HAARLEMSCH SCHEMERING. Eerste Blad. PREDIKBEURTEN De Kleine Lord. I No. 94 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oaaegracht 8(5. Twaalide Jaargang. 144. van ZATERDAG 22 November 1890 op ZONDAG 25 Nov. 1890. Nieuwsberichten. ADVERTENTIEN. MM (■Hmi TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prys per Adrertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsmimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Nam. 2 ure, Barbas. 18e Zondag. 'b Avonds 6 ure, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loeten Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Iloog. Maandag 's av. 6 ure, Barbas. Openbare catechisatie. Matth. 13 24 vv. Woensdag 's avonds 7 ure, M. J. Sanders pred. te Woubrugge. (Voor Smaan). Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Uitbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, P. Steen, pred. te Dordrecht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bybellez. Lucas 22 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Sicaan. Bijbellezing. De collecte voor de zending in de Woens dagavond-beurt op 19 November heeft opgebracht f 27,55. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas. Beverwijk. Voorm. 10 ure, C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Nam. 2Vs urei d. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Woensdag 's avonds 6 V2 nre, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Woensdag 's avonds 6 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld CEz. Velsen. Voorm. 10 ure, II. 'b Avonds 61/2 ure, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Nam. 2V2 ure, O. Schrieke. Sint Nicolaas. Gehuld in het geheimzinnige kleed van duisternis, mist en regen nadert het St. Nicolaasfeest dit jaar en dat wel nieitegen- staande honderden, die 't óók van den win ter hebben moeten, mismoedig roepen om heldere dagen met wat vorst, des noods met sneeuw. Daar hebt ge den koopman in brandstoffen, den winkelier in wollen goederen en aanverwante artikelen, hnn kostelijke waar wordt niet aangekeken. Maar oefent wat geduld, ook Uwe dagen komen. De goede Sint zal ze U bezorgen, even zeker als dat ge Uw kind niet on getroost zult laten hopen op zijn aandeel in den algemeenen oogst. Als er één feit is waarin theorie eD praktijk met mekaar in strijd zijn, dan is het in het Sint-Nicolaasfeestpraktijk zegt, als feit heeft het recht van bestaan, theorie bezweert, 't is onziD, dus geen feit. Toch gaat ge getrouw elk jaar Uwe offers brengen aan de nagedachtenis van den ouden, grijzen bissohop en legt ge U neer bij de toestanden, zeifs al is er naar Uw gevoelen nog zooveel opgeschroefds en overdrijving in de feiten, want terwilJe van de vele lichtzijden die het feest te zien geeft, ziet men gaarne de schaduw zijden door de vingers. Scharen we ons niet aan by de nurksche lieden die echter óók niet altijd ongelijk hebben dan levert de Sint Nicolaas heel wat goeds. Behalve de dagen van voorspoed, waarop onze winkeliers hopen, zijn het ook dagen vol van verrassingen en van liefelijke geheimzinnigheid, dagen waarin de onder linge waardeering bevestigd of vernieuwd wordt, waarin vriendschap gesloten en ban den der samenleving gehecht worden. En dan onze kinderen! Neen, niet den Sint- Nicolaasdag verplaatsen of samensmelten met een anderen feestdaghonden wat we hebben en den Sint in eere houden, over eenkomstig zyne eigene opvatting Moeielykheden van allerlei aard wach ten U om te kunnen voldoen aan de wen- sehen en behoeften van hen, die ge wilt verblyden, verrassen of uwe waardeering betoonen. Morsige straten, regenachtige namiddagen, koude avonduren, te onpas ontmoete vrienden of kennissen, een dom gezegde van Uw jongste dochtertje, dat een mooi plannetje in duigen werpt, te vroeg wakker geworden kinderen, vader, die op een ongeschikt oogenblik thuis komt, kist jes en doozen die te groot of te klein zyn, dienstmeisjes die Uwe boodschap niet be grepen hebben, touwtjes, brekende op een kritiek oogenblik, druipende lak, hoofdpyn van de agitatie, 6lapelooze nachten van overspanning, ongewone stremming in de huiselyke orde, niemand tydig genoeg thuis, ieder buiten den band der gewoonte Och, die moeilykheden zyn de onvermy- delyke voorgangsters van veel liefelyks, van lichtende punten in het familieleven, van vreugde en harlelykheid in de omge geving. Onze winkeliers en magazynen beginnen reeds teekenen te geven van leven en be weging. Uitstallingen worden vernieuwd af aangevuld, sommige winkelkasten be vatten ware tentoonstellingen van de meest niteenloopende zaken, fraai en kostbaar, tot lage en meer respectable prijzen, met onmiskenbaar gevoel voor klenr- en vorm- harmonie hier, met veel takt om op den voorgrond het meest verkoopbare te plaat sen ergens anders. Om te beginnen make men maar alvast heel gemoedelyk zyn lijst van St. Nicolaas benoodigdheden op, zonder al te angstval lig te wikken en te beschikken, anders beloopt men nog de kans van op het ge geven oogenblik niet gereed te zyn. Mocht misschien een plan de campagne noodig zyn, men zie hiervoor het volgend nummer van ons blad. Donderdag was de Staten-Generaal in eene verecnigde zitting by eengeroepen. Het goldt de plechtige eedsaflegging van H. M. de Koningin als regentes. Hare Majesteit reed ten een nre van het paleis af om zich, gezeten in een rytuig be spannen met zes paarden, gaande een ry- knecht naast elk paard en drie lakeien naast elk portier, naar het gebouw der Tweede kamer te begeven. De trein, die H. M. begeleidde, bestond uit cavalerie, hofl'conriers, kamerheeren, groot officieren en officieren van het ko- ningklyk huis, de grootmeesteres van de koningin en eene dame du palais, de luit.-gen. Verepyck, die rechts en de ge- neraal-majoor baron Taets van Ameron- gen, die links reed van de koets, waarin H. M. gezeten was. Het ceremonieel van ontvangst en uit geleide was gelyk aan dat, hetwelk wordt in acht genomen, wanneer Z. M. de ko ning de Kamer opent. Overal waar de Stoet voorbij trok ver drong zich eene groote menigte die door eene stillen groet een bewys van gehecht heid gaf en welke door de Koningin minzaam werd beantwoord. Geheel in verband met de omstandigheden onthield het publiek zich van elke toejuiching. Nadat de voorgeschreven formaliteiten hadden plaats gehad, werd de komst der Koningin aangekondigd, naar den voor Haar bestemden zetel geleid en daarna door den Voorzitter der vereenigde zitting, den heer Naamen van Eemnes, hartelyk toegesproken en nitgenoodigd den door de grondwet gevorderden eed af te leggen. H. M. las toen met groote waardigheid en heldere stem het eedsformulicr, dat aldus luidt: „Ik zweer trouw aan den Koning; ik zweer dat ik in de waarneming van het koninfelyk gezag, zoolaDg de Koning bui ten staat blijft de regeering waar te nemen de grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. „Ik zweer, dat ik de onafhankelykheid en het grondgebied des ryks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren dat ik de algemeene en bijzondere vryheid, en de rechten van alle des Konings on derdanen en van elk hunner zal bescher men en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en byzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelyk een goede en getrouwe regent schuldig is te doen. „Zoo waarlyk helpe my God almachtig." Nadat de voorzitter nogmaals tot de Koningin-regentes het woord gericht had was de plechtigheid volbracht. HAARLEM, 21 November 1890. De met Eere-diploma bekroonde in zending van de Koepokinrichting te Haar lem ter Tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen gehouden te Amsterdam van Juni September 1890, onder hooge bescherming van H. H. M. M. den Koning en de Koningin, is ten geschenke gegeven aan en geplaatst in hare Inrichting, Gast- huisvest hoek Gr. Heiligland. De inzending is voor een ieder te bezich tigen, gedurende de maanden December en Januari a. s. op Woensdag, Donderdag en Vrydag des namiddags van 1 3 uur, mits voorzien te zyn van een bewys van toegang te verkrygen bij den directeur der inrich ting, de Heer P. S. Frank, Jansweg 49 te Haarlem. De Turfcollecte, Woensdag gehouden door het Roomsch-Katholiek Armbestuur alhier, heeft opgebracht de som van f 780,77. By de godsdienstoefeningen der Nederdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 23 November des voorm. te 10 nre en des namiddags te 6 nre in de Noorderkerk optreden Ds. J. Langhont. Woensdag 26 November des avonds ten acht uur Ds. J. Langhout. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 25 November 1890, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaJ. S. Bacil. 2ElevationSaint-Saëus. 3. Sonate No. 2S. de Lange. a. Maestoso. b. Audante. c. Finale. 4. Ave MariaSchubert. 5Finale. Koninklijke Yer- eeniging: „Het Merlandsch Tooneel," Donderdag 27 November 1890. (3e Voorstelling v/h. abonnement Dramatisch Gedicht van Cabmen Sylva. Gevolgd door Tooneelspel in 3 bedrijven. Aanvang 7 uur. Balcon ƒ2.—, Stalles ƒ1.75, le Loge 1.50, Parterre/'1.25, 2e Loge ƒ1.Gaanderij ƒ0.50. De hoofdrollen worden ver vuld door Mevr. FRENKEL en den Heer LOUIS BOUWMEESTER.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1