TB MUUl, Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz, met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 19. Gem. Kamer m. Alkoof, fi0 p.m. terst. Bakenessorgraclit. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. Barrevoetstraat. No. 8rd. 2 OngemKamers, ƒ2,50 p.w terst No. 8rd. Gem. Zit- m. Slaapk., ƒ15 p.m., terst. Bleekeratraat. No. 3c. Vrij huis, f 1.25 per week, terstuud. Breestraat. No. 12rd. Gem. Kam. m. Slaapk., 12 p.m. tst. No. 21. Bovenhuis, 2,50 p. w., terstond. Burgwal. No. 16. Onder- en Bovenkorenzolders, ƒ15 en 20 p.m., terstond. No.26. Benedenaehterkamer, /1.25p.w.,terst. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. Drappenierstraat No. 13. Bovenhuis, 1,70 per week, terstond. Florapark No. 12. Huis met Tuin, ƒ700 p. j. 1 Oct. Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. ƒ25 p. m. terst. No. 29. Bovenhuis 1,75 p.w., terst. Frans Halsstraat. No. 13. Heerenhuis, 425 per jaar, terstond. No. 2rood. Bovenhuis, ƒ300 per jaar, terst. Gasthuissingel, No. 44. 2 Gem. kamers en suite parterre, 30 p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuism. besch. zold. ƒ200 p.j. Ged. Oudegraeht No. 22. Gem. kamers m bedien, 25 p.m., terst. Ged. Voldersgracht. No. 53. Heerenhuis en Tuin,325p.j.terst. Ged. Zijdgracht No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit- en slaapk. 20p m. terst. Gierstraat. No. 47rd. Gem. Voor- en Slaapk. 20 p.m. terst. No. 5t. Gem. Zit- en Slaapkamer, 22p.m. No. 51. Gem. Zit- en Slaapkamer, 18 p.m. No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p.w., terst. Groot Heiligland. No. 35. Bovenaehterkamer, 1 p w., terstond. No. 38. 2 Bovenvoorkamers, 1.50 p. w. terst. Groote Houtstraat No. 10. Gem.Zit-en Slaapk., 25 p.m. terst. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 40. Bovenhuis, ƒ400 per jaar, direct. No. 108. Bovenhuis, ƒ350 p. j terst. No. 159. Gcm. Kamer, 25 p. m., terst. No. 162. Bovenhuis, /250 per jaar, terstond. Harmenjansweg. No. 57. Huis, i.8ü per week, terstond. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No. 71c. Benedenwoning-2,p.w.,terst. Houtplein No. 28. Bovenhuis, ƒ225 p. j., terstond. Jacobijnenstraat. No. 20. Bovenhuis, 250 per jaar, 1 Aug. Jansstraat No. 62. Bovenhuis, 200 per jaar, terstond. No. 87. Gem. Kamers, ƒ30 p. m., terst. Kampersingel. No. 14. 2 Kamers, geheel of gedeeltelijk ge meubileerd, /16,of 20 p. m. No. 44. Benedenhuis met tuintje m. waterlei ding, ƒ350 per jaar, tegen Mei. Kennemerstraat No. 9f. Benedenhuis, ƒ2,p. w., terst. No. 9h. Bovenhuis, 2.p. w., terstond. Kerkeplein. No. 7. Bovenhuis, 2,50 p. w., terst. Klein Heiligland. No. 7. Kelder, voorz. van duinw. 35 p j. terst. No. 63. Gem. Kamer m. alkoof 35 p.m. terst. No. 63. Slaapkamer, 1,p. w. terst. Kleine Houtstraat; No. 19. Gem. Kamer, 12 per maand, terst. No. 22. Gem. Kamer, f 12 p mterstond. No. 49. Gem. Voorkamer, /l4 p. m. terst. No. 68zw. 2 Kamers, 20 p. m., terstond. No. 103. Gem. Kamer, 14 per maand terstond. Kleine Houtweg Klein-Zorg, Villa m. gas- en waterl., 1000 per jaar, terstond. Koningstraat. No. 4. Gem. Zit- en Slaapk., ƒ35 p.m. 1st. No. 6. 2 net Gem. Kamers, 32 p.m. lerst No. 12. Gem. Slaapkamer, ƒ10 p.m., terst. No. 41. Bovenhuis, 250 per jaar, 1 October. Korte Annastraat. No. 5. Werkplaats, 1,75 p. w., terstond. Korte Dijk. No. 19. Huis in. 5 k.waterl. enz. 325 p.j.terst. Korte Jansstraat. No. 6. Gom. kamers, ƒ15 p. ui., terst Korte Poellaan. No. 29. Pakhuis en Erf, 0,75 p.w.,terst Korte Zijlstraat. No. 6. Gem. Kamer m. Slaapk., 12 p.m„ terst. Krocht. No. 10. Bovenhuis, /350 p. j., lerst. Krom. No. 43. 2 Gem. kaoiers m. Alcove, 25p.m. No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisstraat. No. 15. Kelder, 100 per jaar, terstond. Kruisweg. No. 13.Gem. Voork.m. Slaapk.,20p. m terst. No. 47. Bovenhuis, 15 per maand, 1 Sept. No. 26rd. Twee Ongem. Kamers, ƒ12 p. m. No. 33. Gem Kamer m. k. en bed. ƒ32 p.m. tst. No. 54.2 ruime net gem. Kamers, 30 p m. lerst. No. 66. Gem. Zii- en Slaapk.. 35 p.m., terst. No. 67. Net gem. Kamers, gedeeltelijk gem. ƒ18 per maand, terstond. Lange Boogaardstraat. No. 21. Bovenhuis, 1,90 p. w., terst. Lange Margarethastraat. No. 30. Bovenhuis, 2,per week, terstond. Lange Raamstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ1,50 p. w., terst. Lange Voorstraat. No. 36. Bovenhuis, ƒ30) per jaar. Leidsche Vaart. No. 132. Hoerenhuis met Tuin, gas- en wa terl., 8 kamers, /600 p. j., 1 Oct. Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Heemskerkstraat. No. 17. Heerenhuis, 325 per jaar, terst. Magdalenasteeg. *No. 9. Bovenvoorkamer, 1.25 p. w. terstond. Magdalenas traat. No. 4 Ben. winkelhuis 3 p.w. terst. Nieuwe Graeht. No. 1. Gem. kamers, ƒ22 p.m., terstond. Nassaulaan. No. 53rood. Vrij Bovenhuis, 3.00 p. w., terst. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, ƒ0,50 p.w. en 20 p.j., terst. Noorder Schoolsteeg. No. 1. Pakhuis, ƒ2,— per week, terstond. Omvalspoort. No. 9. Bovenhuis, ƒ1.25 per week, terstond. Oranjestraat. No. 9. Huis met tuintje, ƒ300 p. j., terst. No. 12. Gem. Kamer, ƒ1.50 per week, ter3t. No. 90. Boveujuis, /2.p. w., terst. Oudeweg. No. 49j. Huis, 1,80 per week, terst. Ridderstraat. No. 3. Kelder, 75 cent per week, terstond. No. 17rood.Gem. Boven-Zit-en Slaapkamer. ƒ25 per maand, terstond. Ripperdapark. No. 9. Villa ui. tuin, 9 kam ƒ700 per jaar. No. 14. llu.s met Tuin, 600 per jaar, terst. Ripperdastraat No. 8. Huis en Tuin, 7 kam. 4o0 p. jaar, terst. Rozenlaantje. No. 7. Bovenhuis, 250 per |aar, terstond. B uychaverstraat. No. k 8rood. Bovenhuis, 2UU p.j., terst, No. l 8rood. Bovenhuis, ƒ2,00 p.j., terst. No. 23. Huis met Tuin, ƒ359 p. j., Aug. Schootersingel. No. 35zw. Benedenhuis, ƒ200 per jaar, terst. Schooterstraatweg. No. 7. Huis met tuin, 550 p. j., terstond Schoutensteeg. No. 5. Bovenhuis, 1,75 per week, terst. Spaarne. No. 10. Gem. Kamers, ƒ20 'smaands,terst. No. 36rood. Voorkamer,ensuite, Slaapkamer, a 23 per maand, terstond. No. 98. Zolders, 300 per jaar, terstond. Spekstraat. No. 4. Winkelhuis, o00 per jaar, 1 Juli. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p.m. Verl. Frans Halsstraat. No. 4. Bovenhuis, 3.p.w., Aug. No. 19rd, Net Bovenhuis, ƒ3.p. w., terst. Verwulft. ij jj No. 9. Gera. Kamers, 32 p. m. Aug Wagenweg. No. 73. Benedenhuis met waterl en tuintje, 182 per jaar, terstond. No. 73. Bovenhuis met waterl. ƒ200 p. j. Oct. No. 73. Huis met waterleiding en tuintje 350 per jaar, October. W armoesstraat. No. 11. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. No. 14. Bovenhuis, ƒ250 p. j., terstond. No. 22. Gein. Kamers m. kost, ƒ45 p. m terst. W ilholminastraat. No. 37. Huis met Tuin, 600 p. j Nov. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kamers, parterre a suite met tuin, 28 p. m terstond. Zijlstraat. No. 3. Heereuhuis, 6 kam, ƒ400 p. j., Nov. Bij D. A. BRAAKENBURG. Een Heerenhuis ƒ275 per jaar te Beverwijk. Bij FRANS ERDTSIECK, Nassaulaan 76. In het midden der stad een goed droog pakhuis, drie jaren in gebruik geweest tot berging van boeken. Bij G. F. J. BECCARI, Bakenessergraeht 19. Een groot Heerenhuis met tuin. 10 kamers en sou-terrein gas- en waterleiding, 1600 per jaar, Augustus te aanvaarden. KRUISSTRAAT 43. Bovenétage 3 a 4 Kamers, Gem. of On gem desverkiezende met bediening. Cijfer of Balk Naar aanleiding van het kort verslag over de uitstekend geslaagde uitvoering Woensdag 16 Juli gegeven door de leer lingen van de Volkszangschool van het Nut, onder leiding van den Heer J. W. Jenny Weyerman, moge het volgende nog een plaatsje vinden. Het is reeds vele jaren geleden, dat wijlen de Heer F. W. van Eeden aan de Volkszangschool van het Nut alhier het onderwijs schoeide op den leest van de Heeren Chevé es. en nog levendig staat het voor den geest, hoe breed in den tijd de bezwaren tegen die methode werden uitge meten, het meest door de onderwijzers in de toonkunst. Elke methode heeft hare licht- en schaduwzijde, maar een oordeel kundig onderwijzer weet, door hier wat te geven en daar wat te nemen, eeue methode te maken tot zijne methode, en dat kon de door en door praktische Van Eeden. In den beginne zag hij in de Che- vé-methode niet meer dan aanvankelijk zangonderwijs; de muziekbalk en het muzieklezen daaraf bleef langen tijd zijn ideaal. In alle stilte, doch met ernst paste hg intusschen de methode Chevé toe, wijzig de die naar de behoeften zijner leerlin gen en verkreeg resultaten die, jammer genoeg, niet steeds de noodige waardee ring ondervonden. Reeds voor bijna tien jaren stond bij hem vast, dat de cijfer- methode volledig het gewone notenschrift met zijne lijn-, punt- en blok-combina- ties, met zijn verbasterenden overvloed van teekens kon vervangen, althans voor den zang. Steeds bleef Van Eeden zoeken naar den overgang van de cijfermethode op het balkschrift, maar toch bestond bij hem de overtuiging, dat men met den leerling, onderwezen naar de cijfer methode met. veel meer gemak resultaten zou kunnen verkrijgen bij het gewone notenschrift, dan zonder dit. Welke wy- zigingen gedarende de laatste zeven jaren door den Heer Van Eeden in zijne me thode zijn gebracht kan hier niet worden medegedeeld omdat de gelegenheid hiertoe dezerzijds ontbrak, maar zeker is bet, dat toen hij zijne betrekking nederlegde, voor zijn opvolger, den heer J. W. Jenny Weijerman, de weg minder hobbelig was dan voor hemin den loop der tijden had eene gunstiger oordeel plaats gemaakt io de publieke opiniemen was, door de feiten gedrongeD, gekomen tot het inzicht, dat met de Chevé-methode in korten tijd, uitstekende resultaten verkregen waren. Met de wetenschap van een ander was het dubbel aangenaam tegenwoordig te kunnen zijn bij de Openbare Zanguit voering der Leerlingen van de Volks- zangsehool van „het Nut", te meer nog daar de Heer Weyerman thans voor de eerste maal met de Leerlingen der Inrich ting en met uitstekenden uitslag, in het openbaar werkte. Maar wat nu! Sommige van deze leer lingen staan waarschijnlijk op het punt de Volkszangschool te verlaten, toegerust met voldoende kennis om, op de gelegde grond slagen voortbouwende, in zangvereeniging of liedertafel, of wel in den huiselijken kring tot ontspanning de zangkunst verder te beoefenen. Doch daar staat nu de leerling alleen. De meesters in de kunst wel verre vau de cijfermethode onvoorwaar delijk te veroordeelen schrijven hunne composities nn eenmaal niet in cijfers, aangezien de meeste van hunne leerlingen voorbeschikt zijn om een instrument te bespelen, iets waarop de eijfer-metbode niet schijnt toegepast te kunnen worden, en dus feitelijk de twee methoden zouden moeten aangeleerd worden. Bij den korten leertijd van het kind nit den stand waar gewoonlijk geen in strumentaal onderwijs gegeven wordt, zij evenwel nu eenmaal een degelijke grond slag gelegd volgens de nieuwe leerwijze. Doch hoe ook onderlegd, past hij met zijne kenüis niet in den tegenwoordigen zan gerskring. Het notenbalk-schrift is en blijft het beletsel, dat slechts enkelen zullen weten te boven te komen. Moet om al het boven aangevoerde met het cijferschrift gebroken worden, omdat de meester, de componist, niet verkiest zijne muziekale uitingen in dien vorm te schrijven voor zooverre het den zang be treft, terwijl proefondervindelijk gebleken is, dat dit schrift vele voordeelen aanbiedt 'f Neen, en nogmaals neen! veeleer be hoort de meester dan te leeren afdalen tot lien, die den weg tot den tempel der kunst langs korteren, zij het dan ook langs ongewonen weg hebben leeren be wandelen. Bij het breeder worden van die schare, wien dien korteren weg aange wezen is, zal zich daar allicht, door de noodzakelijkheid gedrongen, één meester bevinden die met de nieuwe wijze van schrijven eene transactie wil slniten en éénmaal op dien weg, vindt hij licht volgers. En dan breekt de tijd aan dat geheel het volk kan zingen, dat de geest der kunst vaardig wordt over een groot deel des volks, thans door gebrek aan tyd van het gewone zangonderwijs verstoken. Zóó moet het zijn. Het Haarlemsche Nutsdepartement toont het goed in te zien, wanneer zy op die wyze ook wil werk zaam zijn tot nut van 't algemeen, zij het dan ook op een punt waar bet nuttige en het aangename elkaar ontmoeten. De welvaart van een volk hangt niet altijd af van enkel, van uitsluitend, nuttigheida- onderieht. Wat poëzie in het leven is óók noodig en die wordt door zang in niet geringe mate bevorderd. Te Plaisance (Frankrijk) is een meisje van 19 jaar, Victoire Tautin, over leden, die 470 pond woog en een middel had van 2M. 10. De omtrek der armen was 90 centimeter. By de begrafenis werd de kist met veel moeite uit eeu raam ge- heschen. Zondag is de viering van het vijfeu twintigjarig regeeringsjnbilè van Leopold II, koning van België aangevangen met een plechtig Te Deum in de kathedraal te Brussel en vervolgens werden de adres sen van senaat, kamer en magistratuur aangeboden. Toen de koning na zijne dankbe tuiging verschillende regeeringszaken be sprak, namen sommige leden der linkerzijde zoo weinig den verschnldigden eerbied in in acht, dat zij bleven zitten met ongedek- ten hoofde. Even weinig hartelijkheid ondervond de koning van den gemeente raad van St. Josse-ten-Noode. Deze besloot met negen tegen zeven stemmen geen adres van gelukwensch aan den koning te zen met het oog op de politiek zijner regeering. Met name werden hier genoemd de onder drukking der openbare lagere school, den trenrigen toestand der arbeiders en het niet invoeren van algemeen stemrecht. In Engeland bestaan nog eenige zeer oude erfelijke pensioenen, waarvan de uitbetaling aan een deel der natie voortdurend ergernis geeft, omdat de erf genamen van znlke pensioenen weinig of geen diensten bewijzen voor hetgeen zij das doende klakkeloos in den zak steken. De regeering, de bedoeling hebbende deze pensioenen te doen verdwijnen, heeit thans voorgesteld dezelve af te koopen en wel ten getale van vijf tot 19, 22, 25 en 27 maal het bedrag. De pensioenen beloopen eene gezamenlijke som van bijna een en zestig duizend galden. De afkoop zal op ongeveer anderhalf miljoen gulden komen, doch tegen dien prijs zal dan ook een voordurende bron van ontevredenheid uit den weg geruimd zijn. Naar de Berlijnsohe I'ost van „zeer ge loofwaardige zijde", uitBru8sel verneemt, hebben de mogendheden, die de antislaver- nijakte onderteekenden, besloten om, indien Nederland niet spoedig bedoelde akte me de onderteekent, haar ook zonder de toe stemming dier mogendheid van kracht te verklaren en de Congo-tollen ook van Nederlanders te befien. Uit Petersburg wordt geseind, dat de czaar thans de aanbieding heeft aange nomen, om als scheidsrechter in het ge schil tus8chen Nederland en Frankrijk over de grens van Guyana op te treden. De stukken, die daarop betrekking hebben, zijn hem ter hand gesteld. Gednrende de reis van het Neder- landsch-Amerikaansche stoomschip Rot terdamdat laatstleden Vrijdag van New-York te Amsterdam binnenkwam, werden na een dag of vier stoomens van New-York twpe stokers na elkander aan boord ongesteld ten gevolge der ondra gelijke hitte. Geneeskundige hulp mocht er niet in slagen deze personen het leven te doen behoudenzij stierven kort na elkander. Op den len dezer maand waren er bij de 9 regimenten infanterie 183 ser geanten-titulair en 309 korporaals aan wezig, geschikt om tot sergeant of fourier bevorderd te worden, doch die wegens ge brek aan vacaturen niet konden worden aangesteld. Niet minder dus dan 492 mi litairen, wachtende op promotie tot ser geant! Gelukkig schrijft de Arnh. Crt. dat door de aanneming van de wet tot regeling van het militair onderwijs eerlang een groot aantal plaatsen open- komt, daar voortaan de onderofficieren van den hoofdcursus boven de organieke sterkte worden gevoerd. Al zal dit op den dnur maar weinig helpen, toch kannen er den len October a. een 80tal vacatu ren zijn. Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 6