Nieuwsberichten. Door plaatsgebrek zijn tot heden nog enkele Verslagen van Muziekuitvoeringen achterwege gebleveD, die thans eene plaats kunnen vinden. Concert van het orkest uit „het Concertgebouw" te Amsterdam. Het orkest van den Heer Kes heeft het Woensdag 19Nov. niet getroffen. Met een laag entree en een belangrijk program ma bleef de concertzaal van de sociëteit Vereeniging" meer dan half leeg. Dat speet ons terdege; te meer omdat deze nitvoeringeen proefneming'gold, die bij sla ging het Amsterdamsche orkest meermalen zou doen optreden. De reden ligt evenwel voor de hand. Zij mag niet gezocht wor den in gebrek aan belangstelling, maar een voudig in het optreden van Mej. Louise Heijman in Franscbe Opera. Het samen vallen van .twee uitvoeringen op éénen avond zal, zoolang het uitgaand publiek niet verdubbelt, steeds teleurstelling baren. De slechte opkomst bad geen invloed op de uitvoering. Natuurlijk weet de Heer Kes zioh boven zulke tegenheden te verhef- ffen. Een kunstenaar van goeden huize, zoo als hij, dient de kunst om haar zelf en vindt in geen omstandigheid, die buiten haar gebied ligt, aanleiding tot eene min der serieuse opvatting van zijn taak. De weinige aanwezigen waren dan ook getui ge van eene uitvoering, zóó prachtvol en brillant, zoo artistiek schoon en treffend verheven, als bij mogelijkheid denkbaar is. Kes heeft opnieuw met zijn uitgelezen or kest aan allen de grootste bewondering afgedwongen, allen met eerbied vervuld voor zijne groote talenten. Terwijl wij dit schrijven gevoelen wij nog den mach tigen indruk van zijn werk en is het, als of het oor zich opnieuw te goed doet aan den vollen, orgelachtigen klank der instru menten, alsof het hoogere muzikaal gevoel zich weder verlustigt in den rij ken schat van licht en donker, dien Kes op het doek weet aan te brengen. Het programma van Woensdag avond was bijzonder geschikt indruk te maken. Van Wagner wordt zeker de „Tannbau- ser" muziek het best begrepen de tweede Rbapsodie van I.iszt, Beethovens ouverture „Leonnore No. 3" en Weber's „Euryanthe" zijn populaire werken voor onze concert bezoekers en die populariteit, die bekend heid maakte het mogelijk, een dieperen blik te slaan in de tallooze muzikale schoonheden. KeB had een zeer aandachtig gehoor. Na de Rhapsodie waarin het orkejst mis schien zijn hoogste pnut bereikte, werd bij letterlijk toegejnoeld. Den unisono inzet van alle violen, den rijken, sonoren klank door haar daarin ontwikkeld, vergeten wij nimmer. Werkelijk opgetogen verliet men na het eindigen van Beethoven's „Leono- re" de concertzaal, zeker met den wensch in het hart, het heerlijk orkest, dat in alle opzichten den stempel draagt van hoog heid en adel, spoedig weder te mogen begroeten. B. Eerste uitvoering van „Zanggenot." De liedertafel „Haarlem's Zanggenot," onder leiding van den Heer W. Wiegant, opende hare winter-campagne Donderdag 20 Nov. met een goed geslaagd concert in de sociëteit „de Kroon." Mevrouw M. van Ophemert-Sehwencke, vroeger zangeres aan de Duitsche- en Holl. Opera, thans concertzangeres te Amsterdam -en de heeren P. Martin (fluit) en Ch. Wiegant (orgel) verleenden daarbij hunne gewaar deerde medewerking. Uit de voordracht der koran bleek, dat „Haarlem's Zuigge- not" niet stil zit, maar onder de degelijke leiding van den Heer W. Wiegant goed studeert en flink vooruit gaat. De klank van het koor is goed, terwijl uitspraak en intonatie weinig te wenschen overlaten. Onder de voorgedragen werken trof men ook de beide concoursnommers aan, welke door „Zanggenot" op den jongsten wed strijd, uitgeschreven door de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap," werden gezongsn, n. 1. „Meiplanting" van W. H. C. Schmölling en „De barre rots" van Philip Loots. Met het eerste had men meer succes dan met het tweede. Geen wonder. Het werkje van den Heer Schmölling is eenvoudig, natuurlijk en zangerig geschre ven de muziek is in overeenstemming met de woorden. „De barre rots" daarentegen bezit deze hoedanigheden niet. Voor ons gevoel karakteriseert de muziek den tekst niet gelukkig; zij is daartoe te weinig gespierd en te bewegelijk. Maar bovendien draagt „De barre rote" al de eigenschap pen van een conconrsdraak. Het werk legt voetangels en klemmen in den vorm van rythmische moeilijkheden waarin de bekwaamste dilettant-zanger ver ward en vast moet raken het wemelt van toevallige kruisen en mollen het is over laden met voordrachtsteekens, kortom, het is een door-en-door zwaar werk, dat mis schien in de litteratuur voor mannenzang kwalijk zijns gelijke vindt. Of „De barre rots" als muzikaal werk- stnk groote waarde heeft, wagen wij niet te beslissen eene beoordeeling uit dat oog punt ligt buiten onze competentie, maar het wil ons voorkomen, dat de componist in dit toonstuk de eischen van de prac- tijk als wij het zoo eens mogen uit drukken geheel heeft miskeod. Dergelij ke koren kunnen aan de beoefening van den nobelen mannenzang niet ten goede komen en werken in hooge mate ont moedigend. De solisten, bovengenoemd, droegen veel bij tot het geDot van den avond en zoo wel Mevr. van Ophemert-Sehwencke als de heeren Martin en Wiegant werden voor het schoone, dat ze te hooren gaven, met een luid applaus beloond. De eerste zong o. a. eene aria uit de „Freischütz" van C. M. von Weber, eene aria uit „Mignon" van Thomas en eenige liederen de laatsten brachten met den directeur eenige trio's ten gehoore,waaronder „Chansond' Amour" van Wilh. Popp en „Festmarsch" van Th. Büchner. De goede stemming tusschen de drie instrumenten fluit, piano en orge] en de mooie, beschaafde toon maakten het aanhooren van deze trio's tot een waar genot. In alle opzichten mogen de heeren leden van „Haarlem's Zanggenot" over deze eerste uitvoering tevreden zijn. B. Sint Nicolaas De zwerftochten door onze stad begin nen. Met het hoofd heel diepzinnig rus tende op den linker arm en hand, overziet men het arbeidsveld. Waar beginnen, waar eindigen, wat wel, wat niet gaan zien. Geen plan is goed genoeg, dus dan maar geen plan en toch een planonze adver tentiekolommen bevatten zóóveel nu, dan die maar tot leiddraad en zoo bren gen we 't al ver! Begint men met zich door de tram te laten brengen aan 't zuidelijkste punt vau de hom der gemeenteen wandelt men weer eenige passen noordelijk, dan behoeft het U niet te verwonderen, dat ge Uw kleine volk niet verder krijgt, want ge etaat voor den van ouds bekenden winkel van Wed. de Lange en Van Ek. Schoon verlicht, netjes geëtaleerdvoor ieder is er wat te vinden, kostbaar en eenvoudig. Als ge er meer op gesteld mocht zijn tot de groote uitverkoop bij Schackman Uwe keuzen te bepalen, dan vindt ge daar ook wel wat dat den kleinen zal aangenaam zijn en steekt ge dan de straat over, och toe, laat Uw kroost zich even het hart ophalen bij Droste, die daar zijn lekkernijen zóó sma kelijk uitstalt, dat ge er zelf bijna te on nadenkend zoudt toetasten. Ge herinnert U misschien den mooien nieuwen chocola dewinkel van dezelfde firma, dicht bij de Oude gracht, een sieraad voor dit gedeelte van de Houtstraat evenals de gerestaureer de gevel en winkel van Broekhuyse dit is voor het andere deel. Na dit spronge tje even terug naar Gez. Van Santé, waar ge wollen en andere goederen, en handschoe nen koopt, zaken, die in dezen tijd wel te pas zuilen komen. Verzuim niet, om in het fraaie magazijn van Hartman, een eindje verder, een luier- of andere stoel, of een of ander Chineesch of Japansch voorwerp te kiezen. De ondervinding heeft geleerd, dat men er aardig te recht kan. Verder kleeren- enzoovoort winkels, goed, maar voor zulke dingen laat men de begiftigden liever zelf kiezen. Het wijde gedeelte van de Houtstraat, ha, daar is wel heel wat bij mekaar, Beelen met zijn fruit en zuurkool zooals ge ze niet makke lijk elders vindt, Rookmaaker, die Uwe aandacht reeds trok met een lief uitgevoerd invitatiekaartje, de Haarlemsche plaatwin kel, die zoo menigmaal een goed stuk pa pieren kunst bevallig weet ten toon te stellen, dan iets voor de heeren alleen in Reeser's sigarenmagazijn, één huis verder in den „Guldenberg" een pakje „roode let ters" het echt Haarlemsche theebanket, en meer zoetigheden, dan nog even ingekeken in de nieuwe galanterie- en daarnaast in de wijn- enz. tentoonstelling Uwe oogen den kost gegeven, neem dan meteen kennis van misschien den oudsten heeren-hoofd- deksel winkel te Haarlem firma Frans, en dan etaat ge aan het ruime middelpunt onzer gemeente, ofte wel de Groote Markt. Als ge op 't oogenblik staat te soezen, hoe nu te gaau, is dat te begrijpen. Tien straten direct op dit plein of zijne onder- deelen uitloopende, vormen de draden van het spinneweb waarvan de Markt het middelpunt is. Laat ons liever nog wat in do drukte blijven, ge hebt den tijd nog. Wandel dus even terug naar de Ane- gang, over wier ingang de fraaie etalage van Mej. van Breemen, firma Sanders eu Co., parfumeriën enz. U tot koopen uitlokt. De Anegaug, waar alle huizen, op één na dat verbouwd wordt eu nog een waar een burgerwoning is, winkels bevatten. Vroeger was er de ingang geflankeerd 1 door een pothuis, maar dat is door de goede zorgen van ons gemeentebestuur voor eenige jaren opgeruimd en na dien tijd verrezen er de magazijnenneen maar, er ie geen beginnen aan. In die straat is een winkel, die al bijzonder goeden smaak toont in het uitstallen, 't Is de winkel van Gunst, firma Geijer. Met een juist begrip, of gevoel, vindt ge daar de meest uiteenloopende zaken vereenigd tot een goed geheel. Dat is smaak leeren kunt ge 't niet, voor zoo iets moet men oog en gevoel hebben. Evengoed op zijn gebied etaleert Boon met tabak en aanverwante zaken. Als U een goed merk eigen gefabriekte sigaren of een 6olide buitenlandsche sigaar begeert; goed zijt ge daar geholpen. De firma Hendrix-Beuzemaker, de dames wei- bekend, vraagt natuurlijk ook Uwe aan dacht. Zijt ge eenmaal in de Anegang verzeild, niet ligt komt ge er van daan zonder de beurs geopend te hebben, als is 't maar voor een of ander toilet-artikel bij van Dijk; ge kunt in die straat met alles terecht tot kleeren, schoenen en pel terijen en omdat het er 's avonds heel gezellig is, is er in dezen tijd ruimte te weinig, vooral als de firma Hassink, in mantels, weer als vroeger een tafereel uit de sprookjeswereld tentoonstelt. Wij schieten nu even de Warmoesetraat door, slaan wat in voor de kleintjes in de Kindervriend of iets voor de schrijf tafel bij Vernout, gaan langs de Oude Groenmarkt vereeren de van ouds bekende banket- en koekbakkerij van van Tiel met een bezoek, zoeken iets uit, dat den jon gen muziekliefhebbers kan aanstaan bij Hogenbijl en zien wat de Lange Veer- straat aanbiedt. Men zegt, det de likwi- deerende firma vau Veen zich inspant koopjes te bezorgen, waar de meeste menschen wel van gediend zijn. Het zou ook kunnen zijn, dat ge eens den proef wildet nemen met de sigaren uit het nieuwe magazijn „de stad Kampen". Op den hoek dier straat is de fraaie uitstalling van Van Zijl; nu, ge weet welke artikelen daar te koop zijn, of ge moet geen Oud- Haarlemmer zijn, dan wordt er op gewe zen, dat te beginnen met schrijfbehoeften, de geheele rij door van papierwaren tot prentenboeken toe, alsmede verschillende fijne lederwerken, en galanteriën U tot een bezoek uitnoodigen. Als ge dan een paar winkels verder wandelt, zijn het weer de keurige, wel voorziene magazijnen van Gebr. Van Vriesland, die in 't manufaotnurvak en wat daarbij kan gerekend worden wel mogen meegeteld worden. Juist zijn we hier op een goed punt om deze wandeling te besluiten met bij Kuypers, hoek Spaarne en Korte Veerstraat, wat te verpoozeu, om later, wind en weder dienende, den tocht voort te zetten. Te Odero, een gehucht in den El- zas, sneed eene moeder, arbeidster in eene fabriek, gedurende de afwezigheid van den man haar vijf kinderen met een scheer mes den keel af en doodde daarop zich zelf. De gunstige werking- der drankwet in Belgie mag worden afgeleid nit de volgende cijfers In 1889 waren er 185,036 huizen waarin sterke drank werd verkocht, of één herberg op 33 inwoners, terwijl het aantal voortdurend toenam. Thans be draagt het aantal herbergen 171,420, dns 13.616 minder dan ten vorigen jare. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de beschikking der rechtbank aldaar in zake Aafke Kuipers bekrachtigd. Die zaak zal dns geen verder gevolg hebben. Uit Maastricht wordt gemeld, dat Zaterdag een bewoner van de Bocholz- heide zijne woning in brand stak en dat wel nit wanhoop, omdat nit armoede wegens werk, zijne vrouw en kinderen hem ver laten hadden. Toen men er hem opmerk zaam op maakte, dat zijne woning in brand stond, verklaarde hij het. hnis in brand te hebben gestoken om daardoor ten minste eenige jaren vrijen koet te hebben. Hij werd heden avond door den veldwaohter naar Maastricht in verzeker de bewaring gebracht. HAARLEM, 28 November 1890. De gezondheidstoestand' dezer ge meente was in de afgeloopen maand October wederom zeer gnnstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangege ven 3 gevallen van febris typhoïdea, 1 geval van roodvonk en 1 geval van angina diphtberina. Sterfte aan evengenoemde ziek ten had niet plaats. Het totaal der overlede nen was wederom zeer laag, en bedraagt met 10 levenloos aangegevenen 90. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 20.3 tegen 15.1 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 11, aan stnipen 4, aan apoplexie 4, aan hersenziekten 5, aan kinkhoest 4, aa organische hartgebreken 7, aau ziekten der ademhalingsorganen 21, waarvan 9 aan keel- en longtering of bloedspuwing, aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 12, aan ziekte der organa nrogenitalia 3, aan andere oorzaken 3, aan onbekende oor zaken 6 personen. Naar de leeftijden was de sterfte ais volgt: beneden 1 jaar 25, van 1 5 jaren 12, van 5 14 jaren 2, van 14 20 jaren 2, van 20 50 jaren 9, van 50 65 jaren 12, van 65 80 jaren 13, boven 80 jaren Geboren zijn78 jongens en 44 meisjes. BURGERLIJKE STA NO van 12 tol 2 November. ONDERTROUWD. 17 Nov. J. W. Holterman en C. M. Mous. 19 Nov. II. Bijster en A.C.dc Leeuw. C. Biere en JA. Nieman A, Geeven en H. M. Rooij. J. Waas en M. Smit. F. II. Botte lier en H. van Orlé GETROU WD. 19 Nov. A. Beekman cn M. G. Trotst. C. J. Pronk cn A. C. Tepass. G. van der Spek 'en J. Zondervan. F. B. Hinrichs en S. P. Vermeer. O. H. Kappelhof en J. ter Smitten. J. de Nijs en H. M. Cliteur. H. C,. de Bie en W. Prinsen. J. J. Koene en M. wan der Zande. G. Hermus cn A.M. Kessens. - 3. Wevers en T. Reen. H. Ruijg en A. Dirken. F. J. H. Verhoef en A. H. Koopmans. A. J. Meijerink en J. M E. Mulié. M. G. Briihl en J. W. F. Meijer. GEBOORTEN. 12 Nov. C. Haze geb. de Liefde d. G. Ruijsenaars geb. Vecnstra z. 13 Nov. S. du Saar geb. van der Hulst d. G. Teunisse geb. van Bakel z. M. C. Vigo geb. van Waard z. 14 Nov. J. A. Hoenderdos geb Sebeffer d.- C. A Kuipers geb. Zwaan d. B. M. Snijder geb. Boling z. A. E M. Wille geb. Roggez. D. C. E. van Bat am geb. Kreek z J.M. Goedhart geb. Westerbeek d. 15 Nov. H. E. van Beek geb. Lokkers d. (levenl.) —J.J. Ade laar geb. Heesemans z. E J. Witkamp geb. Komst 2 z. C van Steenwijk geb. Galis d. 16 Nov W. de Wildegeb.Oosterlood (levenl.) W. Smit geb. Pictersen d. J. Lanser geb. Delhaesd. C E Erdtsieekgeb.vanderSteeg d. 17 Nov. P. Smit geb. van der Sluijsd. M. de Ruiter geb. van Huis z. H. M. C. Vos geb. Sammelsz W. Eijssengeb. Benjamin d. A. J. Zweers geb. Sehomagel d. 18 Nov. H M. Pescbar geb. Priesman d. M. H. van Looij geb. van Beck z. M. M. Cornet geb. Termeer z. M. Sprokkelenburg geb. Broek- meijer d. A. Emmer geb. Kerpersboek d. E H. Gabriels geb. Huisken d. 19 Nov. J. C. Boer geb. van 't Riet d. F. Damstcek geb. Dortmundt z. S. Jonker geb. van Blanken- stein d. C. Hessels geb. de Vries d. 20 Nov. G. Kroijd geb. Ophofz. S. Kiongeb. Poelgeest d. OVERLEDEN. 12 Nov. H. T. Abbink 17 m. z. Oranjebooms- laan. J. J. F. Hartmaan 69 j. Gr. Houtstr. 13 Nov. E. Surendonk geb. Fetter 82 jHage- straat. A. C den Uijl 10 m. d Kinderhuisstr. G. Tiemens 6 m. z. L. Heerenstr. 14 Nov. A. Gerritsen 47 j. K. Zijlstr. 15 Nov. C. Kuiken 56 j. Jansweg. T. F'. Mijnders 19 d. z. L. Vlamiugstr. 16 Nov. A. Becker 15 d. z. Voortingstr M. J. A. Horn 17 m. d. Drappenierstr. M. Vis geb. Vijzelaar 94j. Harmejansweg. C. F. Schoppenhorst 17 m, d. Leidschestr. 17 Nov. A. Bolleursgeb. Aoase 55 j. L. Heerenstr. H. M. van der Woerd geb. Walter71 j. Ged. Raamgracht. M. J. Nederkoorn 7 m. d. Oranjeboomslaan. 18 Nov. J. Hoogland 49 j. Kl. Houtstr. E. J. Randsbuizen gc'o. Hilkmann 53 j. Spaarn- wouderstr. 19 Nov. J. C.vau Wieringen 3 m. d. K. Heerenstraat. Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 6