HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 52. 144. van ZATERDAG 28 Juni 1890 op ZONDAG 29 Juni 1890. K E O N E E. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 8ti. Twaalfde Jaargang. f ,E L E P H O O N' N U It M E K TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Adwertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. li Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorm. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Snethlage. 4e Zondag, 's Avonds 6 ure, Fan Arkel, pred. te Bloemendaal. (/oor Knottenbelt). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas Jans-Kerk. Voorm 10 ure, Swaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 uie, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. preeklezen Luthersslie Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereeuigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Da. L. Hesta. (Intrede). Remoustrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, JFeiss. Ds. Hoog zal Woensdag e.k. geen ca techisaties houden. Ds. Snethlage zal Woensdag e.k. geen oatehisaties houden. De collecte voor het godsdienstonderwijs op Zondag 1.1. heeft opgebracht de som van f 117,30. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. ran Loenen Martinet, Pred. te Sandpoort. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaai. Voorm. 10 ure, S. H. Buytendijk, Pred. te IJsselstein. Nam. 2V2 ure, geen dienst. Heemstede Voorm. 10 ure, H. Smeding, Pred. te Haarlem. Nam. 2V2 ure, J. Kuylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9V2 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 21/2 ure, V. van Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 "ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, N. de Jonge, Pred. te Brussel, 's Avonds 61/2 ure, H. IFaardenhurg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2Va ure, O. Schrieke. Er bestaat eenige toenadering tusschen het Gemeentebestuur en de staal broncom missie. In de Raadszitting van Woensdag j.l. deelde de Voorzitter mede, dat in de Koekamp een terrein met paaltjes was af gebakend, dat door hen Zaterdag middag zou worden opgenomen. De conferentie schijnt dus goede vruchten gedragen te hebben. Ingekomen was verder een plan tot ont eigening en verdere plannen voor de wa terleiding, welke laatste op f 800,000 geraamd werden. De Heer H. J. Huib verzocht om grond te koopen aan het Kennemerplein, hetgeen 1 werd toegestaan, evenals een verzoek om verlof van Dr. van Royen, die om redenen van gezondheid zich naar het bnitenland begeeft. De Rechtbank schijnt nogal gesteld op de onde meubeltjes, de gemeenteraad zag er geen bezwaar in die aan haar tegen taxatie over te doen. Aan den Heer C. de Beer werd óp ver zoek eervol ontslag verleend als onderwij zer, en de Concierge van het Proveniershuis kreeg tijdelijk verhooging van tractement. Met de geldleeniDg was het tamelijk wel afgeloopen. Er was tot een ruim be drag ingeschreven en de gevraagde f 800,000 kon worden gegund tegen den koers van ƒ94,5366 tot ƒ96,0013. Aan den Heer J. Romein Jz. werd ont slag verleend als makelaar van roerende goederen. Het rekest van Mr. R. H. J. Gallandat Huet aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en dito 2de brief aan Z. M. den Koning, waarvan afdruk was ingekomen, werd aangenomen voor kennisgeving. Een voorstel van B. W. om voor 50 een terrein aan de Jacobsstraat af te staan aan de Commissie voor de spijskokerij vond algemeen bijval. Men was onuitputtelijk in loftnitingen, vooral omdat deze commissie alle hulpbehoevenden, onverschillig van welk religie, ondersteunde. Men wilde dus gaarne de tegenwoordige commissie helpen, maar tevens waarborgen hebben, dat wanneer de zaak eens van karakter mocht veranderen en in later tijden exclu sief mocht worden het terrein weer in handen der gemeente zou terugkeeren. De Heer van Weel wilde het daarom in erfpacht afstaaD, de Heer Krol evenwel stelde voor het terrein voor f 1 te verkoo- pen onder voorwaarde dat, wanneer het gebouw van bestemming mocht veranderen ter beoordeeling van den Gemeenteraad, de grond in het bezit der gemeente zou terugkeeren om niet, en het gebonw als dan na taxatie overgenomen. Dit Amendement werd met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. Voor de verbouwing der Burgerschool bleek bij aanbesteding ƒ2600 meer noodig te zijn dan geraamd was. Het noo- dige crediet hiervoor werd toegestaan. De gronden aan de Leidsche Vaart wer den overeenkomstig 't voorstel van B. en W. op óéne uitzondering na aan adres santen verhuurd. De kohieren werden vastgesteld met bepaling, dat er 3,6% geheven zal worden De Heer de Kanter wilde 3,66 hef fen, omdat dan eerst het vereischte bedrag met de vooronderstelde non valeurs ver meerderd, bereikt zou zijn. De meerderheid van het Dagelijksch Be- stnnr was van oordeel dat het zoo wel kon omdat men toch ook op suppletoire begroo tingen mocht rekenen. De Heer de Kanter hield zich hierbij aan de letter der verordering, de Voorzit ter aan den geest van de wet, die niet veroorloofde meer te heffen dan strikt noo dig was. De Heer de Kanter constateerde tot zijn genoegen, dat we thans eindelijk weer een grooter verteringscijfer en ook meer aanslagen gekregen hadden, zaken die anders meestal afnamen in rechte reden tot de vermeerdering der bevolking en waarover spreker zich zoovele jaren ach ter elkander had verbaasd. Nadat nu nog verscheidene rekeningen waren goedgekeurd en tot verplaatsing van het brugwachtershuisje aan de Melk- brng was besloten, kwam aan de orde een verzoek om concessie voor den aanleg van een stoomtram naar Zandvoort. B. en W. adviseerden om in Haarlem niet met stoom te werk te gaan, maar met paarden. De Heer 't Hooft wilde gaarne weten of de Heeren reeds vergunning hadden om over den Zandvoortschen straatweg te mogen rijden, maar kon hierop geen afdoend ant woord verkrijgen. De Heer Stolp eindelijk wenschte het advies van den Kamer van Koophandel te vernemen. Dit werd unaniem goedgekeurd. De beruchte Esschildersloot zal thans eindelijk worden gedempt. Daar zulks niet in der minne schijnt te kunnen geschieden, zal zoo noodig de hulp der rechtsgeleer den worden ingeroepen. De Heer de Kan ter had ontslag gevraagd als lid der Commissie van financiën en als commissaris der Bank van leening. Dit werd hem gaarne verleend, evenwel niet zonder herhaald applans toen zoowel de Burgemeester als de heer Enschedé eenige waardeerende woorden hadden ge sproken over hetgeen door hem in die betrekkingen ten nutte der gemeente was verricht. De regeling van de tractementen der leeraren van het M. 0. had reeds sedert 2 jaren vrij wat pennen in beweging ge bracht, en velerlei nota's en rapporten het licht doen zien. Onder den offlcieelen naam van vaststelling der verordening op de H. B. Scholen, werd deze quaestie he den aan de orde gesteld. Twee jaar had zij geduurd, twee commis- siën waren in den strijd gebleven en nog was men tot geen resultaat gekomen. Toen nn het voorstel van B. en W. aan de orde zon komen, stelde de Heer 't Hooft voor, liever het advies van de Commissie van toezicht te behandelen, en toen het bleek, dat men een advies toch niet als een voorstel kon behandelen, werd het advies dadelijk door den Heer 't Hooft geadopteerd. Het bleek dat de Raad meer met de commissie dan met B. en W. was ingeno men, want bijna op alle punten werd de commissie ondersteund terwijl de H.H. von Reeken en de Kanter voor hnnne amendementen nergens bijval vonden. De Raadsbroeders waren in deze bijzonder eenstemmig, en de Heer Macaré had ook te voren gezegd, dat er geen enkel rad kon worden uitgenomen, want dat het uurwerk dan niet meer zon loopen. Even zeer als de Raad echter sympathiseerde met de voorstellen, even weinig was de Voorzitter er mede ingenomen. Dit bleek niet onduidelijk uit de wijze van behan deling, en werd door ZEd. ook met zoo vele woorden gezegd. Alleen het artikel betreffende de Direc teurs-woning werd aangebonden omdat men daaromtrent in het onzekere verkeerde. Overigens moet op alles nog de goedkeuring van den Minister worden gevraagd. De verzekering van werklieden tegen ongelukken kon nog niet worden besloten, daar het vorige stuk allen beschikbaren tijd had in beslaggenomen. De Heer Krol herinnerde den Burge meester aan zijne belofte om maatregelen te beramen tegen de losbandigheid op de kermis. De Voorzitter deelde mede, dat hierover nog wordt beraadslaagd in de Commissie voor de strafverordeningen en daarmede was de zitting afgeloopen. Tweede Kamer. Nadat Dinsdag aan de Kamer was medegedeeld, dat waren in gekomen de ontwerpen tot regeling van den krijgsdienst, en tot wijziging van den suikerakcijns, werd het debat over het Militair Onderwijs voortgezet. De Min. van Oorlog verdedigde het ontwerp uitvoe rig, als noodzakelijk in het belang eener ruimere opleiding voor officier. Ten on rechte had men de ontworpen Kadetten- school veroordeeld, die volstrekt niet gevaarlijk was, en in eene bestaande be hoefte zon voorzien. Door het voorstel werd de praktiesche vorming van officieren beter verzekerd. Afzonderlijke toelatings examens achtte de Min. in het belang der eenheid zeer noodig. De vakken, die in 't program voor dat examen zijn weg gelaten, zijn voor militairen niet noodig. In 't ontwerp-Weitzel werden ze reeds gemist. De Min. toonde zich wat gevoelig over het een en ander nil de rede van den heer Seyfl'ardt, o.a. keurde hij het af, dat deze schrijvers geridiknlizeerd had, die toch als menschen en paedagogen zeer hoog stonden aangeschreven. De Ka- detten-school zon zoo eenvoudig mogelijk worden ingericht. Het stelsel van den heer Roozeboom, om bevordering bij keu ze altoos toe te passen op officieren, die aan de krijgsschool zijn opgeleid, achtte de Min. verkeerd. Bij aanneming van het ontwerp is opening der Kadetten-school niet vóór 1892 te verwachteneerste toelating voor de akademie in 1894; de laatste toelating aan den artillerie-knrsus te Delft en de militaire-school te Haarlem zon derhalve geschieden in 1893 en die instellingen zonden dan nog tot 1896 blijven bestaan om al de adspiranten af televeren. De heer von Löben Seis vroeg inlich tingen omtrent het militair karakter der Akademie en der kadettenschool. Verschei den leden repliceerden0. a. verklaarde de heer Seyffardt, dat hij zich niet be grijpen kon, hoe de Min. zich zoo gebelgd toonde over de aanhaling nit een weten schappelijk werk van een overledene. De heer Vermeulen hield vol, dat het eind examen aan de H. B. School niet voor toelating aan de Militaire Akademie mocht gelden. Dit gevoelen werd bestreden door den heer Zaayer, die de volkomen onpar tijdigheid der provinciale examenkom- missiëen M. O. volhield, en er op wees, dat daarvoor ieder, ook niet-leerlingen eener H. B. S. examen kan afleggeD. De Min. verklaarde nog, dat de Kadetten, ook die der Kadettenschool, de krijgsar-

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1