HAARLEMSCH In Haarlemsch Advertentieblad PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 104. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 80. Twaalfde Jaargang 144. met AMSTEEDAM. van WOENSDAG 31 December 1890 op Woensdag 51 Dec. 1890 Donderdag 1 Jan. 1891. Groote Kerk. Nieuwsberichten. rEllPHOOKNUMMSS TELEPHONISCHE VERBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. poet 3 ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Ifzonderljjke nommera 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tem 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. dat den 2en Januari 1891 verschijnt wordt de gelegenheid opengesteld om de namen van personen, firma's enz. te doen plaatsen onder een algemeene advertentie van den volgenden inhoud: Bij gelegenheid van het Nieuwjaar wordt door de onderge- teekenden aan hunne vrienden, bèkenden of begunstigers hun gelukwensch aangeboden. De prijs voor deze opname is 10 cents per naam a contant. De opgaven worden aangenomen tot Vrijdag 2 Januari, des na middags één uur. en Oudejaarsavond. De gewone collecte voor de armen der Ned. Herv. Gemeente zal in de Kerken aan het einde der godsdienstoefening gehouden worden. 's Avonds 7 ure, Moeton. I1lieuWjaafsdag Voorm. 10 ure, Swaan. Nieuwe Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, Boog. Waalsche Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, Debry. Dernier jour de l'année. Beverwijk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 ure, J. C. Boon. Nieuwjaarsdag Voorm. [10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 61/2 ure, K. A. Gonlag. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 61/3 nre, J. Sepp. Nieuwjaarsdag. geen dienst. Bloemendaal. Oudejaarsavond. 's Avonds 61/3 ure, J. D. van Ar/cel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, J. D. van Ariel. Christelijk Gereform. Gemeente. (GW. Oudegracht). 's Avonds 7 nre, Mulder. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Heemstede. Oudejaarsavond. 's Avonds 6V2 ure, J. Kuylman. Nieuwjaarsdag Voorm. 10 ure, J. Kuylman. HiUegom. Oudejaarsavond. 's Avonds 6 ure, M. Buchli Keet. Dankstond. Nieuwj aarsdag. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Bidunr. Klein Heiligland). Oudejaarsavond. 'sAvonds 71/2 ure, Schotel. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Houtrijk en Polanen. Oudej aarsavond. 's Avonds 61/2 ure, J. W. Hilbrander, van Haarlem. Nieu toj aai sdag geen dienst. Sandpoort. Oudej aarsavond. 's Avonds 6 ure, J. van Loenen Martinet. Nieuwjaarsdag. geen dienst. 's Avonds 6 nre, Craandiji. Slniting des jaar. Remonstrantsche Kerk. Oudejaarsavond. 'b Avonds 7 nre, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Oudejaarsavond. 'sAvonds 111/2 ure, Weiss. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Oudejaarsavond. 's Avonds 6V2 ure, Bier ens de liaan Theol. Doet. te Haarlem. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Spaarndam. Oudejaarsavond. 's Avonds 7 nre, H. J. Bergsma. Nieuwjaarsdag. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Oudejaarsavond. 's Avonds 61/3 ure, H. Waardenburg. Nieuwjaarsdag Voorm. 10 nre, II. Waardenburg. Weten en Werken. Scherp kond was het Maandag geweest, snerpend kond was het ook des avonds, zóó kond, dat men er toe zou knnnen komen te besluiten liever thuis te blijven dan het weder te trotseeren om de lezing te gaan bijwonen. Maar de wetenschap dat een spreker, gunstig bekend, zou optreden, en wiens optreden steeds zeer gewenseht is, deed ons een konden neus wagen. Toch had het weêr invloed uitgeoefend op het getal bezoekers. Hier en daar ston den eenige plaatsen leeg, doch de Spreker, de Heer Soholten van Amsterdam, was trouw op zijn post. Op de hem kenmerkende vertrouwe lijke wijze, met een stem, die spreekt van medegevoel in de soms ernstige, soms lui mige scènes droeg spreker voor de novelle van Claretie getiteld: Boum-Boum, ver halende, hoe de kleine Frans, het kind van Jean en Madelaine ziek was, al zieker en zieker werd, met zijne levenskracht zijn levenslust verloor en de dokter, ten einde raad, de ouders bezwoer iets te be denken, dat de verzwakte zenuwen kon prikkelenhoe de kleine alles weigerde doch ten laatste verklaarde te verlangen naar Bonm-Boum. Wie dat was? Een clown nit het paardenspel. En hoe de goedhartige clown .Marino het kind zijne grappen debiteerde en het kind weer be gon op te leven en herstelde, en dan de dankbare ouders en de brave elownEn toen gevoelden we door de zaal zoo'n at mosfeer van mensohenliefde en erkentelijk heid trillen die, dank zij de fraai gedachte voordracht, allen aangenaam aandeed. Peer de Wever, van Holiday was het tweede nummer van het programma. Het vloeit, ondanks den eenvoud, over van die fijn gevoelde trekjes, van die bewege lijke tooneeltjes, welke in staat zijn een lach of een traan te voorschijn te too ve ren, en waarbij het Noordbrabantsoh dialect ook zijne diensten bewijst. De Heer Scholten sloot den avond met Jan Hallema, van Werumeus Bnning, een stukje waarin de zeeloods wordt ge schetst, thuis als de onderdanige van moe der, maar aan boord als den ernstigen, bedaarden zeeman, die, waar 't noodig is, zich weet te doen gelden en door zijne zeemanschap zijn doel weet te bereiken. Trekken de novellen van Bnning steeds aan, in belangrijkheid stijgen zij als ze voorgedragen worden door een verdienste lijk vertolker als de Heer Scholten. Het was al weer laat eer we het wisten en hoewel we nu nog den tocht naar huis moesten wagen, beklaagden we ons niet de lezing niet verzuimd te hebben, daar blij ven wij den Spreker borg voor. Zooals bekend is vervolgt den 5den Ja nuari de Heer Cohen Stnart zij ne voordracht over het water. Tweede Kamer. De heer van Nunen be streed den heer Reekers. Hij zon tegen stemmen, omdat de Legerwet niet rekent met de wenschen van het Katholieke volk. De heer Dobbelman verklaarde, mede na mens enkele vrienden, vóór Hoofdst. VIII te zullen stemmen, in de verwachting, dat het beginsel van persoonlijken dienstplicht niet onvoorwaardelijk gehandhaafd zon worden. De heer Heldt sloot zich aan bij de tegen het Kazerneleven geuite grie ven. Bij vele superieuren bestaat een zacht om te vloeken en te razen. In de gewo ne samenleving kan men den vloeker deD rag toekeeren, maar in 't leger is dit on geoorloofd. De heer Reekers bestreed nader den heer van Nnnen. De Min. van Oorlog verklaart, zioh van debat over de Leger wet te zullen onthouden, in afwachting dat de zaak aan de orde komt. Tot over leg is hij bereid, mits eene goede regeling der levende strijdkrachten gewaarborgd zij. Op de interruptie van den heer Har te: „en de plaatsvervanging?" antwoord de de Min. dat hij zich van elke bespre king van bijzonderheden wenschte te ont bonden, en het verslag der Kamer zon afwachten. De klachten over het kazerne» leven noemde ook de Min. zeer overdreven. Gevloekt werd er wel en ook hoort men er wel eens gemeene taal spreken, maar men hoort op straat ook wel ergerlijk vloeken, zelfs door jongens van 10 of 11 jaar. De autoriteiten behooren al het mo gelijke te doen, om ergerlijke bejegenin gen in de Kazerne te voorkomen. Eene spoedige voltooiing van de stelling Am sterdam zou de Min. bevorderen, als er financieel geen bezwaren bestaan. Na re plieken werd het algemeen debat gesloten. Klachten over onhebbelijke plagerijen van jongelui aan de Koninklijke Akademie, en over andere zaken, die inrichting be treffende, zou de Min. onderzoeken en over wegen. Een door den heer Rooseboom voor gesteld en door den heer van der Schrieck en den Minister bestreden amendement, om nog niet over te gaan tot uitbreiding der kazerneering te 's Hertogenbosch werd verworpen met 37 tegen 32 stemmen. De heer Seyffardt gaf zijn voornemen te ken nen om bg de Vestingbegrooting de waarde van den Leidschen Rhijn voor de defensie te bespreken en vroeg verdaging van het debat. Op voorstel van den heer van Lö- ben Seis wordt bepaald deze aangelegen heid te bespreken by de afdeeling Water- staat. De Vesting-begrooting werd toen zonder stemming, Hoofdstuk VIII met 50 tegen 19 stemmen aangenomen. De tegen stemmers waren: de HH. van Houten, Travaglino, Lamberts, Mntsaers, Harte, Schepel, Domela Nieuwenhnis, Schreine- maoher, Virnly Verbrnggen, de Ram, van Delden, Haffmans, Rulaud, Clercx, de Geer, de Ruyter Zylker, Vermeulen, van Vlijmen en van Nnnen. Maandag was Hoofdstuk IX van de Staatsbegrooting (Waterstaat, Handel en Nijverheid) aan de orde. De heer Gil- demeester verlangde, dat de weigering van verlof aan den heer Tutein Nolthe- nins om als ingenieur naar Brazilië te gaan, alsnog werd ingetrokken, en zulks met het oog op Neierlandsche belangen. De heer Tak van Poortvliet wenschte, dat de Kamer gehoord worde over de voor genomen wijziging van het uitvoerings plan tot verlegging van den Maasmond en vroeg mededeeling van de Belgiesche en Rnssiesche spoorwegovereenkomsten betref fende het gebruik der aanslnitingslgnen aan de grenzen. De heer Veegens drong aan op uitbreiding der wet betrekkelijk toe zicht op het stoomwezen. De heer Guyot achtte wettelijke veiligheidsmaat- regelen op landverhuizers- en andere sohe- pen. De heer Domela Nienwenhuis klaag de over te langen diensttijd en te lage bezoldiging der lagere beambten bij de posterijen en de telegrafie en van het spoorwegpersoneel. Voorts drong hy aan op invoering van een aohtnrigen werk dag by aanbesteding van waterstaatswer ken, en op bepaling van een minimum loon. De heer Roëll beschuldigde den Minister van financieel optimisme, en kwam op tegen de bewering der Regee ring, dat in 1893 het tydperk van groo te openbare werken gesloten zou zyn. De heeren Seyffardt en von Löben Seis drongen aan op verbetering van den Leid schen Rhyn, vooral in het belang der de fensie. Laatstgenoemde Spreker achtte ook spoorwegverbinding van de forten in de Utrechtsche linie wensohelyk. De heer C. Brantsen oordeelde het billijk, dat by normalizeering van rivieren sohad vergoeding werd toegekend aan de eigenaren. De heeren Hartoch, Opp en Travaglino wensehten herzieni:

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1