PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 7 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 24 Januari lö91. op ZONDAG 25 Jan. 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. telkphoonnümmer TÜLEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT >25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per Btnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 régels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tem 13 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. 'Collecte voor het godsdienstonderwijs in alle kerken der Herv. Gemeente, behalve kinderkerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. Nam. 2 nre, Swaan. 25e Zondag. *s Av. 6 ure, Barbas. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Woensdag 's Avonds 6V3 ure, J. Kuylman. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. J. van Noort, pred. te Amsterdam. (Voor Smediug). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdag 's av. 7 ure, Hoog. Exodus 21, Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Swaan. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buc/ili Fest. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Ourière, Délégué de la Société Evangélique de Genève. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Honderdag 's av. 7V2 nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. *s Avonds 6 nre, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. 's Avonds 6 ure, Craandijh. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Ileerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbeliez. Lucas 23 13 w. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal v.d. Jongelings-V ereeniging. L. Annastraat. Honderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bij bellez. Ds. Knottenbelt zal deze week de aan nemingscatechisatie van Maandagavond 910 op Vrijdagavond houden op het zelfde nur. Ds. Tideman is verhinderd Dinsdag les te geven. Ds. Barbas heeft ontvangen f 2,50 als bijdrage tot de buitengewone collecte, welke door Diakenen gehouden is. Bennebroek. Nam. 2 Va are, J. D. van Ariel. Pred. te Bloemendaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal Voorm. 10 ure, J. H. van Nam. 2 Va nre, geen dienst. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Donderdag 's Avonds 7 ure, AT. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 91/2 ure, L. Smit, Pred. te Nieuw-Vennep. Avondmaal. Derde concert van de Haarlemsche Bachvereeniging. Het Bachconcert van j. 1. Dinsdagavond stelde een talrijk auditorium in de gele genheid, kennis te maken met de muzi kale gaven van een tweetal uitnemende Duitsche artistenMej. Mathilde Gerlach, concertzangeres nit Dusseldorf en den Heer Alfred Grünfeld. K. K, Oostenrijk- sehe Kamervirtuoos en Kon. Pruissche Hofpianist en tevens, om de kennis making met eene goede bekende, het Symphonie-orkest van den Heer C. Coenen nit Utrecht, te hernieuwen. (Eene programma-inrichting als van de zen avond verdient alle aanbeveling; de aanwezigheid van een orkest maakt het. den solisten mogelijk, werken van eenigen omvang voor te dragen, terwijl de or kestnummers zelf aan de uitvoering den noodigen luister bijzetten. Eene herhaling zou dan ook stellig in goede aarde val len, kon het zijn met medewerking van het orkest van den Heer Kes. Coenen's kapel opende het concert met de 4de symphonie van den onlangs ge storven Deenschen componist Niels W. Gade. Dit schoone, melodieënrijke toon werk van „den Noordschen Mendelssohn" genoot eene verdienstelijke vertolking vooral de beide eerste deelen kwamen goed tot hun recht. De ouverture van Schu mann, uit diens weinig bekende opera „Genoveva", werd gemaakt aan het begin van de tweede afdeeling. Ook de uitvoe ring daarvan, al had zij duidelijker en schooner van klank kunnen zijn bewees, dat het Utrechtsehe orkest goed in elkaar zit en uitmuntende krachten be zit. Het glanspunt voor den heer Coenen lag echter in de orkestrale begeleiding van Beethooven's piano-concert. Met groo te muzikale intentie werd de solist gevolgd en gesteund. Een woord van lof komt den heeren daarvoor zeker toe. De solist in Beethovens heerlijke concert was de Heer Grünfeld, de held van den avond, - een klavierspeler met overweldigde artis tieke gegevens. Hij speelde met zeldzame klaarheid en kracht. Het laatste deel van bovengenoemd concert, in een zeer snel tempo genomen, baarde hem uit technisch oogpunt niet de minste zorg en met eene zelfbeheersehing en eene rust, welke be wondering afdwongen werden de moeie- lijkheden overwonnen. De kleinere wer ken verhoogden nog het succes van den Heer Gründfeld. De „Etude van Chopin in As dur op. 25 (No. 13), waarin het hoofdthema met tallooze nevenfiguren kunstvol is geïllustreerd en de Wals in E mol, waren proeven van volmaakte tech nische ontwikkeling. Met een extra-nom- mer, eene fantasie op Hongaarsche melo dieën, waar in eene fameuse kracht werd gegeven, nam deze muzikale heros afscheid van het pnblieb, dat hem met gespannen aandacht had gevolgd. Een hoogst aangenamen indrnk maakte, naast de stonte muzikale uitingen van den Heer Grünfeld, de innige zang van Mej. Gerlaoh. Hare stem had, voor ons oor, dat recht sympathieke timbre, dat in de eer ste plaats de waarde eener zangeres be paalt en zoo terstond weerklank vindt in het gemoed. De voordracht was daar mede in overeenstemming, Mej. Gerlach zong eenvoudig, ongekunsteld, zondereenig effectbejag. Uit heel haar manier van zingen sprak aangeboren talent. Tot hare beste nommers behoorden „Ieh liebe dich" van Beethoven, „Mnrmelndes Lüftchen" van Jensen en „Bitte" van Schanseil. Als eene bijzonderheid vermelden wij nog, dat de 2de Nocturne van Chopin op Ita- liaanschen tekst door deze dame werd ge zongen. Wie zon het den zangeres envel dnrven duiden Beethovens Symphonieën, en erger nog, zijne Krentser-sonate wor den wel gemaakt door harmonie-orkesten. Ons heeft dit Bachconcert een groot ge not verschaft. Wij danken er het Bestuur voor. B. Kunstbeschouwing „Kunst zij ons doel". Met eene vriendelijke nitnoodiging voor zien, die tevens eene aandachtige beschou wing uitlokte omdat ditmaal geen gewone, maar luchtig geteekende kaart toegezon den was, traden wij Woensdag avond j.l. het gezellige bovenzaaltje der Sociëteit Vereeniging binnengezellig door haar goed verlicht en verwarmd geheel, gezellig in den omgang met de leden van het al oude College. Want, 't is waar, die hebben daar slag van, zoowel de ouden als de jongen, om n aan 't praten te krijgen, om te kouten ente dispnteeren over knnst en kunstrichting. Met welk een liefde voor hare roepiDg die leden nog eens willen toonen wat zij na het voorgaande jaar weer kunnen laten zien, met wat edelen ijver zij ons willen aanwijzen hoe ernstig zij het meenen, en hoe alweer blijkt dat de een wel wil, de ander wel kan. Het bleek ons toch bij nauwkeurige beschouwing dat niet alles knnst is. Eenigen die veel hooger staan in de knnst dan wij, zullen ons wel ten goede houden wanneer wij zeggen, dat ons niet alles duidelijk is en dat wij gaarne leeren zien, maar weer anderen zouden wij aanraden zelve nog eens duchtig te stu- deeren. Zoo zouden wij van No. 20 liever een flinke kop als studie, en voor No. 43 liever een paar forsehe boomstammen of een enkel lucheig bevallig beeldje gezien hebben. Zoo staat gunstig in eenvoud en frissche teekening van Looy, wiens opstootje wij overigens niet mooi vonden, van Grieken, IJzerdraat. Maar degelijk worden wij aangesproken door van Rappard en Kosterdat lijkt, ons echte goede knnst. Savrij, bekend om zijne landschappen met vee, had ditmaal ook houtskoolteekeningende eerste zien wij liever van hem. Etsen, die heerlijke oude kunst, werden hier opnieuw getoond door Koster, Veldheer en Graadt van Rog gen. Bravo! houdt haar in eeredie kunst, en zie vooral uwe oude meesters er op na, zij zullen u wakker houden. Hnn stre ven verdiende wel wat beter succes. V.d. Steur Jr. komt hier, dunkt ons, een woord van lof toe, ook de Heer Voet Jr. voor zijne ontwerpen van met zilver gemon teerde Kerkboeken. De algemeene indrnk van deze kunst beschouwing was ons veel gunstiger dan die van het vorige jaar, en alles te zamen genomen moeten wy het yverige bestuur en de leden van het Teeken College geluk wenschen, en de Commissis uit de leden bovenal, dat zy den moed niet opgeven om ons pnbliek te laten zien, dat Haar lem ook onder de beeldende kunstun zijn plaats nog niet verloren heeft; er komt leven in, al is het nog weinig. Maar alle begin is moeielyk en de aanhouder wint. Mogen Haarlems ingezetenen steun aanbrengen, vooral de vermogenden, mogen de jonge kunstenaars den moed niet ver liezen en getrouw blijven aan de spreuk: Knnst zij ons doel. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag heeft de Heer Schepel verlof verkre gen, om eene nadere interpellatie tot den Min. van Oorlog te richten betreffende miliciens, die gestraft zijn met oproeping onder de wapenen, omdat zy, na te zamen geweest te zyn, nagelaten hadden zich bij den burgemeester aan te melden. Het debat over de Begrooting van Su riname en de motie van den heer W. K. van Dedem, het vertrouwen uitsprekend, dat de Reg. door hare tnsschenkomst aan de spanning in Snriname een einde zal weten te maken. De heer Keuchenius, eene in de vorige zitting aangevangen rede voortzettend, konstateerde, dat de bevol king van Suriname volkomen in rust is, en dat de Goeverneur de meest geruststel lende verklaringen heeft gegeven. Hij be weerde, dat de Goevernenr onschuldig was, en dat de onrust gewekt was door het ge schrijf in Nederland, dat het van den beginne af er op toegelegd had, den Goe verneur onmogelijk te maken. De debatten in de Kamers hebben de Koloniale Staten gestijfd in hun, volgens Spreker afkeurens- waardig streven. Spreker vermaakte de Kamer met te verhalen, hoe er omstreeks de helft van de vorige eeuw ook kabaal was gemaakt tegen een Goevernenr, aan welks hoofd eene dame gestaan had, die weduwe was van drie vorige Goeverneurs. Hy bestreed met geweld de uitzending eener enqnête kommissie en vooral de reden van den heer Smidt, door welke de Koloniale Staten, die hunnerzijds hnnne bevoegdheid te buiten gingen, in hun verzet moest prik kelen. Spreker betwijfelde de juistheid van een der voornaamste grieven, dat na- mentlijk de Goeverneur klassen en rassen haat zeer gestookt hebben, en protesteerde tegen 't geen door den heer Wertheim in de Eerste Kamer gezegd was betreffende het antisemitische hier te lande, 't welk die heer gezegd had te beschouwen als een sporadiesch verschijnsel, tegen welks bacil hij Nederland behoorlijk gevakcineerd achtte. Spreker beweerde, dat als een jood zóó spreekt, het Christendom daardoor ten zeerste gekrenkt wordt. Als de heer Wert heim spreekt van een bacil, doet hij aan het Christendom onrecht, want eene ver gelijking met vnile etterwonden is ongepast, en geeft den Christen recht te waar schuwen tegen den bacil van het semitisme. De heer Vermeulen verklaarde, mede na mens eenige vrienden, tegen de motie

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1