EE PHOEUIZ". fi'Abonnemeats Concert H. C. C. „Rood en Wit." Werkster, ADVERTENTIEN. SOCIËTEIT Zondag 29 Juni 1890, Orchest van liet Paleis voor Volksvlijt. Dienstbode, Wordt gevraagd Terstond gevraagd DAGMEISJE tiekelen moeten onderteekeuen, en dat ook nog in 1891 op den bestaanden voet Ka- detten aan de Akademie zullen worden toegelaten. Het algemeen debat werd daar mee gesloten. Art. 1 {Akademie en hoofd- kursus als inrichtimgen tot opleiding van officierenwerd aangenomen, nadat daar in, op aanwijzing van den heer Roël, door den Min. eene kleine wijziging was aange bracht. Op art. 2, bepalend dat voorberei dend onderwijs wordt gegeven aan de Kadettenschool (voor de Akademie) aan een Infanteriekursns (voor den hoofdkur- sns) werden amendementen voorgesteld een door de heeren Rooseboom, Seffyardt en Zaayer, om te lezenzoo noodig aan aan de Kadettenschool, dat door den laatst genoemde werd aangeprezen en een van den heer von Löben Seis, om tot de Kadettenschool toe te laten zoowel hen, die aldaar, als hen die elders onderwijs genieten. Dit am. werd beBtreden door den heer Seyffardt, die zonderling genoeg beweerde, dat hij als militair zeer vóór de Kaddettenscholen was, maar als Ne derlander er tegen, zoolang niet de vol strekte noodzakelijkheid blijkt. De heer Schimmelpennick v. d. Oye sprak een woord ten gunste van de Kadettenschool, en ook van 'tam. von Löben Seis, doch dit laatste maar ten halve. Woensdag werd het debat over art. 2 en de genoemde amendementen voortge zet. De heer A. van Dedem verdedigde het am. von Löben Seis, dat door den heer F. Mackay bestreden werd. De heer de Beaufort verklaarde zich tegen de Ka dettenschool, gaf bij wijze konciliatie in overweging een voorbereidend examen voor de Akademie, eenigzins aansluitende aan de eerste jaren der Burgerschool, met toekenning van subsidie aan ouders in plaatsen waar geen burgerschool of daar mede gelijkstaande bizondere school is. De heer Heemskerk was niet daartegen, maar wilde, dat zulk een subsidie ook zou worden toegekend aan ouders, op plaatsen wonend, waar wèl een H. B. S., maar die wegens gewetensbezwaar niet van die burgerschool wilden gebruik maken. De Min. van oorlog verdedigde uitvoerig de Kadettenschool en bestreed de amendemen ten. Voor het Indiesche leger achtte hij de Kadettenschool onmisbaar. Op dit laatste wees dej Min. van Kol. die kon- stateerde, dat nu eerst, geheel onvoorbe reid, de kwestie van beurzen in verband met het bizonder onderwijs is ter sprake gebracht. De Reg. is daardoor in eenigs- zins moeilijke pozitie gebracht. De kwes tie van Bubsidieering van het bizonder middelbaar onderwijs zou door aanneming van het am. v. Löben Seis nu reeds be slist worden, en de Reg. kan daartoe eerst medewerken bij herziening van de wet op Middelbaar Onderwijs. De heer Lieftinck bestreed de Kadetten school, en maakte de opmerking, dat de rechterzijde, die tegen den geest der H. B. School is op dezelfde gronden ook de Kadettenschool, maar dan ook de Mil. Aka demie moest bestrijden. De heer Rooseboom houdt vol, dat er geen dadelijke behoefte aan eene Kadettenschool is. De heer v. Löben Seis trok zijn amendement in, en stelde een afzonderlijk artikel 2 bis voor, waarin zijn stelsel is opgenomen. De heer Farncombe Sanders stelde als amendement voor, de Kadettenschool alleen te doen strekken, zooveel noodig, tot opleiding van officieren voor den Indieschen dienst. Eene motie van den heer Heemskerk en eenige andere leden, om de behandeling van het ontwerp uittestellen tot een nader te be palen dag, werd verworpen met 52 tegen 28 stemmen. De heer Farncombe Sanders trok zijn amendement in. Het am. Roose boom werd verworpen met 44 tegen 32 stemmen. Daarna werd art. 2 onveranderd goedgekeurd- Art. 2 bis voorstel v. Löben Seis) zal behandeld worden na art. 18. De heer Domela Nieuwenhuis heeft ver lof gevraagd en gekregen, om een interpel latie te richten tot den Min. van Binnenl. Zaken over de houding der Overheid bij de werkstaking te Enschedé, en voor de betuigingen van bizondere tevredenheid aan de overheid betoond. HAARLEM 27 Juni 1890. Alhoewel wij niet in de gelegenheid waren, de orgelbespeling van Donderdag middag in de Groote of St. Bavokerk bij te wonen, is het ons toch zeer aangenaam te mogen melden, dat het optreden van Mej. S. uit Rotterdam aan een talrijk auditorium een groot muzikaal genot heeft gegeven. Mej S. was, naar men ons mededeelt, bijzonder goed gedisponeerd hare stem klonk krachtig en vol. Zij zong Mendelssohn's aria „Jerusalem" uit „de Paulue" met veel uitdrukking. Van hare liederen wordt vooral bet „Ave Maria" van Schubert geroemd. In het algemeen trokken haar mild en sympathiek orgaan, hare duidelijke uitspraak van den tekst zeer de aandacht. Mej. S. heeft allen ten zeerste aan zich verplicht; eene herhaling zal gaarne wor den aanvaard. Aan het verlangen, om onder de voor drachten van de zangeres en van den Heer Ezerman niet in de kerk te wandelen, werd met welwillendheid voldaan; zeker heeft dit het genot, dat de uitvoering mocht geven, niet weinig verhoogd. Heden hebben B. en W. uitspraak ge daan in de aanbesteding van het ver- en bijbouwen van de Burgerschool aan het Klein Heiligland. Het werk is gegund aan G. P. J. Bec- cari alhier voor f 12850. Het leveren van de benoodigde meu belen is opgedragen aan F. Erdtsieck al hier voor de door hem ingeschreven som van f 890. Ds. J. M. Snethlage heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Aanstaanden Zondag zal op het Museum van kunstnijverheid eene belang rijke verzameling photographiën, voorstel- lende gezichten in Praag, Weenen, Berlijn en Dresden tentoongesteld zijn. Zondag is de toegang vrij. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitseh Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 29 Juni deS voorm. te 10 ure en des namiddags te 6 ure in de Noorderkerk optreden de Heer A. F. Weiman van Nigtevecht. Woensdag 2 Juli 1890 des avonds geen dienst. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Juni. J. v. Westerhoven en T. A. de Nijs. J. W. Franken en A. Reitsma. C. B. de Graaff en A. C. Nieuwenbuizen. J. Schreijers en G. H. Glas. P. Wilhelmus en B. Bokhorst. J. W. Tieskens en A. F. de Wilde. GETROUWD. 25 Juni. J. Lingg en A. Verberne. F. Bos en C. J.van Galen. J. KruupenC.Vlootman. 26 Juni. J. F. BekkerenE.Sipkes.J. J. Er- kelens en A. de Wilde. GEBOORTEN. 18 Juni. B. Gompertz geb. de Beer z. '19 Juni. N'. Roos geb. Groot 2 z. P. A. van den Berg geb. van der Aa z. J. B Janse geb. Smelterz.20 Juni. J. M. Kleij geb. Heldener z. L.van Bruggen geb. Ruijgrok d. C.van Eeden geb. Zijlstra z. K. Uilenburg geb.van Alphen d. E. van Vliet geb. Room z. M. M. Martin geb. Barnhoorn d. A. C. Slinger land geb. Kraak z. S. G. Rasch geb. Kol z. 21 Juni. D. Zipp geb. Beek d. 1. H. van Beaumont geb. Hessels d. H.Oerlemansgeb. Klooster z.22 Juni C. J. P. Peereboom geb. Berkeibach v. d. Sprenkel d.H. Röbken geb. Vos z. E. Marciiand geb. de Leeuw tl. P. J. A. Huijboom geb. van Zalen d. F. Heintz- berger geb. van der Ploeg z. 23 Juni. H. S. M. Kloek geb van der Lee z.— M. Bulters geb. van Rhoon z. J. G. H. La Pierre geb. War ning d. W. Melchior geb. de Wilde d. C. Kaptein geb. Gestel z. M.van Keulen geb. Carbaat z. D. Scbeffer geb. van Sprang z. (levenl.) C. van Ingen geb. Jochems d. M. Prins geb. Bakker d. 24 Juni. J.Mens geb. Pekel d. W. van den Berg geb. Kamer beek d. en z. S. van Loon geb. Verzijlenberg z. M. van Geloven geb. Böhm d25 Juni. M. Av. d. Horst geb. Scheffens i. 26 Juni. A. Abbink geb. van de Molen z. A. van der Haagen geb. Hoek d. J. Mok geb. Nopol z. OVERLEDEN. 19 Juni. J. Boers geb. Moolenaar 71 j. N. Kruisstr. AH. Wouda 10 j. d. Zomervaart. P. J. Bruijnen 42 j. Bakenessergracht. J. Trautig 14m. d. Z. Polderstr. 20Juni.A.C. v. d. Putten 3 m. d L. Heerenstr. 21 Juni. L. Gompertz 3 d. z. Donkere Spaarne.J.Ver- ters 61 ,j. Oranjestr. J. Bronkhorst geb. van er Wal 66 j. N. Groenmarkt. J.Liethoff 4j. d. KI. Heiligland.— C. A. G. Ruijfrok 13j d. Houtmarkt. 22 Juni. H. J. TerHorst57j. Delftstr. 23 Juni. H. Rijk 25 dg. d. Bakker straat. 24 Juni. H. Kuik 3 j. d. Nassaulaan. 25 Juni. A. M. Aernout 80 j. Gasthuissingel. VEEMARKT, 25 Juni. Aangevoerd. Prijs. 3 Koeien f 175.a f 230.— 23 N. Kalveren 10.a f 16. 2 Schapen 26.a f 115 Lammeren 12.a f 16. 8 Paarden KAASMARKT, 25 Juni Aang. en verk. 109 stapels, uitmakende 14884 kazen, wegende 29156 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram, f 29. Voorwerpen, gedeponeerd aan Bei Commissariaat vanPolitie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene fantasie-broche. Een wit kin derzakje. Een muntbillet van f 10. Eene sponzendoos. Twee blanwkoralen armbandjes. Een beenen pennehouder. Een griffelkoker. Een bed. Een trap. Een R. K. kerkboekje, Een rijtuigdop. Een bikyzer. Een rolletje japonnenstof. Een fantasie-armband. Een witte meis jes-zak, waarin o.a. een ledig groen beurs je. Een dames-polsmofje. Een ket tinkje van roode koralen met koperen sluiting, waarin een fantasie-medaillon. Eene gouden broche met camee. Een nikkelen honden halsband. En Va DL. voor droge waren. Eene zilveren broche. Een Fransch leerboek voor eerst beginnen- den. Eenige gebruikte binnen- en bui- tenlandsche postzegels. Een gouden oorbelletje. Een halsboord. Een sluit- mandje. Een pakje vuil wit ondergoed. Eenige muilkorven. Eenige diverse handschoenen. Eenige sleutels. Een ring waaraan een groot aantal sleutels. Een touwtje met twee sleutels. Een parapluie aan het postkantoor achterge laten. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een lombardbriefje. Terug te bekomen by Bleekendaal Hout plein no 9, eene zweep. Idem bij C. Vrugt, Voortingstraat no 35, een straat- makershamer. Idem bij W. Klein de Groot, Rustenburgenlaan no 27E, een gonden medeillon met fantasie-portretje. Idem by vrouw Rosloot Bannesteeg no 13, eene zijden das en een paar kousenban den. Idem by Mejuffrouw van Gemund, Luthersche Weeshuis, een nikkelen remon- tair horloge met dito ketting. Idem by den Heer W. F. Overhoff, candidaat, notaris, Sophiastraat no 6 eene zwartko- ralen halsketting. - Idem by J. Wage Sergeant van politie der Garnizoens-bak- kery (Cavallerie-kazerne) een haakje om knoopschoenen vast te maken. Idem by F. Slot, Lange Heerensingel no 51 rood een gouden zwart-geëmailleerden armband. Idem by H. A. Prinsen, Smedestraat no 20, eene gouden broche. ZEVENTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 29 Juni 1890 des namiddags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.- Kapeim.. C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1. Ouverture Heimkehr aus der TreindeMendeIs9ohn. 2. Garilas Ballet. Grossmann. 3Grande fantaisie, motif de l'opéra HerodiadeMassenet. 4Ouverture 1' Italiana in Algérie.Rossini. 5. Die Waclitjiarade kommt..Eilenberg. 6. Charlotte PolkaPifke. 7Grosse Fantasie aus der Oper Maritane"Wallace. Buiten-Societeit „TROU MOET BLIJCKEN". CONCERT op Zondag 29 Juni 1890 des avonds te 8 uur, door de Kapel van het 3de Regiment Huzaren, onder directie van den Heer VAN WAASDIJK. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 1 Juli 1890, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaG. F. Handel. 2. Choral uit Bach's PassionA. G. Ritter. 3. Sonate, op. 371W. Volckmar. a. Andante, Allegro moderato. ^.Andante con moto. c. Allegro moderato. 4MeditationGuilmant. 5. Finale. Sociëteit ,,DE PHOENIX". 6de Ahonnements concert op Zondag 29 Juni, des avonds ten 8 uur, te geven door het orkest van het Paleis voor Volksvlijt, onder directie van den heer J. M. COENEN. PROGRAMMA. 1Marche HéroiqueKonsky. 2 Ouverture JessoudaL. Spohr. 3Solo voor Picolo. gecomponeerd en uitgevoerd doorG. H. Schoeman. 4Groote Fantasie op motieven van de opera Hamleth van A. ThomasJoh. M. Coenen. 5. Marche des Chevaliers 6. Fragment uit de Vliegende Hollander(B. Wagner. 7. Fantasie (Lohengrin) 8. Ouverture, Tannhaoser (op verzoek) j» 's avonds acllt UP6, door het Directeur: J". JVC. COEISTElSr. Abonnenten met Dames vrijen toegang. (12) H.H. Leden wordt bericht, dat de uitgestelde Alg. verg. van 22 Juni zal worden gehouden op Za terdag 28 Juni a s. des avonds ten 7 V2 ure in Restaurant „Neuf."' Voorspoedig bevallen van eene D O CH TE R: M. M. WAAGE—v. ENGEN. Haarlem, 26 Juni 1890. Heden overleed onze tweede Zoon en Broeder, PIETER POSTHUMA, in den ouderdom van 23 jaren. Dr, S. POSTHUMA. A. POSTHUMA—Pel. JOB. POSTHUMA. CARST. JAN POSTHUMA. Haarlem, 26 Juni 1890. Volstrekt eenige kennisgeving. Op den 24sten Juni overleed te Leideti myn geliefde Behuwd- broeder Dr. PHILIPPU.S SAMUEL VAN RONKEL, predikant aldaar. Wed. P. C. BURKENS— van Hoorn. Eenige Voor de vele bewyzen van deel neming, ontvangen bij het overlyden van den Heer J. G. BALLOT, be tuigen wy onzen bartelyken dank. Wed. J. G. BALLOT— cool. A. G. CR A AN DIJK— Ballot. J. CRAANDIJK. Haarlem, 27 Juni 1890. Terstond gevraagd eene fat soenlijke flinke P. G. als Meid-alleen. Zich te vervoegenSchagchel- (18) straat 28. een Keukenmeid, die ook huis werk moet verrichten, P. G. Brieven franco onder No. 19, aan het bureau van dit blad. een net R. O. Kindermeisje, van 9 tot 4 uur. Adres Stationsplein 20. gevraagd, dat netjes kan werken, P. G., van 8 tot 5 uren. Kleine Houtweg 15a boven. Wordt verlangd eene aanmelden in persoonGedempte Oude Gracht No. 39. (22)

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2