ÏÏAA PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 88 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Twaalfde Jaargang. van ZATERDAG 1 November 1890 op ZONDAG 2 Nov. 1890. Nederd. Herv. Kerk. N ieuwsberichten. TELÏPHOOSNUMMSS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Gedenkdag der Hervorming. Collecte voor de Stichting te Doetinchem tot opleiding tan predikanten voor de Ned. Hero. Kerk in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, uitgezonderd Kinderkerk en Namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Nam. 2 nre, Barbas. 15e Zondag. 'b Avonds 6 nre, Smeding. Heemstede Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Woensdag 's avonds 6V2 are, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest, Nienwe Kerk. Voorm. 10 nre, Hoeton. Jans-Kèrk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Maandag 's av. 6 nre, Moeton. Openbare catechisatie. Matth. 12 31 vv. Woensdag 's avonds 7 nre, Hoog. Exodns 17 8 vv. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld CEz. Hervormingsrede. Nam. 2Va nre, 6'. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, van Loenen Martinet. Spaarndam- Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Donderdag 's avonds 7 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 nre, H. Waardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 6Vs ore, de Heer Wagcnuar van Ymuiden. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Hebrg. Fête de la Infor mation. Collecte ponr la Société Gnstav Adolphe. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Gedachtenis der Kerkhervorming. Jaarl. collecte voor het Liefdadigheidfonds. Voorm. 10 nre, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Hesta. 'b Av. 6 nre, Craandijk. Doopsbediening. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Colleete voor de Gustaaf Adolf-Vereeniging. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, A. Schmidt, Zend. leeraar. Honderdag 's avonds 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Chr. Bewaarschool, L. Hee ren vest. Geen Bijbellezing. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Swaan. Bijbellezing. LökaaTv.d. Jonge lings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 iw, KnottenbeltBij bellez. j Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas Collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen. Beverwijk. Voorm. 10 nre, G. J. van Woerden. Opwekkende rede voor de Evang. Maatsch. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Nam. 2l/s «re, J. D. van Arkel. Zandvoort. Voorm. 10 nre, O. Schrieke. Nam. 2y2 are, O. Schrieke. Op Dinsdag 27 October vergaderden de Staten-Generaal in vereenigde zitting. Een z^er talrijk publiek op de tribunes wachtte, evenals de kamers, met belang stelling op de mededeeling derKegeering betreffende den toestand des Konings, en de in verband daarmede te nemen maat regelen. De Min. van Kolonieën gaf ver slag van het besluit van den Ministerraad, op advies der geneesheeren en na eigen bezoek ven de Ministers van Just, en van Kol. genomen, dat de Koning buiten staat is de regeering waar te nemen, wegens verzwakking van het lichaam en vermoei ing der hersenen. Tevens werd het advies van den Raad van State en het verslag der geneesheeren voorgelezen. De Reg. zag zich genoodzaakt te vragen voorziening in de waarneming der Regeering. Het voor stel van den Voorzitter, om het besluit te verdagen tot den volgenden dag werd aangenomen met 85 tegen 36 stemmen, nadat de heer Pijnappel aangadrongen had op verzending naar de afdeelingen. Het verslag der Reg, aan de vereenigde vergadering meldt, dat de Ministerraad den 27sten September bericht had ontvan gen van 's Konings onvermogen tot het behandelen van Staatsaangelegenheden, wat den Ministers bevestigd werd bij hun bezoek op het Loo op 13 October toen hun bovendien bleek, dat Z. M. zich in de naaste toekomst niet met Staatsaangele genheden zou kunnen bezighouden. Hiervan was kennis gegeven aan den Raad van State, op wiens verzoek de Ministers van Just, en van Kol. in zijn midden versche nen, waar deze ook mededeelden, dat de geneeskundigen den toestand van den Hoo- gen Lijder steeds achteruitgaande vonden. De 24sten October hadden de Ministers, bij een nienw bezoek op het Loo gebracht, en van de geneeskundigen eene nadere schriftelijke verklaring aangaande de ziekte des Konings gevraagd, waarop door de geneeskundigen was geantwoord, dat op 26 September 1.1. eene vrij plotselinge verandering in den toestand van Z. M. had plaats gegrepen,dat de verschijnse len van aandoening der nieren en van de snikerziekte nu, na eene korte verheffing van pijnen, meer op den achtergrond zijn getreden, maar dat zich daarentegen psy- chiesche verschijnselen hebben voorgedaan, die zich kenmerken door algemeene ver warring van denkbeelden en de onmogelijk heid, om de aandacht zelfs voor korten tijd op een zelfde punt gevestigd te hon den. Zij konklndeerden, dat Z. M. op dit oogenblik zeer zeker niet bij machte is, zich met Staats-zaken bezig te honden, en dat deze zekerheid zonder twijfel ook voor de naaste toekomst geldt. In de zitting van Woensdag stelde de Voorzitter voor te besluiten, dat het in art. 38, 1ste lid der Grondwet omschre ven geval aanwezig is. De heer Pijnappel opperde bezwaar, op grond, dat de stuk- ken onvoldoende waren ter beoordeeling. Hij had een gemotiveerd oordeel der ge neesheeren verlangd,vooral na het gebeurde in 1889. Spreker was van oordeel, dat art. 39 der grondwet niet sloeg op een telkens terugkeerende tijdelijke ongeschikt heid des Konings, om zich aan Staats-aan- gelegenheden te wijden, maar alleen op een voortdurende ziektetoestand, waarvan ech- tea niet genoeg blijkt. De heer Schaepman ontkende dit; evenmin de Min. van Kol. Art. 38, beweerde de eerstgenoemde maakt geen onderscheidbovendien was in 't belang tot afdoening der zaken toepassing van art. 38 noodzakelijk. De Min. verze kerde, dat voor het oogenblik en in de naaste toekomst geen verandering denkbaar is. Ook de heer Farncombe Sanders bestreed Üe opvatting van den heer Pijnappel, op grond van de gesohiedenis van art. 38. Het voorstel van den Voorzitter werd aangenomen met 109 tegen 5 stemmen, en de heer van Nanmen van Eemnes sloot de vereenigde vergadering met de bede, dat de Almachtige het dierbaar Vaderland en den Vorst behoeden mocht. Volgens de Arnhemsche courant zal de directeur der gasfabriek te Rotterdam op last van het dagelijksoh bestnnr ver schillende groote steden in het buitenland bezoeken, teneinde een plan op te maken voor de electrische verlichting der geheele stad. Men schijnt, zegt het blad, het zeer merk waardig te achten dat de Rotterdamsche gas fabriek electrisch verlicht wordt. Maar is dit zoo vreemd? Een gasmotor kost aan voeding in een gasfabriek niet veel geld en de machinist is er toch. Alleen het aanschaf fen van het electrisch toestel eischt eene betrekkelijk geringe uitgave en daar Btaat tegenover, dat het veel helderder iB en in de lokalen een frissohe atmosfeer is. Be driegen we ons niet geheel, dan werden ook te Amsterdam de bureaux der gasfa briek electrisch verlicht. Men maakt van gas gebruik niet omdat het beter, maar omdat het goedkooper is dan electriciteit. Kan men nu in een gas fabriek met weinig koeten electriciteit be komen, dan zou men wel dwaas doen om, uit ingenomenheid met eigen waar, aan het gas de voorkenr te geven. H. M. de Koningin heeft zieh, naar wordt medegedeeld, bereid verklaard even tueel als regentes op te treden. Doch in den tijd dien verloopen moet voor een wetsontwerp omtrent de benoe ming tot regent, neemt de Raad van State voorloopig de regeering op zich. De regentes wordt dan, evenals de Koning, bijgestaan door den Raad van State als adviseerend college en de ministers als verantwoordelijke raadslieden. Van eene veelhoofdige regeering kan dus geen sprake zijn. De verkoop van loterijbriefjes door daartoe niet gerechtigden is verboden. Een Amsterdammer, wien de vergunning tot debiteeren van loten was ontnomen, ver zon nn het volgende middeltje om tooh loten aan den man te brengen. Hij bood lederen zakportefenlles te koop aan met loterijbriefje er in en vroeg dan voor dat artikel een prijs, waarmede gelijktijdig de waarde van het lot betaald werd. Op die manier verkocht bij verscheidene loterij - briefjes, ook aan personen te 's-Hage. Ujt dien hoofde heeft de politie aldaar zich met deze zaak bemoeid. Tot gemeente-ontvanger van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude ie benoemd de heer L. J. Vallentgoed, waarn. ont vanger te Houtrijk en Polanen. Ook te Sloterdyk is een kerk ge bouwd voor de doleerende gemeente aldaar. Het gebonw staande aan den straatweg naar Amsterdam, is in- en uitwendig netjes afgewerkt, terwijl een zeer mooi preek- gestoelte is aangebracht. a. s. Zondag zal ds. Geesink van Am sterdam de kerk in dienst stellen. HAARLEM, 31 October 1890. Heden is door B. en W.W. over gegaan tot de openbare verpachting voor vijf jaren van de visscherij in de wateren waarin de gemeente recht van visschery heeft. De nienwe paeht, verdeeld in 7 per- ceelen bedraagt f 949. De nog loopende pacht is 771 s'jaar. Gedurende dezen winter znllen in de Sociëteit Vereeniging vijftien concerten gegeven worden door het Gemeentelijk Muziekcorps onder directie van den Heer C. P. W. Kriens. Het eerste van deze concerten zal plaats hebben Zondag avond ten aeht ure. Op het zeer afwisselend programma komen de werken voor van de meest uiteenloopen- de composities. Wij noemen Introduction und Romanze voor Violoncel van Lübeok, en het uitgebreide toonwerk Scènes pitto- resques van Massenet, welk werk door het Muziekcorps tot heden slechts fragmenta risch werd gegeven. Een en ander wettigt het vermoeden, dat dezen winter in de Sociëteit weêr belangrijk muzikaal genot kan gesmaakt worden. Gisteren is te dezer stede na eene kortstondige ziekte overleden de heer D. Bakker Jr., sedert eene reeks van jaren commies ter Provinciale Griffie van Noord- Holland, afd. militie en schutterij. Voor die betrekking is hij steeds volijverig werkzaam geweest en was hij bij uitstek ge schikt, terwijl menigeen bij den heer Bakker in gemelde vakken degelijke en prac- tische voorlichting mocht vinden. De overledene, die 72 jaar oud werd, bekleed de ook de betrekking van secretaris van dq algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, waarin zijne diensten mede zeer werden opprijs gesteld. Op de thans afgeloopen Algemeene Tentoonstelling te Keulen werden de van de Singer-Maatschappij geëxposeerde Or- gineele Singer Naaimachines wederom met den hoogsten Prijs, het Eere-diplo- ma, bekroond en deze onderscheiding werd nog daardoor verhoogd, dat genoem- Firma buitendien ook nog de van de stad Keulen uitgeloofde Eereprijs, bestaan de in eene Zilveren Medaille, ontving. Deze dubbele onderscheiding moet als eene erkenning beschouwd worden, van de doel matigheid der machines ten opzichte van de verschillende doeleinden, zoowel voor legerbehoefte, als voor indnstriëele bedrij ven en huishoudelijk gebrnik.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1