Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 9 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 31 Januari 1891 op ZONDAG 1 Febr. 1891. Nederd. Herv. Kerk. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT -,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommerg 3 centen per stnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, van Loenen Martinet pred. te Santpoort. Nam. 2 ure, Sioaan. 26e Zondag. *8 Av. 6 nre, Br aches, Zendeling-leeraar in Ned. Indië (Borneo). (Voor Hoog). Collecte voor de zending. iNieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Woensdag 's av. 7 ure, Knottenbelt. Exodus 33 Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Ie, 2e en 3e Lijdenstekst. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Hebry. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder, 's av. 8 ure, Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, G. van Koetsveld C.Ez, Sandpoort. Voorm. 10 ure, A. JE. van Hein se, Pred. te Heemskerk. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. T. Koog, leerend ouderling te Huizen. Honderdag 's av. 71/2 nre, Schotel. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 1s Avonds 6 ure, K. A. Gonlag, pred. te Beverwijk. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandvjk. 'b Avonds 6 ure, llesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, €hr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 23 26 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. De collecte 24 Jan. voor het godsdienst onderwijs bij de Ned. Herv. Gemeente ge houden heeft opgebracht f 82,67V2. Ds. Craandijk is Dinsdag 3 Febr. e.b. varhinderd de catechisatién van 23 uur te honden. Ontvangen bij den Heer Bierens de Haan ƒ20,van N.N. voor de Chr. school voor on- en minvermogenden. Bennebroek. Voorm. 10 ure, JKuylman. Pred. te Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, .7. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. H. van Arkel. Nam. 21/2 ure, J. B. van Arkel. Heemstede. Voorm, 10 ure, geen dienst. Woensdag's Avonds 6 Va ure, J. Hiïïegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Donderdag 's Avonds 7 nre,H.J. Bergsma. Veis en. Voorm. 10 ure, H. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 91/2 ure, B. J. Swaan, Predikant te Haarlem. Dankzegging en Doopsbediening. Voordrachten in Teylers Stichting. Woensdag avond trad de Heer Pierson op in de leeszaal van Teylers Stichting. Zooals te verwachten was had zich een talrijk gehoor verzameld om te genieten van de eenige wijze waarop deze Spreker weet te boeien, te treffen en mede te slepen. Bij hem wordt noch de inhoud aan den vorm, noch de laatste aan den eerste opgeofferd, maar zijn steeds bei. den even zorgvuldig behandeld en door dacht. De letterkunde, begon spreker, geeft ons een beeld van 't menschelijk leven, niet van een bepaalde persoonlijkheid maar van den mensch, zooals hij zich in zijn verschil lende levensverhoudingen openbaart. Twee onderwerpen zijn het waarmede zij zich hoofdzakelijk bezighoudt, de liefde en het menschelijk lijden. De vertolking van het laatste, de wijze waarop zich het leed der menschheid in de letterkun de der versohillende volken weerkaatst, had de gevierde redenaar zich voorgeno men ons te schetsen. Allereerst ontmoeten we de vulgaire optimist, die het lijden gering acht. De Candide van Voltaire geeft daarvan een voorbeeld, en hoezeer zulk een levens opvatting ons ook voor een oogenblik mo ge verkwikken, toch is deze op den duur niet te verdragen. De ernstige menseh heeft daarmede geen vrede, en ia hij zich een hooger levensdoel bewust, dan kan hij Diet berusten in het verschil tusschen hetgeen hij zijn bestemming acht en de droeve werkelijkheid. Hoeveel aanleg komt niet tot ontwik keling, hoeveel zorg drukt niet den menseh, hoeveel schaduwen des doods strekken zich niet nit over zijn levensweg, en ne men wij dit alles in aanmerking, dan is 't ons onmogelijk om met den leermeester van Candide te blij ven beweren que tont est pour le mieux dans le meilleur des mon- des possibles. Hoe dan het lijden te verklaren Gaan we de letterkunde der verschillende vol ken na, dan krijgen we hierop een zeer verschillend antwoord. Volgens de opvatting van Genesis is het lijden een straf. Voor de zonde werd de mensch uit het Paradijs verdreven, en het is deze opvatting dan ook, die bij den kinderlijken leeftijd geheel past. Ook de Grieken deelden haar in de tragoedie. Wel hadden ze oorspronkelijk de Nemesis, die de menschen geluk en ongeluk als 't wa re in gelijke mate toebedeelde, maar de latere Grieksche tragoedie, beschaamt het lijden als straf voor de misdaad. Daar nu evenwel die straf volgens haar in geen verhouding stond tot de overtreding, wekt hare voorstelling van het lijden een deernis, een ontroering, die den ongeëvenaarden indruk van het Grieksche treurspel verklaart. Niet als straf, maar als beproeving van den zedelijken mensch wordt ons het lijden gezonden, meenden anderen. Deze gedachte wordt nergens verhevener uit gewerkt dan in het boek Job, waar Satan dezen lijder door ongeluk op ongeluk traoht af te brengen van zijn vroomheid en godsvrucht. In andere letterkunde vinden wij dit denkbeeld niet weer, tenzij dan in den Proloog van Goethe's Faust. Ook als offer der verzoening is het lijden opgevat. Jesaja schildert ons de knecht van Jehova die 't lijden der men schen draagt, zonder zelf schuldig te zijn, en Vondel stelt Maria Stuart voor als boe tende voor haar volk. Sophocles denkt zich 't leed als een openbaring der goddelijke overmacht, Ajax, de edele held, vervalt door het leed dat hem treft, tot waanzin, en als de Grieken dat zien, staan ze verbaasd en weten geen andere verklaring te geven dan deze: Het leven is een droom, de macht der goden onbegrensd. Ook Calderon heeft dit denkbeeld in een zijner treur spelen uitgewerkt. Bij de Grieken is ook de liefde de oorzaak van het lijden geweest. Bij hen was de Eros geen knaap, als die onze voor ouders zich verbeelden, maar een krach tig jongeling, die zich met demonische macht meester maakte van de zielen der menschen. Plato maakte hiervan een wijs- geerig systeem. Het verlangen, de begeer te was de oorzaak van 's mensehen leed. Ploutos vereenigde zich met Penia, d§ rijkdom met de armoede, de vreugde met het leed, om Eros voort te brengSD. De begeerte is altijd rijk en altijd arm zij is de drijvende macht tot al wat goed is. Het lijden is een prikkel, dien de mensch noodig heeft, om niet in te sluimeren op den weg, maar steeds te streven naar vooruitgang in kennis en geluk. De stoïcijnsche en epicuristische levens beschouwingen weken van de vorige af. De eerste vindt men bij Seneca beschreven. Het menschenlijk lijden is volgens hem slechts inbeelding, de mensch schept zich teleurstellingen omdat hij wenschen koes tert. Dit is te veroordeelen. De zelfgenoeg zaamheid is de hoogste wijsheid. Al watons treft is noodwendig, en wordt het lijden te zwaar, welnu de vrijheid hangt aan eiken boom, men heeft slechts afscheid te nemen van het leven. De Epicurist streefde naar genot. Het leven te genieten was echter een kunst. Die in een teug den beker der vreugde wilde ledigen, zag zich bedrogen, en dus moest men zooveel mogelijk met mate gebruiken wat het leven aanbood. Het lijden is bij hem een vijand die ons bespiedt, maar die wij kunnen ontgaan. Beide stelsels zijn door het Christendom vervangen. Hier is het lijden een voorbe reiding, een onmisbare voorwaarde waarop het hoogere kan worden bereikt. Door lijden tot heerlijkheiddie voorstelling heeft de geschiedenis gedurende vele eeu wen beheerscht. Het lijden is thans van ka rakter veranderd en geïdealiseerd. De man der smarten, de gave der tranen, waren de voorwerpen der hoogste vereering. Iets dergelijks vinden we ook bij Sha kespeare in zijn King John en Henry VIII. Vragen wij ten slotte, wat na al deze po gingen tot verklaring der smarten onze slotsom zal zijn? Dat ieder voor zich van dat groote mysterie de oplossing heeft te zoeken. Ging het velen als ons, dan hadden we gaarne ook sprekers oplossing van het groote raadsel gehoord, maar gedachtig aan Plato's besohonwing zullen we ons maar troosten met de gedachte, dat ook deze onbevre digde wensch ons een prikkel kan worden tot voortdurend onderzoek over de groote vraag, die zooveel eeuwen de menschheid heeft bezig gehouden. g bonTer De Raadszitting van Woensdagj.l. be gon met een reeks mededeelingen. De schilders hadden zich met rekest gevoegd bij de timmerlieden, tot onder steuning van den beperkten arbeidsdag bij gemeentewerken. Het sneeuwopruimen had f 3000 gekost, en B. en W. vroegen en verkregen een erediet om bij herhaling op dezelfde wijze te werk te gaan. De voogd der broeders van Barmhartig heid vroeg vergunning tot het bouwen van een gesticht. Een bezwaarschrift tegen den aanslag in de pi. dir. belasting werd door Gedepu teerde Staten aan den Raad gezonden om advies. De Heeren de Jong en Zoon hadden een stuk grond aangevraagd aan de Lange Heerenvest. De Heeren van der Sleen en Dr. H. D. Krnseman werden benoemd tot leden der gascommissie. Mej. M. Cramers uit Rotterdam nam de lessen van Mej. de Vlaning waar aan de H. B. S. voor meisjes. De Heer Kouwer verkreeg eervol ontslag als gemeente-geneeskundige. De geloofs brieven van den Heer de Breuk werden in orde bevonden en tot diens toelating besloten. Het bezoek aan de verschillende in stellingen door B. en W. afgelegd had bevredigende resultaten opgeleverd. In het gasthuis werden door Dr. Kouwer eenige lijders behandeld volgens Prof. Koeh's methode, welke geneeswijze thans door Dr. Lodewijks wordt toegepast in het Diako- nessenhuis. Aan de gymnastiekonderwijzers Spren- ger en Robin werd een waohtgeld toege staan. De zoogenaamde Maarten Spiesstraat werd in eigendom overgenomen door de gemeente. Een concessie aanvrage voor een tram van Haarlem naar Beverwijk werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan den Heer van Praag werd een ex tratoelage toegekend voor zijne tij delg ke waarneming der vacature. Ook aan verschillende hoofden van scho len werd een extra toelage toegekend we gens de tijdelijke overbevolking hunner scholen, en hun lesgeven in het Prove niershuis. De Heer Graaff ontving dit niet, maar de Voorzitter maakte hierbij de op merking dat dit niet geschiedde omdat de Heer Graaf niet tot tevredenheid van B. en W. zijn ambt had waargenomen, maar omdat zijn school het maximum leerlingen nog niet had bereikt wat bij de andere verre was overschreden. Een voorgestelde verhooging van de jaarwedden wegens diensttijd van onderwij zers en onderwijzeressen, werd onveranderd aangenomen. Men besloot tot toelating van betalende kinderen op kostelooze scholen wegens re denen, die door B. en W. zouden worden beoordeeld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1