FATSOEN, Opéra-Concert, Het Wilde Zwyn, Offlcieren-Societeït. dg 7 Nov. 1890, Buitengewone Voorstelling: NEVADA, van Toonkunst. De machinist van den op 21 dezer hg Wormerveer verongelukten trein, wordt nog steeds in het ziekenhuis alhier ver pleegd. Zijn gelaat en handen zijn deer lijk verbrand. De stoker is naar het gast huis te Amsterdam overgebracht. Al her stelt hij, dan zal hij toch volgens ver. klaring der geneesheeren verminkt blij ven. Over de oorzaak van het ongeluk is men het niet eens. De machinist, stoker en condnctenr beweren dat het seinlicht op „veilig" stond, doch dat het sein is omgegooid op „onveilig", toen de trein het sein was voorbij gereden. De onder chef (de chef was afwezig) en het perron- personeel blijven verzekeren dat het sein licht op „onveilig" stond. Met instemming en met het oog op den naderenden winter, werd te Haarlem mermeer de tijding vernomen van de spoedige vergunning der pas aanbestede inundatiewerken in deze gemeente. Op meer dan eene plaats aldaar heerscht groote be drijvigheid, hier zandophoogingen voor te bouwen forten, daar het omleggen van wegen en tochten, ginds het maken van den onderbouw voor bruggen en sluizen en weer op eene andere plaats het op diepte brengen van het communicatie kanaal. Al deze werken vereischen veel men- schelgke krachten, zoodat men nog tal van werklieden van bniten de gemeente wacht, die gedurende dezen winter en lan ger voor armoede kunnen gevrijwaard blijven. Volgens het verslag over het open haar en bijzonder onderwijs, der gemeente Haarlemmermeer aangeboden, blijkt dat op de 11 openbare scholen in die gemeente afwisselend 1700 kinderen aan het onderwijs deelnemen en op de 3 bijzondere scholen 350 kinderen. Het schoolverzuim wisselt zeer of, doch is gemiddeld 20%. Ofschoon het getal der scholen in deze gemeente zeer groot is, toch moeten sommige kinderen den afstand van één uur afleggen om die te bezoeken. De jaarlijksohe uitgaven voor het on derwijs bedragen f 30000. De jaarlijksohe ontvangsten der school gelden bedragen 6000. Naar aanleiding van een uit Hout rijk en Folanen aan den raad van admi nistratie gericht verzoek om ten gerieve der van daar te Haarlem schoolgaande kinderen trein 13 te 8.20 uur voorm. van Amsterdam vertrekkende, te Halfweg doen stoppen, is berioht ontvangen, dat het voor den dienBt bezwaarlijk is aan dit verzoek te voldoen, dooh dat om ee- nigszios aan het ongerief te gemoet te ko men aan Z. E. den Minister van W. H. en N. machtiging zal worden ver zocht om trein 5 te Halfweg te laten stoppen. HAARLEM, i November 1890. Aanstaanden Maandag wordt in de Concertzaal der Sociëteit Vereeniging een groot Opera-Concert gegeven door de be roemde Zangeres Emma Nevada, met me dewerking van verschillende buitenlandsche artisten van naam. Emma Nevada is een „oom d' artiste." De eigenlijke naam van de kunstenares is Vixom. Zij werd geboren te Elpha in Californië en gaf reeds op jeugdigen leef tijd znlke doorslaande bewijzen van haar gunstigen aanleg, dat men te rade ging, haar eene muzikale opleiding te doen ge ven. Zoo werd zij leerlinge van Mevrouw Marchesi te Weenen en na twee jaren werd zij geëngageerd aan de Italiaansche Opera te Berlijn. Van toen dagteekende haar roem. Te Londen en te Milaan be haalde zij schitterende trinmfen. Hier trad zij meermalen met succes op, op uitnoodi- ging der koninklijke familiën. Vervolgens gaf zij drie en zeventig concerten in Ame rika, terwijl zij bij haren terugkeer naar Europa zich met de schoonsten nitslag te Lissabon deed hoorenDat deze Ameri- kaansche zangeres ook te Haarlem dezelfde bewondering zal wekken, valt niet te be twijfelen. Het departement Haarlem der Maat schappij ter bevordering van Nijverheid hield Maandagavond in het Nntsgebouw eene Ledenvergadering onder voorzitting van den Heer Mr. J. Enschede. In de plaats van den Heer Dr. C. Eksma, die om gezondheidsredenen bedankt had als penningmeester, werd benoemd de Heer A. P. Hooghwinkel. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel van het Hoofdbest nur in zake ontginning der „Ombiliën-kolenvelden en wel in verband met het ontvangen van eene missieve van de Heeren Clnyse- naar en van Houten, verzoekende dat de Maatschappij zich tot de regeering zou wenden om hun wensch te ondersteunen, dat de ontginning der Ombiliën-kolenvelden en de exploitatie van den thans in aan bouw zgnden spoorweg tot Sumatra's Westkust aan eene partiknliere onderne ming worde toegestaan. Directeuren praead viseerden, aan het ver zoek gevolg te geven, mits in het contract als waarborgen werden gesteld, dat alle nadeelen van het natuurlijke monopolie voor de Nederlandsch-Indische industrie worden voorkomen en dat de onderneming in werkelijkheid eene Nederlandsche blijve. Het praeadvies van het Bestuur luidde het voorstel van het Hoofdbestuur niet aan te nemen, en wel op de volgende gronden De Voorzitter had zich eenige moeite gegeven om in deze tot een inzicht te gsraken, doch verklaarde zich niet bevoegd een j nist oordeel uit te spreken, het Bestuur evenzoo, terwijl de Vertegenwoordiging met een tweedehands advies niet gediend zou zgn. Door de Heeren Janssen van Raay en Van Coeverden, beiden blijkbaar op de hoogte van de toestanden, werd de kwestie, exploitatie door den Staat of door parti- kulieren uiteengezet en kwamen beiden tot de conclusie dat Staatsexploitatie zoo wel ten opzichte van het spoor- als het mijnwezen te verkiezen is als zijnde goed- kooper en beter. De Heer Janssen van Raay betoogde dat in elk geval Spoorwegexploitatie in handen van den Staat moet blijven, terwijl de Heer van Coeverden het argument, dat de Staat geen handel behoort te drijven, van geen waarde achtte, omdat zij reeds jaren lang in koffie handelt. Beiden waren dus voor het praeadvies van het Bestuur. Nadat nog door de heeren Krelage en Groll het woord gevoerd was, stelde de Voorzitter de volgende motie voorDe vergadering, zich onbevoegd achtende een zelfstandig oordeel uit te spreken in zake het ondersteunen van het gevoelen van de Heeren Cluysenaar en Van Houten, stemt tegen het voorstel van het Hoofdbestuur, welke motie met algemeene stemmen werd aangenomen. Het derde punt van de agenda der werk zaamheden Rookverbranding en steenko- lengas tot verwarming, werd aangehouden tot eene volgende vergadering. In het Museum van Kunstnijver heid alhier zal eeoe tentoonstelling van een bijzonder eigenaardig karakter geopend, worden en wel van speelkaarten uit ver schillende tijdperken. Uit vroegere tijden is er een spel, waar van de in papier uitgeknipte figuren in gelegd zijn met zijde van diverse kleuren. Deze kaarten munten uit door artistieke behandeling. Een humoristisch spel uit het begin dezer eeuw en een miniatuur spel werden door den heer Muntendam ingezonden. Uit den tegenwoordigen tijd is er een spel waarvan het origineel voor nn wijlen Keizer Frederik van Dnitschland vervaar digd werd. Nog is de verzameling niet zeer groot, doch wij doen een beroep op hen die oude speelkaarten bezitten, om deze gedurende eenigen tijd aan het Museum in bruikleen af te staan om deze tentoonstelling, waar door de industrie der speelkaarten-fabrie- katie nader kon toegelicht worden, volledi ger te maken. Gedurende de maand October laatst leden is het Musenm van Kunstnijverheid alhier door 1276 personen bezocht. Het bestuur der Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" verzoekt ons te willen mededeelen, dat K. Kugk Kz. Zijlstraat 44, met ingang van 1° Novem ber als bode-armbezoeker voorloopig is aangesteld in plaats van H. P. Questro. In de maand October j.l. zijn tot het Stedelijk Mnseum van Sohilderijen en Oud heden op het raadhuis toegelaten 477 personen, waarvan 214 tegen betaling. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den Heer Jhr. P. Quarles van Ufford, kapitein en benoemd tot ka pitein de le luit. G. K. J. H. Claassen, tot le lnit. de 2e luit. Mr. A. J. Hes- hnysen, tot 2e luit. de 2e luit. h la suite Mr. W. F. Pahud de Mortanges, tot 2e luit. 5 la snite W. J. H. Muiier, thans schutter, allen bij de d.d. schutterij alhier. L.l. Zondagavond heeft een 20jarig infanterist, alhier in garnizoen, zich sohul- dig gemaakt aan diefstal van een pak in op 3. 4. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 3 November. Witte Tarwe fl.Vb f 8.50 Haver „3.50 3.625 Duivenbooneu 6.75 Groene erwten 7.25 „9.50 het Goederenbureau van de H. IJ. S. Maatschappij. Hij werd op heeterdaad door den bewaker betrapt, aangehouden en aan de politie overgeleverd. De afdeeling „Haarlem" der Neder landsche Vereeniging tegen de prostitutie heeft zich tot den gemeenteraad gewend met bet verzoek om de verordening op de openbare huizen van ontucht en de pu blieke vrouwen in te trekken en voorts zoodanige bepallingen te maken, waardoor strafbaar wordt gesteld het houden van bordeelen en het gelegenheid geven tot het plegen van ontucht uit winstbejag. Den lOen dezer hoopt Ds. G. A. Hoog, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, zijne veertigjarige evangelie bediening te gedenken. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor bnrgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bu9 Doelen of Stadhuis. ADVERTENT! EN. NIEUWE VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, WOENSDAG 5 November 1890. 's voormiddags ten 10 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeeling ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Ontvangst-bericht wijziging alge meene politie-verordening. Goedkeuring geloofsbrief en bij be- hoorende stukken nieuw inkomend lid. 2. Behandeling ontwerp gemeente-be grooting, dienst 1891, met bijbehoo- rende stukken. Voordracht B. en W.W. benoeming onderwijzer 2e klasse opleidingsschool voor jongens. Idem idem idem idem 2e klasse eerste tusschenschool. 5. Idem. curatoren leeraar wiskunde gymnasium. 6. Aanbeveling B. en W.W. idem wis- en natuurkunde H. B. school ter op leiding voor handel en ny verheid. 7. Idem. regent Groote of St. Elisa beths Gasthuis. 8. Idem. lid comm, v. toezicht scho len middelb. ondw. 9. Benoeming lid comm. bezwaarschrif ten. 10. Rapport comm. v. fin. rekening 1889 schutterij. Markt van 3 November 1890. Aardappelen. Aangev. 490, verk. 490 H.L. L. pr. 1.50 H. pr. 3.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 160, verk. 120 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. 5.50 p. H.L. Peren. Aangev. 90 verk. 79 p. H.L. L. pr. 2.75 H. pr. 4.00 p. H.L Boter. Aangev. 284, verk. 224 K.G. L. pr. 1.40 H. pr. 1.55 p. K.G. Biggen. Aangev. 196, verk. 160 stuks. L. pr. 8.00 H. pr. 22.00 p. stuk. ORGELBESPELING in de Groote- of 3t. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Nov. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No 3. MeadelsBohn. 2. Adagio uit de Sonate Pa- tkétiqueBeethoven. 3. Sonate No. 7J. Rheinberger. a. Preludio. b. Andante, e. Finale. '4. Ave MariaF. Liszt. 5. Finale. door het Gezelschap van den Tivoli-Schonwborg te Rotterdam, Dir. JAN C. DE VOS en W. v. KORLAAR. Tooneelspel in 3 bedrijven door MARCELLUS EMANTS, gevolgd door blijspel in één bedrijf. Aanvang 7V» uur. Balcon 1,50, Stalles 1,25, lfr Loge 1,25, Parterre 1, 2de Loge ƒ0,75, Gaanderij ƒ0,30. Concertzaal der Sociëteit „VEREENIGING." Impressario Ferd. Strakosch. Maandag 10 November 1890, GROOT te geven door E ISZE JVC _A_ met medewerking van PHOEBE ALEXANDRA, Sopraan. SOLA CONDE, Mezzo Sopraan. DANTE DEL PARA, lenor {van het Theatre Royal", te Florence GIUSEPPE RAPP, Bas van het Theatre S. Carlo te Napels). R. ANGELINI-FORNARI, Bariton. FREDERICO CARBONETTI, Bariton-Boufe {van het Théatre „La Scala", te Milaan). CAV. A. DAMI, Maestro Direttore. Entreé 1,99. Leden der Bachvereeniging, van Toonkunst en der Sociëteit „Vereeniging" ƒ1. Kaarten zijn verkrijgbaar en plaatsen te bespreken bij de Boek- en Muziekhandelaars DE HAAN EN ZOON. N.B. Wegens uitgebreid pro gramma aanvang 7 J nnr precies. ZANGVEREENIGING Wegens het Concert van Emma Nevada, zal de eerstvolgende repeiitie NIET op Maandag 10 Nov. maar op Dinsdag 11 Nov. ten 8 uur worden gehouden. HET BESTUUR. Wegens het Concert van Emma j Nevada, wordt de eersle Ver gadering niet op Maandag 10 maar op Maandag 17 November 1S90, len 5} uur gehouden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2