Nieuwsberichten. schouwen en dat het by deze gestrooide zaad van onderlinge waardeering tot rijp heid komen kan, al is het ook, als met de graankorrels in de mummies der Egypte- naren, na twintig eeuwen. HAARLEM, 9 December 1890. Laatstleden Zaterdagavond woonden wy de soireée by door den Bond van Ned. Onderwijzers in de groote zaal der socië teit „De Kroon" gegeven. Verslag van dergelyke uitvoeringen te geven, die ge woonlijk niet publiek, maar voor een be sloten kring van leden bestemd zijn, is dikwijls voor de verslaggevers een waar kruis. Zulke uitvoeringen zyn te verge lijken met drukwerken, die prijken met het opsohnft „niet in den handel" en die zich daardoor alleen reeds aan eene heoordeeling onttrekken. Men kan er over spreken, maar men is gehouden niet in beoordeeling te treden, hoe gaarne men dit ook zon willen. Zoo is het ook met soirées of uitvoeringen van besloten gezelschappen: de verslaggever loopt ge vaar voortdurend van de Scylla in de Charybdis te komen door of te veel of te weinig te zeggen. Van dit kruis zyn wy door de welwillendheid van 't Be stuur van den Bond bevrijd. Voor een matig entree toch was de soiree voor iedereen toegankelijk gesteld en zonder ons geweten eenigszins bezwaard te aoh- ten, mogen wij ons hierdoor, zoo niet ge heel, dan toch ten deele, ontslagen ach ten van de reserves, die anders ten aan zien van uitvoeringen in besloten kring moeten worden in acht genomen. De feestavond werd geopend met een Quatre-mains De kalief van Bagdad van Boieldieu, welke zeer verdienstelijk werd ten gehoore gebracht. De volgende bas-solo, was hoe sohoon ook gezongen, wel eenigszins lijdende aan te zaohte pianissimo's; de verdien stelijke zanger wiens sonoor orgaan wy steeds met zoo buitengewoon veel genoe gen genieten, hoede zich by eene volgen de gelegenheid voor dit gebrek. Nummer 3 van 't progranma „Boer en Schoolmeester," eene samenspraak iu 't Twentsoh dialect, was flink. Vooral de créatie van den boerenwethouder, die een visite komt maken by den pas benoemden hoofdonderwijzer, tintelde van realiteit. Wat nog meer pakte in deze samenspraak waren de echt praktische opvattingen over de vakken van lager onderwijs. De maker van dezen dialoog toont een helder inzicht te hebben in de gebreken, die ons hedendaagsch onderwys aanklevenmeer dan eens raakten de leuke opmerkingen of gezegden van den Twen- schen boer de quaestie in het hart. By al 't goede, dat wij in dit stukje waar- deeren, kwam 't ons echter voor, dat vooral de speler, die de rol van hoofd- onderwyzer vervulde, wat meer rolvast had kunnen zyn. „Die Drilbogen" was een komisch zangstuk, dat onweerstaanbaar den laohlust opwekte en dan ook uit bundig werd toegejuicht. Nog beter be viel ons „De moord op Urk, Drama in hoogen trenrspeltoon." Dit was zoo, dat men bijwijlen den spelers had wil len toeroepenhoud op, we kunnen niet meerAllerdolst en tevens allerverma- kelykst, twijfel ik niet of by een tweede opvoering zal dit stukje nogmaals een verbazend groot succes hebben, 't Volgend nummer „Polnisches-Juden Quartett was wel aardig, maar niet nieuw; de uitvoe ring hebben wy wel eens beter gezien. 't Glaspnnt van den avond hadden we na de pauze; de operette „Incognito of de vorst tegen wil en dank". Hoe schoon ook gezongen, bleek tooh telkens, dat de spelers zich niet flink in de actie van hun rol hadden ingewerkt. Een hofraad, die zyn vorst vertrouwelijk op den schouder tikt of een burgemeester, die met half afgewend gelaat en den hoed op 't hoofd eene aanspraak van een vorst aanhoort, zyn nu even onmogelijk als in 1650, den tyd, waarin ons de operette verplaatst. Voor den zang hebben wy allen lof en zeker niet het minst voor het zeer ver dienstelyk accompagnement van heer Viesoher. Ten slotte een woord van dank aan 't Bestuur en allen, die aan de uitvoering hebben meegewerkt, voor den genotvollen avond. Tot ons leedweezen, was de zaal niet zóó bezet, als wel gewenscht ware geweest. Een geanimeerd bal besloot den avond, die zeker zoo lang by spelers en toehoorders in genotvolle herinnering zal blij ven. Wy maken onze lezers opmerkzaam op de samenkomst der Geheelonthouders vereeniging, die blijkens achterstaande advertentie, Donderdagavond zal worden gehouden in de groote zaal van Felix Favore. De tegenwoordig door gebr. Koster zoo druk geannonceerde geschiedenis van „De Fle8ch" zal met vele andere tafe reelen worden vertoond. By een en ander zal een verklarend woord gesproken worden, terwijl een zanggezelschap by zal dragen tot veraangenaming van de samenkomst. In den afgeloopen nacht ten ruim '1 ure is eene hevige brand uitgebroken ten hnize van den Heer P. F. de Bordes in de Wilhelminastraat no. 23, ontstaan op een achterbovenkamer, alwaar het gezin sliep, door het springen van een spiritus- lampje, waardoor de vlam in aanraking kwam met de gordijnen van het kinder ledikant, welk lampje men brandde voor het kind, dat ziek was. Het huis is by na geheel verbrand, en de belendende percee- len no. 21 en 25, zyn door de brandweer behouden, maar hebben veel waterschade bekomen. De Heer de Bordes, die pogin gen aanwendde om den brand te blusschen, heeft daarby aan beide handen belangrij - ke brandwonden bekomen. De dienstbo de heeft zich met moeite langs de dak goot gered. Omstreeks 4y3 uur was de brand gebluscht. De schade is belangrijk, maar alles verzekerd. L.l. Zondag is alhier eene 30jari ge dienstbode aangehouden, die zich aan versohillende oplichtingen had schuldig gemaakt en wel gouden ringen ten nadeele van een goud- en zilver-kasthouder en lekkernijen ten nadeele van koek- en ban ketbakkers. Zij is naar het huis van be waring overgebracht en was eerst 14 da gen geleden uit de gevangenis ontslagen waarin zij wegens diefstal heeft getncht. Gisteren is door de politie alhier aangehouden een 30 jarige soldaat van het 4de Regiment Vestingartillerie in garnizoen te Den Helder, die sedert 28 Nov. van zijn corps was gedeserteerd. De meisjes van de Opleidingsschool aan de Wilhelminastraat alhier hebben Zaterdag morgen de leerlingen van onze kostelooze scholen, die in den regel niet zoo heel mild door Sint Nicolaas bedacht worden, weer niet vergeten. Een aardig sommetje werd door hen by elkaar gebraoht en door Mej. Klomp, het hoofd der school, besteed voor den inslag van Sinterklaas- koek en nieuwe kousen. Iu verhouding van het aantal leerlingen verdeeld, werd een en ander aan da hoofden der koste looze scholen toegezonden en door deze rondgedeeld. De jongens en meisjes vonden dat natuurlijk heel pleizierig. Zij smulden de koek gauw en lekkertjes op; enkelen namen wat mee naar huis voor een klein broertje of zusje of voor moeder. Ook wij vinden de handeling van de meisjes van Mejuffrouw Klomp recht lief en maken er daarom gaarne melding van. De leerlingen van school D. werden Za terdag morgen nog van eene andere zijde aangenaam verrast. De bekende winkelier, de Heer D. Nierop van de Botermarkt, had n.l. den Heer Spaan eene groote hoe veelheid artikelen uit zyn winkel gestuurd. Voor de jongens uit de hoogste klassen nieuwe petten, voor de meisjes hoeden voor de anderen fraaie sponsendoozen ongeveer 150 stuks en nienwe leien met griffels. Met gejuich werden de ver schillende dingen in ontvangst genomen. De Heer Nierop kan er verzekerd van zyn, dat hy met zijne milde gave veel kinderen gelukkig heeft gemaakt. Zyn voorbeeld vinde navolging. Naar men ons mededeelt heeft bet bestuur van de Afdeeling Haarlem en om streken van den Volksbond, vereeniging te gen Drankmisbruik, het voornemen om op den 16den,17den en 18den dezer de belang rijkste voorwerpen, welke de Bond op de Amsterdamsche Tentoonstelling exposeer de, hier ter stede, in het gebouw van het Nnt, in de Zylstraat, ter bezichtiging te stellen. Het zyn behalve de geschriften o. a. ook al de graphische voorstellingen om trent de werking van de Drankwet hier te lande. Allen, die belangstellen in het welzijn onzes volks en dus aan personen nit alle kringen onzer maatschappij, wordt op deze wijze gelegenheid gegeven kosteloos kennis te nemen van de werking van een der wetten, die in hooge mate invloed oefenen op de sociale toestanden der maatschappij. Den 17den 's avonds zal in eene open bare vergadering deze zaak door Dr. L. P. Walburgh Schmidt worden toegelicht. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Yereeuiging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Drie voor kantoorloop er. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgenvaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor raangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. EERSTE KENNISGEVING. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Voldoende aan artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) betrekkelijk de Nationale Militie, roepen bij deze op, alle manne lijke ingezetenen, hunne wettige woonplaats heb bende binnen deze gemeente, die op den lsten Januari 1891 huu negentiende jaar zullen zijn in getreden, en mitsdien diegenen, welke in hei jaar 1872 zijn geboren, ten einde zich (voor zoover zij niet binnen deze gemeente geboren zijn, onder over legging van eene geboorte-acte, die bij het ge meente-bestuur der geboorteplaats gratis is te be komen) voor de Nationale Militie te doen inschrij ven, waartoe zitting zal worden gehouden ten raadhuize dezer gemeente Afdeeling: Militie en Schutterij), te weten: Op Zaterdag, den 3 Januari 1891, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters A, B, C, D cn E; Op Maandag, den 5 Januari 1891, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters F, G, H, I, J eu K; Op Dinsdag den 6 Januari 1891, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters L, M. N, O, P en Q; Op Woensdag, den 7 Januari 1891, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters R, S, T en U; Op Donderdag, den 8 Januari 1891, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters V, W, X, IJ en Z, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is, volgens art. 18 der wet, de vader of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd, tot het doen van die aangifte verplicht. Zij, die eerst na bet intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hnn 20ste, ingezeten worden, zijn verplicht zich zoodra dit plaats heeft, op grond van artikel 20 der wet ter inschrijving bij Burgemeester en Wethouders aan te geven. Burgemeester eu Wethouders brengen voorts, ter voldoening aan art. 15 van het Koninklijk besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127), ter keunis van de belanghebbenden, de navolgende, bij bovengenoemde wet gemaakte, bepalingen, betref- fnnde de inschrijving voor de militie, te weten: Voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van den 28sten Juli 1850, (Staatsblad no. 44), luidende als volgt: vArt. 3. "Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa hebben gewoond: »lo. Gedurende de drie laatste jaren. *2o. gedurende achtien maanden na het bestuur hunner woonplaats het voornemen tot vestiging te hebben verklaard. "Nederlanders zijn gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste achttien maanden hunne woon plaats binnen het rijk in Europa hebben gehad. «Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land wonen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. «De bepalingen van ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen in die wetten behandeld." 2o. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedureude de laatste aan den lsten Januari 1891 voorafgaande achttien maanden, in Nederland ver blijf hield 3°. Hij, van wiens ouders de langstlevende in gezetene was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verbijft houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden: de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst- plichtighied, het beginsel der wederkeerigheid is aanga nomen. De inschrijving geschiedt: lo.;Van een ongehnwde, in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente, waar hij woont; 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, ot wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4o. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de militie wordt niet ingeschreven: lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon vau een ingezeten, die geen Nederlander is. 2o. de m een vreemd Rijk verblijfhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is voogd ingezeten. 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zake an 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezit- vingen of woont. Eindelijk brengen Burgemeester en Wethouders ter kennis van de belanghebbenden, dat volgens art. der wet, het register van inscbrijviug voor- loopig wordt gesloten op den 31sten Januari 1891, des namiddags ten 4 ure, eu dat volgens art. 22, diegenen, die mochten hebben verzuimd zich in den loop der maand Januari te doen in-' schrijven, alsnog zullen worden ingeschreven, tot den 31sten December 1891 mede des namiddags ten 4 ure, doch, dat deze volgens art. 188 der wet worden gestraft met eene boete van 0.50- tot f 100.subsidair hechtenis van ten hoogste, twintig dagen. Haarlem, den 4 December 1890. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat het 1ste Suppletior kohier voor de plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1890 door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd bij. besluit van 26 November j.l. no. 8, alsmede dat afschift van dat kohier van heden gedurende vijf maanden voor een ieder ter plaatselijke secretarie- ter lezing is nedergelegd. Haarlem 1 December 1890. Burgemeester cn Wethouders voornoemd^ E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 27 November j. 1. aan G. J. Ritsenia firma Ritse- ma Co., vergunning is verleend tot plaatsing van een Koffiespit iu zijne koffiebranderij in het perceel aan de Zoetestraat Kad. Sectie C No. 4774. Haarlem 2 December 1890, Burgemeester en Wethouders voornoemd,. E A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. OPENBARE OPROEPING. Staatscommissie van arbeids-equête. Door eene Staatscommissie wordt een onderzoek, ingesteld omtrent de maatschappelijke toestanden der arbeiders, de verhoudingen tusschen werkge vers en arbeiders in de verschillende bedrijven, en den toestand van fabrieken eu werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. Patroons, werklieden en alle anderen, die over bestaande toestanden in deze gemeente uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven, worden verzocht uiterlijk 25 December 1890, bij ongefrankeerden brief, onder het adres: Staatscommissie van Arbeids-enquête, 's GravenJiage, hunne namen en woonplaatsen mede te deelen, met beknopte opgave van de onderwerpen waaromtrent- zij de Commissie meenen te kunnen inlichten. De Staatscommissie voornoemd1- ROCHUSSEN, Voorzitter. J. C. Th. HEYLIGERS, Secretaris Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Nov. 1890, AardappelenAangev. 5130, verk. 3234®. H.L. L. pr. ƒ1.50, H.pr. ƒ3.75 p.H.L, Appelen. Aangev. 1080, verk 900 H. L. L. pr. 2.50 H. pr. ƒ5.50 p. H. L. Peren. Aangev. 596 verk. 521 H. L. L. pr. 2.50 H pr. 4.00 pr mand* Boter. Aangev. 1004, verk. 848 Kilog. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.55. Biggen. Aangev. 795, verk. 680 st. L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ22.00. KAASMARKT 3 December. Aang. en verk. 67 stapels, uitmakende 8064 kazen, wegende 16503 kilogrammen Hoogste prys per 50 kilogram 30. Markt van 8 December 1890. Aardappelen. Aangev. 45, verk. 30 H.L. L. pr. 2.00 pr. 3.00 p. H.L. Appélen. Aangev. 8, verk. 2 H.L. L. pr. 5.00 H, pr. 6.50 p. H.L. Peren. Aangev. 5 verk. 3 p. H.L. L. pr. 3.50 H. pr. 6.00 p. H.L» Boter. Aangev. 188, verk. 188 K.G. L. pr. 1.30 H. pr. 1.40 p. K.G. Biggen. Aangev. ,192 verk. 172 stuks» L. pr. 5.00 H. pr. 18.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 8 December. Witte Tarwe f 8.25 f 7.50 Kogge 6— „5.75 Haver „3 75 3.50 Gerst 5.— Duivenbooneu 6.60 6.50 Paardenboonen „6.05 5.50 Bruine Bootten 12.50 Groene erwten „9.25 8.60 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 11 Dec. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Choral FantasieLux. 3. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato e serioso. b. Adagio. 4 c. Ree. et Finale. 4. CommunionGigout. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2