A tatie der haven Tandjong-Priok gereed mocht zijn bij den terugkeer der Kamer. In komitee-generaal behandelde de Kamer nog haar huishoudelijke belangen, en toen ging zij op reces uiteen. De heer Henri de Lonw te Delft, photograaf van Z. M. den Koning, heeft Dinsdag middag te Nijmegen eene photo- graphie gemaakt van den intocht van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses Wilhelmina. Men ziet .er de vorstelijke personen in het rijtuig, voorafgegaan en gevolgd door de eerewacht te paard, in zachten draf rijden door de straat, te mid den van de in twee dichte rijen geschaar de toeschouwers. Hoewel eene moment-op name, is zij uitnemend geslaagd, en als bewijs hoe snel de verdere bewerking plaats had, kan dienen, dat reeds Woensdag namiddag ten 3 nre exemplaren werden verzonden aan HH. MM. den Koning en de Koningin. De negen ton voor den herbouw van den Schouwburg te Amsterdam zijn thans beschikbaar. Op den laatsten dag, den len Juli, is de laatste honderdduizend volteekend. In de vergadering van Provinciale staten van Zuidholland is door het lid den heer Poole geïnterpelleerd over den toestand van het water te Delft, in ver band met het niet- spuien te Scheveningen. Er werd gevraagd of, naardien de toe stand volkomen onhoudbaar is en als den Haag blijft weigeren, de provincie niet kan overgaan tot het onteigenen van kanaal- werkeD, en macht verkrijgen over de zeesluizen. In de volgende week zullen gedeputeerde staten, zoo mogelijk, deze vraag beantwoorden. Op den len Juli is het Rijks Entre potdok in eigendom overgegaan aan de gemeente Amsterdam. Omtrent de betaling van den koopprijs, twee en een half mili- oen wordt eene regeling ontworpen tusschen het rijk en de gemeente. Te Rosmalen kwam in de vorige week een kastelein tijdens den schooltijd den onderwijzer vragen, of hij een der leerlingen eens mocht spreken. Aan dat verzoek werd voldaan, en in bijzijn van het hoofd der school mishandelde de man dien leerling op verregaande wijze, zoodat zijn vader den burgemeester verzocht heeft proces-verbaal tegen den kastelein op te maken. Het ergerlijkste is nog gelegen in de aanleiding tot deze mishandeling: de jongen had nl. voor vier weken een merels nest uitgehaald, waarmee de booze kaste lein ook bekend was. Met nieuwe woede zijn de dennerup- sen op de Veluwsche bosschen aangeval len. Sommigen beweren, dat de plaag dit jaar nog grooter is dan het vorige, of schoon toen reeds uitgestrekte bosschen geheel verwoest zijn geworden. HAARLEM 8 Juli 1890. Zondag werd de tentoonstelling van de oefeningen der leerlingen van de Tee- kenschool voor Kunstnijverheid alhier geopend. Reeds dadelijk bij het binnenkomen trekt het de aandacht over welk een rijk dom van modellen de Inrichting beschikt en vermeerdert men die nog met de voor handen voorwerpen beschikbaar in het Museum van Kunstnij verheid, dan is dit reeds één der elementen waarop men kan afgaan tot het beoordeelen van den omvang dien het onderwijs er hebben kan. De verzameling teekeningen toont dan ook duidelijk, dat van het beschikbare een ruim gebruik gemaakt wordt. De richting van het teekenonderwijs is ongeveer gelijk gebleven. Bij het nieuwe merkt men op eenige keurig uitgevoerde plattevlak-ver- sieringen, die door zuiverheid van teeke- ning de aandacht dubbel waardig zijn. De afdeeling naar het gipsmodel bevat mede nieuwe, goed opgevatte studies. De flinke lijnen en fraaie tinten zijn knap uitgevoerd eu bewijzen, dat de leerlingen onder goede leiding staan. De afdeeling schilderstndieën beslaan eene voorname plaats bij deze tentoonstelling. Men treft er bezienswaardige stillevens aan, degelijk van teekening en kleur, groenten en fruit, voorwerpen van dagelij ksch gebruik en bloemstudies. Omtrent de samenstelling der stillevens maakte men de opmerking dat de kenze der voorwerpen soms geluk kiger had knnnen zijn, doch men vergete niet, dat van eene compositie, waarin een of meer onoogelijke zaken de hoofdvoor werpen zijn, toch de studie van kleur en lichteffect voor de techniek veel waarde kan hebben, en dat de regelVorm den leerling door het beste model tot een zelfstandig tee- k e n a a r niet steeds kan volgehouden worden. Onder de schets-teekeningen ko men eenige bijzonder goed geslaagde planten-en bladvormen voor, die blijkbaar van het leven zijn afgezien. Men vcrzuime vooral niet even de por- tefenlles in te zien bevattende de teeke ningen voor de verschillende vakken van kunstnijverheid. Men zal dan de ervaring opdoen, welke zorg hieraan wordt besteed De dames zijn verrukt van eenige ter bezichtiging gestelde proeven van kunst naaldwerk. De tentoonstelling blijft tot 19 Juli dagelijks van 2 tot 4 uur geopend. Wie belang stelt in hetgeen de Neder- landsche Maatschappij van Nijverheid door hare Teekenschool in het belang van het kunstonderwijs verricht, verzuime niet, eens een uurtje af te zonderen om zelf de expositie meer in bijzonderheden te bezichtigen. De medailles voor den zangwedstrijd van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap'' worden geleverd door de firma W. Voet en Zonen in de Anegang alhier. Wij waren in de gelegenheid een exemplaar ervan te bezichtigen. De voor zijde draagt een zittend vrouwenbeeld de lier bespelende, als symbool der toonkunst, terwijl de keerzijde een lauwerkrans ver toont, omgeven door een randschrift in sierlijke letters. De uitvoering van een en ander komt ons zeer gelukkig geslaagd voor. De firma Voet zal de verschillende me- dailes en den lauwerkrans, welke als Eereprijs door de dames van de werkende leden van „Zang en Vriendschap" ge schonken is, in hare winkelkast ter be zichtiging stellen, zooals dat bij wedstrijden de gewoonte is. Naar wij vernemen is Mejuffrouw Carry Mess, welke Vrijdagmiddag, bij het orgelconcert van de Heer J. J. Rogmans en ham. de Lange in St. Bavokerk als violiste zal optreden, eene dochter van den bekenden baddokter te Scheveningen, den Heer Mess. Zij genoot haar eerste onder richt aan de Koninklijke muziekschool te 's-Gravenhage, zette hare studiën daarna voort onder de leiding van den Heer Louis Wolff te Parijs en voltooit deze thans bij den soloviolist, den Heer Ysaï te Brussel. Mejuffrouw Mess trad in den Haag en Rotterdam meermalen met groot succes op. De Haarlemsche Afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst zal voor hare eerste uitvoering in studie nemen het Oratorium „Samson" van George Eriedrich Handel. Deze keuze zal den beminnaren van klassieke kunst zeker zeer aangenaam zijn. De „Samson", geschreven in 1741, dus in hetzelfde jaar en terstond naden „Messias", behoort niet slechts muzikaal, maar inzon derheid ook wat levendigheid en verschei denheid van dramatischen inhond betreft, tot het allerbeste, wat Handel's ongeloo- felijk vruchtbaar genie heeft voortgebracht. Het werk is in de laatste jaren ten onzent niet uitgevoerd. Bij den internationalen zangwedstrijd, te Dusseldorp Zondag middag gehouden, behaalde de Haarlemsche Mannenzang- vereeniging „Crescendo" den zesden prijs. Bij Zr. Ms. besluit van 5 Juli is benoemd, met ingang van 10 Juli, tot directeur van het huis van bewaring, voorloopig tevens hulpstrafgsvangenis te Haarlem, W. ldema, thans adjunctdirecteur van de rijkswerkinrichting te Hoorn. Primo September vestigt zich de Heer A. J. Meijerink hier ter stede als Heilgijmnast en Onderwijzer in de Gymna stiek enhet Schermen. De Heer Meijerink heeft zijne praktische opleiding genoten in de gunstig bekende Inrichting van den Heer J. G. Martin alhier, en is als zoodanig geen onbekende. In eene deze betreffende circulaire wordt een overzicht gegeven van het onderwijs, terwijl alle voorwaarden, als leeruren en honorarium, daarin zijn opgenomen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.) KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van beden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 17 Juli e. k. 's namiddags ten 2£ ure, ter gemeente-Secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van K. H. Nobels, om vergunning tot het oprichten van eene Smederij in het perceel aan de Nieuwe Raam straat No. 18, Kad. Sectie C. No. 1511 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 17 Juli e. k., en wel des namiddags ten 2-f uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebe stuur of een of ineer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem3 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A, Jordkns. l)e Secretaris A. A. Land. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Jani 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 17 Juli e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van P. P. van der Wart, om vergunning tot het oprichten van eene Kleerenwasscherij in het perceel aan de Spoorwegstraat No 22, Kad. Sectie A. No. 787 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 17 Juli e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal wor den gegeven, om ten overstaan van het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 3 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. He Secretaris. A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat het kohier voor de plaat selijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1890 door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd bij besluit van 2 Juli j 1. No. 10, alsmede dat af schrift van dat kohier van heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatselijke secretarie ter lezing is nedergelegd. Haarlem5 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. He Secretaris, A. A. Land. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 9 Juli 1890, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en 'punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeeling van ingekomen stokken. Verlof voor een maand verleend aan den Burgemeester. Aanvragen om ontslag van onderwij zers en onderwijzeressen aan openba re lagere scholen. Adres A. H. Kappelhoff over herstel ling zijmuur perceel hoek Barrevoete- straat. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel commissie strafverordeningen wijziging algemeene politie-verorde- ning. 3. Idem idem idem. 4. Voorstel B. en WW. terngname van het Rijk van voormaligen stal voor zieke paarden in de Gasthuisstraat. 5. Idem idem op voorstel van den heer de Kanter tot wijzigiug der begrafe- nisverordeniDgen. 6. Idem idem in gebruik geving lokalen ten behoeve van eene breischool. 7. Idem idem verordening oprichten, hebben of gebruiken van kloppersen van tapgten. 8. Idem idem verhuring grond Ken- nemerplein. 9. Idem idem voorbereiding onteigening duinwaterleiding. 10. Idem idem boekhouden meisjesschool voor middelbaar onderwijs. 11. Idem idem toekenning houararium we gens onderwijs in schoonschrij ven aan H. B. school voor jongens met vijf jarigen cursus. '12. Idem idem ruiling zolder in burger school, met advies commissie van fi nanciën. '13. Idem idem verzekering van werklie den tegen ongelnkken. 14. Benoeming van een tijdelijken wethou der, tijdens eene te verwachten gelijk tijdige afwezigheid van den Burge meester en den oudsten wethouder, den heer dr. C. G. von Reeken. 15. Idem ambtenaar van den burgerlijken stand. 16. Idem lid commissie van financiën. 17. Idem commissaris stads bank van lee ning. Markt van 7 Juli 1890. Aardappelen. Aangev. 890, verk.810 H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. 4.00 p. H.L. Boter. Aangev. 260, verk. 260 K.G. L. pr. f 1-10 H. pr. 1.35 p. K.G. Biggen. Aangev. 63, verk. 56 stnks. L. pr. f 8.00 H. pr. f 18.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 7 Juli. Witte tarwe j 7.75. TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 9 Juli 1890, des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Himmel-Donnerwetter, Marsch aus der Operette Pagenstreiche. Weinberger. 2. Mozart OuvetureSuppé. 3. PolonaisseFaust. 4Fantaisie sur des motifs de l'opéra Guillaume TeilRossiui. 5. Ouverture Les Dragons de Villars.Maillard. 6. Pastoral Songs, WaltzBosquet. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra la Rille du Régiment. .Donizetti. 8. Ueber Stock nnd Stein, Galop.Strauss. Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 10 Juli 1890, 's avond» te 8 uur, te geven door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Kriegsmarsch der Priester aus AthaliaMendelssohn. 2. Ouverture Heimkehr ausder FremdeMendelssohn. 3. Les Patineurs, ValseWaldteufel. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra ErnanieVerdi. 5. Ouverture l'ltuliana in Algiere.Rossini. 6. Grande Fantaisie sul' des motifs de l'opéra Herodiade,Massinet-Coeuen. 7. Rondo pour petite Flute, Solo, Uittevoeren door den Heer George SmitUorjon 8 .Zweife Ungarische Rhapsodie.Liszt-Kriens. ORGELBESPELING in de Groute- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Juli 1890, des namiddags van 23 uur "door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Choral-vorspiel uud Fuga...J. Brahms. 3. Sonate No. 13J. Rheinherger. a. Fantasie. b. Canzone. c. Intermezzo. d. Fuga. 4. Concert FantasieBerens. ORGELCONCERT op Vrijdag 11 Juli 1890, des namiddags ten 3 ure in de St. Bavokerk, met welwillende medewerking van Mej. Carry Mess, {viool). Door de Heeren: J. J. Rogmaks en S. de Lange.. PROGRAMMA. 1. Concert (op 7, No. 5)G. F. Handel a. Allegro. b. Andante. c. Variation. d. Menuett. e. Gavotte. (Orgelbewerking van S. de Lange.) 2. a. Ariaj v. G. B. Pergvlese. b. Largo »voor V,°o1G. F. Handel. 3. Toccata (Dm. Peters IV No. 4). I. S. Bach. 4. Aria uit Christus am Oelberge voor TenorL.v. Beethoven. 5. a. Pastorale) b. Carillon uit op. 56....S. de Lange. c. Sicilano 6. Aria voor VioolH. Vieuxtemps. 7. Busslied, Tenor,L. v. Beethoven. 8. Prél. en Fuga, (Peters II No. 10)1. S. Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2