lieden, voor zoover zij tot het vaste personeel behooren, pensioen ontvangen. De min. eindigde met te wijzen op het hooge belang der beslissing. Hij meende zijn plicht gedaan te hebben, en de groo- te verantwoordelijkheid op zich te moe ten nemen. Zeer betreurde hij het, dat de heeren Rutgers van Rozenburg en van Houten de politieke kwestie in het debat gebracht hadden. De politiek had niets te maken met deze zniver oekonomiesche kwestie, en hij had zich daarvan geheel onthouden. De Min. van Fin. verdedigde nader de overeenkomst met de Rhijnspoor- weg-maatschappij, vooral tegen den aan val van den heer Grleichman. Nadat de heer Heldt gekonstateerd had, dat de Holl. en de Exploitatie- maatschappijen geen enkelen vasten werkman in dienst hadden, en dat er voor de werklieden niet ie gezorgd, werden de Spoorwegover eenkomsten aangenomen met 48 tegen 37 stemmen. Voor stemde de rechterzijde met den heer van Kerkwijk tegen de linker zijde met den heer Bahlmann. De Kamer is daarna uiteengegaan. Bij de ontgravingen in de kerk te Susteren heeft men een graf gevonden, dat gehouden wordt voor dat van Koning Swentibold, die in 900 aldaar werd begra ven. Te Antwerpen vond bij de montag- nes-msses een verschrikkelijk ongeluk plaats. Twee personen moeten gedood en zeven gekwetst zijn. De politie heeft onmiddellijk dit ver maak verboden. In verschillende gemeenten van ons vaderland werd de vijf en zeventigste ge denkdag van den slag bij Waterloo feeste lijk gevierd. Te 's-Gravenhage was het standbeeld van koning Willem II versierd met een lauwerkrans. Te Haarlem bepaalde men zich tot het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen, terwijl ook enkele ingezetenen de driekleur uit hunne woningen deden wapperen. Als een zeldzaam geval van moed op jeugdigen leeftijd en van broederliefde, verdient het volgende vermelding: Een kind van ongeveer 6 jaar sprong in de Kerkgracht te Willemstad om een ouderen broeder, die te water was geraakt, te red den. Gelukkig kwam de vader toesnellen en bracht beide kinderen behouden aan wal. Er heeft zich te Amsterdam eene com missie gevormd met het doel op het graf van wijlen dr. G. F. Westerman een een voudig maar artistiek gedenkteeken te plaatsen. De familie heeft daartoe bereids hare toestemming gegeven. Ten einde de hulde een echt populaire te doen zijn, wil men elks bijdrage tot f 0.25 beperken, opdat alle standen der Maatschappij daaraan kunnen deelnemen. Ook zijn de verschillende werklieden- vereenigingen uitgenoodigd gedelegeerden in de commissie te zenden. Is het der Schiedamsche politie ge lukt een beruchten inbreker en bedrieger, zekeren J. O., in handen te krijgen, aan i de Alkemadesche politie komt de eer toe, verschillende voorwerpen, door hem op onrechtmatige wijze verkregen, in beslag genomen te hebben. Dat genoemde J. O. niet ten onrechte den Ijijnaam van „Jan de Klok" droeg, bleek uit den inboedel dien hij achterliet, want niet minder dan dertig gouden en zilveren horloges, sinds lang vermist, kwa men te voorschijn. Verder vond men eene naaimachine en eenige nieuwe vloerkleeden, kleediagstuk- ken, oorbellen, broches, flacons enz. Al die voorwerpen zijn, nadat ze door de benadeelden waren herkend, ter beschik king van de Haarlemsche justitie gesteld. Te Haarlemmermeer is het heuge lijke feit van Waterloo op stille wijze voorbijgegaan. Al was 't in eenvoud, toch toonden Haarlemmermeers dorpsbewoners, dat ze wisten wat vóór drie vierde eener eeuw geschied was. Geheel anders was't vóór 25 jaar. Aan 't hoofd der Gemeente en eener feestcommisse stond toen wijlen onze waardige Burgemeester Mr. J. P. Amersfoordt, door wiens toedoen die dag voor het pas aan de baren ontwoekerde Haarlemmermeer tot een waren feestdag werd gemaakt. Het heugelijke feit van Neerlands vrijheid werd herdacht, maar niet minder het feest der vrijheid van Haarlemmer meer. De Zeewolf, was aan banden gelegd en een oppervlak van 20000 H. A. in vruohtbaar land herschapen. Bij de Herv. Kerk. te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is beroepen Ds. Doorn bos te Huizen (N.H). HAARLEM 20 Juni 1890. Dat Haarlem op het gebied van wedstrijden begint mee te doen, zal Zater dag den 19 Juli a.s. opnieuw blijken. Op dien dag zal door den Nederlandschen Voet bal- en Athletenbond op het sportterein „de Phoenix'' alhier een wedstrijd gehou den worden, terwijl, zooals reeds bekend is, het zangersfeest van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" met den daarbij behoorenden belangrijken zang wedstrijd op dien datum zal aanvangen. De ruim negenhonderd zangers, welke al leen op Zaterdag deelnemen, kunnen met de beoefenaren van bet voetbalspel en de amateurs-hardloopers in onze „stille stad" heel wat te doen maken. Het programma voor den eigeuaardigen sportwedstrijd luidt als volgt: No. I. Hardloopen over een afstand van 350 meter. Prijzen: eene verguld zilveren, eene zilveren en eene bronzen medaille. No. 2. Verspringen. Prijzeneene zilve ren en eene bronzen medaille. No. 3. Hardloopen over eenen afstand van 1609 meter. Prijzen als in No. 1. No. 4. Hoogspringen. Prijzen als in No 2. No. 5. Hardloopen over een afstand van 402 meter met hindernissen. Prijzen als in No. 4. No. 6. Polsspringen. Prijzen als in No. 5. No. 7. Hardloopen over een afstand van 100 yards. Prijzen als in No. 1. Ook niet leden van den Bond mogen mededingen tegen een inleggeld van 1. Naar wij vernemen zal op Maandag 23 Juni in „Weten en Werken" eene vergadering worden gehouden van de le den der afdeeling Haarlem der Neder- landsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust en sigarenhandelaars hier ter stede. In navolging van de Rotterdamsohe sigarenhandelaars zal men trachten over een te komen 't zij een gedeelte, of nog liever den geheelen Zondag, tot sluiting der sigarenwinkels over te gaan. Nu deze beweging uit den boezem der winkeliers zelf voorkomt, en, een welden kend publiek het reoht en de behoefte van een vrijen Zondag voor elk winkelier wel zal erkenen, verwachten wij op die vergadering trouwe opkomst der leden, niet minder van de belanghebbenden, en, hopen wij zeer, dat het goede doel dezer samenkomst zal worden bereikt. Woensdag namiddag is de knecht van eene winkelierster wonende in de Zijl straat van den graanzolder gevallen en op het hoofd terechtgekomen dat daardoor is verwond. Hij is in bewusteloozen toestand door de politie per brancard naar zijne woning vervoerd geworden. Men vreest voor hersenschudding. Door de politie zijn in beslag ge nomen en aan de vuilnisbelt begraven, eenige honderden haringen, welke waren afgekeurd als schadelijk voor menschelijk voedsel. Binnen eenige dagen wordt in de Kalverstraat no 36 te Amsterdam eene nieuwe reclame aangebracht van de Hee ren van Houten enZoon, welke door smaak volle uitvoering ongetwijfeld de aandacht zal trekken, een en ander is samenge steld door de firma S. de Jager, wapen fabriekanten alhier. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 22 Juni des voorm. te 10 ure en des namiddags te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Lang- hout. Woensdag 25 Juni 1890 des avonds geen dienst. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeuiging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster t Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.) KENNISGEVING. Burgemeester en "Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95): Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 26 Juni e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. C. Hessen om vergunning tot het oprichten van eene Sigarendrogerij in het perceel aan de Gierstraat No. 19 Kad. Sectie C No. 2023 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 2e Juni e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, den 12 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. Jordens, Be Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de op den 7n dezer executoir verklaarde 12, 9, 6 en 3 maandel. 4e kwartaals kohier en op de personeele belasting en het 4e kwartaals kohier op het patentrecht dezer gemeente, dienst 1889/1890, op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, den 10 Juni 1890. Be Burgemeester voornoemd E. A. Jordens. HONDSDOLHEID. De Burgemeester van Haarlem, Overwegende dat zich binnen de Gemeente Ben- nebroek een geval van hondsdolheid heeft voorge daan Gelet op de artt. 1 en 8 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad No. 110), tot vaststelling van bepalingen bij het voorkomen van hondsdolheid Gelet op art. 10, 32° der wet van 15 April 1886, (Staatsblad No. 64); Herinnert de ingezetenen, dat behoudens zwaar dere straffen in geval van feitelijken wederstand of rebellie, eene geldboete van f 25 tot ƒ75 of gevangenis van drie tot zeven dagen is gesteld op verzuim der kennisgeving in art. 1 der aange haalde wet voorgeschreven. Gemeld wetsartikel luidt als volgt: „Zoodra zich bij een hond of eene kat verschijn selen van dolheid voordoen, of zoodra een dezer „dieren door een dol of van dolheid verdacht dier „gebeten is behoort de eigenaar, houder of hoeder „dien hond of die kat terstond af te maken of te „doen afmaken, of vast te leggen en op te sluiten, „of te doen vast leggen eu opsluiten. Hij geeft „van zijne bevinding en van het doorhem of van „zijnentwege verrigte onverwijld kennis aan den „Burgemeester of aan den Commissaris van Politie „zijner woonplaats. „Tot die kennisgeving is hij ook verplicht, „wanneer het hem niet mogelijk is geweest den „hond of de kat te dooden, op te sluiten of vast „te leggen." Haarlem14 Juni 1890. Be Burgemeester voornoemd. E. A. Jordens. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 Juni. J.F. Bekker en E. Sipkes. 18 Juni. H. P. KIoos en C. van Amstel. W. Oostwald en E. de Lugt. 19 Juni. F. A. Beelen en E. M. Wesseling. W. Swarfc en G. Bakker. GETROUWD. 18 Jnni. S. Goldsteen en B. de Vries. J. A. van Velzen en W. Terhorst. A. A. Ra maker en M. Smit. N. Kroon en A. M. Munk. H.van denEijkhoff en A.M.Damen. H. J. Leising en A. M. Kuijken. H. Mar tens en A. F. Mulder. 19 Juni. W. Hilger- man en J. H. Terwee. GEBOORTEN. 11 Juni. A. M. G. J. Peltenburg geb. van der Aa z.—12 Juni. J.Vloemans geb. Blij z. M. E. de Laat geb. Post z. G. Schetter geb. Groes z13 J uni. E. J. ten Bosch geb. Stengs z.C. Brakel geb.van den Bent d.— S. Boek man geb. Serpbos z. 14 Juni. T. van de Geer geb. van der Sluis z. J. van Zijl geb. de Graaf a. J. L. Mojet geb. Fraissinet d. S. F.van Breukelen geb. Rooijers 2z. (1 levenl.) 15 Juni. C. Versaan geb. Kruijd d. A. M. Ver- zeilberg geb. Lenven d. C. M. Staal geb. Molenaars d. E. S. van der Most van Spijk geb. Freeman d. (levenl.) 16 Juni. G.J.Tim mer geb. van de Laarschot d. J. Groos geb. Kroon z. M. J. Evers geb. Hageraan z. J. C. C. Kehrer geb. Tbierens z. W. van Muijen geb. van Breero d. J. C. Drogtrop geb. van Emmerik. 17 Juni. E. "Vergers geb. Walter z. JGuiteneau geb. Meester d. N. van Maanenberg geb. Maarse d. -W. C. Verbeek geb. Voshardd. 18 H. Voorn geb. Koning z. F. Poulen geb. Kuijper d. H. M.van Kes- sel geb. Bouman d. 19 Juni. J. J. Graaman geb. van Haren z. OVERLEDEN. 12 Juni. A. Lodder 11 j. d. Hagestr. W. F. Braakenburg geb. Meijer 37 j. Jansweg. H. A. Kaptein l7j.z.Kinderbuisstr.13 Juni. A. C. Snoeks 18 j. Bolwerkslaan. C. van Kroijzelberg geb. Barnboorn 85 j. Leliestr. 14 Juni. E. Prins geb. Hartel 25 j. K. Heeren straat. H. P. Bouwer geb. Stoutenbeek 52 j. Sebeepmakersdijk15 Juni. E. S. van der Most van Spijk geb. Freeman 30 j. Anegang J. L. A. Falciola 71 j. Parklaan. W. van Scheijndel 53 j Naussaulaan. 17 Juni. C. J. Hilterman 5 m. d. Burgwal.— J. P.van Macke- lenbergb 29 j. KI. Houtstr. K. Frank geb. Cohen 45 j. Hazepalerslaan. 18 Juni. J. van der Vangst geb. Slingerland 91 j. Spaarne. A. Meeuwig 2 m z. K.Poellaan. J. Jongejan 74 jAntboniestraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene ledige portemonnaie. Een reis zak, waarin thee en amandelen. Een meisjes-manteltje. Eene reistasoh waar in een courant. Eene boodschappen mand. Twee gouden oorbellen. Twee gewerkte gordijntjes. Een wit en een bont boezelaar. Een armband. Eene pet. Een R. K. catechisatie-boekje. Een Israëlietisch kerkboek. Een ledig spoorwegmandje. Een zakmes. Eene kinder-kleurdoos. Een sigarenknipper. Eene verguld zilveren oorbel. Eene tang. Een paternoster. Twee duimstokken.. Een rekenboek. Eene kous. Een rol letje papier. Twee verschillende hand schoenen. Twee muilkorven. Een sleutel. Terug te bekomen bij D. Bijleveld, Jansstraat no 13, eene parapluie. Idem bij B. A. de Vries. Wijde Appelaarsteeg no 13, een rond gouden medaillon. Idem kij S. de Vries, Lange Vlamingstraat no 12B, een bloedkoralen armbandje met gouden sluiting. Idem bij vrouw de Zwart, Leidsche Straat no 82, een defec ten gouden potlood-en pennehouder. Iu een der tramwaggons achtergelaten^ Een sleutel. Een muziekboek. Nog steeds onafgehaald Eene zilveren vleeschpen en een dito» lepeltje, terug te bekomen bij den Opzich ter over de Gemeente-Reioiging. VEEMARKT. 18 Juni. Aangevoerd. Prijs. 4 Koeien f 160.a f 250. 36 N. Kalveren 8.k f 13.- 16 Schapen 17.a f 30.- 84 Lammeren 13.a f 20. 14 Paarden KAASMARKT, 18 Juni AaDg. en verk. 123 stapels, uitmakende 15883 kazen, wegende 30974 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram, f 28.50 VIJFTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 22 Juni 1890 dee. namiddags van 24 uur, door bet Stedelijk. Muziekkorps, onder directie van den Luit.- Kapelm., C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1. Marscb aos AtbaliaMendelssohn. 2. Ouverture Peter schmollWeber. 3. Lustige Bruder, GalopFaust. 4. Finale uit de opéra Vittory FisaniPeri. 5. Ouverture Tutti in Maschera. .Perdrotti. 6. Un Bal a ia Cour, ValseFarbach. 7. Fantaisie Les Mousquetaires au CouveutVarnv. Buiten-Societeit „TROU MOET BLIJCKEN". CONCERT op Zondag 22 Juni 1890 des avonds te 8 uur, door bet Stedelijk Muziekkorps;, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KR1BNS. PROGRAMMA. 1. MarscbeBiot. 2. Ouverture Les MartyrsDonizetti. t n.StandchenSchubert. t.Schmeichel Katzchen, Salon- stuckEilenberg. 4. Grande Fantaisie Sur des Mo tifs de l'opéra La JuiveHallevy. 5. Ouverture La Muette de PorticiAuber. 6. Grosse Fantasie aus der Oper. MarianaW allace. met solo, voor Cornet a Piston, Tenorhoorn, Trompet, Trom- bonne, Bariton, Hoboi en Cla rinet. 7. Immortelle, "WalzerGungl. 8. Introduction und Brautchor, a. d. Oper Lohengrin"VVagoer. 9. Ueber Stock und Stein, Galop.Faust. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alkier op Dinsdag 24 Juni 1890, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2CommunionGlgout. 3. Sonate No. 6J. Rheinberger. a. Prelndio. b. Intermezzo. c. Marcia religioso. d. Fuga. 4Elevation, 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2