H A ARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 56 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 12 Juli 1890 «p ZONDAG 43 Juli 1890. E E 0 NIE K ^Nieuwsberichten ÏELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINO met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommera 3 centen per stak.meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Hoog. Avondmaal. Nam. 2 ure, Moeton. Dankzegging, 'a Avonds 6 ure, Knottenbelt. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm 10 ure, Swaan. Vrijdag 's av. 8 ure Smeding. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debrg. Christelijk Geref'orm. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'e Av. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, tCAmon, pred. te Edam. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Craandijk Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ilaverschmidt, pred. te Schiedam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, P. Cröger, pred., beroepen te Suriname. De collecte van Zondag 1.1 voor de Chr. school voor on- en minvermogenden heeft opgebracht f 92.30. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, IV. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. R. Pred. te Amsterdam. Voorbereiding. Nam. 2V2 ure, geen Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Voorbereiding. Hiïlegom. Voorm. 9V2 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, J. IV. Hilbrander, van Haarlem. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 91/2 ure, U. Waardenburg. 's Avonds 6V2 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke, Avondmaal. Nam. 2Va ure, Q. Schrieke. De zitting van 9 Jnli begon als naar gewoonte met de gebruikelijke mededee- lingen. Aan de Commissie voor de spijs- kokerij had de Heer Leyh zijne diensten belangeloos aangeboden bij het bouwen van bet nienwe lokaal. De Commissie nam dit gaarne aan, maar moest daartoe de vergunning verkrijgen van den Raad. De Heer Maearé was er uit beginsel tegen omdat de architect geen tijd had om aan particulieren diensten te bewijzen. Overigens waardeert hij het aanbod van den Heer Leyh, en wilde Commissie gaarne helpen, zoodat er hier generlei per soonlijke qnaestie in betrokken is. De Voorzitter evenwel doet uitkomen hoe gering de vereischte bemoeiingen zijn, en de Heer Bijvoet dat het zelfs in het belang der gemeente is dit verzoek toe te staan, aangezien het perceel gebouwd wordt belendende aan gemeenteëigendommen en de Heer Leyh het best met den toestand bekend is. De Heer Macaré verklaart na het ge hoorde geen bezwaar meer te hebben. De Heer Enschedé blijft er tegen uit beginsel en verzocht stemming, waarop het verzoek wordt toegestaan. Aan den concierge van het Proveniers huis wordt ƒ25 per maand toegestaan. Eene brochure van den Heer Verkoute ren over gemeentelijke bouwverordeningen wordt in dank aanvaard. Ingekomen is een adres van herbergiers om gedurende den laatsten kermisnaeht vrijheid te verkrijgen hunne lokalen voor het publiek toegankelijk te stellen. Ingekomen een adres van den Heer van Styrum om bg de voorgestelde wijziging van de verordering op het boawen niet alleen van eigenaars en bezitters maar ook van beheerders te spreken. Ingekomen een brief v. d. Heer Huet, behelzende een schrijven door hem ont vangen van den Minister van Binnenland- sche Zaken, 2o eenige beschouwingen over de meisjesschool voor middelbaar on derwijs, eindigende met de motie van orde om bij volgnummer 10 der Agenda aan B. en W. optedrageD, na de autoriteiten te hebben gehoord, een voorstel in te die nen, tot herschepping van de meisjesschool voor m. o. in een school van voortge zet 1. 0. Deze verschillende adressen worden bij de betreffende onderwerpen behandeld. De burgemeester, de ontvanger en de wethou der benevens onderscheidene leden van den Raad geven heden hnn voornemen te ken nen voor eenigen tijd buitenslands te gaan. De heer Kappelhoff verzocht zijn muur, die thans buitenmuur was geworden door het afbreken van het perceel in de Barre- voetestraat, op kosten van de gemeente te herstellen. De raad besloot hierop af wijzend te beschikken. De heeren Koster en Silvester benevens Mej. Koolhoven vroegen om ontslag als onderwijzer en onderwijzeres. Een voorstel tot wijziging der bouw verordening werd uitgesteld. Het amen dement van den Heer van Styrum scheen aan eenige bedenkingen onderhevig, en daar deze persoonlijk niet tegenwoordig was, meende men de behandeling te moeten verdagen. Eenige nieuwe artikelen betreffende de tapperijen werden goedgekeurd. Het gold hoofdzakelijk den kermistijd. Op voorstel van den Heer Stolp werd de sluiting van 1 nnr tot 2 uur na middernacht versoho ven en op voorstel van den Heer Macaré werd bepaald, dat voortaan niet meer jaar lijks door den Raad zal worden aangewezen waar de kermis zal plaats vinden. Het was toch gebleken dat de meerderheid van den Raad de onde plaatsen wilde hand haven. Een voorstel tot terugname van het Rijk van den voormaligen stal voor zieke paarden in de Gasthuisstraat werd aan genomen. Het voorstel van den Heer de Kanter tot wijziging van het tarief der begrafe niskosten werd door hem ingetrokken, omdat B, en W. in denzelfden geest in- tnsschen maatregelen genomen hadden. Tegen het in gebrnik nemen van het Proveniershuis door de alhier bestaande breisehool bestond geen bezwaar. De verordening op het kloppen van tapijten werd opnienw vastgesteld voor vijf jaar. De Heer Stolp achtte dit beter dan voor twintig jaar en de Raad vereenigde zich met dit gevoelen. De heer Hnffer verzocht een stuk grond bij het Kennemerplein te mogen hnren, en met een hek van den openbaren weg af te scheiden. Dit werd toegestaan. Hierop kwam een voorstel van B. en W. aan de orde om ten behoeve van de Duinwaterleiding eene onteigening aan te vragen van verscheidene pereeelen in de gemeente Bloemendaal, toebehoorende aan Mevrouw van der Vliet. De Heer Macaré wilde dit stnk nog niet terstond afdoen, omdat niet eerst was beproefd de bedoelde grond zonder onteigening van de eigena resse te koopen en ook omdat de zaak van zooveel belang was voor de gemeente (er was een milioen bg betrokken), dat het noodig was de stukken eerst nog in han den te stellen van de comissie van fabri cage. Ook hadden de leden van de Raad geen tijd genoeg gehad de stukken na te gaan. Nog wensohte hij het gevoelen van het publiek te kennen en wilde daarom de stnkken laten drukken. Door den Heer van Reeken werd hier tegen aangevoerd, dat, nu eenmaal een deskundige als de Heer Schotel was be noemd, noch de Commissie, noch het publiek veel meer licht in deze zon knnnen aan brengen, dat het daarenboven hier nog niet de détails van uitvoering betrof, maar alleen het beginsel en de gronden waaruit het water moest worden verkregen, dat eindelijk alle stnkken, en rapporten, voort durend ter visie hadden gelegen. De voorzitter was er tegen alle stukken te laten drukken, wijl daarvan soms ge bruikt kon worden gemaakt tegen de ge meente bij een eventueel onteigenings- proses. De Raad besloot op voorstel van den Heer 't Hooft: om, gelet op de rapporten van den deskundige, een waterleiding aan te leggen en B. en W. te machtigen de noo- dige stappen te doen om te geraken tot onteigening van de daarvoor benoodigde pereeelen. Het voorstel van den Heer Macaré werd verworpen. De Heer Bijvoet bracht hierbij inciden teel nog een qnaestie te berde, die reeds lang opheldering vereischte. De gedrukte stuk ken werden onder kruisband aan de leden bezorgd, en tevens ook aan de verslagge vers. Spreker wensohte nn te weten, in hoever hierbij geheimhouding was opge legd. De Voorzitter verklaarde dat het open baar maken van den inhoud der stnkken voor den dag der behandeling aan de dis cretie der raadsleden was overgelatendat echter aan de verslaggevers tot die open baar making geen verlof was gegeven. Deze geheimzinnigheid, die zoozeer af wijkt van hetgeen in andere Bteden gebrui kelijk is, en toch zoo weinig doeltreffend is, daar hetgeen aan 25 personen gedrukt en zonder verband van geheimhouding wordt medegedeeld, tooh waarlijk wel een openbaar geheim mag worden genoemd, was werkelijk voor de pers een belemme ring. Het is te hopen, dat onze Burge meester, die heden nog zoo nadrukkelijk verklaarde een voorstander van publiciteit te zijn, het Collegie van Dag. Bestuur zal knnnen bewegen, nn ook voor de pers die belemmerende bepaling op te heffen. Aan de H. B. S. voor meisjes, was de vraag gerezen of het noodzakelijk was al daar ook onderwijs in het boekhouden te geven. Hierop doelde de motie van den Heer Hnet, die bij den aanvang reeds was me- De Raad besloot deze motie niet in be handeling te nemen, aangezien uit het Reglement van orde moest worden opge maakt, dat het stellen van motie van or de allen persoonlijk en niet schriftelijk kon worden ingediend. Na dit besluit stel de de Heer Macaré voor de zaak aan te honden nit diferentie voor het medelid Huet, evenals hij dit te voren had ver zocht toen het amendement van den Heer van Styrum aan de orde was. Aan den Heer Heij man werd 200 toe gekend voor de lessen in het schoonschrij ven. Een voorgestelde ruiling van een zolder in de burgerschool werd goedgekeurd. D8 verzekering van werklieden tegen ongelukken van gemeentewege, werd ge steld in handen van de Commissie voor de uitbestedingen. Deze Comnissie was langen tgd ingeslapen of zoo men wil, diligent geweest, en werd nu ploseling opgeroepen. Gelukkig, dat de zaak in an dere gemeenten reeds uitvoering is bespro ken en beslist, zoodat de taak aan deze Commissie opgedragen, nadat men haar zoolang met rust had gelaten, niet zoo bijzonder zwaar zal behoeven te vallen. Tot tijdelijken wethouder werd nn de Heer Enschedé benoemd, en tot ambtenaar van den burgelgken stand de Heer van Styrnm, nadat onderscheidene leden be dankt hadden wegens drukke bezigheden of uitlandigheid. De Heer de Lanoy werd benoemd tot lid der Commissie van finanoien de Heer Prins tot commissaris van de stad Bank van leening. Nadat de Heer Krol neg had opgemerkt dat de zonneblinden bij sommigge trottoirs te laag hingen, en de Heer Van der Steur dat de boomen op den Zijlweg te nabij de huizen stonden, werd de vergadering Aan den Engelschen minister van landbouw is dezer dagen een adreB aangebo den, waarin verzocht wordt het levend vee nit Sleeswijk-Holstein weer toe te laten, aangezien daar het mond en klauw zeer geweken is. De minister antwoordde, dat aan het verzoek niet kon worden voldaan, omdat die ziekte nog overal in Dnitschland heerscht, ook nabij Sleeswijk-Holstein. Keizer Wilhelm zal wegens drin gende regeeringszaken zijne bnitenlandsche reis bekorten. Bij de overdracht van het eiland Helgoland wil de keizer met de vloot tegenwoordig zgn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1