vernield. Het middengedeelte stortte dezer dagen met geweldig gekraak ineen. Ge lukkig waren alle arbeiders gaan schaften, zoodat niemand gekwetst werd. Volgens een bijna ongeloofelijk be richt nit Zanzibar aan de Daily News zou de Dnitsche administratie, in tegen stelling met het beslnit van den saltan, eene officieele nota hebben uitgevaardigd, waarbij aan iedereen vrijheid gegeven wordt, in Bagamoyo en omgeving zonder beperking slaven te koopen en te verkoo- pen. Alleen mogen ze niet over zee ver scheept worden. Ook weggeloopen slaven mogen weder worden opgevangen. Onder de Arabische slavenkoopers zou dit besluit groote vreugde teweeg hebben gebracht. Haar aanleiding van dit bericht schrijft de Times: Het Duitsche gouvernement heeft de tractaten geschonden door den slavenhandel in Afrika toe te laten. Indien de proclomatie van Duitschland betreffen de de slavernij niet gedesavoueerd wordt, wordt de op 1 Juli gesloten overeen komst waardeloos. Dan zou het eigenlijk Duitschland zyn, dat feitelijk den slaven handel niet alleen niet belemmert, maar zelfs bevordert, in plaats van Nederland, dat men zoo gaarne zou willen betichten van dit feit, omdat het goedkeuring wei gerde aan [eene bepaling, ter elfder ure in de overeenkomst binnengesmokkeld en vol strekt geen betrekking hebbende op den handel in slaven. Met veel belangstelling werd eene nadere uiteenzetting van bo vengemeld berioht tegemoet gezien. Deze „slavernij-proclamatie" wordt thans officieel tegengesproken met de be merking, dat de geruchten dienaangaande waren uitgegaan van anti-Duitschgezinde Arabieren. Tooh blijkt, dat in zake de kwestie iets heeft plaats gehad, n.l. dat Duitschland het niet raadzaam oordeelt, de huis-slavernij terstond af te schaffen, terwijl het verkoopen van slaven niet bepaald zal verboden zyn, om zoodoende niet al te sterk in te grijpen in de maat schappelijke toestanden. Dus slavenhandel met beperking, maar toch slavenhandel. Geheel anders vat Engeland de slavernij- afschaffing op; getuige het feit, dat nog niet lang geleden, weer na eene langdu rige vervolging, een Arabisch schip is achterhaald, waarbij ruim vijfhonderd sla ven in vrijheid gesteld werden. Engelands invloed strekt zich echter niet uit tot andere natieënhiervan strekt tot voor beeld, dat toen voor eenigen tijd een Portugeesche stoomboot zich voor Kaapstad vertoonde meteen groot aantal Afrikanen, dat tegen zyn wil vervoerd werd, deze niet konden vrijgelaten worden. Veertien der mannen echter, die wisten te ontsnap pen, werden vrij verklaard, omdat zij zich bevonden op Britsoh gebied. Dat de kalkphosphaatgronden in Limburg een rijke bron van inkomsten zyn of zullen worden, blijkt uit het feit dat thans voor het recht van ontginning in den omtrek van Slenaken reeds 25,000 francs per hectare wordt betaald, terwijl bij afloop de gronden weer aan den eige naar terugkomen. Zooals bekend is, rekent men de kalkphoshaten tot de krachtigste mestspecieën. - De eerste Luitenant-Ingenieur Espina8se van Haarlem is gedetacheerd bij de inundatiewerken te Haarlemmermeer, Stationnement Hoofddorp. Als oorzaak van het vroege rooien van suikerbieten te Haarlemmermeer, geeft men op, dat elk der contractanten die vóór 1 October aan de fabriek aflevert, 0.50 boven het gecontracteerde ont vangt. Vrijdag avond brak te Haarlem mermeer een feilen brand uit, die heel spoedig de kapitale boerenwoning, bewoond door C. v. d. Laan, aan den Vyfbuizerweg, in den asch legde. Niets kon gered worden dan een schuurtje en berg, het eenige wat behou den bleef. De oorzaak is onbekend, maar men gist broeiing van hooi. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het is thans 45 jaar geleden, dat de eerste machine tot droogmaking van de Haarlemmermeer, „de Leegwater," in gebruik werd genomen. Het werktuig, later dienende tot model der overigen, Qruquius en Lijnden, heeft 400 paarden kracht en werkt met een stoomvermogen van 350 paardenkracht. Genoemde machine doet 7 pompslagen in de minuut, en verplaatst 66 M3 bij eiken slag. Men berekent, dat om de Meer droog te maken, er noodig zijn geweest 14 mil lioen pompslagen, eiken slag ongeveer verplaatsende 66 kub. M. water. Ruim 21/2 millioen waren de kosten dier machines. Dat heeren jagers ook buiten het jachtveld moeten oppassen, ondervond de heer J. du Pres van Amsterdam, die door de Slotensche politie werd aangehouden, daar hij, meenende ter jacht te gaan, zijn acte niet kon vertoonen, zoodat hij niet met een geweer mocht loopendit wapen is in beslag genomen. De eerste scheepsladingen beetwor telen zijn aan de Suikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen aangekomen. De campagne is heden (Dinsdag) begonnen. De heer G. Jinsen, lid van den Gemeenteraad te Spaarndam, heeft, we gens vertrek, zijn ontslag verzocht. HAARLEM, *23 September 1890. j Het aantal leerlingen, dat zich heeft laten inschrijven voor het herhalingson- derwijs, dezen winter aan de school van den Heer P. D. Graaff te geven, is geklom men tot 156. Daar lang niet alle candi- daten de lagere school geheel doorloopen hebben, kunnen niet allen worden toege- j laten en zal, op voorstel van het hoofd der school, een examen gehouden worden, om de genoegzaam ontwikkelde jongelieden te kunnen aanwijzen. Men wenscht daar door tevens bij belanghebbenden en bij de ouders der leerlingen de overtuiging te vestigen, dat de lessen niet dienen om het vroeger verzuimde in te halen, maar alleen om het geleerde te herhalen, aan te vallen en kan het zyn, op eenigszins breederen grondslag, uit te breiden. Door iedereen toe te laten zou men de treurige gewoonte, om kinderen te vroeg van school te nemen, slechts in de hand werken. De officieren der dienstdoende schut terij alhier boden gisteren (Maandag) hun nen commandant, den Heer Mr. W. Jager Gerlings, ter viering van het feit, dat deze vijftien jaren aan de schutterij ver bonden is geweest, een dinér aan bij den Heer Montagne. Tevens vereerden zij hem bij die gelegenheid een zeer schoon geschenk, üit een en ander blijkt de goede verstand houding tusschen H.H. officieren en hunnen chef. In de groote zaal van „Felix Favore" is thans tentoongesteld eene kleine, doch zeer bezienswaardige collectie schilderijen van den Berlynschen schilder De Graeff. Zij bevat vier treffelijk gedachte vrou wenbusten onder den collectieven titel „De vier elementen". Bijzonder fraai en kraohtig verlicht mag genoemd worden de voorstelling van het Vnur, hoewel het schoonst van vorm en teekening voorkomt de voorstelling van de Aarde. Misschien doet de uniforme om lijsting van het Water en de Lucht eeni- germate afbreuk aan de kleur, waarvoor het noodig schijnt de deftige, breede lijst van deze laatste schilderijen weg te den ken. „Conté Féerique" stelt voor de betoo- verde prinses, die gedoemd was haar leven door te brengen in den vorm van een visch één dag in het jaar verlaat zij dit omhulsel en juist dit oogenblik heeft de schilder gekozen voor zyn tableau. De heer lijke, reine vrouwengestalte, schoon van opvatting en vol leven, doet de toestand ge voelen, waarin het aldus vrijgemaakte menschenkind zich moet bevinden. Yan „La fantasie persecntée" is de zwe vende gestalte mooi voorgesteld. „Le Nauffrage du dernier des Vikings" schijnt beter te bezien als photografie dan als schilderij. Het schelle flikkerende licht, weerspiegeld door de groene golven der opgezweepte zee wordt op de reproductie liever van toon. Behalve de genoemde is nog een zeer merkwaardig stuk tentoongesteld van den Vlaamschen schilder Farasijn, getiteld „Les Emigrants". Het stelt voor al de drukte en al de tooneelen, te aanschouwen bij het vertrek van landverhuizers, treffend afscheid, stille berusting, hoopvolle toekomst, jeugd en grijsheid, alles gereed zich in te sohepen naar eene nienwe wereld. De schilderij geeft stof tot denken en de aanschouwing doet aangenaam aan. Mogen nog velen zich opgewekt gevoe len een bezoek te brengen aan Felix Fa- vore om de werkelijk goede tentoonstelling te gaan bezichtigen. LI. Zondag morgen heeft een bewo ner van de Brouwerstraat na eenen hevigen woordentwist eerst zijn buurman en daar na diens vrouw, die haar man te hulp kwam, eenige steken met een scherp voor werp toegebracht. De verwonde man is sedert bedlegerig, ziek en onder genees kundige behandeling. Tegen den schuldige is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken is aan den Districts-veearts den Heer M. J. Hengeveld alhier, een verlof toegestaan van 1 October tot 1 December e.k. en met de waarneming der betrekking gedurende dien tijd belast de Districts-veearts te Utrecht. De „Kermessed'été,"Zaterdag,Zondag en Maandag gehouden op het Sportterrein „de Pbo3nix," mag welgeslaagd genoemd worden. In tegenstelling met het vorige jaar waren de verschillende kramen en tentjes thans heel gezellig geplaatst in een wijden halven kring om het concert terrein, en vormde zoo een bonte mengeling van alles en nog wat. Poffer-, koek- en speelgoedkramen, tentjes met de gewone voorstellingen, koekverlotingen, straator gels, liedjeszangers, harmonica's, met hun ne verschillende kermis-eigenaardigheden, trokken veel aandacht en van al deze gelegenheden werd goed gebruik gemaakt. De acrobaten, die in h6t begin van den avond op het planchier hunne vertoonin gen ten beste gaven, werden later vervan gen door danslustigen, die deel wenschten te nemen aan het bal-champêtre. Zondag avond werd het Sportterrein goed bezocht, wat echter de goede orde by het dansen niet. bevordelyk was. Het weder hield zich Zondagavond goed. In het algemeen kan gezegd worden, dat de directie van „de Phoenix" ook thans weer blijken heeft gegeven, uitstekend de kunst te verstaan, dergelijke avondfeesten te orga- niseeren. Naar wij vernemen, is de Heer W. A. Schepers, geagreëerd klerk ten kanto re der accijnzen te Haarlem, geslaagd voor het examen van Aspirant Verificateur der Invoerrechten en Accijnzen. gnlining tot het verkoopen van sterken drank in het klein in 2 benedenkamers en den gang van het perceel aan de Raamvest No. 17. Haarlem, 19 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereenigiiig hebben zich j de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van van 11 September j.l. aan P. C. de Wilde ver gunning is verleend tot oprichting van eene mos terdmalerij door gaskracht bewogen in het perceel aan het Klein Heiligland No. 66a Kad. Sectie D No. 5905. Haarlem, 15 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 2 October e.k. 's namiddags ten 2 ure. ter gemeente-secretarie ter visie ïs nedergelegd, bet ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van B. Augustinus om vergunning tot verplaatsing van een gasmotor in het perceel aan de Zijlstraat No. 77 Kad. Sestie C No. 1684 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 2 October e.k. en wel des namiddags ten 2 uur op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden ge geven, óm ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen. Haarlem, 18 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. No. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. No. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. No. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. A. de Graaff om ver- VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 24 September 1890, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeeling van iDgekomen stukken t Bedanken dr. C. G. von Reeken, als Raadslid. Proces-verbaal keurmeester slacht vee. Brief Kamer van Koophandel en Fabrieken uitdieping Spaarne. Dankbetuigingen uitgebrachte benoe mingen. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W. uitdieping Sin gelgrachten en Binnen-Spaarne. 3Idem idem stichting nienwe school voor openbaar lager onderwijs aan de Schoterstraat. 4. Idem idem verbetering afwatering Wilsonsplein. 5. Idem idem bouw brug over bet Zuider-Buiten-Spaarne, noodig voor eenen lokaalspoorweg (Amsterdam (Nieuweramstel)Haarlem), met ad vies Kamer van Koophandel en Fa brieken en Comm. van Fabricatie. 6. Idem idem gratificatiën leeraren H. B. school met vijfjarigen ourcus. 7. Idem idem vaststelling reglement bank van leening. 8. Idem idem idem instructie bewaar der Stads-Doelen. 9Idem idem idem instructie opzich ter en wegwerker weg Leidscbe Vaart. 10. Rapport comm. v. fin. begrooting 1891 Barbaragasthuis. 11. Idem idem begrooting 1891 schut terij. 12. Advies commissie aanbestedingen, op adres comité vereenigde timmerlie den. 13. Verzoekschriften eervol ontslag on derwijzer en onderwijzeres. 14. Voordracht B. en W. benoeming on. derwyzer 3e klasse opleidingsschool voor jongens. 15. Idem idem idem twee onderwijze ressen bnrgersohool. 16Idem idem idem onderwijzer 2e klasse aan idem. 17Idem idem idem onderwijzeres kos- telooze school B. 18Idem idem bevordering onderwij zeres tweede tusschenschool. 19Voorstel idem regeling onderwijs vrije en orde-oefeniDgen der gymnastiek aan de opleidingsschool voor jongens. 20. Rapporten opzichter gasverlichting over Juli en Augustus. Markt van 22 September. Aardappelen Aangev. 360, verk. 360 H.L. L. pr. f 1.25 H. pr. 3.25 pr. H.L. Appelen AaDgev. 275, verk. 210 II. L. L. pr. f 4.00 H. pr. 10.00 pr. H.L. Peren Aangev. 150, verk. 110 H.L. L. pr. 3.00 H. pr. 12.00 pr. H.L. Heereboonen Aangev. 510, verk. 510 mand. L. pr. f 0.70 H. pr. 1.50 pr. mand. Snijboonen Aangev. 790, verk. 760 mand. L. pr. f 0.60 H, pr. 1.55 pr. mand. Boter. Aangev. 224, verk. 224 K. G. L. pr. f 1.25 H. pr. 1.45 p. K. G. Biggen. Aangev. 126, verk. 98 stuks. L. pr. f 8.00 H. pr. 25.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 22 September. Witte Tarwe f 7.25 f 8.50 Rogge 5.5.90 Haver 3.50 3.75 Gerst 5.45 5.70 Groene erwten „7.9. Bruin mosterdzaad „14.50 „17.50 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Sept. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium cn FugaJ. S. Bach. 2. AdagioJ. Callaerts. 3Souate No 2S. de Lange. a. Maestoso, h. Andante, c. Allegro con fuoco. 4. Communion No 3A. Guilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2