GRAAF ESSEX, Kamermuziek Concert Lamonrenx. Vier Séances DIENSTMEISJE, DAGMEISJE Naaister ADVERTENTIEN. Remonstrantsch Zangkoor. Woensdag 22 October 1890, Donderdag 23 October 1890, Dienstbode, DAGMEISJE, MEISJE, LEERLINGEN Een Linnennaaister. Conversatie, Littérature,Grainn Fransch-Engelsch. Het wetsontwerp betreffende de water etaats-werken werd daarna goedgekeurd met 78 tegen 8 stemmen. Wordt vervolgd HAABLEM, 17 October 1890. In 1791 verzocht de Weener too- neeldirectenr Schikaneder, wiens zaken zeer slecht stonden Mozart, eene opera voor hem te schrijven, welke opgang zon maken, ten einde hem nit benarde finan- tieele omstandigheden te redden. Als onderwerp moest daarvoor dienen een romantisch verhaal uit het onde Egypte, het mystieke land der droomuitleggers en toovenaars. Schikaneder had zelf het li bretto in elkaar gezet. De goedhartige Mozart, eigen geldgebrek en lichamelijk lyden vergetende, zette zich aan het werk en schiep „die Zauberflöte." Grootmoe dig stond hij daarna het werk gratis af, zich alleen het recht voorhoudend, het la ter aan andere tooneelen te mogen ver- koopen. Schikaneder had met die „Zauberflöte" het gewenschte sncces; niet minder dan honderd en twintig malen kwam de opera te Weenen achtereenvolgend voor het voetlicht en bracht de ontredderde zaken van den directeur weder op het rechte spoor. Mozart genoot daarvan hoegenaamd niets; hij werd zelfs met den verkoop der partitie schandelijk bedrogen, en moest zich tevreden stellen met den lof, dien het werk inoogstte en met de bewonde ring, aan zijn genie gebracht. Lang over leefde de componist zijn onvergankelijk schoone werk niet; reeds in December 1791 stierf hij, nog geen zes en dertig jaren ond. Die „Zauberflöte" wordt gehouden voor een van de beste opera's, welke Mozart heeft geschreven. Ondanks bijna 100-ja- rigen leeftijd prijkt zij nog in onverweik- bare jengd. In haren onderdom behoudt zij een frissche bekoorlijkheid. Het is, of Mozart in dit werk nog eens al zijn ta lenten heeft willen openbaren. Het komische en het dramatische, het popnlaire en het verhevene treden met elkander in de aan genaamste en treffendste wisselwerking en vormen als het ware een compendinm van het schoone in de dramatische mnziek. Dinsdag avond smaakten wij het genoe gen, de vertooning van „die Zauberflöte" door het Duitsche opera-gezelschap in on zen Schouwburg bij te wonen en zeer aangenaam is het ons, zonder eenig voor behoud, te kunnen verklareD, dat wij er heel veel bij hebben genoten. Het komt ons voor, dat de Heer Saalborn er in geslaagd is, een gezelschap bijeen te bren gen, dat instaat is, in alle opzichten aan hooge eischen te kunnen voldoen. Zijne hoofdstemmen waren nitmnntendde klei ne partijen werden op zeer voldoende wijze vervuld, terwijl het mannenkoor oneindig veel beter bleek samengesteld te zijn, dan dit in vorige jaren het geval was. Ook van het orkest kan veel goeds gezegd wordenhet werkte zeer verdienstelijk en wat veel zegt, de leider van het ge heel, de Heer Seidel, bleek een muzikaal, talentvol directeur te zijn. Uit een mu zikaal oogpnnt beschouwd droeg de geheele voorstelling daarvan het kenmerk. Het is overbodig verder in bijzonderheden te treden, na alles wat er reeds over de debut-voorstelling van het Duitsche opera gezelschap in verschillende steden van ons land in de bladen, met zeldzame eenstem migheid, is geschreven. Wij zouden dan sleohts herhalen en volstaan derhalve met nogmaals te getui gen, dat onze totaalindruk van „die Zauberflöte" zeer gunstig is en wij met groot verlangen eene tweede voorstelling van den Heer Saalborn te gemoet zien. De Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah", directeur de Heer J. Strating, gaf Donderdag avond in de Groote Kerk alhier eene uitvoering. Het geestelijk lied voor gemengd koor is het, dat door deze Vereeniging beoefend wordt, m. a. w. zoo wel de tekst als de muziek herinneren aan kerkmuziek, maar aan kerkmuziek van de beste soort, zulke, die het gemoed opvoert tot het Onzienlijke en tot vrede stemt. Tot deze tellen wij Ho. 2 van het programma, zijnde Psalm 96 naar de zet ting van Kerkhoven, Ho.3 Het „Hallelu jah" van Handel, No. 4 Het Zondagslied, Evangelisch Gezang 209, rytmisch gezet door J. Bastiaans, en deze nummers wer den dan ook trouwens bijzonder verdien stelijk gezongen. Beeds dadelijk trok het aandacht, dat de Vereeniging sedert de laatste kerk- uitvoering met kracht is vooruitgegaan, wat haar innerlijk gehalte betreft, al was het ook, dat soms de sopranen en de Vereeniging heeft goede sopranen wat al te ondeugend naar voren traden tot sohade van de bassen, die hierdoor niet volkomen tot hun recht kwamen. Waar echter de éénheid heerschte, daar was de samenzang zangerig en vol uitdruk king. Alweer zou gewezen moeten worden op de uitspraak, maar de zangers in een ge mengd koor weten genoeg, dat sopranen en alten niet gemakkelijk eenmaal aange nomen spraakgebreken laten varen, maar zeker waar is het, dat ongelijkmatige uit spraak der klinkers en klanken, in koraal- matige muziek bovenal, erg hinderlijk is. Doch laat ons ook in deze het beste ho pen waar voorgangers der gemeente als Ds. B. J. Swaan en Da. O. Schrieke, die gelijk uit hunne toespraak bleek, der toon kunst een warm hart toedragen en door drongen zijn van haar veredelenden invloed op het zieleleven, daar mag men, door woord en voorbeeld aangespoord, het beste wachten in dit belangrijk onderdeel van den zang. Een groot publiek was aanwezig. Als nu dit publiek gevolgtrekkingen maakte, dan heeft het stellig het groote verschil opgemerkt tusschen het onharmonische gezang der gemeente en den over het al gemeen verdienstelijken zang der Vereeni ging, m. a. w. wat het kerkgezang is en wat het wezen kan, zoo by v. het rythmi- sche gezang, waar slechts de aandachtige hoorder de gewone melodie uit herkennen zal. Worden zulke gevolgtrekkingen ge maakt, dan reeds heeft de Vereeniging wat goeds uitgewerkt en zal het zeker ieder, die belangstelt in datgene wat den mensch kan opvoeren tot het goede, een genoegen zyn by voortduring te mogen vernemen, dat het der Vereeniging welgaat. Gisteren morgen is een 29 jarig soldaat, als remplacant in dienst bij het 4e Regiment Infanterie alhier, wegens voort durend wangedrag met briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en buiten de gemeente gebracht. Gisteren zyn eenige alhier aange voerde manden met visch afgekeurd, in beslag genomen en aan de vuilnisbelt begraven. Door B. en W.W. is de pacht van de te heften tolgelden aan het tolhek aan de Leidsche vaart, by de derde brug over die vaart, voor den tyd van vyf jaren gegund aan den heer J. Spaans te Onden- ryn voor ƒ425,'s jaars. De gesloten kiezerslyst voor de Ka mer van Koophandel en fabrieken dezer gemeente telt 671 kiezers. De volgende leden der kamer zyn aan de beurt van aftreding: J. H. Kersten, P. Dyserinck, J. Sabelis, J. J. Kerbert en Mr. Joh. En schedé. Door Burgemeester en Wethouders zyn, in overleg met het hoofd derherha- Iings-school, nog tot onderwyzer aan die school benoemd, de heoren M. van der Boon en C. Sorgdrager, eerste onderwy- zers aan de scholen E en C alhier. Woensdag avond tegen half acht ontstond een begin van brand in het perceel Kenaustraat 5A. De politie heeft, onder toezicht van den Btaf der brandweer, door middel van een handbrand- Bpuit verder gevaar kunnen voorkomen. By de godsdienstoefeningen Nederduitsch Gereformeerde Kerk (do rende) zal op Zondag 19 October voorm. te 10 ure Avondmaalen namiddags te 6 ure {Vonkzeg ging) in Noorderkerk optreden Ds. J. Langh Woensdag 22 October des avonds ten i our Ds. J. Langhout. VEEMARKT. 15 October. Aangevoerd. Erys. 8 Koeien f 160.k f 24( 1 Stier 100. 3 Graskalveren d 30.a 4(j 22 N. Kalveren 8.k 1£ 40 Schapen 17.a 2i 6 Paarden. DRIE EN VEERTIGSTE MUZIEKUITVOEF in den Hout, op Zondag, 19 October 1890, des namiddags van 2—4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit-Kapelm, C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1Lustig ist das J agerleben, MarschDöring. 2. Ouverture Les Deux Aveugles de TolédeMehul. 3. Wiener Bon Bons, Walzer..Strauss. 4. Grande Fantaisie sur des mo tifs de l'opera Un Ballo in MascheraVerdi. 5. Ouverture La Muette de PorticiAuber. 6. Einleituug und Braut-Chor aus der Oper LohengrinWagner. 7. Le Colibri, Polka door Picolo solo uittevoeren door deu Heer George SmidtSennelick. 8. Finale uit de opéra Viitore PisanyPeri. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavoketk alhie Dinsdag 21 October 1890, des namidi van 12 uur door den Heer W. EZERM. met welw. medew. v. Mej. L. Wijgers, Sop uit Amsterdam. POGRRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bach. 2. Aria aus Petrus (zang)Ph. Em. Bac 3. Sonate No. 2Mendelssohn, a. Grave, Adagio b. Allegro maestoso e vivace. c. Fuga. 4. 6 Geistliche LiederBeethoven. a. Bitten. b. Die Liebe des Niichtsten. c. Vom Tode. d. Die Ehre Gottes aus der Natur. e. Gottes Macht und Vorsehung. f. Busslied. 5. Finale. OEFENING op Zondag 19 October 1890, 's voormid dags ten H1/2 ure. Kantates van Haydn en Men delssohn en Liederen voor 30 en 31 Ootober. (494) NIEUWE 's avonds half achl precies en niet acht uur, zooals abusievelyk door eenige bladen is vermeld. De leden der Haarl. Bachv. en der Soc. Vereeniging worden er nog maals op gewezen dat de diploma's volstrekt persoonlijk zijn en niet aan anderen mogen worden af gegeven. (Af?) Koninklijke Ver eeniging Bet Nederlandsch Toonccl," 2de Voorstelling van het Abonnement, Gelrouwd G. J. HEYDANUS Jr. en J. NEGRIJN, die tevens hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele be wijzen van deelneming, bij hun Huwelijk ondervonden. Haarlem16 Oct. 1890. 189091. met medewerking van de Heeren JOS. CRAMER, H. BOSMANS, H. W. HOFMEESTER en JOH. STEENMAN. Inteekening bij de Erven Loosjes, den Haarl. Boekhan del en bij de Heeren H. N. Mul en D. J. van der Wilk. Heeren diploma 6.00Dames diploma ƒ4.00 voor de vier Séances. L. SCHLEGEL. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlijden van onzen innig ge liefden echtgenoot, vader en broe der, betuigen wij onzen welge meenden dank. Wed. G. van AMSTEL- WlTTEBOL C. C. van AMSTEL. Wed. A. A. DIESBERG— van AllSTEL. Haarlem, 18 October 1890. Treurspel in 5 bedrijven of 7 tafereelen. Aanvang 7 uur. Balcon (1%Stalles fl 1,75, le Loge fl 1,50, Parterre fl 1,25, 2e Loge fl 1,Gaanderij fl 0,50. SC Plaatsbespreking zooals gewoonlijk. Gevraagd by jonggehuwden eene Mevr. MERENS, Jansstraat 79 flinke vraagt een net voor meid-alleen goede getuigen P. G. boven 16 jaar oud, van 7 uur zyn vereischte. 's morgens tot 9 uur 's avonds. Zich te vervoegen Spaame 29. Spreekuur 's avonds na 8 uur. In een zeer klein gezin wordt gevraagd een knap van de P. G., tusschen de 16 en 18 jaar, voor de morgen uren. Te bevragen Advert.-Bu reau J. P. NOBELS Jr., Nassau- laan 13. Een aankomend gevraagd. Nieuwe Gracht 72. gevraagd, niet boven de 16 jaar, Turfmarkt No. 26. Er wordt zoo spoedig moge lijk gevraagd een bekend met costuummaken. Brieven franco onder No. 505 aan het bureau van dit blad. Op een Atelier van Dames Costumes kunnen nette geplaatst worden. Verwulf 7. Een net burgermeisje, flink kun nende Naaien, Mazen, Stoppen en verstellen, vraagt eenige nette Naaihuizen. Brieven franco onder No. 507 aan het bureau van dit blad. Er biedt zich aan een fat soenlijk meisje van 16 jaar voor licht huiswerk ol voor kinderen. Brieven franco onder No. 508 aan het bureau van dit blad. Eene bejaarde weduwe biedt zich aan als |Huishoudster. Goede getuigen staan haar ten dienste. Salaris geen ver eischte. Br. fr. onder No. 509 aan het bureau van dit blad. Mejuffrouw GERR1TJE HES SELS, Oranjestraat 5. Be veelt zich aan als strij kster en voor het opmaken van de wasch. - Tegen November biedt aan eene nette dienstl als meid-alleen in een 1 gezin, of als noodhulp. Gi getuigen staan ten dienste. Bi onder No. 511 aan het bu: van dit blad. Een fatsoenlijke dienstb een goede burgerpot I nende koken, biedt zich als Keukenmeid, voor nood of vast, van goede getuigen v zien. Br. fr. onder No. 512 het bureau van dit blad. ien costuumnaaister, gehee, kwaam in het maken Dames- en Kinder- tuums, eenige dagen dispo hebbende zag die gaarne bezet Adres Brouwerstraat 86. Een onderwyzer met Hoof wenscht LES te gever voorkeur aan achterlyke dereD. Conditiën zeer billyk. Br. fr. onder No. 514, aai bureau van dit blad. Eene privaat-docente, die Fransche en Engelscbe talen een verblijf in 't buiten! vloeiend en correct spree genegen een cursus te ope Eene voor schoolgaande mt Woensdag of Zaterdag. voor oudere dames. Aanmel vóór 1 Nov. a.s. Uitst. infoi ties van respectabele fan alhier. Cond. billyk. Br. onder No. 515 aan bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2