HAARLEMSCH Eerste Blad. IN o 95 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 19 November 1890 N ieuwsberichten. VELEPHOONNTJMMEK TELEPHONISCHE VERBINDINfl met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Voordrachten in Teylers Stichting. Een onderwerp van zeer groot actueel belang werd Woensdag avond j.l. in de eerste der lezingen in Teylers Stichting door Dr. T. C. Winkler behandeld. Dat onderwerp was ons drinkwater en de vraag waar wij dat moeten verkrijgen. Hoofdbestanddeel van alle georganiseerde wezens wordt het door de stofwisseling voortdurend nit het lichaam verwijderd, en dat verlies moet dus tot behoud van het organisme onophoudelijk weder worden aangevuld. De menschen hebben daartoe verschillende wegen ingeslagen en uit den gevallen regen, uit rivieren en putten in hunne behoefte aan drinkwater trachten te voorzien. In onze gemeente heeft men tot nu toe kunnen gebrnik maken van de Duinwater leiding die Amsterdam van water voorzag, maar weldra zal deze waarschijnlijk voor ons gesloten worden, en ziet men naar andere kanalen om. De vraagwaar moet men thans naar wa ter zoeken, is dns aan de orde van den dag. Zijn er nu nog andere aardlagen dan de duinen waar wij met goeden grond mogen verwachten zuiver drinkwater aan te tref fen? Het spreekt van zelf dat men om hierop een antwoord te knnnen geven, het karakter moet kennen van de aard lagen waaruit ons land is gevormd en daarom is hst noodig het ontstaan daarvan te kennen. Gaan wij nu de geologische vorming van ons vaderland na dan moeten wij be ginnen met een overzicht van het tertiai re tgdperk, toen een aardlaag werd ge vormd die zich door België, tot in Enge land uitstrekte, en het crag werd genoemd. In die laag treft men verschillende fos siele dieren aan, welke in dien tijd leefden. Aanschouwelijk werd dit door spreker voorgesteld, zoowel door een in breede trekken ontworpen kaart van den toestand van ons land in het tertiaire tijdperk, door Mej. Winkler geschetst, als door de fossielen zeiven - die in Teylers museum voorhanden zijn. Reusachtige Haaijen- tanden, en vooral wervelen en tanden van een zoogdier min of meer op den dagony gelijkende, de Sqnalodon Grateloupi werden als voorbeelden daarvan aangevoerd. Na het tertiaire tijdperk kwam de ijstijd. Op groote zwerfblokken of ijsbergen, zijn allerlei voortbrengselen uit het delf- stoffenrijk hier aangedreven, en nadat het ijs gesmolten is op den bodem van ons land neergezet. Daarnit is het bestaan van den Hondsrug met zijn keijen en hunnebedden, en ook het zand van het zoogenaamd Scandinavisch diluvium te ver klaren, waaraan ook hoofdzakelijk de Dog- gersbank zijn ontstaan te danken heeft. Toen nu de zee het Kanaal vormde en daar door Engeland scheidde van den vasten wal, werden door haar aanhoudend ber gen zand opgeworpen waaruit eindelijk onze duinenreeks ontstond omdat er een stroom nit den Atlantischen Oceaan in de N. Zee kwam. Ook van deze tweede periode was een kaart ontworpen. Er ontstond dus een zanddijk in de zee. Dat was een zoogenaamde Nernng, of duinreeks waarachter nu een Haf of kil was ontstaan. De rivieren brachten daarin hun kalkslib, met organische stoffen gevuld, en zand en klei en grindlagen. Er ontston den poelen, en nit die poelen weder vee- nen, waarop ten slotte zich de bosschen I! verhieven. Dieren en planten uit dien tijd zijn in overvloed voorhanden. Kolossale stnkken kienhont, en het gewei van een bos pricens, een schedel met de beide hoorn pitten, van een buitengewonen omvang zijn ons nit dien tijd bewaard. Deze laatste voor al is een merkwaardig overblijfsel van den ouden tijd. Hij behoorde totdedierenwereld waarvan het Nibelungenlied gewaagt, als we lezen van Siegfried, den sterken held Danach slug er schiere Einen Wisent und Elch Starke (Jre viere Und einen grimmen Schelch. Na dit alluvium vormde zich ons land in zijn tegenwoordigen toestand. De dui nen worden meer en meer landwaarts in gedreven, de rivieren voeren voortdurend stoffen aan van de bergen die rijkelijk met allerlei soort van organismen zijn bezet. Waar men ook boort in het allnvium vindt men het water bezwangerd met nitra ten, uitriten, ammoniakverbindingen of hoe de scheikundigen die stoffen ook mogen noemen, of zooals de natuurkundigen zeg gen: infusorien, bauterien, baoteridien, microben, de naam doet niets ter zake, het zijn toch organische stoffen of omzettingen daarvan, en dit zijn deoorzaken van typhns, diphteritis, roodvonk, cholera en dergelijke ziekten. Het is om die reden dat geen goed water in onzen bodem te vinden is, dan alleen in de dninen. De gezondheidstoestand van Amsterdam en Haarlem is sinds deD aanleg van de duin waterleiding aanzienlijk verbeterd, en het is dus duidelijk dat men onvermijdelijk om goed drinkwater te krijgen, niet aan den voet maar hoog in de duinen een kuil moet maken om het water op te vangen en te verzamelen dat bestemd is om door buizen tot ons geleid te worden. Geen „ean de bone" zooals ons land dat overal oplevert, maar alleen het duinwa ter, moet voortaan ons drinkwater zijn en spreker hoopte dat zij aan wien de zorg voor deze belangen was toevertrouwd (vier gemeenteraadsleden woonden deze drnk bezochte lezing bij) zonden toezien, dat van dit beginsel niet werd afgeweken. Het aanwezige publiek luisterde met bnitengewonen aandacht en toonde daar door zijne groote belangstelling in hetgeen door den geachten spreker werd mede gedeeld. De tweede Kamer vergaderde Dinsdag. Na goedkeurig zijner geloofsbrieven en beëediging mocht zitting nemen de heer J. Zijp Kz., de door het Kiesdistrikt Enk- kuisen verkozen opvolger van het overle den lid Mr. D. Visser van Hazerswoude. Daarna werd de regeling der werkzaam heden vastgesteld. Op voorstel van den Voorzitter, namens de Centrale Sektie, werd besloten te doen plaats hebben het onderzoek in de afdeelingen van versohil- lende wetsontwerpen, waaronder dat be treffende wijziging der wet op de besmet telijke ziekten, de finanieele voorstellen, en de voorstellen van de HH. van Hou ten, betreffende het onteigeningsreoht, en Bahlmanii, betreffende den zout-akcijns. Een voorstel van den heer Rooseboom, om ook voor het Sektie-onderzoek aan te wij zen het wetsontwerp betreffende den staat van oorlog en beleg, werd verworpen met 15 tegen 19 stemmen. Daarna stelde de Voorzitter voor na het Sektie-onderzoek in 't openbaar te behandelen de dis- triktenwet (Splitsing der groote gemeen ten in enkelvoudige distribten). De heer Kerkwijk opperde daartegen bezwaar, en achtte allereerst behandeling der Indie- sche begrooting noodzakelijk. Het voor stel des Voorzttters werd echter aangeno men met 40 tegen 32 stemmen. Vóór hebben gestemd de geheele rechterzijde, behalve de heer Keuohenius, en de heeren Kerdijk, Rntgers van Rozenburg, Tak van Poortvliet, van Houten en Domela Nie- wenhois. In de Vereenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Oeneraal, Woens dag gehouden, heeft de Min. van Kol. als Voorzitter van den Ministerraad, het wets ontwerp aangeboden, waarbij H. M. de Koningin wordt benoemd tot Regentes, daar geen verbetering merkbaar is in den toestand des Konings, en de hoop, dat daarin een gunstige wending zal komen, voortdurend geringer wordt. De laatste verklaring der geneesheeren bevestigt het onvermijdelijke dezer voorziening. Niet minder dan in 1884, sprak de Min., wordt thans met volle vertrouwen voorgesteld, het regentschap aan de Koningin op te dragen, daar de band, die H. M. aan ons volk verbindt, sedert nog hechter is ge worden. In de Mem. van Toelichting, ver trouwt de Reg. dat in de tegenwoordige 'omstandigheden omtrent de benoeming tot het regentschap geen verschil van gevoelen bestaat, ook omdat thans, evenals bij de benoeming der Regentes, gedurende de minderjarigheid van de Prinses, geheel in overeenstemming wordt gehandeld met de wenschen van het Nederlandsche volk, en het Staatsbelang het best gediend wordt door de opdracht van het regentschap aan de Koningin. Aanvaarding van het regent schap heeft eerst plaats na de eedsafleg ging door H. M. de Koningin in eene vereenigde vergadering. Het Ontwerp is verzonden naar de hierop samengestelde afdeelingen. Tot Voorzitters der afdeelingen zijn ge kozen de heeren Kappeyne van de Copello, Keuohenius, Verheyen, Viruly, van Eysin- ga, E. Cremers en Coenen. Nadat den vorigen dag de Vereenigde Kamer het wetsontwerp ter benoeming eener Regentes in de afdeelingen behandeld en eindverslag uitgebracht hadden, is Vrij dag in de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal zonder beraad en met alge- meene stemmen aangenomen het wetsont werp tot benoeming van H. M. de Koningin tot Regentes, gedurende den tijd dat Z. M. de Koning zieh buiten staat bevindt de regeering waar te nemen. Donderdag heeft, nadat de Vereenigde vergadering was uiteengegaan, nog eene zitting gehouden, waarin de Voorzitter mededeelingen deed van ingekomen wets ontwerpen, waaronder dat tot bepaling der som, bestemd tot goedmaking der kosten van het Regentschap. Verder werden nog de werkzaamheden geregeld. Op groote handelskantoren was tot heden de stenographie in gebruik. De brieven werden dan aan een snelschrijver gedicteerd en door dezen in gewoon schrift overgebracht. Daar echter op deze wijze nog verschil van opvatting kan bestaan bezigt men tegenwoordig den phono- graaf. De brieven worden in het instru ment gesproken en dan door een afschrij - ver woordelijk overgenomen. De wassen rollen worden bewaard en voor geval van verschil gebruikt. Ook verslaggevers voor de bladen bedienen zich reeds van den pho- nograaf. Het gesprokene wordt door den verslaggever fluisterend in het werktuig je nagesproken en daarna overgenomen in sohrift. Het eerste aanbesteede innndatie- werk te Haarlemmermeer is thans vol tooid. Behalve eene 800 M. lange inundatiedijk, is daarlangs het commnni- catie kanaal klaar gekomen. Jammer, dat men thans genoodzaakt wordt, bij het voortzetten der werken, de Haarlemmer meer van het weinige natnnrsohoon, dat ze bezit, te berooven. Voor men den onder bouw van nieuwe bruggen begint, wor den er wegen aangelegd, waarbij tal van boomen, het sieraad der wegen, worden geveld. Algemeen heersoht groote bedrijvig heid en het laat zich aanzien, wanneer de wintervorst niet te streng zal heer- sohen er ruimschoots werk in Haarlem mermeer zal te vinden zijn. - Ofschoon de ongeregeldheden tus- schen arbeiders te Houtrijk en Polanen als geëindigd zijn te beschonwen, was het de jongste avonden aldaar nog verre van rustig. Na afloop der voorstellingen in het aldaar tgdelijk aanwezige circus Bla- nns kwamen herhaaldelijk veohtpartijen voor tussohen bewoners der ringdijk van de Haarlemmermeer en schippers, die de voorstellingen bijwoonden, terwijl het lui de straatrumoer soms tot in den nacht duurde. Ofschoon enkele arrestaties heb ben plaats gehad, kan de te geringe poli tiemacht, slechts twee veldwachters zijn hier gestationneerd, de drang niet voldoen de keeren. Hoogst wen schel ij k is 't daarom dat op avonden dat hier iets te doen is en vooral op den a.s. Sint Nicolaas avond extrapolitie aanwezig is, wil men ten minste de rast der ingezetenen eenigszins verzekeren. De Heer J. R. Nieuwenhnizen, Rijksontvanger te Haarlemmermeer, is als zoodanig benoemd te Doesburg. Sints 30 October j.l. zijn in het po litieblad gesignaleerd J. B. en L. de H., die den 24 October j.l. bij een stalhouder te Rotterdam, een dogkar, bespannen met een schimmel hadden gehuurd, zonder die terng te bezorgen. Thans zijn ze in 't bezit van paard en kar door den Rijksveldwachter J. Hooger- heide, nabij het fort Schiphol te Haar lemmermeer aangehouden. Op de vraag, hoe zij in 't bezit kwa men, gaven ze ten antwoord, zulks te Lei den van twee onbekende personen gekocht te hebben. Door eenige kweekers te Aalsmeer, heeft de eerste verzending van planten en gewassen naar de Londensehe markt met goed gevolg plaats gehad. Bij een spoedi- gen en gnnstigen verkoop, zal die verzen- dig spoedig door meerderen worden gevolgd. Maandag morgen had in de nabij heid van het Hoofddorp, aan het inun- datiewerk een trenrig ongeval plaats. Een polderwerker, zekere Hiewers van Am sterdam, bezig zijnde met het leggen van eén balk, zakte ineen en was onmiddel lijk een lijk. Volgens schouwing van den genees kundige is een ader in het lichaam ge sprongen, die oogenblikkelijk den dood heeft tengevolge gehad. De overledene was 53 jaar en laat eene weduwe na.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1