HAAEL No. 97 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Twaalfde Jaargang. van WOENSDAG 3 December 1890 Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alidan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Sint Nicolaas. Vervolg Wij Oud-Haarlemmers verdeelen onze gemeente 't is niet de officieele ver deeling in drie stukken: de Onde Stad, alles wat ligt ten Noorden van den Raam-, Gasthuis- en Kampersingel tot aan de Nieuwe grachtde Nieuwe gracht un de Noordelijke Singels besluiten de Nieuwe stad en al wat buiten deze twee deelen tot de gemeente behoort, noemen wij, de nieuwere Stadsgedeelten. Dit laat ste heeft den ouden kern, behalve in het Oosten ingesloten, menig heerlijk verge zicht benomen, maar óók welvaart ge bracht, want de winkels en magazijnen als in de stad zoekt men er vergeefs. De Nieuwe stad begint ook mee te doen en trots de nog nimmer met gunstig gevolg ter hand genomen kwestie der Spoorwegover gangen, schijnt bijv. de Kruisweg onze Oudestads-winkelzaken naar de kroon te steken. Of hebt ge soms niet opgemerkt dien fraaien winkel van Van Gestel, Kruis weg, met zijne smaakvolle uitstalling van zoetigheden. Vergun, U te herinneren, dat in dien winkel vroeger de laatste broodbak ker woonde, die het uitkomen van het warme brood den volke door hoorngeblaas bekend maakte. Verder kunt ge op den Kruisweg anti quiteiten bewonderen bij Romein, Uwe bloemenmand doen vullen, klokken koopen, sigaren, manufacturen, ham, brood, schoe nen krijgen bij deze, gene en die. De Jansweg begint ook teekenen van leven te gevenzie den vleeschwarenwin- kel van Kuyken. Langs onzen Schouwburg komen we de Oude stad weer binnen. De ons vergezel lende, nimmer van zoetigheden verzadigde kleintjes, laat ze even snoepen bij Huy- berts, hoek Nieuwe gracht, en dan zou 't niet kwaad zijn, als we, hier en daar naar wat van onze gading zoekende, aan het eind van de Jansstraat den aardigen, goed voorzienen winkel van Bakker Sterk binnen stapten, om rond te zien naar vruchten in jus, in droogen staat, uit Oost, uit West, chocolade en eau de cologne en cognac, zeep en champagne. Er niets te besteden zal U niet mo gelijk zijn. Rechts, den hoek om; als ge nu niet juist den wind achter helst, bezie dan eens aandachtig het door en door so- liede magazijn van Terhorst op de markt en demaar de kolossale spiegelrui ten van Von der Möhlen lokken en trek ken onze dames toch al zoo, dat er we zenlijk niet verder op behoeft aangedron gen te worden. Voor den boek-, kunst-, papier- enteeken- benoodigdheden-winkel van Van Bredero- de komt ge weer wat uit den wind, dan de Smedestraat in. Vergeet niet, dat hier een goed adres is voor schoeisel, dat zelfs Uwen tienjarigen lieveling blijkt te sterk te zijn en dan kunt ge in die wonderlijk uitspringende straat ook nog brillen en andere gezichtkunstenaars-voorbrengsels krijgen of photografien. Da Kruisstraat door. Sommige Haarlem mers weten niet waar en wat „Arbeid adelt" is. 't Isschande zou men haast zeggen. Weet ge niet, dat die win kelmaar ga liever er binnen, koop er watRechts aanhouden, banket en St. Ni- colaas-gelegenheids-lekkerheden bij Stam, Van der Maaren Jansen, comestibles van allen aard, Mul, boeken en aardige kunst werken, de mooie nieuwe fruitwinkel en dan doorgewandeld tot de brug, overge stoken, ho! Even een praatje over kunst en kunst smaak zou bier gepast zijn, doch geen tijd voor bespiegelingen, liever eens in het kunstmagazijn van Balabréga rondgesnuf feld. Ge vindt er bepaald wat tot versie ring van de huiskamer of iets dat karakter geeft aan Uwe antieke meubelen. Kunst, maar in anderen vorm treft ge ook aan is het spiegel- en schildermagazijn van Smit, firma Fetter. Tast nu eens in de beurs om Uwe kamerwanden op te sieren. Zoo langzaam aan zullen wij haaBt onze inkoopen niet meer kunnen dragen, dus de vracht maar eens gelost en dan een rustig uurtje naar huis. Daar er evenwel nog heel wat te zien valt, moeten we niet te veel toegeven aan onze aangeboren gemakzuoht alle men- schen zijn óók van nature lui en dan maar weer voorwaarts op 't gevaar af dat we het eene of andere bezienswaardige overslaan, maar dan komen we daar later wel. Om den tocht voort te zetten begin nen wij met de Bartelj orisstraat, als ver lenging van de Kruisstraat, en eene merk waardige winkelstraat. Van de fraaie magazijnen is dat van Lamp in galanteriën zeer bezienswaard. Even als dat van Weill in pelswaren enz. en dat van Hordijk in nieuwzilver- werken, trekt in de eersten de zorgvul dige kleurenkeus bij de étalage, de laat ste weet niet minder te woekeren met kleur en glans. De Perrywinkel, Seveke, heeft met de uitstalling van zijn veelsoortigen voor raad, van nagelborstels tot regenjassen en ongeveer al wat daar tusschen ligt heel wat bekijks, te meer daar het nieuw ste op velerlei gebied daar te zien is. Dan trekt de aandacht het „ijzeren naaimeisjes"- zegge Singernaaimachine- magazijn u bepaald aan. Zoon onmisbaar werktuig, een standbeeld voor den uit vinder koop het als nwe beurs het toelaathet brengt zijn geld op Het aloude beddenpaleis van Haan behoeft niet aangewezen, dat spreekt van zelf. Dan nog boeken, kleuren en banket in die straat. Weer rechtsaf, de Zijlstraat. Ziet, dat ge zonder in den zak te tasten, voorbij den winkel van Tijseen of van Hoeve komt, als ge kunt; 's levens zoetigheden spelen met St. Nicolaas eene belangrijke rol. Be paalt uwe aandacht zich meer tot een bloemgeschenk, tweemaal biedt zich hier toe daar de gelegenheid aan, terwijl de schoone kinderwinkel van van Gulik niet bij uitsluiting kinderen aantrekt. Altijd maar weer rechts; de Koning straat. Lucht-, licht-, warmte- enz. wegers en meters, scheer-, tafel-, torn-, voor snijmessen, mo- en binocles bij Weber, een dergelijke winkel is ook op de Ou de gracht over de Zuiderstraat bij Meeu- wig. De extra - extra passerdoozen hier verkrijgbaar, doen uwen jeugdigen Burger dag- of avondschoolbezoeker watertanden. Suiker bij Poscb, worsten en vleesch, eieren en kazen bij Koelewijn en bij Waterschot, tevens een goede afwisseling; bij uwen voorraad zoetigheden behoort iets dat tot nieuwe werkzaamheid aanspoort. Als ge aan dit punt genaderd zijt, ge leiden de dames net andersom ais ge woonlijkde heeren stellig de Gierstraat in om het hart op te halen aan de éte- lage bg de firma Veel. Nu, als dit zoo is, getuigt het van woe meegaandheid en van haar goeden smaak; eene vrouw die opgaat in het zien en bezitten van zulke zaken is te beklagen; zg die ze bewondert leert er uit, evengoed als de liefhebber dit doet op eene kunstbeschou wing. Als ge echter de moeite wilt ne men om een huis of wat verder te gaan, zie, dan komen de heeren zoowel als de dames onder den indruk 't is het meu- belmagazgn van Randoe, waarvoor ge beiden uw zeiven vergeet, en dan zgt gij de eerste niet, die beweert, dat trots het gemis van een ambachtsschool toch in Haarlem uitmuntend schoone meube len gemaakt worden, hoewel het toch ook waar is, dat zoo'n school voor de middelmatigen een zegen zou zgn. Genieën komen steeds tot hon recht, zie van Campen, Rembrand, Sweelinck,deRuyter, van Zwieten, P. J. Prinsen en onze goede, oude specialiteit L. J. Koster niet te vergeten nog vele anderen. Het be roep wordt geleerd; de kunst niet. De smaak wordt ontwikkeld, niet aangebracht door onderwgs. Doch voort, altgd voort, de tgd dringt, wandelen wg nu de Groote markt over, bg Karthaus, al wat ge kunt wenschen, even ingegluurd bg Koolhoven een pa- radgs voor de dames een paar manilla's gekocht bg Maas en nu met een gange tje de markt over, op de Riviervisch- markt moeten we nog wat inkoopen in het hoedenmagazijn vun Boeree, bad-, strand-, tuin-, zomer-, winter-hoeden, petten eu mutsen. Mocht u soms bgge- val nog aardewerk, porcelein of kleede ren noodig hebben, nu, dan bg Boekman of Zwartzer op de zelfde vischmarkt kunt ge terecht. Gaan wg nu door de binnenstraten en de Oudegracht eens de Kleine Houtstraat in. Prent van den Berg heeft alweer wat aantrekkelgks aangebracht in zgne étalage, ieder jaar wat nieuws te bedenken is niet gemakkelgk. Ge weet toch dat het nieuwste op het gebied van hand- en halsbedekking hier Uwe aandacht vraagt? Mogelijk kunt ge nog wat gebruiken uit den bazar van firma Kroon, of, hebt ge nog den eenen of anderen die een hartig stuk behoeft, ga dan links bg Smoren burg. Neem nu nog in de Korte Veerstraal de goed ge dachte etalagekasten, met uitstalling toe- passelgk op de tgdsomstandigheden in oo- genschouw, ga vervolgens de Damstraat in. De Wilde trekt geducht partg van zgn fraaie winkelglas, smaakvolle draperie en goed verlicht. Braakman, eene gelegenheids banketwinkel bg uitnemendheid vereert ge bepaald met een bezoek en ge neemt na- tuurlgk wat mede van zgn goed voorziene St. Nicolaastafel. Heenk's magazgn met dat aardige ge veltje bevat huishoudelgke handwerkarti- kelen, winkelbenoodigdheden en allerhande metaalwaren. Als ge nu nog dedegelgke kachel-, haarden en andere verwar- mings toestellen- tentoonstelling van Dgken bekeken te hebben, en Uwe inkoo pen in Huetinck's winkel -waarvan de voorraad in artikelen van allerlei aard schier niet op te noemen is gedaan te hebben, is eenige rust bepaald behoefte. Zoeken wg dus onze gaven naar ieders aard en behoefte en volmondig zeggen we dan voor de zooveelste maal in ons leven: St. Nicolaas is toch een alleraardigst feest. H. M. de Koningin-regentes-voog des kwam Maandag te 's Hage aan met de Jonge Koningin. Ingevolge de bevelen begaf H. M. zich onmiddelgk in het onder de bekapping gereedstaande rgtuig zonder eene plechtstatige ontvangst, terwijl tevens was gezorgd, dat het publiek het perron niet kon naderen. Op den 5 December ver leent H. M. audiëntie aan de vreemde vorsten en buitengewone gezanten van hoven bg de plechtigheid. De overbrenging van het lgk des Ko- nings van het Loo naar 's Gravenhage had Maandag plaats volgens het voorgestelde programma. Van de gelegenheid om een blik te werpen op het stoffelgk overschot werd, even als op Loo, reeds ruim gebruik gemaakt. De kist was bgna be dolven onder kransen. HAARLEM, 2 December 1890. Bg de heden plaats gehad hebben de stemming voor een Lid van de Kamer van Koophandel zgn ingeleverd 75 bil jetten. Verkozen werd de Heer J. J. F. Beynes met 43 stemmen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 3 December 1890, 's namiddags ten 1 ure. 1. Mededeeling ingekomen stukken. Adres van hulde en trouw aan H. M. de Koningin, bg haar optreden als Regentes, wegens de ziekte van Z. M. den Koning en antwoord. Prooes-verbaal opneming kas en boeken gemeente ontvanger. Ontvangst bericht wgziging alge- meene politie-verordening. 2Voorstel B. en W. W. concessie aanvraag stoomtram Haarlem—Zand- voort, (Hgmans Zn., v. Minden en de Jong), met advies Kamer van Koophandel en Fabrieken en verschil lende adressen tot ondersteuning. 3Idem idem. concessie-aanvraag D. Storm, stoomtram met een locaalspoor naar Zantvoort. 4. Idem idem. vaststelling le snpple- toire begrooting, dienst 1890, met advies commissie van financiën. 5. Idem idem. afkoop erfpacht door G. B. de Vaal, met idem. 6. Idem idem. verhuring buis Kenne- merplein, met idem. 7. Idem idem. verkoop twee open stukjes grond bg het perceel Groote Houtstraat, hoek Gierstraat, met idem. 8. Idem idem. grond Bakkerstaal, aan de Vereeniging „Christelgke Bewaar school", met idem. 9Idem idem. verhuring walgrond Spaarne, met idem. 10. Idem idem. verkooping Kinderhuis- vest, met idem. 11. Idem idem. Verhooging jaarwedde leeraar Gymmasinm. 12. Idem idem. wijziging reglement H. B. S. ter opleiding voor handel en ng verheid en aanvraag crediet tot aan schaffing van leermiddelen. 13. Idem idem. crediet gemeente-reini ging- 14. Idem idem. verkoop hoornen. 15. Voordracht idem. onder wgzeres op leidingsschool voor meisjes. 16. Benoeming gemeente-geneeskundige. 17. Idem. drie leden plaatselgke com missie van toezicht lager onderwgs. 18. Idem. regent St. Elisabeth's-of Groote Gasthuis. 19Rapport commissie van finanoiën be grooting 1890 St. Elisabeth's-of Groote Gasthuis. 20. Idem idem. le suppletoire begroo ting 1890 idem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1