f 5-~ te zullen stemmen, die hij dubbelzinnig achtte, daar zij eensdeels een buitengewoon vertrouwen uitspreekt, en anderdeels als eene motie van wantrouwen kan worden aangemerkt. Hy en zijn vrienden wilden zelfs den schijn vermijden, den Goeverneur te treffen over het hoofd van den verant woordelijken Minister heenzij zouden niet stemmen tegen de Surinaamsche Begroo ting, maar tegen Hoofdst. X, omdat hun de Min. als hoofd van Kolonieën geen vertrouwen inboezemt, en daarbij zal dau de Surinaamsche kwestie gelden. De heer Bool verklaart zich vóór de motie, omdat daardoor de Reg. tot handelen wordt ge dreven, en zij groot vertrouwen aan de Reg. schenkt, dat gerechtvaardigd is door het groot belang, dat Nederland bij de Kolonie heeft. De heer v. Dedem meende, dat de Goeverneur wel in staat zou zijn, de moei lijkheden op te lossen, en zag niet in, dit onderzoek kwaad zou doen. Hij verdedigde zijne motie. De heer Lieftinck had geen vrede met de motie, omdat hij geen ver trouwen wilde uitspreken. Hij herinnerde er aan, hoe de Goeverneur de Savornin Lohman als officier van justitie te Assen ook zeer eigenmachtig was opgetreden in een burgelijk geding, en achtte het eene uitgemaakte zaak, dat de man niet geschikt was voor zijn tegenwoordig ambt. Ook de heer Zaaijer verklaarde zich tegen de motie, omdat hij in zake Suriname geen vertrou wen stelde in de Regeering, die den Goeverneur in alles verdedigt. De heer Veegens vroeg, of het status quo in het betwist gebied in Cayenne door den Goe verneur is hersteld, en of een onderzoek door den arbiter in gang is. De heer Schim- melpenninck v. d. Oije bestreed de motie. De Min. van Kol. nam de verantwoorde lijkheid op zich van de verdediging van den Goeverneur, ai sloot hij het oog niet voor diens feilen. Het verzet in Su riname geldt het bestuur, niet de perso nen, want de vorige Gouverneur werd ook gelasterd, en beschuldigd, dat hij om financieels redenen de wet verkrachtte, en ook hem had de Min. in de Kamer verdedigd. Betreffende het grensgeschil heeft de Fransche Regeering de streng ste bevelen gezonden naar de West tot herstel van het States quo. Het arbitri- rum door Rusland gaat zijn gang. De heer van Houten zou niet voor de motie stemmen, uit vrees dat de Reg. dan zou ageeren tegen de bestrijders van den Gou verneur. De heer Smidt ontkende, dat de feitelijke gegevens des Ministers juist zijn, en bleef de handelingen van den Gouver neur onverschoonbaar achtenhij protes teerde tegen hetgeen de Min. goed gedacht had te zeggen betreffende zijn handelingen. De Min. van Kol. ontkende, dat hij den heer Smidt had willen grieven. De motie v. Dedem werd verworpen met 67 tegen 18 stemmen, de Surinaamsche Begrooting goedgekeurd, en Hoofdstuk X der Staats- begrooting aangenomen met 57 tegen 29 stemmen. Algemeen wedijvert men in Haar lemmermeer om den nood der armen te verlichten. Maandag j.l. gaf de Zangvereeniging onder leiding van haren ijverigen Direc teur in het gebouw „Maran-Atha", aan den Aalsmeerderweg eene uitvoering. Wel dra hoopt de vereenigiDg „Crescendo" te Alsmeer mede te helpen, door het geven eener uitvoering om in de nog steeds klimmende behoefte te helpen voorzien. Dinsdag en Woensdag j.l. heeft de ge meente Haarlemmermeer hare bedeeling op onbekrompen wijze voortgezet. Te Hoofddorp werd aan 250 en te Nieuw Vennep aan 160 hoofden van ge zinnen uitgedeeld. In Haarlemmermeer heerscht alom ge brek aan drinkwater. De regenbakken zijn ledig, het kanaalwater is wegens den lagen waterstand en onreinheden bijna niet drinkbaar. Velen getroosten zich der halve met het smelten van sneeuw, die ook daar in ruime hoeveelheid gevallen is en voor velen een ware uitkomst wordt. Algemeen bestaat er bij de landbou wers vrees dat de wintergewassen in Haarlemmermeer, zoo niet geheel, dan toch door het strenge weder veel geleden hebben, vooral de lager gelegen lande rijen, die door bet overtollige water vóór de vorst geheel onder stonden. HAARLEM, 23 Januari 1891. In eene Woensdagavond gehoude ver gadering van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers werden als leden van 't Bestuur verkozen voor 1891 de volgende heeren pres. C. Montauban, vice-pres. O. J. ten Thije, le Secr. (voor- loopig) F. J. Bruggeman, 2e Secr. H. Kingma, penn. G. C. Weeren. In dezelfde vergadering trad de Heer G. C. Weeren als spreker op. Hij behan delde den dichter B. van Meurs, las eeni- ge van diens Pepermuntjes (puntdichten) voor, doch behandelde zijn grootste succes met de keurige voordracht van eenig num mers uit het Kriekende Kriekske (in Gel- dersch dialect). Zonder twijfel zullen de hoorders zich aangespoord voelen Dader kennis te maken met dezen gemoedelijk- humoristischen dichter. Met ingenomenheid vernemen we, dat de Heer Saalborn besloten heeft a.s. Maandagavond hier te komen met Wagners "Lohengrin". De herinneringen aan de uitnemende voorstelling van „die Zauber- flöte" door het Dnitsche opera-gezelschap, zullen velen aansporen ook Wagners be roemde en geliefde toonsohepping nader te leeren kennen, vooral nu, naar het al gemeen oordeel, deze opera behoort tot de beste van het repertoire. Eene goede op komst mag ook bij het vele dat er op kunstgebied wordt aangeboden worden verwacht. Naar wij vernemen zal de Haarlem- sche Mannen- zangvereeniging Crescendo binnen kort een liefdadigheids Concert geven ten voordeele van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen in de Con certzaal der Sociëteit Vereening met me dewerking van solisten. Voor de Weldadigheids Voorstelling gegeven door de Tooneelclub „Multatuli" op Dinsdag 20 Jan. 1891, werd ontvangen aan Vrijwillige giften f 226.30,aan Toe- gangs kaarten f 260.55, onkosten f 163.66, zoodat ter beschikking bleef f 332.19. Den 29 Januari a.s. geven de dames Louise en Johanna Heyman in de Sociëteit Vereeniging een concert. De buitengewone gaven van beide dames zijn van zoo algemeen bekendheid en de critici hebben over hunne concerten een zoo welwillend oordeel uitgesproken, dat wij kunnen volstaan met het aankondigen van het concert. Blijkens de volkstelling bedroeg op 31 Dec. 1889 de bevolking dezer gemeente 23563 M., 26937 V., totaal 50500. Geboren werden in 1890: 879 M., 851 V., te zamen 1730. Overleden zijn in 1890: 474 M., 473 V., te zamen 947. Alzoo vermeerderd met 405 M., 378 V., te zamen 783. In 1890 hebben zich alhier gevestigd 1817 M., 2082 V., te zamen 3909. Vertrokken zpn 1406 M., 1666 V., te zamen 3072. Dus vermeerderd met 421 M., 416 V., te zamen 837. De totale ver meerdering is alzoo; 826 M., 794 V., te zamen 1620. Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1890 beliep 24389 M;, 27731 V., totaal 52120. Er zpn 343 paren gehuwd. De buitengewone collecte, Woensdag gehouden door het R. K. Parochiaal Arm bestuur alhier, heeft opgebracht f 1843.89, benevens 10 stuks wollen dekens. Ter voorkoming van vervolging ach ten wij het niet onnoodig de eigenaars van honden, die dezen nog niet voor de be lasting hebben aangegeven, opmerkzaam te maken dat 31 Januari a.s. daarvoor de laatste dag is. Sedert de laatste opgave zijn bij de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" nog ingekomen de volgende giften Uit de spaarpot der kinderen van B. bij de Spaarne-Bode f 1.van D. per postwissel f 5.van N.N. door bemid deling van den Heer P.L. 2 cp. Rnss. lot 2 cp. N. W. Schuld f 9.28, van Mevr. P. v. W. f 40.N.N. in de bus stad huis f 7.50, onder letter Th. C. van een spaarpot 1 cp. 2.475 onder letter A. B. C. f 50.N.N. in de bus stadhuis f 1. van E. S. bij den voorzitter 10.van K. L. 20. Sedert onze laatste opgaaf maakten weder Zaterdag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag de vol gende getallen personen in het lokaal Ja- cobstraat gebruik van de gelegenheid tot het eten van soep, zijnde resp. 183, 265, 206, 265, 285, 201, en 260. Sedert de laatste opgave zpn bij de Commissie ter Spijsuitdeeling aan behoef- tigen nog de volgende giften ingekomen: Bij den Heer P. Loosjes, van P. S. Bij den Heer Dr. H. D. Kruseman, van S. een twintigfrancstuk, f 9.52. Bij den Heer Jhr. P. Quarles van Uf- ford, van B. 100.van I. R. f 10.— van Mevr. F. j 10.—, van M. G. ƒ5.—. Van de gratis koffie- en broodverschaf fing maakten gebruik, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 955, 535, 853, 1060, 1056, 1132, en 1100. Ingekomen zpn nog de volgende giften Bp den Heer H. H. Kolkmeijer N. N. 1.—K. B: 5.-, A. C. W5.door W. F. H: van A. C. S: —.25, H. W. —.25, H. W. —.25, W. v. L. —.10. Eenige leden van den Haarl. Jongelings Vereen. 7.A. P. 5. Bij den Heer Mr. F. R. Crommelin P. S. 10.—, J. B. 5.—. Bij den Heer J. K. van Mev. A. B. 25. Bij den Heer Huijdekoper F. B. 2.50, H. 1.—, S. 4.—. Bij den Heer H. v. Niel Hz. S. L. 5. G. 5.-, B. C. 2.50 N. N. 10.—N. N. 5.J. G. 2.50, K. 2.—, kinderspaar pot, de L. 3.30, N. N.I.N.N. 5. Bij den Heer Zocher van een buur vrouw 50.W. A. 2 50,N N. 100. Bij den Heer v. d. Vaart quadrille avondje 1.55, D. R. 1.50 B. 2.50. Bij den Heer Velthnizen, N. N. uit een besique potje 4.521/2 Wed. C. O. coupon 1.50. Bij den Heer W. Guskens Muz. avondje .40, koffie en brood 1.20, Spaarpot der kinderen 2.50, JufF. Mietje 1.A. M. 2.—, K. D. 10.—, N. N. 5.—. Bij den Heer Andrea N. N. 1.Coll. kopperfeest Typg. Vereeniging T. N. en G. Y. 4.60, G. 1.— Verder zijn ingekomen: H. M. J. 50 liter melk, 1 vaatje boter van den M. v. S., 1 vaatje boter van N. N., 1 pot ge kruide reuzel, 1 zak koffie van Leo van den W., Tafelzeil van O., Tafels en koffie kan in bruikleen v. J. v. d. K. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 25 Januari in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 nre en des namiddags ten 6 ure, Ds. D. J. Karssen, Predikant te Amsterdam. Woensdag den 28 Januari 1891 des avonds ten 8 ure, Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aard werkers of los werkman. Tien 'voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulp kookster. Drie voor burgernaaister Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. ïSURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 21 Jan C. P. Kuijken en P. van Rijn. H J. Cornet en M. Bontenbal. W. H. van Bil- derbeek en A. M. Cornet. J. Roelofsen en G. A. Doodliagen. P. C. de Wilde en A. Kete laar. J S. Veen en J. W. Metsemakers. 22 Jan. G. J. Adolfse en J. Strengers. GETROUWD. 21 Jan. L. Demmenie en K. de Vries. J. G. Broekhuizen en C. van Staveren. 22 Jan. H. F. van Beijnen en A. M. Geersen. GEBOORTEN. 12 Jan. A. Scholten geb. Lange d. 14 Jan. H. C.v.Gurtzgen geb. Donker z. C. M. Leeu wenkamp geb. van Baaren d. E. van Kampen geb. Hartbreclit z. C. Dolle geb. Meijer z. (levenl.) 15 Jan. M. C. Pieters geb. van An- del z. M. E. Hardenberg geb. Bijster z. E. C. Ackermann geb.Verkesz.— L. M. Schoo- nenberg geb. van der Laar d. 16 Jan. K. van Eeuwijk geb. Stipdonk z. M. M. Luitingh geb. Budekerz. J. H. Scherpenhuijzen geb. Schrama z. N. Niemann geb Honing d. A. Beekelaar geb. van de Geijnz. A. A. Toe set geb. de Braber z. 17 Jan. A. Mas geb. Groot z. C. M. Verdel geb. Brinkman z. M. Hopman geb. Heemskerk d. 18 Jan. M. Legel geb. Hoogeboom z. C. Matenageb. Stuiver d. JC. Biemans geb. Visser d. A. M. Kroon geb. Muntz d. M. Blad geb. Kroes z. J. C. Beekelaar geb. Negrijnd. C. van der Ree geb. van Dam d. 19 Jan. M Rees geb. Busking z. M. A. van Gasteren geb. Silvester z. J. G. van Zurk geb. van der Putten d. G. E van der Goes geb. Stuurman z. (levenl.) A, H. Vermeer geb. Dietz d. E. van Mierlo geb. Brands z. 20 Jan. C. van Gelder geb. Sluiters d. J. C. E. Hoet'smit geb. Ververs z. C. JCornet geb. v. Hornsveldd. J. J ansen geb. Stoevenbelt d. H. van Or den geb. Lomans 2 d. C. E. Hejjerman geb. Amslijn d. 21 Jan. M. L. vandtr Aar geb. Houtkamp z. A. J. Negrijn geb. de Rooijen d. A. Hospes geb. van Kouingsbruggenz. 22 Jan. E. Steffers geb Rijbroek d. M.A. Machielse geb. Brauckmannd OVERLEDEN. 14 Jan. E. Poen 6 m. d. Oostvest. J. B. Abelen72 j. Veldlaan. 15 Jan.J. Joseph73j. Jansst.r. E. D. E. Noordijk geb. Breijden- bagb 76 j. Raamvest A. v. StipriaanlOdg. d. Anthoniestr. -G P.J.de Bell 5 j z.Ruijc- haverstr. 16 Jan C. H Slootemaker 1 m. z. Kousenbandslaan A. M Kensen 1 m. d. St. Bolwerk. -- A. G. Montauban20 j. Bakkerstr. F Velleman 1 md. d. L. Boogaardsir.W. Koeleveld 80 j. de Witstr. J. B. Stoll md. z. Zijlvest. 17 Jan. J. B. Roelofs 2 md. d. Vrouwesteeg. M. J. Bertholee2 j. d. Nassau- laan.18 Jan. H. Hanegraaf geb.Florijn 61 j. Hazepaterslaan. -- H. J. van Geleen 4 md. z.. Schoterweg. D. P. Blazer 2 md. z. Zuider Buiten Spaarne. JMezeres geb. v. Koninga- bruggen 73 j. Bakenessergraclit.19 Jan. J. Hofman 32 j. Kruisweg. M. W. Otger8md. z. Amsterdamsclie vaart. J. van der Sluis 2 m. z Amsterdamstr. 20 Jan. P. J. Bouc- kaert 1 m. z. Brouwerstr. L. Landwerd geb. van der Brugge 71 j. Tulpenstr. G. P. Klees 12 m. z. Vrouwesteeg. 21 Jan. J. A. H. van Breukelen 7 md. z. Botermarkt. C. H. Bahle 89 j. Gasthuisstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan liet Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een rijtuigmoer. Eene haarspeld. Een wandelstok. Eene schaats. Een paar polsmofjes. Een pak klinknagels. Een leerboek. Een ijsspoor. Een bloedkoralen oorbel. Een gouden oorbel met bloedkoralen steen. Een rijspoor. Twee zweepen.Eenige sleutels, waar onder één ten postkantore achtergelaten. Eenige diverse handschoenen. Eenfc prikslede. Terug te bekomen bij Smit, Baljuws laan no. 3, eenige witte boezelaars. I- dem bij A. Boerde Az., Massaulaan no. 33, eenige witte boezelaars en een kus sensloop. Idem bij J. Vadar Jz., Plan tage no. 3, eene kinderportomonaie, waar in eenig geld. Idem bij J. A. van Zan ten, Rozensteeg no. 1, eeu zwartkoralen ketting met gouden slot. Idem bij W. Lijps, Wijde Appelaarsteeg no. 3a, eene gouden oorbel. Idem bij M. P. Serné,. Van Marnmstraat no. 2, een granaten oorknop in goud gevat. Idm ten kan tore van de kassiers Mees Ritsema. Zijlstraat no. 61, twee parapluies. I- dem bij J. Steenman, Rozenmerijnsteeg, no. 16, eenige matsen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een lombardbriefje. In één der tramwagens achtergelatent Een zakdoek en eene handmof. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 19 Januari. Witte tarwe f 7.80 f 8.00 Rogge 5.90 llaver 3.50 3.87 Duivenboonen „6.60 Paardenboonen 5.70 5.90 Groene erwten 9.- 10.— VEEMARKT, 21 Januari Aangevoerd. Prijs. 1 Koe a 200. 1 stier 150. 19 N. Kalveren f 9.13. I Schaap 18. „Sociëteit VEREENIGING" POPULAIR CONCERT op Zondsg 25 Januari 1891, des avonds te 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. „BummtattarataMarsch.Unrath. 2. Ouverture Romantique.Keler Bela. 3aLied ohne W orte, op 20Mendelssohn, bSerenade des Mandolines.Desormes. 4. Adagio voor viooL-solo..de Beriot. 5. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „les Mar tyrs" Donizetti. Met solo's voor Hobo en Clarinet. 6. Overture „La Traviata"..Verdi. 7. Ilocbzeitsreigen, Walzer. .Bilse. 8. Polka voor cornet a piston soloWaldteufel. Uit te voeren door den Heer Henry Hofmeester. 9Andante uit het Keizerkwar- tetHaijdn. 10. Musikalische Tiiuscbungen, PotpourriScbreiner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2