoo schwungvoll, zoo overweldigend, zoo bril- lant maakte. Zoo hadden wij ook nu „Lohengrin" met eene bezetting van het koper, als waarover de Heer van der Lin den beschikt, breeder eu dieper opgevat willen hebben. Behoudens deze bescheiden opmerkingen, brengen wij gaarne hulde en dank aan den Heer van der Linden en zijne prachti ge Kapel voor den heerlgken concertavond van gisteren. Het Bestnnr van de Sociëteit „Vereeniging" verdient mede den dank der Leden voor de wyze, waarop het hen instaat stelt het élitekorps uit de hofstad te hooren en in vele opzichten te bewon deren. B Nieuwsberichten. Tweede Kamer. Dinsdag vervolgde de Min.van Fin. zyne rede. Hg verdedigde het kontrakt met de Rhgnspoorweg-maatschap- py, dat aan deze wel eene premie verze kert, maar bepaald niet hooger dan volgens het kontrakt van 1886. De grieven tegen de kon8truktie-rekening der Rhgnspoor- weg-maatschappy waren, volgens de Min. niet billyk. Hij wees er op, dat het zeer moeilgk is, roerende zaken naar taxatie over te nemen. Bg de Holl. Spoorw. is men dan ook gekomen tot den maatstaf der volle waarde. Waarom zon men nu anders moeten handelen Ds Min. verde digde verschillende aangevallen posten. De nitbreidings- en verbeteringswerken zyn geheel met medeweten van de Reg. en onder toezicht tot stand gekomen. De iinancieele pozitie van de Rbynspoorweg-maatschappy is goed, beweerde de Min. en bg beriep zich op het oordeel van den heer de Bor des, die in de Economist de voorgestelde overeenkomsten verdedigd heeft, en op den stand der aandeelen. Reeds voordat er sprake was van overneming, is bg voor baat een ffnanoieel onderzoek ingesteld door een daartoe aangewezen ambtenaar van het Dep. van Fin. aan wien de Rbgn spoorweg-maatschappg met alle bereidwil ligheid daartoe de gelegenheid gegeven heeft, en de voorloopige uitkomsten van dit onderzoek zouden het zeker niet reoht- vaard.gen, den Koning voor te stellen de kontrakten niet te bekrachtigen. Ook zijn deze overeenkomsten in 't algemeen voor- deelig, door nieuwe naasting-voorwaarden met de Holl. Spoorweg-maatschappij. De Min. bestreed den heer Bahlmann, die 1 tot Staats-exploitatie had geadvizeerd in 't belang eener regeling der invoerrechten. De waarborg van 4 pet. bg oorlogetoe stand aan de Maatschappy moet beschouwd j worden als eene veiligheidsklep tegen opzegging in voor den Staat ongunstige om standigheden. De heer Gleichman bestreed de overeenkomsten, die volgens hem niet zouden leiden tot eene gezonde konkurren- tie, maar vooral kwam hg op tegen het kontrakt met de Rhynspoor wég-maat schappij. Spreker was door den Min. van Fin. niet overtuigd, en bleef den koop- prys ongerechtvaardigd achten, en vindt dat de terrayn voor het onderzoek der boeken te kort. De heer Farncom'be San ders volhardde in zgne bestryding, en even zoo de heer Mees, die van oordeel was, dat de verdediging der rechterzgde meer bewees voor haar onveranderlgk vertrouwen in deze Reg. onder alle mogelgke omstan digheden, dan voor de deugdelijkheid der kontrakten. De heer Heldt richtte eenige vragen tot de Reg. betreffende den dienst- tyd van de ambtenaren en werklieden bg de spoorwegen, en deed uitkomen, dat voor de hoogere ambtenaren wel gezorgd is, wat verzekering en pensioneering aan gaat maar voor de werklieden slecht, of in 't geheel niet. De heer A. van De- dem had den Min. wat te vragen over het medegebruik op het baanvak Hat- tem-Zwolle, en betreffende de regeling van den last, dien dit medegebruik zou hebben voor de scheepvaart. In de zitting van Woensdag was de heer Schepel de eerste spreker. Hg achtte het onbewezen, dat de Reg. haar stelsel van medegebruik niet zou kunnen toe passen op de vier noordelijke provincieën. Een groot deel des lands wordt nu over gelaten aan ééne maatschappg. Zoolang de Reg. niet de onmogelykheid aantoont om haar stelsel ook op het Noorden toe te passen, kunnen de leden uit het Noor den niet vóór stemmen. De heer Bahlmann is niet overtuigd geworden, dat handel, By verheid en landbonw met de aanneming der overeenkomsten gebaat zullen worden, en moet tegenstemmen, maar wil aan zgne stem niet de beteekenis zien gegeven van wantronwen in den Minister. De heer Mntsaers verzekert, dat Noort- brabant met gerustheid de gevolgen van deze over eenkomsten te gemoet ziet, nn de Min. de volle verantwoording daarvoor op zich heeft genomen. De heer van Houten be toogde, dat bg normale beëindiging der koncessie met de Rhgnspoorweg-maatschap- py geen bezwaren tegen de overneming zyn te dnohten, en dat de Staat dan veel minder te betalen zon hebben dan nn. Spreker beweerde verder, dat verandering in het Spoorwegnet onnoodig is, daar het bestaande spoorweg stelsel voldoet aan bet hoofdvereisch teKonknrreerende tracés, en die tracés in één hand. Onge zonde konknrrentie bestaat niet. De aan deelhouders van de Rbgnspoorweg-maat schappg worden noodeloos bevoordeeld. Spreker verklaart een strgd a outrance te wezen tegen de voorgestelde overeenkom sten. Daardoor zon eene fout worden be gaan, die de rechterzgde op hare rekening zou kunnen krggen. Spreker achtte in zake het spoorwegstelsel het beheer in de handen dezer Regeering niet veilig. De heer van Kerkwijk somde de voor- deelen op der overeenkomsten voor het platte land, zoowel wat het goederen als het reizigers vervoer betreft. Ook voor de groote steden zou de toestand verbe teren. Hg achtte aanneming der overeen komsten wenschelgk in het algemeen belang. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed nogmaals krachtig de overeen komsten. Na te hebben gezinspeeld op de slaaische onderwerping van de rechter zijde, van velen harer leden hg wees het voorbeeld van een der Kamerleden, die buiten de Kamer gezegd had mordicus tegen de voorstellen te zgn, maar toch tot tweemaal toe er vóór gesproken had, en ook er vóór zou stemmen sprak hij een scherp oordeel uit over de onbe- teekeneude Amsterdamsche adresbeweging vóór de overeenkomsten, en noemde de overneming van den Rbynspoorweg eene bevoordeeling der aandeelhouders, zoo krijgt men, zei de spreker, dankba re vrienden, maar eene Regeering, die dien weg niet vermydt, kan wellicht haar leven verlengen, een eervol uiteinde of eene roemryke nagedachtenis bereidt zy zich niet. De heer Tak van Poortvliet volhardde bg zgne bezwaren. De heer Heemskerk verdedigde nader de overeen komsten en betoogde, dat de Reg. in 's Land belang had gehandeld, en beweerde, dat het eene fout van de Regeerings par ty zou zgn haar niet te steunen. De Min. van Waterstaat verdedigde de in zgn oog goede zaak met overtuiging en welspre kendheid. Hg hield vol, dat opheffing van de Rhgnspoorweg-maatschappg voor eene goede exploitatie noodzakelyk was, en verklaarde, dat de belangen van het Noorden niet over het hoofd waren gezien men kon echter niet overal konknrreerende lynen maken. Zooveel mogelgk zou ge streefd worden naar exploitatie van lokaal- en tramwegen door aansluitende maatschappg enDe Min. verdedigde zgn ontwerpen op verschillende punten, en antwoordde op verschillende tot hem gerichte vragen. O.a. verzekerde hg den heer Heldt, dat de ambtenaren en werk-

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1