Het bestuur der afdeeling Amster dam vau den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, denkt in het einde dezer week aldaar twee volkskoffielokalen te openen, waar tegen niterst billijken prijs koffie, tbee, cacao, bier, melk en brood verkrijgbaar zullen zijn. Met het oog op het drukke verkeer in den vroegen mor gen zullen die lokalen 's zomers te 5 unr en 's winters te 6 uur 's morgens geopend zijn ten gerieve van den werkman die zieh aan den arbeid begeeft. De lokalen liggen Tuinstraat 222 en Kattenbnrgerplein 84. Slaagt deze proef, dan stelt het bestuur zich voor binnenkort op andere drukke verkeerspunten meer der gelijke lokalen te openen. Belastingen zijn en blijven lastige ge schiedenissen. Dat ondervindt ook onze mi nister Godin de Beaufort, dien men van ver schillende zijden dringt tot belastingwetten, welke gelijken tred honden met de grondge dachte van elk stelsel: Heffing naar draagkracht. Eene rijks-inkomstenbelas ting, waarop door de gemeenten opcenten worden geheven, zou men den meest bil lijken algemeenen vorm vinden, maar de minister begrijpt stellig, dat zulk eene heffing, om licht te bevroeden redenen zoolang mogelijk moet uitgesteld worden. Intusschen moet er toch iets geschieden en daarom heeft de minister, naar men mede deelt, een wetje gereed, bedoelende belas ting op het roerend vermogen, zegge op de effecten, en wel in den vorm van een zegelrecht, dat elk jaar moet betaald worden, met dien verstande dat dit recht of deze accijns ook kan betaald wor den als de effecten verhandeld worden. Met het oog op al de verschillende belastingen, die in den regel slechts den verbruiker treffen, zou men met vreugde een wets voorstel begroeten, dat door invoering van een rijks-inkomstenbelasting een einde maakte aan sommige grondslagen waar naar belasting geheven werd, ingesloten de patentbelasting. Als men nn beweert, dat de effecten belasting van onzen minister een overgang is tot beter, dan bedoelt men hiermeê stellig eene poging om alvast den omgang der ver mogens te leeren kennen, waaruit later het inkomen zou kunnen afgeleid worden, of liever, dat men dan later beter de eigen opgaven der inkomens zon kunnen contro leeren. De trein, die Dinsdag avond te half- tien het Rijnspoorstation te Amsterdam verliet, werd na tien minuten sporens achtervolgd door vijf hollende paarden, die door het verbreken der afsluiting aan hunne geleiders ontsnapt waren. Na een razenden wedloop, waarbij de paarden den trein bij- hielden passeerde de trein nit Rotterdam, om welken te ontwijken zij voor de loco motief van den Amsterdamsehen trein nit kwamen. Deze achterhaalde hen en het gevolg was, dat in een oogwenk vier van de beesten in stakken gereden waren, het vijfde bekwam eene verwonding aan den kop. Onmiddellijk stopte de trein, doch onder vond een oponthoud van twintig minuten. Het onderstel der locomotief en van som mige wagens zag er uit alsof zij met roode verf waren behandeld. Te Enschedé is de stoomspinnerij van Gebr. van Heek gedeeltelijk afge brand. De gebouwen en de inbond was verzekerd aan de Amsterdamsche beurs en bij buitenlandsche maatschappijen tot een bedrag van f 290.000. Eene bewoonster van het dorp Hees bij Nijmegen, Elisabeth Genrts, vierde Dinsdag haren honderdsten verjaardag. De oude juffrouw was, na het bij wonen van eene godsdienstoefening nog krachtig ge noeg om eene menigte bezoekers te ont vangen, die zich beijverden, haar eeuwfeest recht aangenaam te maken. Te Maastricht werd de vorige week een schutter, die nog geen uniform had ont vangen en zich naar het exercitieplein begaf, door een agent van politie gesom meerd, zijn geweer naar hnis te brengen, als zijnde het dragen daarvan in strijd met de wet. De schutter, tusschen wet en plicht moetende kiezen, voldeed aan de wet en kwam zonder geweer bij de oefe ningen. Dezer dagen werd te Arnhem een knaap door een slangetje in den arm ge beten, waardoor bloedvergiftiging ontstond, zoodat de arm volgens het eerste bericht afgezet moest worden. Gelukkig blijkt ook hier weer overdrijving in bet spel te zijn. De knaap bevindt zich tamelijk wel. In deafgeloopen maand Juli was het met de weersgesteldheid in alles te laag in ons land in vergelijking met het gemid delde het was bijna twee graden Celsius te koud, de barometer wees bijna drie m. M. lager dan gewoonlijk, terwijl er zes m. M. regen te veel viel. Het aantal onweders was tweehonderd vijftig minder in ons land dan vroeger en omtrent het inslaan van den bliksem kwamen honderd twee en twintig berichten in. De Assurantie-Maatschappij „De Nederlanden" te Zutphen heeft te Amster dam een harer bijkantoren gevestigd op een terrein, gelegen hoek Sophiaplein en Kalverstraat, ter plaatse waar vroeger zich bevonden twee betrekkelijk kleine perceelen, hoewel gunstig van ligging. Op dit voormaals onoogelijke plekje zijn thans, dank zij der genoemde Assurantie- Maatschappij, wonderen gewerktthans is er onder leiding van den architekt Breeman een bijna monumentaal gebouw verrezen in Duitsche renaissance-stijl, tot de eerste verdieping uitgevoerd in hard- ■teen en verder opgetrokken in rooden baksteen met ruime toepassing van Udel- fanger zandsteen. De bovenverdiepingen zijn deels bij de Maatschappij zeifin ge bruik, deels verhuurd. De rnime winkel met magazijnen komen in huur aan een handelszaak in Amerikaansche artikelen. De mazelen beginnen te Hoofddorp in vrij sterke mate te heerschen. De be waarschool aldaar is tengevolge der ziek te bijna geheel ontvolkt. Voornamelijk bepaalt zij zich tot kinderen beneden den leeftijd van vijf jaar. De gemeenterekening te Haarlem mermeer sluit over 1889 met een batig saldo van f 5987,641/2- Door het inslaan van den bliksem verbrandde Zondag de woning van de ge broeders Verburg aan den Spieringerweg te Haarlemmermeer. Behalve een trommeltje met geldswaar de, kon van den inboedel niets gered worden. Persoonlijke ongelukken hadden geen plaats. Alles was tegen brandschade verzekerd. HAARLEM, 12 Augustus 1890. Van vele zijden daartoe nitgenoodigd, zal de Heer Joh. Steenman, soloviolist alhier, te Zandvoort een tweede concert geven op a.s. Donderdag 14 Augustus. De Heer Steenman heeft zich daartoe de medewerking verzekerd van de H.H. Emil Blanwaert van Brussel en Dirk Haag mans, pianist alhier. Met het oog op de uitnemende talenten van genoemd drietal kunstenaars, mag zeker, even als bij het eerste concert, een druk bezoek verwacht worden en stellig zullen onze stadgenooten, voor zooverre zij tot de bezoekers behooren, zich hun uitstapje naar Zandvoort niet beklagen. Natuurlijk word het programma zoo inge richt, dat men na afloop der uitvoering met den laatsten trein Donderdag avond nog naar Haarlem kan komen. Nooit is de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging voller geweest dan gisteren avond bij de voorstelling, welke bet uitmuntende gezelschap van den Heer Wittkower Gerson aldaar voor het publiek gaf. Ruim zeventienhonderd mensehen wa ren er bijeen en zaten met onverdeelde aandacht te genieten. Elke nieuwe vertoo ning werd met gejuich ontvangen, elke nieuwe voordracht in ademlooze stilte aan gehoord. Met daverende toejuichingen wer den de verschillende verrichtingen telkens beloond. Tegen twaalf uur verliet de dich te menschenmassa, zichtbaar buitenge woon te vreden, in de grootste orde het lokaal. Om te voldoen aan het verlangen van eenige honderden, die geen toegang konden krijgen door gebrek aan plaats, heeft het Bestuur der Sociëteit, in over leg met den Heer Gerson, besloten, heden (Dinsdag) avond nog extra- voorstelling te geven. De directie van de sociëteit „de Phoenix" stelt zich voor a.s. Zondag 17 Augustus, op haar daarvoor bij uitstek geschikt terrein, een buitengewoon feest te organiseeren. Aanleiding daartoe vindt zij, naar men ons mededeelt, in de eerste plaats, in het bezoek, dat de Koninklijke Zangvereeni- ging „Cecilia'' uit 's Gravenhage met haren directeur, den Heer Richard Hol, onze stad en „de Phoenix" zal brengen. Daar dit bezoek als een gevolg mag worden beschouwd van den zangwedstrijd van de Koninklyke Liedertafel „Zangen Vriendschap", waarbij „Cecilia" zoo schit terend werd bekroond, heeft de directie van „de Phoenix" besloten de werkende Leden dier Liedertafel met hunne dames tot dit feest uit te noodigen. Mocht het plan van „Cecilia", om aan de Phoenix" te zingen, doorgaan, dan wacht den be zoekers bij gunstig weer een even schoon als zeldzaam te smaken genot. Bijzonderheden, het feest betreffende, vindt men in nevenstaande advertentie. Zaterdag namiddag te rnim vijf nre steeg de parachute-ballon met den aëreonaut Léon Mary en een passagier van de Doelenplaats op. De vulling was reeds vroeg aangevangentegen den mid dag kon reeds buiten het terrein het zwellende luchtgevaarte worden waarge nomen. Van twee uur af deed zich een klein strijkorckest hooren. Veel publiek was er niet. De wind was Noordoost en krachtig genoeg om een niet zeer stabiel voorwerp als een luchtballon geduchte zwenkingen te doen maken. Na eenige verplaatsingen van het geheel werd de order gegeven tot loslaten en toen vloog het het luchtruim in om na een aller- voorspoedigste reis van vier minuten, of misschien een meer, zacht en kalm neer te strijken op een weiland ten zuiden van de Leidsche straat. De bereikte hoogte was niet zeer aan merkelijk. Inmiddels had de menschen massa, die de omliggende straten gedurende een uur bezet hield, zich verplaatst naar de landingsplaats, om daar het lucht monster den laatsten adem te zien ont snappen. Een paar knapen, die zich te dicht waagden bij den kolengas-uitblazen- den, machteloos neergevallen parachute ballon, kregen het te kwaad en bleven bedwelmd in het gras liggen. Zaterdag werd het stedelijk museum van schilderyen en oudheden op het raad huis bezocht door den Hertog van Au- male gevolg. Gisteren namiddag omstreeks 21/, uur is de boerenhofstede van A. Guiteneau, gelegen aan de Zomervaart no. 28 alhier, verbrand. Het ongeval is ontstaan door broeiing van hooi, geborgen in een schuur achter zijne woning. De woning was tegen brandschade verzekerd, maar de inboedel en 30.000 kilo hooi niet, waarvan slechts een gedeelte is gered. Het aanwezige vee is ook met moeite in veiligheid ge bracht. Laatsten kermis Zondag zyn door de Holl. Spoorweg ongeveer 8000 personen alleen uit Amsterdam alhier aangevoerd. Zaterdagnacht is ingebroken in de Schouwburgtent van Kreukniet, Bigot en Blaaser, staande op de kermis aan de Nieuwe Groenmarkt en uit de kleedkamer een aantal kleedingstukken ten nadeele van twee actrices ontvreemd. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staats- blrd No. 95); Doen te weten, daf* van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 21 Augustus e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeeute-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoeksehrift met de bijlagen van G. G. Sanberg, om vergunning tot het oprichten van eene smederij in bet perceel aan den Kou- denhorn No. 12 Kad. Seetie D No. 5994 en dat op den veertienden dag na heden, zijude 21 Au gustus e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen Haarlem, 2 Augustus 1890. De Burgemeester voornoemd, M. O. de Kanter l.B. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875(Staats blad No. 95); Doen te weten, dat van hedeu op alle werkda gen, vau des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 21 Augustus e. k. "s namiddags ten 2-^ ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedegelegd, het inkomen verzoekschrift met de bijlagen van A. de Leeuw, om vergunning tot het oprichten van eene Slachterij van runderen in het perceel aan de Hagestraat No. 26 Kad. Sectie D No. 2329 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 21 Augs. e. k., en wel des namiddags ten uur op bet Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeveu, om ten overstaan vau het Gemeen tebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting iu le brengen. Haarlem, 7 Augustus 1890. Be Burgemeester voornoemd,. M. O. de Kanter l.B. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente,, dat het op den 6en dezer executoir verklaarde kohier op de personeele belasting afd. Ill no. 5- dezer gemeente, dienst 1890/1891, op heden aan den ontvanger der directe belasting is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen Haarlem, 8 Augustus 1S90. De Burgemeester voornoemd, M. O. de Kanter l.B. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 11 Augustus. Wittetarice ƒ7.75 ƒ8.40 Rogge 5.40 Gerst 4.60 „4.90 Kancijzaad 8.90 9.00 p 50 K.G- Markt van 11 Augustus. Aardappelen Aangev. 220, verk. 220 H.L- L. pr. 1.25 H. pr. 3.00 pr. H.L. Appelen Aangev. 20 verk. 20 H. L. L. pr. f 6.00 H. pr. 8.00 pr. H.L. Peren Aangev. 49, verk. 49 H.L. L. pr. 5.50 H. pr. 7.50 pr. H.L. Heereboonen Aangev. 260, verk. 260 L. pr. 0.60 H. pr. 1.35 pr. mand- Snijboonen Aangev. 690, verk. 690 L. pr. 0.50 H, pr. 1.25 pr. mand. Boter. Aangev. 152, verk. 152 K. G. L. pr. 1.35 H. pr. 1.45 p. K. G. Biggen. Aangev. 30, verk. 21 stuks. L. pr. 9.00 H. pr. 12.00 p. stnk. ACHT EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag 13 Juli 1890, des avonds ten 8 uur, door bet Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeestey C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. MarschBender. 2. Ouverture Die Weibervon WeinsbergConradi 3. Wiener Bon Bons, Walzer... S.trauss. 4. Fantaisie sur des Motifs de Donizetti.Paque. 5Ouverture Tutti en Maschéra.Perdrotti. 6. Schmeichel Katzcbeu. Salon stuckEileuberg 7. Die Odaliske, MazurkaStrauss. 8. Fantaisie uit de opéra CarmeuBizet. „Sociëteit VEREENIGING CONCERT op Donderdag 14 Augustus 1890 's avondj te 8 door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Einzug der Giiste auf der Wartburg. Marsch und Cbor aus der Oper Tannhauser.Wagner. 2. Ouverture Le Père Gaillard.Reber. 3. Les Patineurs. ValseWaldteufel. 4. Grande Fantaisie sur des motifs del'opéra „La filledu RegimentDonnizetti. 5. Ouverture ObéronWeber. 6. Grosse Fantaisie aus der Oper MaritanaWallace. met solo's voor Clarinet, Hoboi, Piston, Trompet, Trombonne, Tenorhoorn en Barry ton. 7. a. RêverieVieuxtemps, geïnstrumenteerd door Kriens. b. die Wachtparade komt.Eillenberg. 8Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bizet. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Aug 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert No 3G. F. Handel. 2. Andante (4e Symphonie). .Mendelssohn. 3. Sonate No 7J. Rheinhergeiv a. Preludio. b. Andante. c. Finale. 4. Marche funèbre et Chant SéraphiqueA. Guilmant. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2