derende schepen hooren. Het is zoo inge richt, dat de officier van de wacht, als hij de beide geluidhorens aan de ooren houdt, door beide ooren tegelijk het geluid van een naderend vaartuig hoort, als dit vlak van voren op het schip aankomt, en alleen door het rechter- of het linkeroor, als het rechts of links van den waarnemer is. üit St. Petersburg wordt aan de lndép. gemeld, dat de verbanning naar Siberië zal worden afgeschaft en vervan gen door de verplaatsing naar onbevolkte streken van Europeesoh Rusland. Men hoopt zoodoende uitgestrekte gebieden, die thans braak liggen, in welvarend land te veran deren. Met de „menschlievendheid" van den czaar heeft dit plan zeker niet veel nit te staan, daar de gedwongen koloni satie in de onbewoonde streken voor de ongelukkige Russische veroordeelden niet beter zal zijn dan de verbanning naar Si berië. Aan een familie te Genua, die af stamt van den doge Durazzo, heeft de Italiaansche regeering verlof verleend, een deel van de bolwerken af te breken, ten einde te graven naar een schat, die ge noemde doge daar omstreeks 1573 zou hebben begraven. Daarbij zonden zich be vinden zijn met edelgesteente versierde sabel en kisten Genueesche goudstukken, ter waarde van omstreeks 80,000,000 fr. Kunstvoorwerpen en wapenen, die voor den dag mochten worden gehaald, zullen in staatsmnseums bewaard blijven. De krankzinnige koning Otto van Beieren weigerde in den laatsten tijd elk voedsel. De geneesheeren beloofden hem 20 cigaretten voor eiken maaltijd en nu eet de arme koning zooveel hij maar krij gen kan in de hoop op cigaretten. Blijkens een particuliere correspon- tie uit Paramaribo aan het Vacl. had al daar den len Juli een opstootje plaats bg gelegenheid van het jaarlijksche feest ter herdenking van de vry verklaring der slaven. Het volk bombardeerde ten slotte de huizen met steenen of riep„de Joden moeten weg, of wij zullen hnnne huizen in brand steken." De stad was den vol genden morgen in groote agitatie, men vreesde voor een uitbarsting. Volgens telegrafisch bericht uit Mexico aan de Herald hebben alle ge vechten tusschen de troepen van Guate mala en San Salvador plaats gehad op de Rio Paz, welke rivier de grensscheiding tusschen de beiden landen vormt. Mexico zal neutraal blijven zoolang de rechten zyner burgers niet worden gekrenkt. Men zegt, dat het gemeen zich heeft meester gemaakt van de hoofdstad van Guatemala en dat de vreemdelingen eene politiemacht ter onderlinge bescherming organiseeren. Te Gouda heeft een hond het leven van een driejarig kind gered, dat in het water was gevallen. Daar niemand in de onmiddellyke nabijheid was, zou het on getwijfeld verdronken zijn, had niet een hond (die daar aan een ketting lag) zoo'n luid geblaf aangeheven, en zoo'n leven gemaakt, dat men kwam toeylen en het gevaar nog bijtijds opmerkte. Voor het hof te Londen is Woens dag de vraag behandeld, aan wien de schuld ligt van de aanvaring tusschen de stoomschepen MarpeEsa en Prins Prederik. Na een verhoor der verschillende getui gen is de Engelsche rechter tot de slot som gekomen te moeten verklaren dat de kapitein en de stuurlieden van de Prins Frederik feiten begaan hebben ten gevolge waarvan de aanvaring heeft plaats gehad. De persoon, die verleden jaar de Amsterdamsche Bank oplichtte voor vijf en twintig duizend gulden is dezer dagen overleden te Nice, waar hij onder valschen naam verblijf hield. Dit zgne nagelaten papieren bleek wie hg was. Bg een onderzoek in Duitschland van meer dan 100 monsters turf nit Ne derland, Frankrijk, Zwitserland, Olden- bnrg, Hanover, Mecklenburg en Oost-Prui sen, is gebleken dat zekere soort turf een lichtend vermogen bezit, zynde dit een gevolg van het zeer groot gehalte aan 6tuifmeelkorrels in die turf voorkomende. De „liohtturf" werd o. a. bevonden in Ol denburg en Hanover voor te komen, en het wordt waarachynlijk geacht, dat zij ook in de Drentsche en Overijselsche hooge venen voorkomt schoon er tot heden geen mededeeling van gedaan is misschien wel omdat onze verveners er niet zoo nauwkeurig onderzoek naar doen. Den heer Joh. Schmier, vroeger ver- bonden aan de Hollandsche Opera, is naar de Heldersche Crt. mededeelt, de betrek king van leeraar in den solo-zang aan the musical academy te Philadelphia aangebo den. Een van den resident van Batavia 1 ontvangen rapport meldt, dat in den voor middag van 13 dezer te Buitenzorg vrij hevige horizontale schokken van aardbe ving in de richting van Oost naar West werden waargenomen en dat ook in den nacht van 13 op 14 dezer aldaar een aardschok werd gevoeld. De heer Panwels van de Holl. Opera zong te Spa op een concert, dat door de koningin van België en prinses Clementine werd bg gewoond. De prinses liet den zan ger bg zich ontbieden en betuigde hem haar ingenomenheid met zyn zang. Dezer dagen werd te Epe een smid bekeurd, die voor een ander een flobert- buks ter reparatie mede nam naar zyn werkplaats en zich alzoo in het openbaar vertoonde met een verboden wapenen vóór eenige dagen werd in een gemeente in Drente proces-verbaal opgemaakt „we gens het dragen van wapenen in een voor het publiek toegankelyke plaats" toen op een publieke verkooping iemand een ge weer kocht en dat mee naar huis wou nemen. Weer is iemand bekeurd wegens het dragen van verboden wapenen, thans in eene Zuidbevelandsche gemeente. De man fatsoeneerde in de dorpsstraat een lindeboom by gebrek van ander gereed schap met een sabel. Wat er by eene zoodanige opvatting omtrent de letter van den geest en den eerbied voor de wet moet worden is niet te bepalen. De meening bestaat, dat de wet op bet dragen van wapenen gemaakt is tegen hen die misbruiken zouden kun nen doen ontstaan, niet tegen personen, die als bovengenoemd, door hun beroep of door wettelyke omstandigheden op de eene of andere wijze een wapen hebben te ver voeren. By het dorp Houtryk en Polanen ontstond Zondag morgen te 5j uur door hooibroeiing brand in de landbouwers woning van C. E. Hoogland, behalve door hem zelf door nog twee gezinnen bewoond. De brandspuit der gemeente was spoe dig en door flinke hulp gelukte het de inboedels grootendeels in veiligheid te brengen. Door het krachtig optreden der brandweer slaagde men er met veel in spanning in het woonhnis te beho uden, ofschoon dit aan de geheel uitgebrande stallingen was gebonwd. Tegen 9 unr werd ook de brandspuit van het Hoogheemraadschap Rynland op het terrein gehaald, daar de brandende en smeulende hooimyten gevaar opleverden voor de nabystaande gebouwenbeide Bpuiten moesten nog den geheelen dag water geven. Alleen de inboedel van een der mede-bewoners, die echter zoo goed als geheel gered is, was niet verzekerd. Zaterdag avond daalde onder Sloten de luchtballon neer met den luchtreizi ger L. Antenne, te Leiden opgestegen. De afstand van Leiden naar Sloten, rnim 30 Kilometer, was door hem binnen het uur afgelegd. HAARLEM, 29 Juli 1890. Door de postduiven Vereeniging „de Snelvlieger" te Haarlem, is Zondag 27 Juli een onderlinge wedstryd gehouden, uit Osnabrück. De afstand bedroeg 240 k. M. Door de welwillendheid van den Stationchef aldaar werden de duiven des morgens ten 7 uur met zuidwestenwind losgelaten. De aankomst was als volgt u. min. sec. Joh. Jung te Haarlem 11 2 16'svoorm. F. J. van Baars 11 2 58 F. A. Donnee 11 32 2 Vierde aankomst D. Janus te Bennebroek. Nog kan worden medegedeeld dat door de maatschappy van Landbonw voor bo vengenoemde vereeniging een vlucht is uit geschreven op 7 September a. e. van het tentoonstellingsterrein te Dordrecht, 's na middags 1 ure, waarvoor verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles zyn be schikbaar gesteld. De bekende H. C. van Wort is aan gehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. l.L Vrydag namiddag heeft een be gin van" brand plaatB gehad ten huize van den timmerman Schraders, woonach tig in den Hondensteeg, ontstaan door onvoorzichtigheid der kinderen die met lucifers speelden op den zolder ingericht tot werkplaats. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en door de buren gebluscht. Verschillend gereedschap is verbrand waar van niets verzekerd. 1.1. Vrydag namiddag is een kinder wagen, waarin twee kinderen van 6 jaren en 17 maanden gezeten, door onvoorzich tigheid van een 10 jarigen knaap, die hem bestuurde, aan het Staten Bolwerk in den Singel gereden. Door spoedige hulp van den Heer H. van den Wagenweg die in de nabyheid wandelde, zyn de kinderen gered. 1.1. Zaterdag avond is een 60 jarige werkman op den Kruisweg overreden door een rytuig bespannen met een paard en Zondag namiddag in den Haarlemmerhout een 4 jarig kind door een rywiel. Eerst genoemde heeft daarby inwendige kneu zingen bekomen, aan de gevolgen waarvan hy gisteren is overleden, terwyl laatstgen. belangryke verwondingen in het aange zicht en aan het linkerbeen heeft bekomen. By de trekking van de Lotery van Paarden, Rytuigen, enz. ter gelegenheid der Haarlemsche Paardenmarkt op 26 Juli 1890, gehouden op het Raadhuis alhier op Maandag den 28sten Juli zyn op de volgende nummers hoofdpryzen ge vallen. 161. Een bruine merrie. 500. Een stekelharige blesmerrie. 1383. Een bruine merrie. 1700. Een vosruin. 1701. Een bruine merrie. 4137. Een donkerbruine merrie. 5105. Een lichtbruine ruin. 6750. Een zwarte rnin. 8495. Een donkerbruine ruin. 9327. Een oliewagen met lichte vosrnin. 9389. Een donkerbrnine ruin. 12377. Een donkerbruine merrie. 13701. Een appelvos merrie. 14378. Een lichtbruine ruin. 15838. Een lichtbruine blesmerrie. 15881. Een bruine merrie. 16827. Een conpé bespannen met zwarte merrie. 19067. Een gele ruin. 20063. Een bruine ruin. 21531. Een landauer bespannen met twee paarden. 21787. Een zware ruin. 21884. Een donkerbruine merrie. 23088. Een schimmelruin. 23390. Een dogcart met vosmerrie bespan nen. 23552. Een boerenwagen bespannen met vosrnin. 23775. Een donkerbruine merrie. 23849. Een donkerbrnine merrie met kol. 24431. Een vosmerrie met kol. 24440. Een bruine merrie. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster t Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulp kookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis.) Markt van 28 Juli 1890. Aardappelen. Aangev. 510, verk. 480 H.L. L. pr. 1.50 H. pr. 3.00 p. H.L. Peren. Aangev. 10 verk. 10 p. H.L. L. pr. 8.00 H. pr. 10.00 p. mand. Heereboonen. Aangev. 85, verk. 85 p. mand L. pr. f 1.20 H. pr. 1.50 p. mand. SnijboonenAangev. 189, verk. 189 p. M. L. pr. f 1.00 H. pr. 2.00 p. mand. Boter. Aangev. 284, verk. 284 K. Gr. L. pr. 1.25 H. pr. 1.40 p. K. Gr. Biggen. Aangev. 93, verk. 88 staks. L. pr. 9.00 H. pr. 20.00 p. stuk. GRAAN- EN Z A*A DM ARK T. Marktbericht van 28 Juli. Witte tarwe f 7.80 f 8.25. Haver 4.125. Karwijzaad „8.75 9. per 50 K.G PAARDENMARKT 26 Juli 1860. Aangevoerd 771 paarden 80ƒ850. en 2 veulens f 90f 70, meestal gekruist en inlandsck ras waarbij ook vele scboone luxe-paarden. Er was veel handel en de Markt sterk bezocht door Eransche en Duitsche kooplieden. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 26 Juli 1890, in de Gouden Leeuw, te Haarlen. No. 1. Perceel Tuingrond, aan de Jan Gijzenvaart te Schooten. 2. Perceel Bouwterrein, aan den straatweg te Schooien. 3. Vier Arbeiderswoningen en Erven, aan de Jan Gijzenvaart te Schooten. No. 4 tot en met 7. 4. Huis waarin Broodbakkerij, Erve en Tuin,, aan den straatweg te Schouten. No. 1. 5. Winkelhuis met twee daarachter staande Arbeiderswoningen en Erve, aan den straat weg te Schooten. No. 1, 2 en 3, De perceelen No. 1 tot en met 5 te zamen. ƒ6180 A. H. Poortman qq. 6. Het zeer aangenaam gelegen Zomer- en Winterverblijf genaamd „Villa Clasina"' met deszelfs Heerenhuizing, Stal, Koets huis en Tuinmanswoning, beneveas smaak vol aangelegden Tuin met hoogopgaand geboomte, gelegen in de Gemeente Benne broek aan de Heeren- of Haagsche Straat weg nabij de Bennebroekerlaan, No. 89, 90 en. 91, ƒ10505, opgehouden. 7. Hui9 met afzonderlijk opgaande Bovenwo ning en Erve en tuin, Brouwerstraat. No. 13 zwart en rood ƒ2700 A. v. d. Linden qq. 8. Dubbel Huis en Erve, SchacbelstraatNo. 22 en 24. ƒ4875 II. F. Lijnkamp. 9. Huis en Erve met Tuin, Lange Heerenstraat No. 42. ƒ2010 J. Fortgens. 10. Huis en Erve met Tuintje, Klein Heilig land No. 34, ƒ2300 H Nederkoorn. 11. Huis en Erve, Boerensteeg. No. 6. 12. Huis en Erve, uaast het voorgaande, No. 4. 13. Huis en Erve, naast het voorgaande. No. 2. De perceelen No. 11, 12 eu 13 tezamen ƒ1410 C. J. Kroese. 14. Huis met daarachter gelegen Werkplaats en Erve, waarin sints onheugelijke jaren, de schilders affaire wordt uitgeoefend, Spaarnwouderstraat No. 98, ƒ4135 C, Brouwer qq. 15. Huis en Erve, Nieuwe Spaarnwouderstraat,. No. 1, ƒ1440. D. Wartena. 16. Winkelhuis met Pakhuis en Erve, waarin sedert jaren de Kruideniers-affaire is en nog wordt uitgeoefend, Meesterlottelaan No. D rood en zwart, 2530 D. Wartena ZES EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 30 Juli 1890, des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1MarschPrudent. 2. Ouverture L'HirondelleNihoul. 3. Zwei Ungarische TiiuzeBrahms. geïnstrumenteerd door Kriens. 4. Hommage a BizetAnglois. 5. Ouverture Banditenstreiche.. ..Suppé. 6. Immortellen WalzerGung'l. 7. Satanella PolkaSteenebruge. 8. Raymond ou le Secret de la Reine. FantaisieMeissner. „Sociëteit VEREENIGING'' CONCERT op Douderdag 31 Juli 1890, 's avond» te 8 door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Kriegsmarsch der Priester aus AthaliaMendelssohn. 2. Ouverture ZaubeiflöteMozart. 3. Valse de l'opéra „Leroi de Lahore"Massenet. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „La vié pour le Czar"Glinka. 5. Introduction und Brautchor aus der Oper „Lohengrin". Wagner. 6. Ouverture „Zampa"Hérold. 7Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bizet. 8. a. Ave MariaSchubert. b,Toréadore et Andalouse. .Rubinstein. 9. Zweite PolonaiseLiszt-Kriens. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op- Donderdag bl Juli 1890, des namiddags van- 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante (7e Symphonie).Beethoven-Ritter. 3. Sonate No. 7J. Rheinberger. a. Preludio. b. Andante, c- Finale. 4. Andante en VariatiënA. Hesse. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2