culteiten aan de Ryks-Universiteiten, om er een einde aan te maken, dat van Staats wegen twijfelzucht in de hand werd ge werkt. Hij sprak van eene door het gezag van den Staat gedekte geijkte theologie. Voorts wenschte hij herziening der wet op het Middelbaar onderwijs. De heer Roëll bestreed de opheffing der theologie- sche faculteiten bniten verband eener ge heels regeling van het Universitair onder wijs. De spreker kritizeerde ook op enkele pnnten de uitvoering der Wet op het Lager Onderwijs, vooral de weigering van alle verzoeking van vrijstelling van school geldheffing. De heer Zaaijer drong aan op toelating als mediesche studenten alleen van hen, die den volledigen knrsus van het Gymnasium of van de H. Burger school hebben doorloopen. Voorts ver langde hij Staatssubsidie voor de Am bacht!- school, en protesteerde hij tegen het verbod van den Min. aan een leeraar aan een H. Burgerschool om elders lezin gen te houden. Deze spreker en met hem de heer W. van Dedem bestreden ook de weigering tot vrijstelling van schoolgeld heffing, De heer Raland wees op de moei lijkheden voor burgemeesters van grens gemeenten bij toepassing der wet op de besmettelijke veeziekte. De heer Royaards van der Ham sprak een afkeurend oor deel uit over benoemingen van burgemees ters buiten de ingezetenen, en buiten de voordracht van den Kommissaris des Konings om. De heer Heemskerk kwam vrij heftig daartegen op. In de avondzit ting voerde de Min. van Binnenl. Zaken het woord. Hij verdedigde de aangevallen handelwijze der Twenthsche burgemeesters tijdens de werkstaking, en zijn eigen meenig in deze aangelegenheid beantwoord de de gemaakte opmerkingen ten aanzien van de toepassing der wet op besmette lijke veeziekten en de gevolgen der volks telling. Wat het Hooger Onderwijs be treft, volgens den Min. mocht men niet nit het oog verliezen, dat het niet in de eerste plaats gegeven werd met het oog op de studenten, maar met het oog op het onderwijs zelf. De Min. erkende, dat feitelijk de intellektueele klasse 't meest van het Hooger Onderwijs profiteerde, en hij stemde toe, dat er reden bestaat om meer vrijgevig te zijn met de uitgaven van het ambachts- onderwijs. Z. E. acht te het nog de moeite waard den heer Okma te antwoordden, dat Hooger onderwijs zeer goed samen kan gaan met heideont- ginning. De Min. verklaarde zichovertnigd dat de theologiesche faknlteiten geen in tegreerend deel van het universitair on derwijs uitmaken, maar hij achtte het 't best voor 't oogenblik deze kwestie te la ten rusten. Zoo krachtig hem mogelijk was, verdedigde de Min. zijn houding in de weigering van verzoeken om onthef fing van sohoolgeldheffing, in burgemees ters benoemingen, in 't verbieden van 't houden van lezingen aan een leeraar der H. B. school enz. enz. Uit 's Ministers woorden bleek, dat hij zelf overtuigd was, de onpartijdigste man ter wereld te zijn, gelijk het uit sommige replieken bleek, dat anderen daarvan niet zoo overtuigd waren. Na sluiting van 't algemeen debat werd een am. van den heer v. d. Peltz om f 1000 voor de Geldersche griffie uitgetrokken, te schrappen, verworpen met 44 tegen 22 stemmen. In de zitting van Donderdag opperde de heer van Houten bezwaar tegen het bouwen eener nieuwen Statenzaal te Leeu warden, doch hy liet zich overtuigen door de betoogen van de H.H. Hnber, Uppedijk en den Minister, en de post werd goedge keurd. De memorie post voor de oprich ting van een centraalbnrean voor statistiek voorgesteld door den heer Domela Nieu- wenhnis, werd verworpen met 58 tegen 14 stemmen, nadat de Min. verklaard had hetzelfde te willen als de voorsteller. De H.H. v. d. Feltz, van Houten en Domela Nienwenhuis drongen aan op vrijheid tot lijkverbranding. De Min. bleef bezwaar opperen, en meende, dat als er een voor stel gedaan werd, de zaak praktiesch kon worden besproken. De heer Schepel drong aan op aanstelling van meer landbou w-leer- aars. De Min. beloofde overweging. Aan den heer van Kerkwijk beloofde de Min. een nader onderzoek van de mogelijkheid om bouwkunstbeoefenaren tot wedstrijden toe te laten aan de Akademie van Beelden de Kunsten. Hoofdst. V. werd goedgekeurd. Hoofdst. VI Marinewas nu aan de benrt, en 't was te verwachten, dat daarbij harde noten zouden worden gekraakt. Bij het algemeen debat zegden de marine-speciali- iten de H.H. Guyot en Land hun vertrou- -i den Min. op, die, kennende den on- ■stigen toestand der zeemacht, wel verre dien te verbeteren, den verkeerden weg is blijven volgen, terwijl zij hem alle or- ganiseerend talent ontzegden. De heer Hint zen lichtte zijne meening toe, dat bij de kontrakten met de Koninklijke Fabriek te Amsterdam, 's Lands belang niet was be hartigd. Ook het vertrouwen van den heer Clercx in 't Ministers beleid was geschokt. De heer Levyssohn Norman beweerde, dat het aantal adelborsten eerste klasse te groot was. De heer Rooseboom verklaarde, dat, zoo hij en zijne vrienden vóór de begroo ting zouden stemmen, dit niet getuigde van vertrouwen in den Min. De zoo hevig aangevallen Minister trachtte zich in een uitvoerige rede te verdedigen. Hij wist wel, dat hy geen hervormer was, maar hy had getracht te doen wat hy vermooht, en, volgens den wensch der Kamer zelve, eene Kommissie benoemd, en zich van aan bouw onthouden. Vrydag werd het debat over de Marine- begrooting voortgezet. Uitvoerig werd ge debatteerd over amendementen, voorgesteld door den heer Guyot, om te schrappen de posten1 voor den bouw van een nieuw politievaartuig voor de visscherij2 voor den bouw van een artillerie-instruktieschip. De heer Land en de Min. bestreden ze en laatstgenoemde kwam op tegen de bewe ring van den heer Viruly Verbrnggen, dat hij niet wilde hervormen. Beide sche pen, betoogde de Min., waren noodig, het eerste ook ter voldoening aan Internatio nalen verplichtingen. Bij aanneming der amendementen zonden in 't begin van Januari 200 werklieden aan de Rijkswerf afgedankt moeten worden. Het eerste am. werd verworpen met 45 tegen 39, het tweede met 51 tegen 32 stemmen. Nadat de heer Goeman Borgesius zijn wantrou wen in 't beleid van den Min. had uit gesproken, en de heer Gleichman verklaard had dezelfde houding ten aanzien van dit Hoofdstuk te znllen aannemen, als hij aan genomen had ten aanzien van de andere Hoofdstukken, werd Hoofdstuk VI aan genomen met 49 tegen 35 stemmen. Daarna werd aangenomen Hoofdst. VII A Nationale Schuld), nadat de Min. van Fin. verklaard had, dat vooreerst geen leening noodig zal zijn. Bij Hoofdst. VII B (Financieën) heeft de heer Domela Nieu- wenhuis voorgesteld eene motie van afkeu- riog van het beleid der Reg., die nalatig was gebleven in he- doen van voorstellen, inhondende afschaffing der indirekte belas tingen en der patentbelasting en in de indiening van een voorstel tot invoering eener progressieve belasting. De heeren Glinderman en Zijp, de nieu we afgevaardigde van Enkhuizen bepleit ten de belangen van den landbouw, de eerste door aantedringen op verlichting van belastingen, die op den grond drukken, de ander door er op te wyzen, dat eene belas ting op het kapitaal in portefeuille nog steeds op zioh laat wachten, en de mu tatie-rechten nog bestaan, terwijl de Min. èn door de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, én door de wijziging door hem voorgesteld van artt. 238 en 254 der Gemeentewet den landbouw nog meer wilde drukken. De heer W. K. van Dedem kwam op voorde naamlooze vennootschappen, hier gevestigd, die in 't buitenland en in de Kolonisen arbeiden, en dubbel patent betalen. De heer Rutgers van Rozenburg, die de rij der sprekers in de avondzitting opende, wees er op, dat hij wel tegen dezen Min., doch niet tegen het Kabinet ageerde; hij acht te den tijd voor het optreden van een li beraal ministerie nog niet gekomen. De liberalen hadden, meende hij, voorloopig slechts toe te zien, dat de meerderheid, die thans in handen is van een amalgama van partijen 't niet al te erg maakt. Hij maak te zijne opmerkingen, op grond van welke hij zou stemmen tegen deze begrooting. Spreker herhaalde, dat zijne stem niet be schouwd moest worden als gericht tegen het Kabinet. Hij wilde het klerikale ziekte proces niet storen, maar gaf de voorkeur aan doorzieken, tot er een Jenner, Pasteur of Koch opstaat, met een lymphe tegen den baoil van de klerikale lupus. Bij ver schillende artiekelen maakten verschillende leden opmerkingen en aanmerkingen. De motie van den heer Domela Nienwenhuis werd, niettegenstaande hij haar eenigzins gewijzigd had, verworpen met algemeene stemmen, op die des voorstellers na. Het geheele Hoofdstuk werd aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de H.H. Rutgers van Rozenburg, Zaaijer, Kerdijk, Smeenge, W. van Dedem, Heldt, Kerdijk, Cremer, Domela Nieuwenhuis, Veegens, Goeman Borgesius, de Meyier, Zijp, Geertsema en de Ruyter Zijlker. Zaterdag was Hoofdst. VIII Oorlog aan de orde. Bij het algemeen debat zei den de H.H. vau Vlijmen, Mutsaers en Travaglino den Min. hun vertrouwen op wegens de indiening der Ijegerwet, die volgens hen den aard en het karakter des volks miskent. De heer Veegens zette de grieven niteen, die bestaan tegen de keu ring door de militaire kommissiën en wensch te een beroep op den rechter te zien toe gelaten. De heer Seyffardt verschoof het debat tot de behandeling der Legerwet. De heer Domela Nieuwenhuis kwam op tegen het hooge eindcijfer, waardoor onze weerbaarheid niet is verhoogd. De verant woordelijkheid van den toestand rustte op de Kamer en de Regeering. De zaak Tin dal liet spreker rnsten, omdat hij wel wiBt, dat men slechts op personen, en niet op zaken let. Hij besprak verder uitvoe rig het kazerneleven en haalde staaltjes aan van ergelyke bejegening van rekruten en van belemmering van de vrijheid van den soldaat. De heer de Vries sloot zich aan bij den vorigen spreker en verlangde verbetering van de rechtspozitie van den soldaat. De heer Reekers verklaarde, dat hy vóór de begrooting zou stemmen. Hij achtte eene motie van wantrouwen thans volkomen ongemotiveerd; men moest in allen gevalle den uitslag van de Legerwet afwachten. De heer Roozeboom achtte de klachten over het kazerneleven zeer over dreven en drong aan op spoedige voltooi ing van de stelling Amsterdam. Zaterdag avond ontstond te Amster dam brand in een der oliepakhuizen van de firma Alberdingk en Zoon aan de Brouwersgracht. Toen de brand werd be speurd was blusschen niet meer mogelijk. De vier pakhuizen zijn bijna geheel ver nield, vierhonderdduizend kilo patentolie ging hierbij verloren. De achter belendende gebouwen hadden door het krachtig op treden van de brandweer geen schade be komen. Eene groote voorraad tabak ter waarde van een half millioen bekwam aanmerkelijk waterschade. Te half twaalf was men den brand in zooverre meester, dat de Jan van der Heijde voldoende bleek om de smeulende massa in bedwang te honden. Bij het vallen van een der ge vels werd een der nieuwsgierigen gewond. De oorzaak schrijft men toe aan een bran denden doek, die in een der olieketels gevallen moet zijn. - Door ongeveer 80 personen is te Hoofddorp, op het innndatiekanaal met deszelfs prachtige ijsbaan, hardrijderij ge- honden, om verschillende levensmiddelen, waaronder vele burgers voor hunne ver armde natnurgenooten reden. Een aantal armen vertrokken, na het eindigen, opgeruimd naar hunne woningen, voorzien van versohillende eetwaren en brandstoffen, sommigen zelfs met een wol len deken. Door den vroeg ingevallen winter ver- keeren vele gezinnen in Haarlemmermeer in armoede. De kas der kerkelijke arm besturen is ontoereikend om in de vele behoeften te voorzien. De Heer A. J. G. Timmerman, Lid van den Raad en Wethonder te Haarlem mermeer, ontving in de op Donderdag j.l. gehouden Raadsvergadering, een praohtig cadeau als blijk van erkentelijkheid zijner medeleden, bij gelegenheid van zijn 25 ja rig jubilé als Lid van den Raad dezer ge meente. Te Haarlemmermeer zijn tot onder wijzers benoemd: Aan school no. 2, K. Joustra te Oude- haske, aan school no. 4, F. Sorgdrager te Haarlem, aan school no. 10, E. Evers te Oosterbeek. HAARLEM, 23 December 1890. Bij kon. besluit van 18 Deer. is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement 's Gravenhage, standplaats Leiden, de heer J. J. ter Laag Cz., cand. not. alhier. 11. Zondag avond zijn door de po litie alhier aangehouden D. P. en J. F. K., beiden 22 jaren oud, die zich had den schuldig gemaakt aan diefstal van kippen op de buitenplaats van Jhr. van de Poll aan den Zijl weg. Eerstgenoemde heeft reeds vroeger wegens diefstal ge vangenisstraf ondergaan. Gisteren, Maandag morgen, is op de Krocht een paard, gespannen voor een voertuig, plotseling doodgevallen. Het dier is naar de vuilnisbelt overgebracht om door den keurmeester te worden gekeurd. Door het Bestuur der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" zijn dezer dagen nog ontvangen de volgende giften: Van N.N. door Mej. S. K. f 25.—, van N.N. in de Bus f 10.—, van Onbekende onder Letter A. Z. ƒ500 van N.N. f 25. In de vergadering van de Kiesver- eeniging „Vooruitgang", Maandag avond gehouden,zijn gekozen tot leden van het Bestuur de Heeren D. André de la Porte, en Dr. H. A. J. Valkema Blouw en in de plaats van de heeren J. Sabelis en Dr. A. Brongersma, die verzocht hadden niet te worden herkozen, de heerenMr. L. C. Kronenberg en G. E. L. Hij mans. Het voorstel van het Bestuur om de con tributie te brengen van t 0.50 op f 1, en voor de leden van Volksbelang van f 0.25 op f 0.50, werd aangenomen. Tot candidaat voor den gemeenteraad was voorgedragen de heer Joh. de Breuk. Daar er niet voldoende leden tegenwoor dig waren, is de bespreking en de stem ming tot een nadere bijeenkomst uitge steld. Het Bestuur van de Sociëteit „De Phoenix" heeft den nobelen inval op aan staanden Vrydag, tweeden Kerstdag, des namiddags te half éèn op de ijsbaan eene hardrijderij op schaatsen te organiseersn voor hoofden van behoeftige huisgezin nen, om een aantal prijzen. Met het oog op het prijzenswaardig doel, houden wij ons overtuigd voor veler steun en mede werking. Hierbij kan nog opgemerkt worden dat, de baan 100 Meter lang zal zijn en dat de deelnemers het recht hebben een an der voor zich te laten ryden. Van af werken is dus geen sprake en ook zij, die, zonder rijder te zijn, gaarne willen mededingen hebben door deze regeling nog een kans op een prijs, die misschien in deze dagen nog heel wat nut kan doen. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsche Gereformeerde Kerk (dolee- rende') zal op Donderdag 25 December, jEerste Kerstdag, des voormiddags te 10 ure en des namiddags te 6 ure optreden Ds. J. Langhout. Vrydag 26 December, Tweede Kerstdag des voormiddags to 10 ure, D. P. van Son, predikant te Amsterdam. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 20 l)ec 1890, in de Gouden Leeuw, te Haarlen. No. 1. Bouwterrein, Kromme Elleboogsteeg belen dende aan de perceelen No. 2 en 3. No. 2. Bouwterrein, Kromme Elleboogsteeg neven» bet voorgaande. No. 3. Hoerenhuis eu Erve met Tuin, Barteljoria- atraat No. 12. De perceelen No. 1, 2 en 3 tezamen ƒ25500, J. J. van Scbijndel qq. No. 4. Huis en Erve met Tuin, Ged. Oude Gracbt No. 50, nabij de Zuiderstraat. No. 5. Gebouw gediend hebbende tot School en Erve met Tuin nevens voorgaande No. 48. De perceelen No. 4 en 5 tezamen 20,000, opgehouden. No. 6. Huis en Erve met Tuin, Koudenhorn No. 76, 3150, J. Faber. No. 7. Winkelhuis en Erve, Damstraat No. 16, 7805 opgehouden. No. 8. Huis en Erve met Tuin, Kondenhorn No, 56, 4255, G. Handgraaf. No. 9. Winkelhuis en Erve, Kleine Houtstraat No. 23, f 3650, A. v. Brederode. No. 10. Huis met Pakhuis, Bovenwoning en Erve. Essenstraat No. 15 zwart en rood en No. 17, f 2410, J. Mok. No. 11. Huis en Erve met Tuin, Rustenburgerlaan, No. 13, 2260, A. Groenendaal. No. 12. Huis en Erve, Rozensteeg hoek Rozenstraat No. 1. No. 13. Huis en Erve nevens het voorgaande No. 3. No. 14. Huis en Erve nevens het voorgaande, No. 5. No. 15. Huis en Erve nevens het voorgaande, No 7 No.16.Huis en Erve nevens het voorgaande No. 9 No. 17. Ilnisen ErvenevenshetvoorgaandeNo.il* No. 18. Huis en Erve nevens het voorgaande, No.13. No. 19. Winkelhuis en Erve, Rozensteeg hoek Kenaustraat nevens het voorgaande, No. 15. De perceelen No. 12 tot en met 15 tezamen f 4400, A. Koen. De pereeelen No. 16 tot eu met 19 tezamen f 6335, A. Koen. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken geadresseerd aan onbekende personen welke stukken door de Afzenders kunnen worden opgevraagd. Brieven, B. ltadsma, Altveer; W. Alberts, Amsterdam; Fleinig Bitter, id M. Heynes, idC. Houtkamp,id. J. Loornan, id; Feldman Schmitz, id;L. Polak, id; 11. Verkruissen, id J. Zeijlmaker, idMulder id; Star, id; H. van den Berg, Arnhem; G. M. Houvaart, den Haag; Blanke, Haarlemmermeer. M. Dekker, Hoorn; J. v. d. Steur, Nijmegen; G. Teenstra, Santpoort; Briefkaarten, C. M. Schot, Amsterdam; A.E. Pezaro, id, li. Singels, den llaqg; vau Lith, HaarlemJ. O; Becker, idJ. Slootcn, Wrormerveer Buiteulandscho Brieven, Amerika, A. Schenner, MinneapolisR. Green; berg, New York Duitschland, A. Weiz, Hom burg; Indie, H. K. Möller, Samarang.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2