HAARLEMSOH PREDIKBEURTEN No. 84 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Üuaegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 18 October 1890. ■op ZONDAG 19 Ocl. 1890. EB OEI EZ. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. j, franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Adrertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Nam. 2 ure, Swaan. Dankzegging, 's Avonds 6 nre, Smeding. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeion Vrije beurt. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Avondmaal. Dinsdag 's av. 8 ure, Samenkomst met on derwijzers en onderwijzeressen der Zon dagschool, onders der kinderen en be langstellenden. SprekersSmeding en Barbas. Plaateen vrij. Woensdag 's avonds 7 nre, Hoog. Exodns 13 17 vv# Bakenesser Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Vrije beurt. Waalsche Kerk. Pae de service. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, W. Jesse, Doopsgez. pred. te Westzaan, Oostzijde. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. II. A. van der Meulen, pred. te Haastreoht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenyest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 20 1 vv. Lokaal v.d. Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 KnottenbeltBij bellez l)s. Knottenbelt bericht aan de bewoners van zijn wijk, dat hij dezen winter des Donderdags om de 14 dagen Bijbellezing hoopt te houden in het lokaal van de Jongelings-vereeniging. Ds. Swaan noodigt de leden van den Bijbelbond hier ter stede uit tot eene samenkomst op Woensdag 22 October, 's avonds ten 8 ure, in het lokaal van de Chr. Bewaarschool in de Oranjestraat. Den leden wordt beleefd verzocht de van hunnen naam voor ziene bijbel kaart en de maandbriefjes te willen meêbrengen. Ds. Tideman is verhinderd Woensdug les te geven. Bij Ds. Moeton in dank ontvangen voor den arbeid van Ds. Ilaksteen te Brussel 5.van L., f 2.50 van Mej. K., en door Diakenen gecol lecteerd in de avondbeurt van 12 dezer 2,voor het Gereformeerd Weeshuis, Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman Hillegom. Voorm. 9V2 ure, M. BucJili Keet, Woensdag 's avonds 6 ure, M. Buchli Fest. Voorbereiding. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Avondmaal. Nam. 2Vs ure, C. van Koetsveld CEz. Dankzegging. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. JBergsma Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, JA. Barbas, Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon Avondmaal. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Velsen. Voorm. 91/2 ure, li. Waardenburg. Avondmaal. 's Avonds 6V2 ure, II. Waardenburg. Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 ure, O. Sclirieke. Doopsbediening. De gemeenteraadszitting van Woensdag j.l. werd geopend met een reeks van mede- deelingen. De pachter van de tol aan de Leidsche Vaart had verzocht iemand an ders in zijn plaats te mogen doen wonen in het huis. B. en W. zagen hierin geen bezwaar en de Raad kon zich met hnn gevoelen vereenigen. Een adres van den Heer D. de Clercq, met verzoek om ant woord op het adres betreffende het Bui tenhuis werd aangenomen voor kennisge ving, nadat de Burgemeester had verklaard, dat deze aangelegenheid spoedig den Raad zou bereiken. De bewoners van de Esschil- dersloot waren mede ongeduldig geworden. Heden werd hun medegedeeld, dat jnist de vorige week een rapport over deze zaak was verschenen. Een klacht van T. J. Goede over de Palmstraat is gesteld in handen van B. en W. evenals ettelijke reclames tegen de belasting. De Heeren Giebels en van Servellen ver zochten grond te koopen aan de Kinder- hnisvest, en de Heer Sabelis walgrond aan het Spaarne. Mevrouw Nolthenins, bood aan de ge meente de Maarten Spiesstraat aan. B. en W. zullen daarover adviseeren. De Heer C. Ekama bedankte als stadsgeneesheer. Besloten werd het eervol ontslag met lo Nov. te verleenen. Tengevolge van een verzoek van het Diakonessenhnis alhier, om barakken te mogen bouwen van hout, hetgeen volgens dePolitieverordening verboden was,voelden B. en W. zich genoopt, om den Raad voor te stellen, een nienw Art. op te ne men in de Verordening, waarbij de Raad zich de bevoegdheid voorbehondt om in alle voorkomende gevallen van den regel gesteld onder No. 5 art. 176 en art. 155 ontheffing te verleenen. De Raad keurde dit goed. Credietaanvragen tot bestrating enz. van den Zijl weg en de Barendsestraat alsmede van de gronden bewesten de Leid sche Vaart, werd goedgekeurd. De Heer Roelof Lnyten had met 157 anderen, den Raad verzocht de gemeente te verklaren als aaneengesloten, daardoorde kom der gemeente te vergrooten en zoo doende te bereiken, dat deze gemeente zou vallen in de 1ste klasse wat betreft de personeele belasting. Hierdoor zonden verscheidene werklie den van deze belasting worden vrygesteld. De Heer Huet had voorgesteld de thans bestaande omschrijving van de kom der gemeente te wijzigen in dien zin, dat er minstens 48000 zielen in werden opgeno men, en in de tweede plaats, den wensch uit te drukken, dat de bevoegde Macht zoo spoedig mogelijk zou overgaan tot een herschatting van sommige grondslagen van het Personeel, opdat deze belasting voor Ryk en Gemeente meer zon opbrengen en haar druk billy ker zou worden ver deeld. In een uitvoerig advies toonden B. en W. hierop aan, dat de Gemeenteraad even min geroepen was als het recht had zich met de regeling der Rijksbelasting te be moeien dat de autoriteiten het met 'e bur gemeesters opvatting van de kom der ge meente als gelegen tusschen de Singelgrach ten eene schenen te zijnen voorts, dat geen nadere of andere omschrijving van die kom door den Gemeenteraad van eeni- gen invloed kon zijn op de opvatting der Rijks autoriteiten. Den wensch nit te drukken naar een algemeene herschatting achtte het Dagel. Bestuur minder gepast in de eerste plaats en vervolgens ook zeer onpraktisch. Het was wel niet denkelijk, dat onze Minister van financiën zou overgaan tot een alge meene herechatting, en de herschatting van Haarlem alleen zon natuurlijk zeer ten nadeele onzer ingezetenen nitvallen. In dien zin stelden B. en W. thans voor aan beide adressanten te antwoorden. De Burgemeester toonde verder nog aan, dat by verhooging in de eerste klasse de groote perceelen van f 1800 huurwaarde slechts f 10.45, de kleinere van f 300 f 1.10 meer zouden moeten betalen. De Heer de Kanter had zich de moeite gegeven om nit te rekenen, hoe groot de verandering zon zyn in het totaalcijfer der belaeting. Volgens hem zou by verhooging van Haarlem tot de 2de klasse f 2000 en tot de eerste klasBe f 6000 minder worden opgebracht. Deze gemeente had dan niet te weinig, maar eerder te veel in 's rijksbelasting opgebracht. De Heer de Kanter wilde niet beweren dat de cijfers wiskundig jnist waren, maar had nauwkeurig genoeg de zaak bestudeerd om te durven zeggen, dat dit resultaat in 't geheel niet overdreven was. De beweringen van den Heer Hnet wa ren hierdoor voldoende wederlegd, en met algemeene stemmen werd dan ook zijn voorstel verworpen, terwijl het adres van Roelof Lnyten e.a. werd gewezen yan de hand met het oog op 's Raads onbevoegd heid om in dezen handelend op te treden. Op zich zelf blijkt het verzoek van laatstgenoemde dus zoo verwerpelijk niet te zijn. Als men het daarheen wist te leiden, dat Haarlem in de eerste klasse werd ver hoogd, zonden de ingezetenen gezamenlijk minder behoeven op te brengen (als de patentwet ten minste geen streep door de rekening geeft) en zonden vele werklieden van directe belasting worden vrijgesteld, hetgeen en voor hen zelve en voor den fiscus zeker een groot gemak zon opleve ren. Aan den Heer Sprenger werd f 30 toe gestaan voor het extra bewaken van den spoorwegovergang aan de Leidsche Vaart. Een aanvraag om teruggave van school geld werd gewezen van de hand. Tot onderwijzer aan school D werd benoemd de heer W, W. Vallentgoed en tot regent van het Barbara Gaethuis de Heer M. N. Beets. Voor het onderwijs in het boekhouden aan de meiejessohool werd uitgetrokken ƒ100 per jaar en per uur en dit onder wijs opgedragen aan Mej. E. G. M. van der Ven, die daarvoor 75 zal ontvangen totdat zij de vereischte bevoegdheid zal hebben verkregen. Tegen verlaging van erfpacht aan de Leidsche Vaart, aangevraagd door Warmer dam, bestond geen bezwaar. Het voorstel tot vaststelling van het reglement van de bank van leening werd verdaagd, vermoedelijk omdat de Heer Ma- caré niet aanwezig was, die hierover een nader advies had aangekondigd. De timmerlieden hadden gevraagd in 't vervolg by aanbesteding van gemeente wege voor te schryven, dat slechts 10 nnr gewerkt en 20 cte per uur verdiend zou worden. De commissie voor de aanbestedingen wilde hierop antwoorden, dat dit niet zou zyn in het belang der belastingschuldi gen, en dus niet kon worden toegestaan. De Heer Waller achtte deze overweging niet te verdedigen. Men moest het verzoek wel weigeren maar op anderen grond. Het was volgens hem uitgemaakt, dat bepalin gen omtrent den arbeidsdag, alleen inter nationaal konden zyn, als ze iets zouden baten. Daarom was het geheel overbodig en nutteloos, dat ééne gemeente in één land znlke bepalingen in het leven riep. De Heer Prins verwachtte geenerlei gevolgen van dezen maatregel. Volgens hem wordt dit alles geregeld door vraag en aanbod en zou het voorbeeld van het Gemeentebestuur geen invloed hebben op de overige werkgevers. De burgemeester was zeker niet bijzon der met deze argumenten ingenomen, al thans hij stelde voor eenvoudig zonder aanvoering van redenen op het adres afwijzend te beschikken. Toen dit was goedgekeurd ging de vergadering uiteen. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag deelde de Min. van Kol. het volgende namens de Regeering mede: „Reeds is door de Staats-Courant medegedeeld, dat de koning krank is. Sedert 26 September heeft Z. M. zich niet bezig kunnen hou den met Staats-aangelegenheden. Gisteren heeft op het Loo een hernieuwd konsnit van geneesheeren plaats gehad, die hnnne bevinding in een gisteren avond in de Staats-Courant verschenen bulletin hebben kenbaar gemaakt. De Minister van Jnetitie en van Kolonieën hebben gisteren op het Loo met gemelde heeren een onderhond gehad. Alsnn is aan de beslissing van den Ministerraad de vraag voorgelegd, of reeds nu maatregelen dienen te worden genomen om in de waarneming der Regeering te voorzien." De Voorzitter der Kamer zeide hierop: „Met diepe smart verneemt de Kamer, dat zoo groote ramp over Land en Koningshnis is gebracht. Moge het besef van innige deelneming in het lijden van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning en de stellige wetschap, dat de Vertegenwoordi ging van het Nederl. volk zich des te vaster schaart om den troon, hoe zwaar de ramp ook treffe, eenige verzachting bieden aan Hare Majesteit in deze voor Haar zoo onuitsprekelijk pijnlijke omstan digheden. Ik heb de eer den Min. dank te zeggen."

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1