*ÊL Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 3 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 10 Januari 1891 VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. op ZONDAG 11 Jan. 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TBLEPHOON NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regeis 35 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Nam. 2 ure, Waardenburg, pred. te Velzen. Dankzegging. 'g Av. 6 nre, Hoog. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, J. M. Snethlage, pred. te Amsterdam. (Voor Smeding). Vrijdag 's av. 8 ure. Hoog. Voorbereiding en bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Moeton. Bennebroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 nre, J. Kuylman. Pred. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Donderdag 's av. 8 ure, Mulder Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre. Schotel. Donderdag 's av. 7V2 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. 's Avonds 6 nre, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, Craandijk. 's Avonds 6 ure, Ilesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Voorde kinderen. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. €hr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 uye, Moeton. Bijbellez. Lucas 22 54 w. j Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 nre, Geen Bijbellezing. Woensdag 's av. 8 nre, Samenkomst van den Bijbelbond. Vrije toegang voor alle belangstellenden. Lokaal y.d. Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 n., Knottenbelt. Bij bellez. Ds. Hoog zal deze week aan de Groote Kerk niet kunnen catecbiseeren. Ds. Smeding verwacht deze week nog alléén zijne catechisanten die in 'l a.s. voor jaar belijdenis des geloofs wenschen af te leggenen wel op hunne gewone uren. Ds. Knottenbelt is Dinsdagavond van 89 nre verhinderd catechisatie te houden. Ds. Swaan verzoekt den leden van den Bg helhond de van hun naam voorziene Bijbelkaart van verleden jaar en de daarbij behoorende maandbriefjes op de Samen komst van aanst. Woensdag te willen meebrengen. Ds. Sic aan is verhinderd aanst. Maandag zijne catechisatiën te houden. Die echter van Woensdagmiddag en Donderdagavond zullen deze week wel plaats hebben. Ds. Tideman zal Maandag 12 Jan. zijne lessen hervatten. Bij Ds. Smeding is met veel dank ont vangen voor de Chr. School voor O. en M. V. nit het busje van H. f 3,50; van de Naai- vereeniging Tabitha f 8,651/21 en voor de Ned. Zend. Vereen, van dezelfde f 8,65 Va Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ar kei. Voorbereiding. Nam. 2i/2 nre, J. D. van Ar kei. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Avondmaal. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Woensdag 's Avonds 6 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld CEz. 's Avonds 6 nre, geen dienst. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Donderdag 's Avonds 7 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Avondmaal, 's Avonds 6V2 nre, de Heer Wagenaar, van IJmuiden, Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 ure, W. Beekhuis, Pred. te Uitgeest. Nam. 21/2 ure, J. W. Knottenbelt, Predikant te Haarlem. Doopsbediening. KRONIEK. De vergadering van den Gemeenteraad van 6 Jan. j.l. was hoofd zakelijk belegd door B. en W. om een buitengewoon ore- diet van f 2200 aan te vragen, ten einde het werk van de uitdieping van het Spaar- ne te vereenigen met de ophooging van een perceel weiland in den Veerpolder, bestemd voor de gemeentereiniging. Daar de gunning van dit werk echter te 2 nur was bepaald moest nog voor de lezing der notulen het besluit worden genomen. Daar het voorgestelde een aanmerkelijke bespa ring opleverde, werd zonder hoofdelijke stemming daartoe besloten, en werd de Ver gadering voor eenige oogenblikken ge schorst, ten einde B. en W. gelegenheid te geven het werk te gunnen. De schildersgezellen hadden een verzoek schrift ingediend aan den Raad in den geest der timmerlieden. De Heeren Sprenger en Robin verzochten om wachtgeld. Een ontwerp overeenkomst van B. en W. met Mej. Coenen over de Rustenburgersloot werd aangekondigd, benevens ettelijke adressen van adhaesie aan het adres betref fende de prostitutie eD een rekest van Volksbelang over kostelooze toelating van leerlingen. Hierop werd wederom gestemd over het tractemeDt der Wethouders. Opnieuw staak ten de stemmen, het voorstel werd daar door geacht verworpen te zijn, en het zal nn aan Ged. Staten zgn te beslissen of het tractement op f 1200 moet blijven of wel tot f 1500 behoort te worden ver hoogd. Van laatstgemeld collegie was een brief ingekomen met goedkeuring der begrooting over 1891, waarbij echter de opmerking werd gemaakt, dat men zich niet goed kon vereenigen met de handelwgze van den Raad om het herstel van de zoldering van de Statenzaal te brengen onder buiten gewone uitgaven. De burgemeester is van oordeel, dat hier van geen gewoon onderhond sprake is, maar wel degelgk van eene geheele vernieuwing, en wil aan Gedeputeerde Staten antwoor den, dat de raad in beginsel heeft aange nomen om nieuwe werken, die ook bg het beste onderhond, na verloop van tgd noo- dig blgken, uit buitengewone middelen te behartigen. De Heer Macaré doet uitkomen dat er hieromtrent nog al verschil van gevoelen bestaat onder de Raadsleden, en wil das het antwoord liever alleen van B. en W. laten uitgaan. De Heer de Kanter, stelt nu voor eerst den brief te ontwerpen, en daarna den Raad ter goedkeuring over te leggen; hetgeen wordt goedgekeurd. Aan Mej. A. de Vlaming wordt we gens ongesteldheid drie maanden verlof verleend. Aan Mej. J. Bakker wordt op haar verzoek eervol oDtslag verleend als on- derwgzeres. Aan de leeraren der Burgeravondschool wondt voor meerdere werkzaamheden eene gratificatie toegestaan. Tot nu toe worden voor den tol op de Kleverlaan geen abonnementen gegeven, B. en W. meenden, dat dit van belang was voor de omwonenden en niet minder voor den tol, daar aan den tol te Over- veen, wel gelegenheid daartoe bestond. Huurkoetsiers en tram- of onnibnsmaat- schappgen wilde men hiervan uitsluiten. Dit laatste kwam de Heer Prins on- billgk voor. Hg wilde echter geen amen dement hiervan maken. De Heer van Styrum wilde voor trams en omnibussen een afzonderlgk tarief heb ben, maar alleen huurkoetsiers uitsluiten. Dit laatste denkbeeld werd door den Raad goedgekeurd. Rgtuigen met 2 paarden, muilezels of ezels zullen zich nu voortaan voor f 20, en rgtuigen met een paard, muilezel of ezel voor ƒ10 per jaar kunnen abonnee- ren. De Volksbond had zich tot den raad gewend, met het verzoek eene officieele gezondheidscommissie in 't leven te roe pen, hoofdzakelgk ter verbetering van den toestand der arbeiderswoningen, die blg- kens een onderzoek door den Bond inge steld, veel te wenschen overliet. De Ver- eeniging Volksbelang had dit verzoek in een uitvoerig rekest gesteund. B. en W. verklaarden een dergelgke commissie overbodig en niet raadzaam. Overbodig, want de geneeskundige armen- commissie, had de opdracht ontvangen hiervoor te zorgen en zou zeker niet heb ben verzuimd als het noodig was, de aan dacht van den Raad hierop te veBtigen. Onraadzaam, daar een dergelgke commis sie, als adressant wensoht, geen finantieele verantwoordelgkheid hebbende, allicht meer voorstelt dan noodig is. Wat adres sant verlangt, licht naar het inzien van B. en W., meer op den weg eener par ticuliere vereeniging. De Heer Krol vindt deze argumenten zeer zwak. De geneeskundige armencom- missie heeft wel de bevoegdheid maar niet de opdracht hiervoor te zorgen. Het be zwaar van finantieelen aard kan niet zwaar wegen, omdat niet de Commissie, maar de Raad ten slotte besluiten moet. Hg geloof), dat een officieele gezond heidscommissie zeer nuttig werken zon. Yelen toch zouden, uit vrees van in de ter men der verordening te vallen, heter zor gen voor het onderhoud der hun toebe- hoorende hnizen. In de meeste gemeenten bestaat znlk eene commissie en werkt daar ter alge- meenen nutte. De Heer Sneltjes wil evenmin als B. en W. een offioieele gezondheidscommissie instellen, maar wenscht aan adresanten te vragen, welke woningen zg op het oog hebben, en hun antwoord in handen te Btellen der geneeskundige armencommissie om advies. De Heer Enschedé vreest voor den eer sten stap. Gesteld eens, dat men ten ant woord krggt dat er veel hnizen onbewoon baar zgn, wat zal men dan doen? Moet de gemeente dan bgpassen? De Heer Sneltjes gelooft niet, dat het de gemeente geld zal kosten. De politie verordening geeft het recht, waar de open bare gezondheid door dezen of genen wordt benadeeld, handelend op te treden. De Heer Prins vreest, dat velen in zulke gevallen znllen worden op straat gezet. Dan zal de gemeente toch wel huisvesting moe ten verkenen. De Heer Maearé gelooft, dat niet alleen op arbeiderswoningen, maar ook op grootere gebouwen de aandacht behoort te worden gevestigd. Na eenige discnssie wordt hierop be sloten, geen commissie in te stellen, maar aan den Volksbond te vragen, welke wo ningen hg bedoelt, en de opgave daarvan te stellen in handen der geneeskundige armencommissie. Tot onderwgzeres tweede klasse wordt bevorderd Mej. Graue en tot onderwg zeres aan School B benoemd Mej. J. W. Keukenmeester. Nadat vervolgens nog de stembureanx gekozen waren voor de aanstaande ver kiezing, werd de Vergadering gesloten. De werkzaamheden in het Noord- Zeekanaal gaan slechts laDgzaam vooruit men is met het gebreken gevorderd tot op 400 M. voorbg het stoomgemaal aan Zgkanaal A. de „Koningin Emma" die van af IJmuiden de werkzaamheden volg de en krachtdadig steunde, heeft Donder dagmorgen door het breken eener vin die hulp moeten staken. Onderwgl heeft men getracht de „Prins van Oranje," liggende aan de Handelska de te doen zwaaien opdat deze boot van nit Amsterdam het doorgehakte gs kon brekendit was een moeielijk werk dat Donderdagavond nog niet was afgeloogen, Te Houtrgk en Polanen was Don derdag een wedstrijd met arresleden ge- honden waarvan de negen mededingers „Adèle" van G. de Jong, bergder J. Lgn- kamp en „Snip" van D. Knibbe bergder G. knibbe de eerste prgzen verwierven. HAARLEM, 9 Januari 1891. Overal ijs en weer gs. Onze handel staat dien ten gevolge gedeeltelgk stil. Onze havens te Amsterdam, te Rotterdam, te Harlingen ongeschikt om aan haar doel te beantwoorden, het Noordzeekanaal dicht gevroren, en de toestand van den Rotter- damschen Waterweg, ondanks al het ge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1