Tm HUUR. Nieuwsberichten Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 19. Gem. Kamer m. alkoof, 10 p.m., terst. Bagijnhof. No. 4. Kamer, ƒ1,— per week, terstond. No. 6. Benedenhuis, 2,p. w., terst. Bakenessergracht No. 72. Huis met Tuin, 220 p. j., Nov. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. Burgwal. No. 38. Achterkamer m. zolder, 1 p.w., tst. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. Cornelissteeg. No. 8. Bovenaehterkamer, 1.p. w., terst. Frankestraat. No. 9. Slaapk. m. kost en bed. ƒ25 p. m. terst. No. 35. Gem. Kamer m. Slaapk., ƒ15 p.m., tst. Frans Halsstraat. No. 10. Heerenhuis, /400 per jaar, terst. Gasthuissingel. No. 44. 2 Gem. kamers en suite parterre, 30 p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis in. besch. zold. ƒ200 p.j. Gasthuisvest. No. i9. Bovenvoorkamer, f 0.75 p.w. terst. Ged. Oude Gracht. No. 113. 2 Gem. kamers, ƒ28 p. in., Nov, No. 118. 2 Slaapk. m. kost, 6,p.w., terst Ged. Voldersgraeht. No. 53. Heerenhuis en Tuin, 325 p.j. terst. Ged. Zijdgracht. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20p.m. terst. Gierstraat. No. 5. Kelder, ƒ1.— per week, terstond. No. 31. 2 Gem. Voorkamers, 18 p.m., Nov. No. 47rd. Gem. Zit- en Slaapk., ƒ20 p.m. tst. Groote Houtstraat. No. 2rd. Bovenhuis, ƒ275 p. j. terst. of la'er. No. 55.2 Gem.Kamers m. alkoof, ƒ25 p.m tst. No. 162. Bovenhuis, ƒ250 per jaar, terstond. Harmenjansweg. No. 57. Benedenhuis, 1.25 p. w., terst. Hasselaarstraat. No. 23. Huis m. Tuin, ƒ375 p. j Nov. Heerensingel. No. 41 zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No71c. Benedenwoning' ƒ2,pwterst. Kampersingel. No. 14. Huis niet Tuin, ƒ425 p.j., Sept. No. 60. Huisje, 2,per week, terstond. Kampervest. No. 23. Net Gem. Kamer met kost en be diening, ƒ30 a 35 p.m., terst. Kennemerplein. No. 22. Heerenhuis, 40j p. j., 1 Nov. Kinderhuisstraat. No. 11. Pakhuis, ƒ1,50 per week, terstond. Klein Heiligland. No. 5. Kamers m. kost, 25 p. m. terstond. No. 5. Bovenhuis, ƒ2,50 p. w., terst. No. 36. 2 Ged. Gem. benedenk ƒ15 p.m., Nov. Kleine Houtstraat: No. 5. Gem. Zit- en Slaapk., 20 p. m., m. bed. No. 15. Huis, ƒ400 p. j., te aanv. 1 Nov. No. 49. Gem. Voorkamer, ƒ14 p. m. terst. No. 68zw. 2 Kamers, ƒ20 p.m., terstond. No. 103. Gem. Kamer, 14 per maand terstond. No. 105. Bovenhuis, ƒ200 per jaar, terst. No. 115. Gem. Bovenvoorkamer m. Slaapk., kost en bediening, 40 p. ra., terst. Kleine Houtweg. Klein-Zorg, Villa m. gas- en waterl., 1000 per jaar, terstond. No. 73c. Huisje, 1.75 per weck, terstond. Koningstraat. No. 6. 2 oet Gem. Kamers, 32 p.m. terst. No. 8. Gem. Zit- en Slaapk 28 p. m. terst. No. 12. Gem. Slaapkamer, ƒ10 p.m., terst. No. 41. Bovenhuis, 250 per jaar, 1 October. Korte Dijk. No. 19. Huis met 5 k. waterl. enz., ƒ325 per jaar, terstond. Korte Houtstraat. No. 2. Kost en inwoning, 30 p. m. terst. Korte Spaarne. No. 17. 2 Gem. Benedenkamers, 22 p. m Koudenhorn. No. 54. Huis en Tuin, ƒ600 p.j., Nov. Krocht. No. 16. Gem.Voor- en Slaapk., 20 p.m., terst Krom No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m. No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 13. Gem. Voork.m. Slaapk.,/ 20 p. m., terst. No. 26rd. 2 Ongem. kamer, 12 p. m., terst. No. 66. Gem, Zit- en Slaapk.. 35 p.m., terst. ■f Lange Heerenstraat. No. 12. Winkelhuism.Tuin, 240p.j.,Oct. Lange Boellaan. No. 37b. Vrij Huisje, ƒ1.45 per week. Lange Voorstraat. No. 14rd. Winkelhuis, 6 kkelder, schuurtje en tuin, ƒ900 p.j., 1 Nov. No. 14zw. Bovenhuis, 5 k. en kelder, ƒ400 per jaar, 1 Nov. Leidsche Vaart. No. 30. Slaapkamer m. bed, 1,25 p w., terst. No. 132. Heerenhuis met Tuin, gas- en wa terl., 8 kamers, ƒ600 p. j„ 1 Oct. Lombardsteog. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Spiesstraat. No. 5rd. Benedenhuis, 2 75 p. w., terstond No. 7rd. Benedenhuis, 2.75 p. w., terstond. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Nassaulaan. No. 5. Barbierswinkel, ƒ2.25 per week. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kelder, ƒ0.50 p.w., 20 p.j., terst. Nieuwe Baamstraat No. 6. Smederij, ƒ2.p. w., Nov. No. 13. Bovenhuis, 2.p. w., terstond. Oostvest. No. 26. Bovenhuis, 1,50 per week, terstond. Oranjestraat. No. 87. Bovenhui?, 2 k. m. keuken, 2,25 p. w. Parklaan. No. 4. Bovenhuis, 250 per jaar, 1 Nov. Nahij den Krnisweg. Huis met Tuin, ƒ800 per jaar, 1 November. Prevenairestraat. No. 14. Benedenhuis m. tuin, 350 p.j.,terst. Baamvest No 37. Benedenhuis, z'50 p. jNov. No. 61. Huis, 7 k, ƒ600 p. j., 1 Oct. Ridderstraat. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. 25 per maand, terstond. No. 51. Gem. Zit- en Slaapkamer, ƒ18 p.m. No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p. w., terst. Bipperda8traat. No. 20. Huis met Tuint,e, 425 p.j., Nov. Sehagehelstraat. No. 25geel. Gem. Zit- en Slaapk., ens. m. tuin, kost en bed., 40 a 45 pmterst. Schootersingel. No. 35rd. Bovenhuis, 225 p. j., terstond. No. 39zw. Benedenhuis,'ƒ200 per jaar, terst. No. 121. Huis met Tuin, ƒ550 p. j. Nov. Schooterstraatweg. Tuba Flora. Gem. Kamer, ƒ20 p. m., terst. Schoutensteeg. No. 5. Bovenhuis, 1.75 per week, terstond. Spoorwegstraat. No. 22rd. Bovenaehterkamer, ƒ1,p.w., tst. Spaarnwouderstraat. No. 65. Bovenvoork., ƒ0,80 p. w., terst. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p.m Verl. Frans Halsstraat. No. 13. Benedenhuis, tuintje en schuur, 2.75 per week, terstond. No. 19. Bovenhuis, hoek Maarten Spiesstraat, ruim uitzicht, ƒ2.75 p.w., terst. Wagenweg. No. 52. Gem. Voork. m. alkoof, met pension, ƒ50 p. ra., terst. No. 73. Bovenhuis met waterl. 200 p.j. Oet. Warmoesstraat. No. 11. Bovenhuis, 4.00 p. w. terstond. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kamers, parterre a suite met tuin, 28 p. m., terstond. Wijde Geldeloozepad. No. 31 of 35. Gem. Slaapkamer, ƒ1,p.w. Zijlstraat, No. 43. 2 Gem. Kamers, 25 p.m., 1 Nov. Bij D. A. BBAAKENBÜEG. Een Heerenhuis 275 per jaar te Beverwijk. Bij G. P. J. BECCABI, Bakenessergracht 19. Een groot Heerenhuis met tuin. 10 kamers en sousterrein, gas- en waterleiding, 1600 per jaar, Augustus te aanvaarden. 2 Heerenhuizen met Tuin, met Sept. en Oct., 400 per jaar per perceel, gelegen Frans Halsstiaat. KBUISSTBAAT 43. Bovenétage 3 a 4 Kamers, Gem. of On gem., desverkiezende met bediening. De totaal-opbrengst der Passions- spiele te Oberammergau was bijna 700.000 Mark, of tweemaal zooveel als 10 jaren geleden. Meijer, die by deze spelen den Christns voorstelde, ontvangt daarvan 1000 Mark. Het te Saltlake-City gehouden 61e mormonen-congres besloot tot afschaffing der polygamie. Ingevolge dit besluit ver wacht men de invrijheidstelling van 42 personen, die wegens polygamie zijn ge vangen gezet, mits zij heioven, in deze aangelegenheid zich aan de wetten der Vereenigde Staten te honden. De raad van Hardanger in Noor wegen heeft besloten, dat meisjes aldaar in het huwelijk zullen worden verbonden vóór zij knnnen spinnen, breien en koken, dns na examen in drie vakken, en bet dagelij ksch bestuur van Trier stond bet gymnasiumlokaal af voor het lawntennis- spelen. De clerikale minderheid van den raad beeft tegen dat besluit geprotesteerd, op grond dat lawntennis geen gepast spel voor jonge dames is. Beide raadsbesluiten getuigen stellig van diepgevoelde vaderzorg. Of ze evenwel onze Nederlandscbe jonge dames zouden aanstaan, valt hard te betwijfelen. Eenige weken geleden nam een Duitache familie haar intrek bij een inge zetene te Buiksloot, genoot daar kost en inwoning en zou afrekenen, zoodra er geld hunner zuster nit Amerika was gezonden. Dezer dagen vertrok de familie, volgens voorgeven naar Amsterdam, vergat echter terng te komen, een scbnld ad 80 als herinnering achterlatende, behalve een paar koffers, die bij opening bleken steenen te bevatten. Naar men wil, zouden zij ver leden week van Rotterdam als tusschen - dekspassagiers naar Amerika zijn vertrok ken. Een landbonwer in de gemeente Ro den is op eigenaardige wijze aan een toom kuikens gekomen. Hij bemerkte leven in het hooi en zag daar tot zijne verbazing een 7-tal kuikens, zonder moeder. Het schijnt dat een der hennen daar eieren heeft gelegd en deze eieren door het warme broeiende hooi zij o uitgekomen. Een broedhen is tenminste nergens te ontdekken. De toestand des Konings blijft het zelfde. Wegens het sterk gestel van den hoogen lijder blijft, na de ondervinding van 1889, de hoop op herstel bestaan. De heer Boomgaard, de ondste be woner van Groningen, heeft dezer dagen den 102den verjaardag zijner geboorte ge vierd. De oude man, rustend scheepska pitein, verpleegde in het „Lekkerbeetjes"- gasthnis, geniet eene goede gezondheid en heeft geene andere gebreken des ouder- doms, dan dat hij eenigszins doof is. De trein, die te Groesbeek om 3.25 vertrekt, is Woensdag aan een groot ge vaar ontsnapt. Een baldadige hand had groote steenen op de rails gelegd, maar bij tyds werd dit door den baanwachter ontdekt. Bij den goederentrein was het ook reeds gebeurd. Het geschiedde by den doorloopenden trein Amsterdam Keulen. De dader is gevat en reeds in handen der justitie gesteld. Op grond der wet, hondende verbod om wapenen te dragen, is op de kermis te Tilburg tegen den honder van eene schiettent proces-verbaal opgemaakt en zijn de twee eenloops-geweren, welke daar bij dienst deden, in beslag genomen. Het spoorwegongeluk bij Amster dam, Maandag avond voorgevallen, is ont staan door het stellen van een verkeerd sein door den wisselwachter, waardoor de trein, Haarlem verlatende te 10.18, stilstond en zoo door den daaropvolgenden van 10.27 werd aangereden. De weg was reeds te half vier in den ochtend geheel vrij gemaakt. HAARLEM, 10 October 1890. Wat tot nu toe nog niet gebeurd is, zal a. s. Dinsdag gebeuren. Haarlem zal dan eene voorstelling krijgen van het Duitache opera-gezelsohap uit Rotterdam. Dank zij de ijverige bemoeiingen van de directie van onzen schouwburg, heeft de Heer Saalborn, directeur van de Duit- sohe opera, besloten, eene proef te wagen. Valt deze goed uit, steunt ons publiek de nieuwe onderneming, zoodat de groote kosten aan eene dergelijke voorstelling verbonden, gedekt kunnen worden, dan volgen meer voorstellingen. Naar men ons meldt, zal ook de Fransche opera onze stad bezoeken en wel den 19 'November a. s. waarschijnlijk met „le barbier de Seville" van Rossini. Voor de liefhebbers van goede opera's is het te wenschen, dat beide voorstellin gen goed worden bezochtdan toch is het zeker, dat de beste stukken van het Dnit- sche en Eransohe gezelschap hier voor het voetlicht komen. Onze sohonwbnrg heeft thans ruimte voor groote opera-vertooningen, 't zou derhalve jammer zijn, indien de plannen van genoemde directiën moesten opgegeven worden, tengevolge van te weinig steun van het publiek. De kostelooze Cnrsus voor mannen en vrouwen (van 4 avonden) over het onderwerp: „Eerste Hulp by Ongelukken zal door Dr. Haremaker gehouden worden op Maandag 13 Oet., 27 Oct., 10 Novemb. en 24 Novemb. in „Weten en Werken" des avonds ten 8Vs our. Zij, die dezen cnrcus wenschen te vol gen, worden verzocht zich op te geven hetzij persoonlijk in de openbare Leeszaal 's avonds van 7Vs - 10 uur by den bode W. Schraders of schriftelijk bij den heer D. de Clercq, Parklaan no. 10. Deze Cnrcus verdient vooral aanbeveling voor Werklie den in Fabrieken, Postbeambten, Politie agenten, Bazen eu Bestuurders van inrich tingen. Wij hopen, dat onze medeburgers door eene flinke opkomst de moeite, die Dr. Haremaker zich zoo belaogeloos geeft, vruchtdragend zullen maken. Hildebrand heeft ons volk in zijne Camera kennis doen maken met de „Fami lie Kegge", waarvan het hoofd des gezins, zooals hij zelf niet onaardig aanmerkt, behoort tot de parvenus", wat volgens de opvatting van Dr. Johs. Dyserinok behoort vertaald te worden in „heer van gisteren", en vrijwel overeenkomt met het bestaan de begrip. Verre van verachtelijk te zijn voldoet Kegge geheel aan de voorwaarden, welke men deze klasse stelt. By eene burgerlijke rond beid, of meer dan gewensch- te openhartigheid bezit hij dat goedbloed- aehtige, dat voortspruit uit niet hooge le vensopvatting, doch deze gaat gepaard met eene ruime waardeering der aardsche zegeningen, welke hem op het kantje der pochhanzerij brengt. Zijne kinderen weten zich in den stand van zaken goed te schikken; bij behoorlijke leiding bezit de oudste dochter alle gegevens om een „dame" te worden, eene vrouw, verheven boven den kleingeestigen eigendnnk, die in hare omgeving heerschende is. De mama ziet hoog op tegen den echtgenoot, is voor het overige eene onbeduidende persoon lijkheid en dns niet in staat de dochter alzijdig te leiden. Eene oude schoonmoeder vertegenwoor digt den band tusschen de levenden en de dooden en doet als zoodanig dienst in de fraaie novelle van onzen eenigen Hil debrand, wiens figuur zelf kleur en betee- kenis geeft aan de handeling. De heer W. N. Peypers heeft nit de novelle een tooneelstnk getrokken, dat Woensdagavond door de Nieuwe Rotter- damsche Schouwburg-Maatschappij, Direc tie Alex. Faassen en Co. alhier werd op gevoerd. Deze tooneelbewerking in vier bedrijven geeft niet altijd den indrnk weer dien het meesterstukje steeds maakt. Vooreerst kwam de familie niet tot haar recht door het gemis aan de weelderige omgeving. Het verband tusschen de bedrijven onder ling kon nit den aard der zaak reeds niet gelukkig zyn. Wel zyn de gesprek ken bijna woordgetrouw gegeven, maar soms ontstaat een soort van matheid, die men in Hildebrands werk mist. Wat de personen betreft, was de Kegge- figunr in handen van den heer Moor, dat wiL zeggen, in goede handen. Afgezien van de omgeving, gaf Moor een Kegge- type die het origineel nabij kwam, terwijl van de Hoogland-rol, bezet door den heer van Nieuwland, ongeveer hetzelfde mag gezegd worden, behalve de overdrijving waaraan de vertolker van deze partij zieh meer of minder schuldig maakte. Hildebrand had men zich anders voor gesteld. In deze figuur was de student achtige vrypostigheid niet aanwezig, wel het beeld van iemand op rijperen leef tijd die, ietwat pedant, overal den nens insteekt en zich niet schaamt om van de meest belangrijke zaken zijne meening als de eenige goede aan den man te brengen. Ook Henrielte Kegge beantwoorddde niet aan hetgeen het werk-zelf ons van haar teekent. De meisjes-aohtige scherpheid, soms het ondeugend schalksche of Bet trotsoh eigenzinnige, in woord en gebaar, die in de novelle zooveel dienst doen, waren niet altijd gelukkig weergegeven. Het tooneel op het hofje was goed, het gesprek tusschen de bekende oude vrouw tjes uitstekend. De voorstelling was niet drnk bezocht. Gedrukt by DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 6