HAA Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 82 144. van ZATERDAG 11 October 1890 op ZONDAG 12 Ocl. 1890. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER vitijave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 8(5. Twaaltde Jaargang. TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. .ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Smeding. Avondmaal. Nam. 2 nre, Hoog. Dankzegging, ""e Avonds 6 nre, Snethlage. Afscheid. Donderdag 's av. 8 nre, Uitvoering van de Chr. zangvereeniging „Halleluja." Spre kers: B. J. Stcaan en O. Schrieke, van Zandvoort. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeion Avondmaal. Jiins-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Vrijdag 's av. 8 ure, Moeton. Voorbereiding Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. KerkderVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. •Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 19 28 vv. 13ij Ds. Smeding in dank ontvangen votir het werk van Ds. Haksteen, Evangelisatie in België, van Ar. N. 2,50, v. G, ƒ2,50, M. f 2,50, „Een dankbaar hart'' ƒ0,30, L. ƒ0,25, Meisjeskrans Tabitha 2,80. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas, Voorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon, Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Voorbereiding. Nam. 21/2 ure, D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Avondmaal. Nam. 2V2 ure, J. Kuylman, Dankzegging en Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 9% ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, G. van Koetsveld CPz. Voorbereiding. Nam. 2V2 ure, 6'. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaar ndam- Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Vols en. Voorm. 9y2 ure, H. Waardenburg. Voorbereiding, 's Avonds 61/0 nre, de Heer Wagenaar van Ymuiden. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Avondmaal. Nam. 21/» nre, O. Schrieke. Dankzegging. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag werd aan de Kamer medegedeeld, dat er bericht was ingekomen van het over lijden van een harer leden, den heer Mr. D. Visser van Hazerswoude. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten, dit be richt met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Aan de orde was de behan deling van het wetsontwerp, voorstellende bepalingen betreffende de Rijkswaterstaats werken. De heer van Delden bestreed het ontwerp, dat zijns inziens niet voldoende afbakent de bevoegdheden des Konings en die van de provincieën, gemeenten en waterschappen, zoodat het onzeker is, of deze verschillende zaken reglementeeren mogen, dan wel of dit aan den Koning is overgelaten. De heer Smilt konstateerde dat het karakter van het ontwerp lang zamerhand onzeker is gewordentoch achtte hij eene goede regeling der zaak hoogst noodig De Min. van Waterstaat enz. verzekerde, dat de eenige bedoeling was te voorzien in de leemte door het verval len der wet van 1818, en geenzins om een algemeene waterschapsregeling te ma ken. 't Onderwerp greep niet in de rech ten van partikulieren en besturen. Ook de Min. van Just, gaf eenige inlichtingen. Deneer Viruly Verbroggen interpelleerde den' Min. van Buitenl. Zaken over het ver bod van vee-invoer in Engeland. Deze Mi nister erkende de juistheid vau het berioht. Hij achtte alle invoer verboden, maar wachtte deswege nader bericht. De oorzaak van het verbod is het voorkomen van mond- en klauwzeer bij 15 runderen op eene pachthoeve te Vaals (Limburg). De Nederl. gezant bij het Engelsche Hof heeft den Engelschen Min. van Binnenl. Zaken, die zich in Schotland ophoudt, verzocht den maatregel op te schorten, omdat het een sporadiesch geval is op den aller zui delij ksten uithoek van ons land. Het ant woord wordt ingewacht, en zal in de Staats-Courant worden opgenomen. Bij het voortgezet debat over het waterschaps- ontwerp heeft de Min. van Waterstaat alinea 4 van art. 1 gewijzigd, zoodat de bevoegdheid der Reg. beperkt wordt tot waterkeereDde landen, onmiddellijk aan de rivier grenzend. Velerlei bezwaren werden tegen art. 1 geopperd. Woensdag werd vastgesteld, dat, nadat de behandeling der aanhangig zijnde ont werpen ten einde zal zijn gebracht, het afdeelingen-onderzoek over de Staats-be- grooting zal aanvangen. Het debat over het Waterstaats ontwerp werd voortgezet. De Min. wijzigde den aanhef van art. 1, zoodat de bestuursmaatregel zal regelen wat ter bescherming vaD 's Rijks water staatswerken, alsmele ter verzekering van het doelmatig en veilig gebrnik van de werken noodig is, voor zoover niet door de Wet of op door de Wet gegrond K.B. is voorzien. Het am. van de Komm. van Rapp. door den Min, bestreden, om den bestuursmaatregel niet te doen slaan op 1° afleiding van water nit- en afvoer in 's Rijkswateren: 2° op werken tot het doen uitloopen van vloeibare stoffen: 3° op werken tot afleiding van water nit kanalen onder beheer van het Rijk, ie aangenomen met 67 tegen 16 stemmen- Art. 1, aldus gewijzigd, werd goedgekeurd- Bij art. 2 werd met 58 tegen 24 stemmen aangenomen een am. van de Komm. van Rapp., om in de wet alleen strafmaxima op te nemen, en den Koning de bevoegd heid te geven, binnen de maxima bij be stuursmaatregel straf te bedreigen. Bij art. 4 werd lang gedisknssieerd over de ver antwoordelijkheid van den schipper, door wisns vaartuig schade wordt toegebracht aan waterstaatswerken. Een am. van den heer Hartogh, om in plaats van „opvaren den" te lezen „ondergeschikten", werd verworpen met 41 tegen 39 stemmen. De eindstemming over het ontwerp werd ver daagd tot Dinsdagmiddag. Het ontwerp betrekkelijk de uitgaven voor de uitvoering der spoorwegovereenkomsten werd aange nomen. De heer Cremer heeft verlof gevraagd en verkregen, om op een nader te bepalen dag de Regeering te interpelleeren over den oorlogstoestand op Flores, in verband met de eventueeie meerdere troepenzen- ding. De veehouder B. te Sloterdijk be merkte al eenigen tijd een vreemd ver schijnsel aan de melk zijner koeienkorten tijd gestaan hebbende wordt dezelve dik, bitter van smaak en neemt verschillende kleuren aan. Er is naar 's mans meening geen twijfel meer aan of de beesten zijn betooverd, en natuurlijk is het weder eene oude vrouw, die ook in deze historie als heks optreedt. Op raad van deskundigen worden de koeien metalen plaatjes (met geheimzin nige kracht) om de hoorns gebonden waar mede zij eenigen tijd loopen te prijken; doch vruchteloos en de vreemde verschijn selen blijven aanhouden. Thans is door genoemden landbonwer een man van 't vak n. 1. een „duivelbanner" uit Amsterdam ontboden, die tegen flinke betaling de kwade geest zal verdrijven. Het delven der beetwortelen is in de omliggende landbouwstreken in vollen gang. Wat daarmede wordt verdiend blijkt uit het onderstaande dat ons uit den Houtrakpolder wordt gemeld. Drie ge huwde arbeiders van Assendeft waren aan genomen om op een stuk bouwland, groot 300 M. suikerbieten te delven, tegen een loon van 11.25 voor hun driëen. Dins dagmorgen werd het werk door hen aan gevangen, Zaterdag was het afgeloopen. Na aftrek van eenige noodzakelijke kortingen werd hun toen uitbetaald ƒ9,50 voor éénneen voor drie huisgezin nen bestaande uit 15 personen. En dat voor znlk een zwaren arbeid HAARLEM, 10 October 1890. In de Groote zaal van de Socië teit „De Kroon" treed aanstaanlen Zon dagavond op de Hof-kunstenaar Prof. Ot to Nürnberg, den in het buitenland zeer gevierden goochelaar, buikspreker en ge- dachtenlezer. De heer Nürnberg draagt zijn titel als Hofknnstenaar niet ten on rechte; voor ons liggen uitnoodigingen voor eene voorstelling aan het Hof van den Hertog van Weimar, van den Her tog van Sachsen-Altenburg en anderen, terwijl tevens het oordeel van de pers voor den Heer Nürnberg zeer aanmoedi gend is. In verband hiermede bestaat de mee ning, dat de soiree in de Kroon aanstaan den Zondagavond goed bezocht zal wor den. Door den Commissaris des Konings zijn herbenoemd tot zetters van 's Rijks- directe belastingen alhier de HH P.J. Travaglino, H. C. Tombergh en D. Me- rens Dz. Betreffende het herhalingsonderwijs hier ter stede knnnen wij het volgende melden. Aan het toelatings-examen hebben 162 leerlingen deelgenomendaarvan heb ben 95 leerlingen voldaan, met welk aan tal derhalve de school zal geopend worden. De 67 leerlingen, welke moesten worden afgewezen, bleven met hun werk beneden de helft van bet gestelde aantal pnnten. Tot onderwijzers zijn door B. en W. in overleg met het hoofd der school, den Heer P. D. Graaff, benoemd de heeren C. Montauban, lste onderwijzer aan de tweede tusschensohool en W. Verbnrg, lste on derwijzer aan de burgerschool, terwijl het onderwijs in de vrouwelijke handwerken zal worden toevertrouwd aan Mej. J. H. Franse, onderwijzeres aan school D. De school zal geopend worden a. s. Maandag 13 October of acht dagen later, 20 October. Verleden Maandag heeft de Zang- Vereeniging der maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst alhier een aanvang gemaakt met hare repetitiën, en is in studie genomen het Oratorium „Samson" van Handel, welk w rk bestemd is voor de eerste uitvoering der afdeeling in dezen winter. De tweede uitvoering zal meer van ge- mengden aard wezen; daarop znllen nl. Orkestwerken en kleine Koornnmmers ten gehoore worden gebracht; terwijl op de derde uitvoering zullen opgevoerd worden Triumph der Liebe van H. Vink en Die Schone Melnsine van H. Hopmann. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 31 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorig jaar was dit getal 51, dus 20 minder. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 12 October des voorm. te 10 nre Voorbereiding en des namiddags te 61/2 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Langhout. Woensdag 15 October des avonds ten aoht nur Ds. J. Langhout. KAASMARKT 8 October. Aang. en verk. 96 stapels, uitmakende 12311 kazen, wegende 24225 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram 28.—.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1