HAARL No. 69 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8b. Twaalfde Jaargang. van WOENSDAG 27 Augustus 1890 Nieuwsberichten. PKP^^PPBSÜiPI TELEPHOONNTJMMEK nmTin TELEPHONISCHE VERBINDIN0 met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagayonril Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Volgens de Vossische Zeilung zal de ex-koning Milan van Servië weldra in het huwelijk treden met de weduwe van generaal Barrios. Haar eerste gemaal was president der republiek Guatemala en maakte als zoodanig zulke goede zaken,1 dat hg zijn weduwe een fortuin van 50 millioen francs kon nalateD, welke som, naar genoemd blad opmerkt, den spilzie ken ex-koning wel niet onwelkom zijn zal. Milan is overigens een goed Pargzenaar, die een gedeelte zijner opvoeding in het lyceum Louisle-Grand ontving en sedert dien tijd dikwijls te Parijs vertoefde. Volgens een bericht uit Mexico zijn onder de troepen van Guatemala de pokken j uitgebroken. De sterfte moet ontzettend zijn, ook in de stad Guatemala. Onder de diplomatieke bemiddelaars tusschen genoemde republiek en Salvador moeten oneenigheden ontstaan zijn. Vol gens nadere berichten zijn te New-York vredesvoorstellen gedaan. Te New-haven, in Connecticut, huw de dezer dagen een bei'oeps-velocipedist, H. P. Bacns genaamd, met miss Genoveva Smith. Het huwelijk werd op het plein der stad ingezegend, terwijl de jongelie den in rijcostuum op hun tandem zaten. Terstond nadat de gebruikelijke plechtig heden afgeloopen waren, zette de veloci pede zich in beweging en begon het jonge paar daarmede de huwelijksreis. Bg Angoulême vond verleden Don derdag een vijftien-jarige herdersknaap, Audet genaamd, een bom in het veld. Hg poogde die met een gzeren roede open te breken om er het kruit uit te halen, toen de bom sprong, met het gevolg, dat het lichaam van den onvoorzichtige in stukken werd gereten. Twee kinderen in de nabg- heid werden bedenkelgk gekwetst. Het is wel opmerkelgk hoe in Japan ouderwetsche denkbeelden en hervormin gen op staatkundig gebied hand aan hand gaan. Pas heeft den len Juli de eerste der algemeene verkiezingen plaats gehad, of twee journalisten, die zich niet eerbie dig genoeg hadden uitgelaten omtrent keizer Jimmu, zjjn veroordeeld tot vier ja ren dwangarbeid en geldboeten. Nu zg in 't voorbijgaan aangemerkt, dat keizer Jimmu's bestaan door de geleerden zeer wordt in twij fel getrokken, en in elk geval ie hg al vijf en twintig honderd jaar dood. Wat verder de verkiezing betreft is men in Japan nog verder verwijderd van algemeen stem recht dan bg ons, want te Yokohama zgn op de ruim zeventig duizend inwoners nog geen driehonderd kiezers. Het beroemde gezelschap der „Mei- ningers" is ontbonden. Met ontzaggelgk veel opoffering, niet het minst van gelde- lgken aard, is het modeltooneel voor Europa den weg van alle vleesch gegaan ondanks het buitengewoon succes in alle voorname steden van Europa bleek het niet opgewassen te zgn tegen de enorme geldelgke eischen die de modelinrichting den stichter stelde. De hertog van Mei- ningen stelt zich thans tevreden met een hoftooneel, dat zich in niets onderscheidt van de kleine tooneelen. Toch heeft het ontbonden gezelschap op waardige wgze zgne zending in de kunst volbracht, en is zijn beslaan niet vruchteloos geweest. Toen Donderdag een jongmensch in den Wilhelminapolder jacht maakte op schadelgk gevogelte werd een otter door zgn jachthond aangevallen. De otter ver dedigde zich dapper en beet den hond in den neus. De jager, bevreesd voor zgn hond, legde op de worstelende dieren aan en was goed schutter als hg zich toonde, zoo gelukkig den otter neer te vellen. Diezelfde jonge man had eenige dagen geleden nog een kamp met vier derzelfde dieren. In 't Kapelsche gat willende vis- schen vond hg in de boot een jongen otter. Hg gaf het dier een slag en op het ge schrei van het jong kwamen de ouders en een ander jong op de boot af, die zg na- zwommen. Eindelgk klom een der oude otters in de boot, viel den jongeling aan en beet hem in de dg. Moedig wist bg de dieren te verjagen. Diezelfde vier dieren hadden een min der moedig persoon, die hen op den weg ontmoette, op de vlucht gejaagd. De heer Oscar Carré heeft te Bot terdam een zgner beste springpaarden ver loren. In den stal is het door een ander paard zoodanig geslagen, dat een voorpoot is gebroken. Het dier is, daar het onher stelbaar was, aan een slachter verkocht moeten worden en naar het abattoir ver voerd. De heer Carré verklaarde, dat het paard voor hem een waarde had van f 5000. - Vele reizigers nemen gewoonlgk reeds in den trein plaats alvorens geran geerd is. Zoo ook Dingsdag avond eene 81 jarige weduwe, te Leiden in een hofje wo nende, die haren elders wonenden schoon- schoon naar de tram had gebracht en, hoewel niet voornemens mede te reizen, hem in den wagen gezelschap hield tot hg zou vertrekken. Onderwgl had het rangeeren plaats en het moedertje, meenende dat de trein zich reeds tot vertrekken in beweging stelde en bevreesd medegevoerd te zullen worden, stond haastig op, wilde zich met niet min der spoed uit den waggon verwgderen, en viel daardoor. De beenen van de ongeluk kige, bejaarde vrouw geraakten onder den waggon eerste klasse en werden deerlgk verwond. Het eene been hing er zelfs bg. De vrouw is den volgenden nacht in het Academisch Ziekenhuis overleden. In de nabgheid van 's Hertogen bosch was dezer dagen het ongewone schouwspel te zien, dat een tweespan hon den met kar en daaropzittende vrouw, dwars over de Zuid-Willemsvaart stak. De baas, I die aan den overkant liep, had de onvoor- zigtigheid gehad de dieren toe te spreken, die daarop meenden een zóo doorslaand bewijs hunner gehechtheid aan hem schul dig te zgn. Alles liep zonder ongelukken en tot groot vermaak der omstanders af. Te Botterdam is Zondag een zestien jarige dienstbode in hechtenis genomen, die uit wraak het kindje van drie maan den van hare meesteres heeft vergiftigd door petroleum in de zuigflesch te doen. Yrgdag is te Haarlemmermeer uit eene weide van de Wed. Schrama ont vreemd eene zwartbonte koe, met het plan, die te Leiden te verkoopen, doch on derweg is ze van de hand gedaan voor f 75. De dader, zekere H. B., is reeds den vol genden dag door den gemeente veldwachter N. v. L. te Haarlemmermeer opgespoord en gevankelijk naar Hoofddorp gevoerd. Te Nieuw Vennep (Haarlemmer meer) heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bg zekeren W. E. die, na 2 maal 24 uren geslapen te hebben, weer tot bewustzijn is teruggekeerd. HAARLEM, 26 Augustus 1890. Zondag brachten de werkende leden van de Koninklgke zangvereeniging „Cecilia" uit 's Gravenhage het veel besproken en door velen met belangstelling verwachte bezoek aan onze stad, speciaal aan het sportterrein „de Phoenix". Ongeveer tach tig in getal stoomden zg met den trein van 10.10 het station binnen, opgewacht en op hartelgke wgze ontvangen door vele leden van „Zang en Vriendschap", die zich tot dat doel op het perron bevonden. De kennismaking, bg gelegenheid van het concours aangeknoopt, was spoedig her nieuwd en het eerste waarover men zich verheugde was het mooie, prachtige zomer weder. Men was opgetogen over de ver andering; Zaterdag was het, of de aarde door een tweeden zondvloed zou getroffen worden en Zondag straalde de vriende- lgke zon in haren schoonsten glans. In vroolgke stemming toog men naar „de Phoenix. Daar zou de Heer de Louw, hof-photograaf van Z. M. den Koning, door zgne kunst een bigvende herinnering aan Cecilia's uitstapje naar Haarlem vervaar digen in den vorm van eene photographi- sche groep, doch de heldere zonneschgn, waar elk zog mede ingenomen was, belette hem dat en men besloot tot uitstel. De heeren verspreidden zich eenige oogenblik- ken over het terrein van „de Phoenix" om den aanleg in oogenschouw te nemen. Zg, die er vroeger de oude fabriek gekend hebben met haar onooglgk uiterlgk en vuile omgeving, verwonderden zich over al de veranderigen en brachten niet weinig lof aan de wakkere directie. Tegeu twaalf uur verzamelde men zich weder en nu ging het naar „het Kikkertje", waar de goed ingerichte en snelvarende stoomboot „Oostzaan" gereed lag om de feestelingen, wier aantal misschien tot hon derd was aangegroeid en waaronder eenige Haarlemsche dames, die niet opzagen tegen een gezelschap van zooveel heeren, naar IJmuiden te brengen. Wg hadden gelegenheid het tochtje mee te maken en mochten getuige zgn van den recht prettigen geest, welke ook bg „Ceci lia" heerscht. Men amuseerde zich koste- lgk. De Heer Otto Brinkmann had gezorgd voor een uitmuntend déjeuner aan boord, dat met smaak werd genuttigd en waarvan het gebruik op het dek heel wat bedrg- vigheid bracht. De groene boorden van het Spaarndam- mer kanaal, de schoone vergezichten, die Holland's vlakke beemden aanbieden, de blauwe lucht boven en het heldere water, waarover de boot zich rustig voortbewoog, gaven stof tot velerlei gesprekken en op merkingen. Eer men er aan dacht was het doel van den tocht bereikt en meerde „de Oostzaan" voor de IJmuider zeesluizen. Na de landing stoof het gezelschap uit een, de boodschap meenemende, dat tegen half drie de terugreis zou worden aanvaard. Wat de IJ-monden bezienswaardig op leveren, de sluizen, de pieren, de verschil lende seintoestellen enz. enz. werden be zocht. Bichard Hol zag men met eenige heeren boven op den vuurtoren aan het strand, om van het prachtige vergezicht, dat de zee daar aanbiedt, volop te genieten In de hotels was het ongewoon vol en rumoerig. Er werd gezongen en gespeeld, er werden voordrachten gehouden, kortom men vermaakte zich op allerlei wgzen. De terugtocht, op het bepaalde uur ondernomen, geleek op de heenreis, alleen was men wat drukker en luidruchtiger. Hieraan hadden de bewoners van het in Zondagsrust liggende Spaarndam een extra muzikaal genot te danken de voordracht n. 1. van het Volkslied en van Iiiga's „Les esprits de la nuit". Op de Phoenix teruggekeerd, wilde de Heer de Louw opnieuw eene poging wagen om de vroolgke groep te vereeuwigen, doch nog straalde de zou te fel en daar om besloot men nu maar, dit nommer op het programma door te halen en zich te vereenigen aan den feestdisch die in de kegelbaan was aangericht. Tegen half acht kwamen van alle zg- den dames en heeren opdagen naar de Phoenix om het buitengewone abonnements concert bg te wonen. Buitengewoon, om dat naast het bekende orkest van den Heer Joh. Coenen zich „Cecilia" en daar na „Cecilia" in vereeniging met „Zang en Vriendschap" zouden laten hooren. Zang trekt altgd veel menschen, daarbg een mooie avond, vuurwerk, illuminatie en bal, redenen om de opkomst van eenige duizenden te verklaren. Het werd gezelli ger op het sportterrein dan ooit te voren; Coenens opgewekte muziek hield de aan gename stemming levendig. Toen zgn pro gramma was afgespeeld trad „Cecilia" op het zong twee nummers a cappelle n. 1. „De rots in zee" van Hol en „Lentefeest" van Bobert, daarna, versterkt met een ge deelte van „Zang en Vriendschap", „Fest- gesang an die Künstler" van Mendelssohn en „Hollands glorie" eveneens van Hol. Het was zeer stil onder deze voordrach ten, men genoot zichtbaar en de dank van het publiek openbaarde zich in luid ge juich en handgeklap. Ondertusschen was het ruim elf uur geworden en de tgd van scheiden voor de Cecilianen aangebroken. Men deed het noode, doch de tgd is onver- biddelgk. Met een exprestrein vertrokken de heeren 11,30 naar den Haag, de ver zekering achterlatende, dat ze een zeer aangenamen dag in Haarlem hadden door gebracht. Aan de Phoenix genoot men verder van het prachtige vuurwerk en tot laat in den nacht van een zeer geani meerd bal. Gaarne vestigen wg er de aandacht op, dat de heer P. van Looy, leeraar M. O. teekenen, bg het begin van den nieu wen curcus wegens het steeds toenemend getal leerlingen wordt verplaatst van de Zgl- vest naar de Witte Heerensteeg. Behalve het gewone Teekenonderwgs en de studie van letters, zoo gewenscht voor den aanstaan den letterteekenaar of schilder, zal aan de inrichting ook onderwgs gegeven wor den in Hout- en Marmerschilderen. Een bekwaam Huis- en Decoratieschilder al hier, de heer M. van der Eist, zal hiertoe aan de inrichting werkzaam zgn. Met het oog op de bekende uitstekende resultaten van het onderwgs des heeren van Loov, bezit de inrichting door deze aanwinst thans eene aanbeveling te meer. De postduiven vereeniging „de Snel- vlieger" hier ter stede onder bescherm heerschap van den heer Fr. Lieftink hield eene vereenigings-wedvlucht ter gelegen heid der bondswedvlucht van Bheine, af stand 190 Kilometer. De duiven werden door den vergezelier losgelaten te 7 uur 9 min. met westenwind en zonneschgn. De aankomst was als volgt: le prijs de duif van den heer F. J. van Baars 10 u. 53 m. 23 sec. 2e prgsJoh. Jung, 10 u. 53 m. 44 sec. 3e prgs A. Meijer 10 u. 55 m. 28 sec. 4e prgs Joh.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1