HAARL PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 105 uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 86. Twaaitde Jaargang 144. van WOENSDAG 24 December 1890 Eersten en Tweeden Kerstdag ZONDAG 28 Dec. 1890. Nieuwsberichten .EPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN6 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk. Prijs per Adywtentie van 1 tot 5 regels 25 cents elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Wegens de Kerstdagen zal dit Blad Vrijdag niet verschijnen. op en Groote Kerk. Eerste Kerstdag. Collecte voor de Cbr. school voor on- en minvermogenden in alle beurten der Ned. Herv. Gemeente, behalve de Bakenesser- kerk. Voorm. 10 ure, C. F. Gronemegerpred. te Amsterdam. (Voor Hoog). 's Avonds 6 ure, Moeton. 3e tekst. Tweede Kerstdag- Voorm. 10 ure, Dr. J. H. Gunning, Hoog leeraar te Leiden. (Voor Hoog). Zondag. Voorm. 10 ure, J. H. Wiersma, pred. te Amsterdam. (Voor Smeding). Nam. 2 ure, J. D. van Ariel, pred. te Bloemendaal. (Voor Hoog). 's Avonds 6 ure, II. Waardenburg pred. te Velsen. Nieuwe Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Swaan. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Zondag. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, Swaan. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Hilbrander, Godsdienst-onderwijzer. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Swaan. Feestelijke uitdeeling van kledingstuk ken aan de kinderen, die de kinderkerk bezoeken. Zondag. Voorm. 10 nre, Hilbrander, Godsdienst-onderwyzer. Waalsche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, Bebrg. Collecte pour la Société de l'histoire des Eglises Wallonnes. Zondag. Pas de service. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 ure, Kinderfeest. Zondag. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Zondag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Eerste Kerstdag. Voorn. 10 ure, Koolman. 's Avonds 7 ure, Mees. Engelenzang. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Mees. Collecte voor het Weeshuis. Zondag. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, geen dienst. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Craandijk. 'sAvonds 6 ure, Hesta. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, Hesta. Zondag. Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avonds 6 ure, geen dienst. Remonstrantsche Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking vau het Zangkoor. Collecte voor de Remonstr. Broederschap. Zondag. Voorm. 10 ure, Dr. P. H. Bitter, pred. te Utrecht. Kerk der Broedergemeente. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, Weiss. Zondag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nederd. Herv. Kerk. Eennebroek. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas, 's Avonds 6Vs nre, J. A. Barbas. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. A. Barbas. Op de beide Kerstdagen collecte voor de Weesinrichting te Neerbosch. Zondag. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas, Doopsbediening. Collecte voor de kerk. Beverwijk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. O. Boon. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2i/s nre, J. C. Boon, Voor de kinderen (Kerstboom). Zondag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Zondag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp, Doopsbediening. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Zondag. Voorm. 10 ure, J. Se pp. Bloemendaal. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, Predikant te Haarlem. 'sAvonds G ure, J. D. van Ariel. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Ariel. Zondag. Voorm. 10 ure, J. D. van Ariel. Nam, 2V2 nre, geen dienst. Heemstede. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 nre, J. Kuglman. 's Avonds 6 ure, J. Kuglman. Iweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Zondag. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Hillegom. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, geen dienst. 'b Avonds 6 ure, M. Buchli Eest. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 nre, M. Buchli Eest. Zondag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Eest. Houtrijk en Polanen. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. 's Avonds G ure, O. van Koetsveld CEz. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, G. van Koetsveld CEz. Zondag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, van Loenen Martinet. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Kinderzang. Zondag. Voorm. 10 ure, geen dieust. Spaarndam. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma. Tweede Kerstdag. Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma. Zondag. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Eerste Kerstdag. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 6V2 nre, H. Waardenburg Tweede Kerstdag. Geen dienst. Zonpag. Voorm. 10 ure, II. v. Waardenburg. 's Avonds, geen dienst. Zandvoort. Eerste Kerstdag. Voorm. 91/2 nre, J. D. van Ariel, Pred. te Bloemendaal. Tweede Kerstdag. Geen dienst. Zondag. Voorm. 91/2 ure, J. van Loenen Martinet, Pred. te Sandpoort. Weten en Werken. In de bijeenkomst van Maandagavond trad als spreker op de Heer P. H. Lam berts van Amsterdam. Was het de beide vorige lezingen vol in het zaaltje, thans was het stampvol; elk hoekje van de zaai was bezet. Wij weten dan ook, dat wij in den Heer Lam berts hebben een uitmuntenden Cremer- vertolker en de novellen en vertellingen van Cremer, die juweeltjes vau eenvoud, oefenen, ook door hun dialect, nog steeds hun invloed uit. Maandag avond werd voorgedragen „Op den Kniehorst', De fraaie, volle toon van den Spreker en de buigzaamheid van zijn gelnid brengen ons spoedig onder den in- drnb. Hij laat zijn Homan spreken als den blnffenden boer van hetWilderveld en in zijn tegenvoeter, den boer van den Kniehorst, doet hij optreden den berekenenden gie rigaard. Moeder Grada en Franske komen bij zijne opvatting goed tot hun recht, terwijl de toestanden in verband met de omgeving meesterlijk worden weergegeven. Het Gel- dersch dialect van den Heer Lamberts is kostelijk en Spreker oogste veel bij val in. Na een korte pauze, wel noodig in een snikheet, volgepropt zaaltje, droeg de Heer Lamberts voor in zijn eigenaardig gemoe delijken trant, die weerklank vindt in de harten, het bekende gedicht van Wert- heim, getiteld „Het Jurkje". Ook hiermede herkenden wij weer 's Sprekers diep gevoel en beschaafde voor dracht, terwijl als toegift het Vers dat als een nachtkaars uitgaat, van Lanrillard dienst deed. Er is Maandag weer veel genot gesmaakt in Weten en Werken. Het Bestnnr weet flink voor afwisseling te zorgen en dit maakt dan ook, dat de Maandag avond bijeenkomsten steeds op hoogen prijs gesteld worden. Maandag avond 29 December vervult de heer J. H. Scholten van Amsterdam de spreekbeurt. Tweede Kamer. Met bekwamen spoed zette de Kamer in ochtend- en avondzit ting haar werk voort. Hoofdst. V der Staatsbegrooting BinnenlZaien) was aan de orde. Bij het algemeen debat pro testeerde de heer Kerdijk tegen de wets interpretatie door Burgemeesters van En schedé en Hengeloo gegeven, gebleken uit hun arbitraire wijze van handelen het ontbinden van vergaderingen tijdens de werkstaking en door den Min. gehuldigd. De heer Viruly Verbrugge wees op het belang van den tuinbouw en gaf de voorkeur aan eene Rijks-tuinbouwschool boven een afdeeling voor tuinbouw aan de Landbouwschool. De heer van Wasse- naer Cat wij ck wenschte, en de heer Schrei- nemacher bestreed het oprichten van een professoraat in de homoeopathiesche Therapie. De heer Okma geestverwan ten en tegenstanders konden onmogelijk nalaten dezen uitverkorene van het district Wolvga hartelijk uit te lachen, toen hij zooveel onzin debiteerde wilde niets minder dan onze drie Rijks universiteiten eenvoudigweg opheffen subsidieën ver- leenen aan Vrije Universiteiten, daarvoor beurzen uitlovendan kon er vrij wat uitgespaard worden, vooral als men ook de gymnasieën wat besnoeide, en het uit gespaarde geld kon dan besteed worden aan heide-ontginning. Voor zoover men uit zijn onduidelijk voorgelezen speech kon opmaken wilde de man de Rijks Hoogere Burgerscholen ook maar aan kant schuiven. De heer vau Houten konstateerde dat de grieven tegen dezen Minister tegen het geheele Kabinet behooren gericht te worden. Hij wenschte hem niet af te sohei- den van het Ministeriewel was de meerderheid, waarop dit steunt, verbroken, maar zij was nog niet verplaatst naar de linkeizijde. De heer Heldt drong aan op kostelooze plaatsing van leerlingen aan middelbare scholen en op regeling v het ambnhtsonderwijs. DeheerVemer wilde opheffing van de theologieschf

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1