aantal slachtoffers is nog niet bekend. Ook sprong de ketel van de rivierstoomboot Tioga bij Chicago, hetgeen aan veertig werklieden het leven kostte. Uit Spanje wordt bericht, dat de cholera thans zeven en dertig plaatsen heelt aangetast. Toch bestaat de meening, dat de ziekte tot een bepaalden kring beperkt zal blijven. Eerst was men de zienswijze toegedaan, dat de cholera van buitenslands was overgebracht, maar na onderzoek is gebleken, dat zij in plaatselijke oorzaken te zoeken is, naar algemeen geloofd wordt door het onnadenkend omwoelen van gra ven waarin voor eenige jaren slachtoffers der ziekte waren begraven. Mocht dit wer kelijk blijken het geval zijn, dan zon dit altoeer pleiten voor de crematie en niet weinig de pögingen der Vereenigingen voor lijkverbranding in de hand werken. De Braziliaansche regeering heeft eene nienwe ridderorde ingesteld, de orde van Christophorn8 Columbns. Het orde- teeken wordt gedragen aan een hemels blauw lint met een lus van groen met wit lint. Tengevolge van de werkstaking van steenkoolsjouwers heerscht te Dublin zulk een gebrek aan steenkool, dat de steen- koolhandelaren over geheel Ierland te hulp zijn geroepen. De werkstakers zijn over hunne overwinning zoo blij, dat ze de vlaggen hebben uitgestoken zoodat men, door de wijken loopende waar de meeste wonen, zou denken, dat allerhande fees ten op til waren, maar de huismoeders, die 5 shillings voor een zak steenkool moeten betalen, denken er anders over; vele gezinnen zijn niet in staat hun eten te kooken en als het geschil niet spoedig wordt bijgelegd, verwacht men ernstige ongeregeldheden. Alle pogingen om steen kool in de stad te smokkelen, worden door de werkstakers belet. Te Lowell in Amerika hebben zich Charles Stawell, een lnchtschipper, en Littie Anderson, zijn bruid, in een lucht ballon doen trouwen in tegenwoordigheid van 10.000 personen. Toen de knoop gelegd was, stapten de geestelijke" de bruidsjonkers en strooimeisjes uit het schuitje, de bruidegom gaf het teeken los te laten en het luchtschip verhief zich met het jonge paar, die nu werkelijk in de wolken waren. Zaterdagavond is de ballon weder in de nabijheid van Lo well behouden met zijn last nederge- komen. Bij het groote feestmaal te Berlijn ter gelegenheid van het schuttersfeest, waar meer dan 5000 gasten bijeen zijn geweest, is het uitstekend toegegaan, maar natuurlijk hier en daar wel wat erg rumoerig. De Berlijnsche bladen heb ben dan ook een halve kolom vol kleine ongevallen. Door overspanning en opge wondenheid zijn verschillende schutters onwel geworden. Een van ben had aller lei dolle sprongen gemaakt, maar is ein delijk gevallen en zoo ongelukkig op de overblijfselen van een stukgeslagen flesch komen te zitten, dat hij naar 't gasthuis moest worden vervoerd. Verschillende dames zijn in 't gedrang in onmacht ge vallen enz. enz. Behalve die kleinigheden heeft men zich over 't geheel bijzonder goed ver maakt. De Nederlandsehe keizers knnnen een voorbeeld nemen aan de Luxemburgers. Bij de jongste kamerverkiezing in het groothertogdom, waarbij de heer BrasBeur tot lid der kamer werd gekozen, stemden van 761 ingeschreven kiezers er 695. Er ontbraken dus 66 kiezers, maar van deze waren 24 overleden, terwijl nog eenigen ziek en uit de stad waren. Derhalve is 9Ij- °/Q der kiezers is opgekomen. De weerkundigen aan het Parijsche observatorium verwachten, dat de koude noordwestenwinden en zware regens van de laatste dagen voorloopig nog zullen voortduren. Een oogenblik van zonneschijn te Parijs werd dezer dagen door zulk don ker regenweer gevolgd dat de lampen moes ten worden opgestoken. Hier en daar zal de oogst vermoedelijk geheel mislukken alleen in Provence staan de vruchten goed. Door den hoogen vloed zijn de gor zen onder de Willemstad ondergeloopen. Al het gemaaide gras van verschillende verpachte gronden is zoodanig door elkan der gedreven, dat, alleen door eene „onder linge verdeeling" van het overgeblevene eene vreedzame oplossing mogelijk was. De schade aan het gewas toegebracht, is bovendien groot. Er ging een gerucht als zou Delfland, door het op lager peil brengen van het polderwater den Haag genoodzaakt hebben tot spuien. Het blijkt thans, dat dit be- richt geheel bezijden de waarheid is en de sluisdeuren van het spuiings-kanaal behoorlijk zijn verzegeld gebleven. Alweer heeft onvoorzichtigheid met schietgeweer een offer geeischthet is eene zestienjarige dienstbode van een landbou wer te Doetinchem. Het meisje en de knecht namen een geweer uit de kast, niet wetende dat het geladen was, het wapen ging af en het schot trof het meisje in het hoofd, zoodat de dood onmiddelijk volgde. De knecht verklaart aan de zaak geheel onschuldig te zijn. De Rotterdamsche diergaarde ver wacht een gast, tegen welks aankomst de politie aldaar ernstige bedenking heeft. Aan boord van het stoomschip Gelderland wordt namelijk overgebracht een karbouw, die uit Indié komt, waar de besmettelijke veetyphus heerscht. De rijksveearts en de politie waken nu tegen de ontscheping van het dier. Het maken van eene inundatie- en communicatiesluis, zandophoogingen voor een te bouwen fort, en het maken van 500 M. inundatiedijk te Haarlemmermeer is gegund aan den 2den inschrijver, den Heer van Maanen te 's-Hertogenbosch voor f 314700.De laagste inschrijver was de Heer Meyer van Leiden voor 321000. gulden. Wegens hangende procedures in zake de onteigening kan voorhands met de inun datiedijk niet verder worden voortge gaan. Aan den Sloterweg te Haarlemmer meer, bij den landbouwer Bronkhorst, heeft eene koe een paard zoodanig in den buik gestooten, dat de ingewanden te voorschijn kwamen. Door hulp van den veearts, is de wond dioht genaaid, zoodat op heden het beest buiten gevaar ie. HAARLEM 15 Juli 1890. Het orgelconcert, Vrijdag middag in de St. Bavo kerk alhier door de Heeren Sa- muël de Lange en J. J. Rogmans gegeven, met welwillende medewerking van Mejuf frouw Carry Mess, heeft bijzonder veel toehoorders getrokken en de groote belang stelling in dergelyke, geestelijke muziek uitvoeringen opnieuw aangetoond. De tal rijke bezoekers zullen zich zeker hunnen kerkgang niet hebben beklaagd. Elk der medewerkenden toch gaf veel muzikaal genot. De Heer de Lange toonde zich een bekwaam organist. Zijne technische ont wikkeling en de onfeilbare zekerheid in zijn spel wekten meermalen bewondering. In de Toccato en Fuga van Bach open baarde zich het talent van den Heer de Lange als uitvoerend kunstenaar in zijn volle grootheid en degelijkheiddaarin kwam vooral ook de rijke omvang van ons schoone orgel tot zijn recht. Van de kleinere werkjes, onder No. 5 van het programma, trok zeer het Carril- lon de aandacht door de doeltreffende registreering en de losse voordrachtswijze. De Heer Rogmans zong, zooals men van hem gewoon is, met eene krachtige, frissche, klankvolle stem. Het timbre ervan past, naar onze meening, bij uitstek goed voor kerkzang. Bijzonder duidelijk was Rog mans uitspraak van den tekstgeen enkele eindmedeklinker werd verwaarloosd en zoo kon men hem ook nu verstaan tot in de uiterste hoeken van het gebouw. Bovendien legde hij in de verheven aria van Beethoven uit „Christus am Oelberge" en in diens „Busslied" eene groote sober heid in de voordracht. In ademlooze stilte werd de gevierde zanger aangehoord en zeer werd het door allen op prijs gesteld, dat hij, bij Beethoven blijvende, het be kende Die Ehre Gottes in der Natur" aan zijn programma toevoegde. Naast de twee genoemde kunstenaars voldeed Mejuffrouw Carry Mess zeer goed. Haar vioolspel verdient, voor zooverre wij daarover na het gehoorde mogen oordeelen, grooten lof. Haar toon is vol en breed en daarbij van een edel gehalte; de voordracht goed gevoeld en vol uitdrukking. In de aria van den Italiaanschen componist Per- golese kwam een en ander aan het licht. Heel jammer was het voor Mej. Mess, dat na deze voordracht de strop, waar mede het staartstuk aan de viool beves tigd is, brak en zij daardoor genoodzaakt werd het Largo van Handel en de aria van Vieuxtemps op een haar vreemd instrnment te spelen. Dat daardoor haar succes In genoemde nommers minder was, ligt voor de handtoch wist zij het pu bliek te bevredigen door eene innige, schoone voordracht. Bij velen is stellig het verlangen ontstaan, spoedig de kennis making met het spel van deze jeugdige Nederlandsehe violiste in de concertzaal te mogen hernieuwen. De begeleiding van de verschillende solonummers was in handen van den Heer de Lange, die daarvoor nogal duidelijk sprekende registers koos. Over het alge meen meenen wij, dat zulks aanbeveling verdient, opdat de begeleiding niet te veel op den achtergrond trede. Op de Groote Markt zullen Vrijdag door de Liedertafel de volgende nommers gezongen worden 1. Volksliederen2. Hollands Glorie van R. Hol; 3. Lentelied van Joh. Ver huist en 4 Vlaggelied van Joh. Verhulst. De nommers 1, 2 en 4 met begeleiding van koperen blaasinstrumenten. Zondag morgen ontving de feestcom missie voor dea zangwedstrijd van de Lie dertafel „Zangen Vriendschap" de tijding, dat de Heer Daniël de Lange uit Amster dam door ongesteldheid geen zitting kan nemen in de jury. Per telegraaf werd daarop terstond uitgenoodigd de Heer Nevejans te Gent, professor aan het con servatoire aldaar en oud-directeur van de beroemde liedertafel „Les Melomanes". Deze heeft gisteren de benoeming tot jurylid aangenomen. Wij waren in de gelegenheid het nieuwe insigne te bezichtigen van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap", ter vervanging van de lier, sedert zestig jaren het teeken waaronder de leden zich vereenigden. Het bestaat uit een zilveren vrouwenbeeldje, voorstellende de faam met lauwerkrans en lier gedragen door het omschrift „Zang en Vriendschap". Het beeldje wordt gegedekt door een gouden kroon. Het geheel heeft eene lengte van 3 oM., is fraai van teekening en uitvoering en doet den leverancier, den heer C. de Jong CZn., Lange Veerstraat alhier, alle eer aan. Het rapport van de Kamer van koophandel alhier in zake den aanleg van een spoorweg van hier naar Nieuwer Amstel, waarvoor bij ons gemeentebestuur eene concessie-aanvrage was ingekomen, is niet gunstig. De Kamer oordeelt den nieuwen spoorweg, zooals die is ontworpen, niet wenschelijk of van groot belang voor handel en nij verheid. Vooreerst zal de te bouwen spoorwegbrug groot ongerief kun nen veroorzaken voor de scheepsvaart en vervolgens zal, daar de spoorweg slechts een meter breed wordt, geen aansluiting met eenige lijn kunnen verkregen worden. Voor goederenverzending zal dus steeds overgeladen moeten worden. De commissie van fabricatie heeft mede ongunstig geadviseerd over het plan. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 54 personen vervolgd, wegens dronkenschap op straat. In de maand Juni van het vorige jaar was dit getal 49 dus 5 minder. - Bij de wedstrijden van den Neder- landschen Voetbal-en Athletischen Bond, Zondag op het Sportterrein „de Phoenix" gehouden, werden door de volgende stad- genooten p,rijzen behaald In de afdeeling hardloopen, 1609 meter, een verguld zilveren en een bronzen medaille respect, door de Heeren K. Pan der en Witteveen. In de afdeeling polsstokspringen een zil veren en een bronzen medaille door de heeren Simon Martin en R. C. Broekmeyer. In de afdeeling hardloopen over 100 yards een zilveren medaille door den heer P. W. Calkoen. In de afdeeling wedstrijd met hinder nissen een bronzen medaille door den heer Broekmeyer. De heer Spinks van Beunebroek behaalde by deze wedstrijden drie zilver vergulde medailles. Op de van verschillende zijden tot ons gerichte vraag of kunstlievende leden van „Zang en Vriendschap", die geen gebruik wenschen te maken van de door loopend e kaart, welke voor hen bij de Erven Loosjes verkrijgbaar is, het recht op deze kaart af mogen staan aan anderen, kunnen wij antwoorden, dat de feestcom missie daartegen geen bezwaar heeft en gaarne die kaart geldig wil verklaren als toegangsbewijs voor eene Dame. Een kunstlievend lid kan door deze schikking derhalve voor zich zelf en door tusschenkomst van andere kunstlievende leden voor Dames doorloopende toegangs bewijzen bekomen a ƒ2 per persoon. Tot verduidelijking van de door ons geplaatste advertentie in het nommer van 1.1. Dins dagavond diene verder, dat op Zondag avond in de 3de AfJeeling om den prijs van uitne mendheid gezongen zal worden door de Koninklijke Zangvereeniging „Cecilia" uit den Haag en de Liedertafel „Euterpe" uit Amsterdam, doch dat v<5ór dezen wed strijd zal gestreden worden om den eere- prijs (zilveren lauwerkrans) door de eerste prijswinnerB uit de 1ste en 2de afdeeling. Op Zondag avond zingen dus de vier beste vereenigingen. Het aan den heer F. Lieftinck aan geboden beschermheerschap van de sinds November 1875 hier ter stede bestaande postduiven sociëteit „de Snelvlieger" is door hem welwillend aanvaard. Hier ter slede is eene ruim zestig jarige juffronw in hare woning van de trap gevallen, tengevolge waarvan zij eenige uren later overleed. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aard werkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.): Markt van 14 Juli 1890. Aardappelen. Aangev. 710, verk. 650 ELL» L. pr. 1.50 H. pr. 3.75 p. H.L. Boter. Aangev. 224, verk. 224 K.Gr. L. pr. f 1.25 H. pr. 1.40 p. K.Gr. Biggen. Aangev. 98, verk. 82 stuks. L. pr. ƒ9.00 H. pr. 22.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 14 Juli. Niets verkocht. TWEEËNTWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op "Woensdag 16 Juli 1890, des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1MarschClement. 2Introduction de Popéra PEsclüve. Bodin. 3. Scènes Hongroises Massenet. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de Popéra L'OmbreFlotow. 5. Ouverture ObéronWeber. 6. Andante GrasiosoBucalosi. 7. La Vague. ValseMetra. 8. Bonjour quadrilleZihoff. Sociëteit „VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 17 Juli 1890, 's avonds te 8 uur, te geven door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Prinz Friedrich Carl Marsch. .Zampa. 2. Ouverture Don JuanMozart. 3. Wieuer Blut. WalzerStrauss. 4. Grosse Fantasie aus derOper Die ZigeunerinBalfe. 5. Ouverture Les Dragons de Villars.Maillart. 6Grande Fantaisie sur des motifs de Popéra La FavoriteDonizetti. 7. Loreley Paraphrase Neswadba. (Geïnstrumenteerd door Kriens). 8. Zweite PolonaiseLiszt. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Juli 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer H. v. d. Eijken. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AndanteHaydu. 3. Aria. (Elias.)Mendelssohn. 4. Allegro Maestoso und FugaMendelssohn. 5Recit. en Aria. (Joseph)Mêhul. 6. Kruiswoorden (Intrada)Haydn. 7. Slotkoor, (lste deel Elias.)Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2