In de bekende zaak Aafke Kuypers lekt nog niets uit omtrent de instractie. Als een zeer zeldzaam voorkomend geval in onze rechtspleging wordt medegedeeld, dat de rechtbank de beschuldigde gedu rende eene maand op cachette heeft gesteld, en dus niemand bij haar mag worden toegelaten. Er loopen geruchten dat deze maatregel genomen is op verzoek van de beschuldigde zelve. In De Gooi- en Eemlander schrijft iemand te Hilversum het volgende: „In vele bladen, behelzende de treurige vergiftingszaak, staat geschreven over meji Aafke Euyper, dat zij verondersteld wordt, bekend te zijn met de werking der ver giften, omdat zij als dochter van een apo theker hiervan op de hoogte kon zijn. Vergun mij hierop een aanteekening te maken. De vader van mej. Kuypers was om streeks 1840 apotheker te Eraneker. In 1850 oefende hij echter aldaar het beroep nit van wagenmaker en werd in datzelfde jaar ook benoemd tot stads-bouwmeester. Mej. A. K. was toen slechts driejaar ond. Tot aan 1867 vervulde haar vader bevengenoemd beroep en vertrok 31 De cember 1868 naar Steenwijk, waar hij als provisor optrad in een apotheek. Later verhuisde hij naar Wildervankmej. A. K. was toen reeds aan het Conservatoire en kwam nog slechts zelden in haar ouder lijk huisde meening dus dat zij alsapothe- kersdochter bekend zou zijn met de nit- werking van vergift, verliest hierdoor veel van haar waarde. Aanvankelijk was haar studie bestemd voor de piano, doch te Brussel werd men opmerkzaam op haare schoone, omvangrij ke altstem en werd zij door eenige haar genegen invloedrijke families te Eraneker in staat gesteld deze studie te voltooien, die later aan de Hochschule te Berlijn is voleindigd." Zaterdag naebt had een vijftienjarige bediende in het Hotel Goes te Vlissingen, nadat allen zich ter ruste hadden begeven, de onvoorzichtigheid in het vensterraam van zijn slaapvertrek, waarvan het raam hoog was opgeschoven, te gaan zitten; zeer waarschijnlijk om het binnenkomen van een loodskotter gade te slaan.In deze bonding schijnt hij in slaap te zijn geval len en zijn evenwicht verloren te hebben, met het ongelukkig gevolg dat hij uit het ongeveer 10 M. hooge raam op de straat viel. In deerniswaardigen toestand werd hij daar gevonden en per brandcard naar het gasthuis vervoerd. Op de Hongaarsche Staats-spoorwe- ges is den 1 Augustus 1889 het kring tarief in werking getreden. De gegevens omtrent dit stelsel zijn als volgt: Van 1 Augustus 1889 tot Juli 1890 is het personenvervoer toegenomen met 7.104.578 personen wat in elf maanden de ontvangsten met 1.521.766 vermeer derde, gelijkstaande met eene vermeerde ring der bruto-ontvangst met 18.4 p. Ct., terwijl de uitgaven niet meer zijn geste gen dan in verhouding tot de vermeerderde lengte der gezamenlijke lijnen. Het programma voor het aanstaande seizoen van de Nederlandsche Opera, te Amsterdam, directeur de heer J. G. de Groot, is in het licht gegeven. In den aan staanden winter worden opgevoerdLohen grinltienti, Robert de DuivelDe Stomme van Dortici, LakmèZampa. Het personeel is zoodanig versterkt, dat bijna alle emplooien verdubbeld zijn. Op de lijst der Artisten komen enkele nieuwe namen voor, terwijl oude bekenden, zooals de Heer Orelio en zijne echtgenoote, mevr. Orelio van 't Zant, als mede de heeren v. d. Kerkhoven en Schmier ont breken. Het koorpersoneel bestaat nit 24 dames en 24 heeren. Het orkeBt staat weer onder de uitste kende leiding van den heer C. v. d. Lin den en bestaat uit 45 bekwame musici. De rechtstreeksche intercommunale telephoondienst voor publiek verkeer van Arnhem, Baarn, Hilversum en Utrecht met Amsterdam, Zaandam, Zandvoort, 's-Gravenhage, Schiedam, Rotterdam en Dordrecht werd, met machtiging van den minister van waterstaat, op 14 dezer ge opend^ Op het kermisterrein te Rotterdam is een 14jarig meisje door eigen onvoor zichtigheid met haren voet tusschen de spaken van een wiel in eenen vélocipède- draaaimolen geraakt vóórdat de molen stil stond. Zwaar gekwetst werd zij naar huis gebraeht. HAARLEM, 15 Augustus 1890. Gisteren (Donderdag) avond gaf de de Heer Joh. Steenman met medewerking van de H.H. Blauwaert en Haagmans in de Kurzaal te Zandvoort het door ons aangekondigde concert. De opkomst was zeer bevredigend en aangenaam was het, onder de ongeveer driehonderd bezoekers vele belangstellende atadgenooten te kunnen aanwijzen. Het ontbrak de H.H. concert gevers bij hunne verrichtingen niet aan succestoch zou dit bepaald grooter ge weest zijn, indien de zaal beter geschikt ware geweest voor muziekuitvoeringen van dezen aard. De Heer Steenman speeldede viool sonate in A. maj. van Handel, Airs Russes van Wieniawski en op verzoek de Faust- faotaisie van Sarasata; de Heer Haagmans: Brillante Variationen van Chopin, Mazurka van Goddard en eene Romance in F. maj van zich zelf, terwijl de Heer Blauwaert een zevental nummers, waaronder twee Schotsche liederen van Beethoven en „Frühlingslied" van Schumann voordroeg. De Heer K. Slujjterman, oud-leeraar van de school voor kunstnijverheid te Haar lem, heeft gedurende twee jaar een studie reis in Frankrijk en Italië gemaakt. Thans in Nederland teruggekeerd, is de Heer Sluijterman opnienw aan genoemde school verbonden en zijn de ornementale studiën der decoratieve schilderklasse bi] het begin van den nieuwen cursus, 1 September, weder aan zijne goede zorgen toevertrouwd. Tot onderwijzeres te Bennebroek is benoemd: mej. J. A. Burgdorfler van Haarlemmermeer. Met de benoemde ston den op het drietal, mej. M. C. Spruiten- burg van Koudekerk en mej. A. van Slooten te Harlingen. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Juli wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven 3 gevallen van mazelen en 2 van roodvonk. Sterfte aan die ziekten kwam niet voor. Het sterf te cijfer was wederom zeer laag. Het totaal der overledenen met 5 levenloos aangege- venen bedraagt 70. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 16.1 tegen 16.8 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 14,'aan kanker 4, aan stuipen 5, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 3, aan organische hartgebreken 5, aan ziekten der ademhalingsorganen 16, (waarvan 10 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 7, aan andere oorzaken 3, aan onbekende oor zaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 23. van 1 —5 jaren 3, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 0, van 2050 jaren 15, van 5065 jaren 6, van 6580 jaren 12, boven 80 jaren 3. Geboren zijn: 70 jongens en 71 meisjes. De rekening der gemeente Haarlem over 1889 is verschenen; zij wijst aan in ontvangst f 960326.87 en in uitgaaf f 1.001820.40Vj. Aan belastingen en hef fingen werd ovtvangen f 552195.58%, aan schoolgelden f 64201.73% terwijl o. a. werd nitgegeven voor onderwijs kunsten en wetenschappen /216362.59Vs voor renten en aflossingen f 130883.06. De heer J. D. van Arkel, predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Bloe- mendaal heeft voor het beroep naar Mid delburg bedankt. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 17 Augustus des voorm. te 10 ure en des namiddags te 6V2 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Lang- hout. Woensdag 20 Augustus geen dienst. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aard werkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor bnrgernaai9ter Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken, waarvan de inzen ders niet bij ons bekend zijn, worden niet geplaatst. Een genoodigde. Het gezondene ligt ter uwer beschikking. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Aug. S. van Dissel en E. Lu'gens. 13 Aug. F. Heeres en E. MAerts.T. Kroon en j. A. Sneltjes. J. J. Voogesen A. M. van Geneegen. 14 Aug. P. van Staveren en F. Hagemann. GETROUWD. 13 Aug. J. G. Kuil en S. M. P. Janse. M. J. Wesseling en J. Miesijeru». J.W. van der Horst en H. Maat. P. Folkerts en H. van Berloo. J. F. Hoogerbeets en H. G Mulder. H. J. Belterman en S. A. Richter. H. Pe- schar en H. M. Prieaman. H. J. Pieleprat en D. Rigter. -. J de Mooij en A. M. S. Speek man. H. Dielemans en M. M. de Bel. 14 Aug. M. Binnenwijzend en A. M. E. Uhlen- broek. GEBOORTEN. 5 Aug. A. M. van Vueren geb. Vogels d. 6 Aug. M. Wiukenbach geb. Martens d. S. M. Swennekergeb van Bilderbeek d.S. Hes geb. Polak z. 7 Aug. M. D. Schild geb. Daane d. E. E. Mulder geb. van den Hoek z. S. Rooze geb. Demmersz. H. Dijkstra geb. v. d. Manakker z. C. M. H. Kalb geb. Dodenhuis z. - E. Reinbardt geb. Kion d. A. C. Erdtsieck geb. van Maas d. B. Zand- stra geb Dijkstra d. - 8 Aug. A. Junge geb. Zuurendonk d.— H. M. Traksel geb. Koster d. S. Cornet geb. Rietman d. 9 Aug. G. Mellema geb. d'e Vries d M. P. Voorham geb. van Galen d. IJ. H. van der Wal geb. Nocrt d. H. Schipper geb. de Vos d. W. Busé geb. Sauer d. 10 Aug. J. F.Wijkhuizen geb. Gosewehr d. E. Junge geb. Piek z. P.Vogel geb. Koek d - W. van der Horst. geb. Advokaat z. H. H. van Zutphen geb. Wijers z. A. M. van den Berg geb. van Maanenberg d. M. Koelemij geb. Silkens d. H. Lee- nart geb. van Ommen z. 11 Aug. S. Bakker geb de Vries z. S. M. Martin geb. Spl.nter z. J. C. van Waard geb. Zuurendonk d. A. J. G. Stam geb. vanScheijndel z. A. C. Bonarius geb. Smalman z 12 Aug. A J.van der Horst geb van Üantzig z. A. G. Inpijn geb. Masman z. J. A. van Wort geb. de Nijs z. en d. 13 Aug. J. C. H. Straatman geb von Schmidt auf Altenstadt d. M. Vreenegoor geb. Medenblik d.C. Bosman geb.van Rooy z. 14 Aug. A. Buiter geb. van der Linden d. M. E. van der Klugt geb. Stiphout d. OVERLEDEN. 6 Aug. J. J. Umans 6 j. z. Heerenlaan. 7 Aug H. Wijnands 6 m. z. Oostvest. 8 Aug. A. A. Kuipers 9 m. d. Donkere Spaarne. 9 Aug. A. P. Geels 17 m. d. Kerkbofstr. P. Schulpzand 2 j. d. Heerensingel. 10 Aug. S. Rooze 2 d. z. Amsterdamscbe vaart.J.M. Creemers 12 d. z. Rustenburgerlaan.A.Vloe- mans 1 m. z. Dyserinckstr. li Aug. A. de Vries 1 m. d. Raamstr. 12 Aug. P. van der Horst 73 j. Heerensingel H. van der Horst 8 j. z. K. Hofstr. A. Nouwland 14 dg. d. Voortingstraat. VEEMARKT. 13 Augustus. Aangevoerd. Prijs. 5 Koeien f 170.a f 270.- 16 N. Kalveren 10.a 16.. 24 Schapen 18.— a 30.- 40 Lammeren 10.a 18.- 10 Paarden KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 7en dezer executoir verklaard primitief kohier op de patenten afd. V dezer gemeente, dienst 1890/1891, op heden aan den ootvaDger der directe belasting ia ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen Haarlem, 9 Augustus 1890. De Burgemeester voornoemd, M. O. de Kanter L.B. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 7 Augustus j.l. No. aan J. Kitseroo vergun ning is verleend tot oprichtiug van eene Kleeren- wasscherij en drogerij in het perceel aan de Brou wersvaart No. 42, Kad. Sectie F No. 6292. Haarlem, 11 Augustus 1890. Be Burgemeester voornoemd, M. O. de Kanter L.B. De Secretaris, A. A. Land. KAASMARKT, 13 Augustus. Aang. en verk. 100 stapels, uitmakende 12864 kazen, wegende 24217 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram, 24.50. Markt van 14 Augustus 1890. Aardappelen. Aangev. 260, verk. 220 H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. 3.00 p. H.L. Appelen. Aangev. 4, verk. 4 H.L. L. pr. f 6.00 H. pr. 7.00 p. mand. F eren. Aangev. 21 verk. 21 p. H.L. L. pr. f 4.50 H. pr. 6.00 p. mand. Heereboonen. Aangev. 220, verk. 220p. M. L. pr. f 0.50 H. pr. 1.10 p. mand. Snijbootien. Aangev. 1960, verk. 1910 p. M. L. pr. f 0.30 H. pr. 1.00 p. mand. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot2 ure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Een rood tapisserie-werkje. Een por- temonnaie met eenig geld.Een zakboekje. Twee paren handschoenen. Een kinder schoen. Eene fantasie- broche. Eene 8pringbalans. Een stukje goud. Een paar schoenen. Een notitieboekje. Een fantasiearmband. Eene zilveren horlogeketting. Een jongenskraagje. Eene zweep. Een boezelaar. Eene ijzeren ketting. Een rytuigmoer. Een granaten armband met gouden slnitiug. Eene vergulden oorbel. Een kinder kousje. Eene gesloten kist, vermoede lijk met timmermansgereedschappen. Een muilkorf. Eenige sleutels. Een ring met eenige sleutels. Terug te bekomen bij J. Aartsen, wo nende bij Mevronw Muiier, zylstraat no 76, eene dames-parapluie. Idem bij J. C. Rou8sac Leidsche straat no 73, eene zilveren knipje met beursje gemerkt Idem by W. Pynappel, Heerensingel no 31, een vest. Iiem 'oy den caféhouder van Staveren, Haarlemmerhout, een klei nen doghond. Idem bij J. M. Rama ker, Leidsche straat no 167, eene katoenen deken en een paar kousjes. Idem bij H. Godefroy, Noorder-Schoolsteeg no 13z> een lombardbriefje. Idem by A. Hou- ting Vergers, Gedempte Oudegracht no 66 rood, een zilveren geldstuk. In een der tram waggons achtergelaten: Een paar handschoenen. Een ring met eenige sleuteltjes. Een handschoe nenhaakje. NEGEN EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag, 17 Augustus 1890, des namiddags van 24 uur, door het Stede lijk Muziekkorps, onder directie van den Luit- Kapelm. C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1Marsch uit de Symphonische Dichtung „Mazeppa"Liszt. 2. Ouverture Les deux Aveugles. Mehul. 3. Hu9saren-RittSpindler. 4. Selection the'grand Mogul..Audran. 5. Ouverture Banditen-Streiche .Suppé. 6. Lustigen Br ader, GalopFaust. 7. Potpourri aus der Operette Prinz Methu9alemStrauss. 8. Zweite PolonaiseLiszt. Buiten-Societeit „TROU MOET BLIJCKEN". CONCERT op Zondag 17 Augustus des avonds ten 7Va uur, te geven door het Stedelijk muziekkorps onder directie van den Luit, Kapelmeester. C. P. W. KRÏENS. PROGRAMMA. 1Marsch aus der SuiteLachner. 2. Ouverture Romilda eCon- stanzaMeijerbeer. 3. Frühlingskinder WalzerWaldteufel. 4. Fautaisie MilitairHerzeelen. 5Ouverture Preciosa Weber. 6. Scène et Aria de l'Opera Louise de MontfoortBergsohn. (Clariuet-solo deu Heer Theo Hofmeester) 7. Czardas des Gcist des Woïwodeu,Ballet Grossmann. (geïnstrumenteerd door Kriens) 8. Musical BouquetGaster. Sociëteit „DE PHOENIX"» Elfde A bonnements-Concert, op Zondag 17 Augustus 's avonds 8 uur, door het Hollandsche Opera-orkest. Orkestmeester C. v. d. LINDEN. PROGRAMMA. 1Marsch über Motiven aus der Oper: Der Trompeter van Sakkingen"V. E. Nessier. 2. Ouverture „Rosamunde".Fr. Schubert. 3. Entre-acte und Brautchor aus .Lohengrin"R. Wagner. 4. Fantaisie „Robert le diable".G. Meijerbeer. 5. Concert ouvertureR. Hol. 6. Les Esprits de la Nnit.. ..Fr. Riga. arrangement J. Jacobs. 7. Walzer „Elfenreigen"I. Gungl. 8. Fantaisie la belle Hélene..J. Offenbacb. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 19 Augustus 1890, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio C. A. Fischer. 3. Sonate No. 2Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. CommunionGigout. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2