Nieuwsberichten. als opsteller van een geschrift waarin die denkbeelden verdedigd werden, reeds da delijk bleek, wordende bij tegen het al gemeen gevoelen in niet benoemd tot opvolger van den naar de Leidsche hoo- geschool geroepen hoogleeraar Valckenier, waartoe hij, dank zij zijne drukbezochte privaatcolegies te Franeker, met alle recht, volkomen op zijne plaats zoude geweest zijn. 1672, een jaar van jammer van Neder land, dompelde het volk in diepe versla genheid. Het volk zocht de oorzaken, waar ze te vinden waren en als gevolg van de omstandigheden kwamen in dat jaar te Leeuwarden tweehonderd Friesche predi kanten bijeen om te beraadslagen over den staat van zakendeze kozen den ernstigen, welbespraakten Becker tot hun woordvoer der en op een samenkomst met de Staten van Friesland beschuldigde hij dezen als de oorzaak der heerschende gisting onder 't volk, op eene wijze die aller bewonde ring afdwong. Door de verheffing van Ernst Kasimir had gelukkig eene omzetting van den volksgeest plaats, doch toen het gevaar geweken was, begon de vervolging tegen den rondbor- stigen prediker opnieuw. Een beroep naar Loenen aan de Vecht en daarna naar Weesp stelde paal en perk aan deze, totdat hij in 1680 te Amsterdam optrad. Toen in 1682 de verschijning van de Komeet van Vega schrik en ontsteltenis verspreidde en de goede Amsterdammers van die dagen dientengevolge in zak en asch zaten was het Backer, die, in lijnrech ten strijd met zijne ambtsbroeders in deze verschijning geen kwaad zag. Werd hem dit reeds hoog aangerekend, nog erger werd het toen hij in 1688 zijne Verklaring van het boek Daniël het licht deed zien, doch de grootste sensatie maakte zijn boek De betooverde wereld, waarin hij met al de kracht die in hem was te velde trok te gen bijgeloof en onkunde. Een orkaan van ongelegenheden barstte los over 't hoofd van Becker. Pamfletten, waarvan hij een paar beantwoordde, zagen het licht, de openbare meening verketterde hem en, niet door zijne onderteekening de waarde van zijne geschriften willende vernietigen, werd hij eerst voor zes weken gesohorst op last der Synode van Noordholland en daarna in 1692 vervallen verklaard van zijne be diening. Ondanks zijne verklaring dat hij wel de eer des duivels, doch nimmer Go- des eer had aangerand bleef dit vonnis van kracht. Van verschillende zijden werd hem het aanbod gedaan te Amsterdam een kerk voor hem te doen bonwen en zich af te scheidenzijne gehechtheid aan de Vader- landsche kerk hield hem terug. Het moet voor den ridderlijken strijder voor waarheid en recht eene aangename genoegdoening geweest zijn toen drie maan den vóór zijn dood hij een bezoek ontving van eene Dnitsche vrouw met hare beide zonen, die door de uitgave van zijn zoo genaamd heksenboek gered was van een smadelijken dood, waartoe zij, tengevolge van eene beschuldiging van hekserij, reeds veroordeeld was. Na zijn overlijden, in 1698, liet de laster hem nog niet met rust. Zijn zoon zag zich genoodzaakt in het licht te geven eene beschrijving van het ziek- en sterfbed van zijnen vader, teneinde het gerucht te weerspreken, dat Becker al zijne geschriften herroepen had. Zijn werk is niet te vergeefs geweest de vruchten zij n gelegen in eene meer re delijke opvatting van al hetgene men in dien tijd waarmerkte als bovennatuurlijk en van hetgeen men toen meende te moe ten toeschrijven aan den invloed des boo- zen of zijne volgelingen. Een niet zeer groot aantal leden met hnnne dames woonde de overigens wel be langrijke voordracht bij. In eene vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal heeft Maandag H. M. de Koningin-weduwe de gevorderde eeden als Regentes en als Voogdes harer minderjarige dochter af gelegd. De plechtigheid had plaats volgens het vooraf vastgesteld programma. De meeste leden en alle dignitarissen in groot kostuum waren aanwezig. De meeste da- j mes op de gerezerveerde tribunes waren in rouwgewaad. H. M. werd ontvangen door een daar toe benoemde kommissie van 15 leden, en verscheen, begeleid door den voorzit ter dier kommissie, den heer Beelaerts van Blokland. H. M. was in diepen ronw. Nadat H. M. plaats genomen had naast den troon, hield de voorzitter, de heer Naamen van Eemnes, eene korte toespraak, waarin hij het smartelijk verlies herin nerde, geleden door het overlijden van den diep betreurden Koning, en het land ge- lnkwenschte, dat de overledene zoo kost bare schatten nagelaten had in de bemin de Koningin en de Koningin-Regentes, aan wien de vorming en opvoeding der jeugdige Vorstin zoo volkomen toever trouwd is Daartoe door den Voorzitter uitgenoodigd, legde H. M., terwijl de ge- heele vergadering was opgestaan, eerst de eed af als Regentes, en daarna dien als Voogdes, telkens trouw zwerende aan de Koningin met verandering dus inzoo- ver van het Grondwettig formulier, dat den eed aan den Koning deed zweren. Nadat de Voorzitter den Goddelijken ze gen over het vaderland, de Koningin en de Regentes-Voogdes had ingeroepen, verliet H. M. de vergaderzaal. Des middags zijn de leden van den Raad van Voogdij de H.H. Mr. W. Baron van Goltstein, Jhr. Mr. Roëll, Baron van Brienen van de Groote Lindt, Jhr. Mr. van Reenen. Jhr. Mr. de Jonge, de Roy van Zuidewijn, Mr. Kist en Mr. Polis beëedigd. De werkstaking van ons Parlement is thans geëindigd. Men hoopt over Kerst mis de Indische Begrooting en de onmis bare Hoofdstukken der Staatsbegrooting Nationale Schuld en Middelen te kun nen vaststellen en wellicht kredietwetten voor de andere Hoofdstukken. Ticeede Kamer. Dinsdag is de Indische Begrooting in behandeling genomen. De heer Levyssohn Norman wees op het hoogst ongunstig bndget met een te kort van 23 miljoen. Hij was vaD oordeel, dat naast zuinig beheer ook kloek staatsbeleid noodig was. Hij achtte het wenschelyk te leenen voor irrigatie en andere werken niet akcidenteel, om de gaten te stoppen, maar principieel, om den bloei en de toekomst van Indië te verzekeren. Naas ting van Spoorwegen door de Indische Spoorwegmaatschappij aohtte hij zeer noodigverlaging van het Buikertarief in Banjoemaas en Bagelen evenzeer. Voorts wees Spreker er op, dat deze Reg. niets doet, om het belang der inboorlingen te behartigen, o. a. bij de koffie-kultuur, daar zij juist voor de bevolking gunstige be palingen heeft ingetrokken. Beperking van den Chineeschen invloed noemde hij noodzakelijk, wil men de Javanen bescher men, en dat is mogelijk door opheffing der pachten. Wat Atjeh betreft, zonder to willen aandringen op opheffing der blokkade, wees Spreker er op, dat zij wei nig baat. Hij verheugde zich er over, dat het Flores-debat effekt soheen te hebben gesorteerd, blijkens de jongste berichten betreffende den terugkeer van onze troe penmacht. De bedoeling zijner motie was niet geweest den Goev. Generaal te ver wijderen, dien hij een goed en rechtvaar dig bestuurder noemde, voor wiens be noeming de Regeering den dank van de linkerzijde der Kamer verdient. Mocht er nog eens iets komen van tin-exploitatie op Flores, dan beval hij Staats-exploitatie aan. Spreker verklaarde zich een tegen stander van het subsidieeren van Moham- medaansch godsdienstonderwijs, en verweet den Heer Kenchenins, dat deze van over tuiging veranderd was. De heer van Vlij men konstateerde, dat het voor de Kamerleden zoo hoogst moeielijk is, zich uit officieele gegevens een helder beeld te vormen van den Indieschen toe stand. Hij acht de partikuliere gegevens j nister, en volgens deze is de toestand in Indië, speciaal op Java, allertreurigst. Deze Spreker wenscht verbetering der gedwongen kuituur, invoering der opium regie, vernietiging van den Chineeschen, invloed, reorganizatie van leger en vloot vermindering van het aantal Europeesche ambtenaren. Spreker wil zijne inzichten betreffende Indië losmaken van zijn po litiek standpunt in Nederland. De Heer van Nunen was ook teleurgesteld door de ontwijkende antwoorden der Regeering, die geen plannen heeft, geen vraagstuk zelfs tot begin van oplossing overlaat aan de Indiesche autoriteiten. De Voorzitter stelde voor, in overleg met de Reg. de Kiestabel herziening van de agenda af te voeren, en vóór het reces schier uitsluitend de Indiesche en Nederlandsche begrooting te behandelen, en daartoe Zaterdags en Maandags zitting te honden, en drie maal 's weeks ook 's avonds te vergaderen. De heer Vermeu len kon zich met dit voorstel niet ver eenigen. Neemt men 5 dagen voor de In diesche Begrooting, dan zouden slechts 6 dagen overblijven voor de Staatsbegroo ting, dan zouden slechts 6 dagen overblij ven voor de Staatsbegrooting, en menzou de laatste hoofdstukken nog meer moeten afraffelen dan vroeger. Bovendien is deze begrooting de laatste vóór de verkiezin gen, en is ernstige gedachtenwisseling zeer gewenscht. Hij stelde voor, na afloop der Indiesche Begrooting, enkel te behan delen Hoofdst. I, VIIa en de Middelen wet, benevens enkele urgente onderwer pen. De heer Schimmelpenninck van Ny- enhuis meende, dat, met wat zelfbeper king, de begrooting nog wel behandeld konde worden. De heer Rntgers van Ro zenburg beaamde de wenschelijkheid van het afdoen der begrootingen, mits dit mo gelijk ware. Door Kredietwetten voor te stellen zou men nog enkele dringende pun ten kunnen bespreken o.a. het Congo-schan- daal. Spreker verklaarde zich voor uit stel der definitieve Begrootingen tot na het reces. Dan zou er misschien ook nog gelegenheid zijn, de kiestabelwijziging te behandelen nog voor het reces. Werd deze niet vóór het reces behandeld, dan zal van uitstel afstel komen. Ook de heer de Beaufort opperde bedenkingen tegen het voorstel der Voorzitters. Over verschillen de hoofdstukken der staatsbegrooting is nog niet eens eindverslag uitgebraoht. Verschillende Kommissiën hebben de avonduren noodig: behandeling van Hoofd stuk I is moeielijk, met het oog op de wet op het inkomen der Kroon, die ge wacht werdt. Spreker zou met de werk zaamheden willen voortgaan, en stelt voor te doen vervallen de avondzittingen. De heer Heemskerk protesteerde tegen de be wering van den Heer Rutgers, dat de kiestabelwijziging kans liep begraven te zullen worden, terwijl de Min. van Kol. verzekerde, dat alleen 's lands belang vorderde de Begrootingen te doen vooraf gaan aan de steden wet. Met 71 tegen 20 stemmen werd besloten de kiestabel-wij ziging van de agenda af te voeren. Voorts werd met 69 tegen 22 stemmen aangeno men het voorstel om terstond met de Staats begrooting aan te vangen, en daartoe ook Maandags en Zaterdags te vergaderen. Het voorstel om 3 maal 's weeks 's avonds zitting te houden, werd verworpen met 46 tegen 42 stemmen. De behandeling der Indiesche begroo ting werd voortgezet. De Heer Bool be val bezuiniging en een leening ten laste van den Staat voor buitengewone werken aan. De heer Geertsema slnit zich daarbij aan. De winter is ingetreden, zoo schrijft men ons, vroeger en strenger dan de laat ste twaalf jaren ooit het geval is geweest de wateren om Haarlem zijn alle voor de scheepvaart gestremd, en op de meeste bewegen zich reeds tal van schaatsenrij ders. Vooral de Amsterdamsche en Haar lemmervaarten die thans overal goed te vertrouwen zijn, worden drnk bereden; Woensdag en Donderdag was het te Hout rijk en Polanen dan ook buitengewoon levendig. De eerstgenoemde vaart is wat het ijs betreft minder mooi, wijl talrijke scheuren de oorzaak zijn dat menigeen vrij onzacht nader met het ijs kennismaakt; goed geveegde banen zonden die oneffen heden op het ijs goed doen uitkomen, doch als gewoonlijk zijn er veel mannen met bezems, doch zeer weinig baanvegers. De ijsclubs in de omstreken gaven reeds hardrijderijen; vooral die teSloterdyk j.l. Woensdag uitgeschreven was een werkelijke wedstrijd, waarin rijders van naam optra den. De eerste prijs f 50, werd behaald door K. de Boer van Blokzijl, de 2e prijs 20 door A. v. den Berg van Benthuizen, terwijl de le en 2e premiën ten deel vie len aan H. de Vries te Groningen en A. Diepeveen te Kampen. De banen van de Sloterdijksche ijsolnb waren zeer goed; jammer is 't evenwel dat door de afbakening dezer banen zoo weinig ruimte op de vaart overblijft voorde passeerende rijders. Te Houtrijk en Polanen werd heden een ijsclnb opgericht. HAARLEM, 12 December 1890. Zooals reeds bij advertentie is ge meld, geeft de Haarlemsche mannenzang vereeniging „Crescendo" haar eerste concert in dit seizoen op Vrijdag 19 Dec. a.s. in de concertzaal der sociëteit Vereeniging. „Crescendo" heeft zich voor dit concert de medewerking verzekerd van twee solisten van naam, n.l. mej. Piazza, le zangeres aan de Nederl. Opera, die onlangs in eene opera hier ter stede opgetreden zijnde, een schitterend succes verwierf, en den heer J. Mossel, le violoncellist aan het orchest van den heer Kes, te Amsterdam, door alle muziekliefhebbers gekend en geroemd. De Zangvereeniging zal hoofdzakelijk voor dragen de nummers, waarmede zij in dit jaar in verschillende wedstrijden (te Scha- gen, Dnsseldorf en Haarlem) is bekroond. Het concert belooft dus veel goeds en zal voorzeker nog velen aansporen toe te tre den als kunstlievend lid (k f 3 'B jaars) of als donateur (minimum f 10 's jaars), Met ingang van 1 Januari e. k. is benoemd tot klerk ter gemeente secretarie P. Grilles alhier. L.l. Woensdag avond omstreeks 6)£ ure heeft een begin van brand plaats ge had in een der in aanbouw zijnde hui zen tusschen de Leidsche en Oranjestraat, ontstaan door het omvallen van een bran dende petroleumlamp in een hoop krullen. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en is door het werkvolk gebluscht. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 14 December des voorm. te 10 ure en des namiddags te 6 ure in de Noorderkerk optreden de Heer R. Feitsma. Woensdag 17 December des avonds ten aoht uur Ds. J. Langhont. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeuiging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Erie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande;- aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordeir. beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot. het Bestuur te richten (bu9 Doelen of Stadhuis. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 10 Dec. T. Keijzer en J. Eindhoven. C. de de Graaft en J. Üitmar. W. S.den Drijver en M. Kuiper. GETROUWD. 10 Dec. C. J. Korremans en A. M. Nieuwen- huizen. D. Smits en A. Huijsmans. 11 Dec. J. A. Verhagen en A. H. Jongkind. GEBOORTEN. 3 Dec. A. P. Geels geb. de Swart z. 4 Deo G. Buurman geb. Duits z. C. van Nes geb Herms z. A. S. C. van Lenncp geb. Kreije z C. Steetskamp geb. van der vlietd. 5 Dec. M. G. van Huizen geb. Ditmard. C.M. Holtus geb. Kuning z. E. Andréa geb. van, Dantzig d. J. Blommaert geb. Bouman d. 6 Dec. J. MSnoek geb. Homburg d. H. de Weeger geb. van der Hain d. J. M. Janse geb. Vos z. 7 Dee. W. C. U ilenbroek geb Weesman d. en z. C. Stammes geb. Fokken^ d. J. van Dijk geb. Eopma d. A. Bach n ann geb. van Leeuwen d. 8 Dec. M. van Dam geb. van Hooff d. J. W. M. van Steen geb. de Graaf z. en d. W. Micsijerus geb.. Kruijer d. E. Martin geb. Kuijper z. Q. Scboltz geb. van Abshoven z. (levenl.) G. Rosenbart geb. van Opzeeland z. J. van der Heide geb. Schippers d. 9 Dcc. H. II. Schip per geb. W ielart d. C. P. Dekking geb. van der Waarden d. (levenl.) H. Rushackgeb. van Tolburg z. J 0 Dcc. J. Groenendaal geb. Serné d. K. K. Plevier geb. Asma d. M. L. Roose geb Martin z. 11 Dec. A. Rijbroek, geb. Vos z. OVERLEDEN. 3 Dec. M. van den Nouwland 7 md. d. K.Ba- gijnestr. C. van der Bijl 79 j. van Marumstr. J. Heins 10 m. z L. Margarethastr. 5 Dec- A. A. Langeveld 14 j. d. L. Vlamingstr. K. Neelis 50 j. Spaarne. G. B. Hiinseler 4 m. d. Witte Heerensteeg. P. J. Hersman 18 m. z. Oudeweg 6 Dec. W. Vooges geb. Smit 71 j. L. Boogaards!,r. H. Deijs geb. Suijk45j. Gasthuisvest.— J. C.van Os geb.Ganfeijn 79 j. Kruisweg H. A. van Dijk 40 j. Parklaan. 7 Dec. N. P Koster geb. Schoof 70 j. Hagestr. W. van Dantzig 64 j. Jacobijnenstr. J. E. Geijsen 68 j. Oude Groenmarkt. J. C. Roe- bers 9 m. z. Wijde Appelaarsteeg. 8 Dec. H. L. Eiddelaar geb.Winterstijn 75 j. Barrevoete- straat. 9 Dec. N. Drayereeb.Wijnbergh79j. Gr. Houtstr. W. II. van den Berg 5 m. z. de Haasstr. 10 Dee. S. Vlessing geb. Hangjas 68 j. L. Ileerenvest. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokcrk alhier op Dinsdag 16 December 1890, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Fuga oq den naam Bach.Schumanu. 2. Sonate No. 2J. S. Bach. a. Vivace. bLargo. c. Allegro. 3. Andante en VariatiënA. ilessc. 4. Lieder ohne WovtcMendelssohn. 5Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2