Schouwburg - li August Jnuke CONCE Nieuwsberichten. ADVERTEN' Bemonstrantsch 2 Woensdag 4 Pebrus Buitengewone Gastvc Mannen-Zangveri „CRESCEHEi „Weldadigheid naar V Aan het fonds de Haas werd eenige grond verhuurd en de Heeren Lieftinek en Krol tot commissarissen van het ste delijk muziekkorps benoemd. Hiermede zou deze zitting zonder discus sie zijn afgeloopen, als niet Gedeputeerde Staten aanmerking hadden gemaakt op een post van de begrooting, waarbij voor herstel van de zoldering der Statenzaal een crediet uit de buitengewone ontvang sten was toegestaan. De Heer Macaré gaf Gedeputeerde Staten volkomen gelijk. Een zoldering vervangen is geen vernieuwen van een gebouw, en voor herstellingen mag niet worden geleend. Gaat de gemeente op dien weg voort, dan gaat ze haar on dergang te gemoet. Hij wenschte dus aan Ged. Staten geen antwoord te geven, om alle conflicten te vermijden, die toch moes ten uitloopen op erkenning van ongelijk. De Heer de Kanter ziet dit anders in. De zolder moet geheel vernieuwd worden en kan dns gevoegelijk als buitengewone uitgaaf worden aangemerkt. Heeft de Raad eohter gelijk, dan behoort dit ook beleef delijk aan Ged. Staten duidelijk gemaakt te worden, zooals in den brief door B. en W. ontworpen wordt voorgesteld. De Heer Enschedé wenscht nog in den brief te voegen een opheldering aangaande den aard van het werk, dat in de toe lichting herstelling is genoemd maar ei- gentlijk een totale vernieuwing is. De op deze wijze geamendeerde brief werd goedgekeurd en zal aan Ged. Staten worden verzonden. Na deze discussie werd de vergadering gesloten. Tweede Kamer. Daar de heer Beelaerts van Blokland als gezant van de Trans- vaalsche Republiek elders moest tegen woordig zijn, werd de zitting van Dinsdag geprezideerd door Generaal van der Schrieck. De algemeene beraadslagingen werden voortgezet. De heer Domela Nieu- wenhuis repliceerde en trok uit de debat ten de slotsom, dat er niets gedaan is in 't belang des volks. Tot vervelens toe ver wijten klerikalen en liberalen elkaar, dat er niets gedaan is. Bevreemdend, zei- de spreker, mag het heeten, den MiD. van Binnenl. Zaken hier te hooren optreden als verdediger van het gezag quandmême. Vroeger heeft hij zich niet zoo'n vriend van het bestaand gezag getoond. Een Staatsambtenaar had eens gezegdNieuwen- huis is lastig, maar Lohman en Kuiper zijn het nog veel erger. Spreker klaagde over de vreemde wijze, waarop deze Min. hem herhaaldelijk behandeld heeft, en bleef protesteeren tegen de interpretatie door den heer de Savornin Lohman aan de wet gegeven in de Enschedeesche zaak. Hij releveerde 's Ministers pertinente be strijding van het algemeen stemrecht, even als de liberale minister Kappeyne dat in tertijd gedaan had. De eenige antirevolu tionair in het Kabinet heeft nn evenals zijn kollega's de slaapmuts van het Kon- 8ervatisme opgezet. Spreker acht nog we der den heerschenden nood ter sprake, beweert dat liefdadigheid geen middel tot leniging is, en trachtte door cijfers aante- toonen, dat er geen armoede behoefde te zijn. Op minachtenden toon liet hij zich uit over het Christendom in zijn verschil lende typen: het pozitieve vloeit over van sympathie voor de menschen, maar houdt, Regeering geworden, de hand op den zakhet maakte fiasco, evenals het moderne, type-Modderman het gedaan had, en als het Katholieke dat in België doet. De heer Kerdijk verdedigde de liberalen tegen het verwijt niets gedaan te hebben, en meende, dat de verdedigers der Regee ring volstrekt niet aangetoond hadden, dat deze trouw was gebleven aan haar program. Hij drong aan op een onderzoek door de Regeering naar hulpbehoevende gemeenten, die niet behoorlijk den nood van armen kunnen lenigen, en wenschte, dat de Reg. de gemeentebesturen zou aan sporen, in den winter zooveel mogelijk arbeid te doen verrichten. Uitvoerig be toogde Spreker de noodzakelijkhed van Kiesrechthervorming, en toonde aan, hoe de regeering ontrouw was geworden aan hare beloften, en dat van haar geen af doende voorziening te wachten was, of schoon het politiek en rechtvaardig is de volkswenschen te voorkomen. De Heer Mees stelde in 't licht, dat de hoofd vraag was, wat gebleken is van de toepassing en toepasbaarheid der anti revolutionaire beginselen als Regeerings beginselen. Op die vraag was het ant woord bedroevend. Die beginselen zijn gebleken niet toepasbaar te zijn en hebben geleid tot een opportunistiesehe politiek, bij de overzijde een samengaan met de konservatie en verloochening van eigen inzicht. Praktiesche regeerkracht missen zij ten eenen male. De heer Heldt drong nader aan op vermindering van lasten voor den minderen stand, en kriti- zeerde krachtig de weigering van den Min. van Binnenl. Zaken, om verder te gaan met uitbreiding van het Kiesrecht dan tot 40 k 50.000 kiezers. De heer van Ach van Wijck bestreed uitvoerig de grieven van de linkerzijde, en verdedigde de Reg. en de antirevolutionairen, die steeds het recht der minderen, ook bij de school kwestie, hadden overgestaan, en wier hoofdorgaan trouw bleef aan Groen van Prinsteren's beginselen. Uitbreiding van het kiesrecht achtte Spreker bijna niet mogelijk zouder straf verzwaring tegen het uitoefenen van pressie. De Sociale kwes tie, meende Spreker moet opgelost wor den door den steun van handel en nijver heid, en door herziening der tarieven. De ijsclub te Hoofddorp heeft ge durende dit barre wintergetij voor meer dan 500 gulden aan prijzen, premiën en eetwaren aan behoeftige gezinnen uitge reikt. Door den Raad van Haarlemmer meer zijn benoemd tot onderwijzers, aan school n. 6 L. Dekker te Zaandam, aan school n. 7 Mej. G. Spruitenburg te Nieuw- Vennep, aan school n. 11 P. v. d. Meij te Dokkum. HAARLEM, 30 Januari 1891. De Pruisische minister Maybach had Maandag de eer geïnterpelleerd te worden omtrent den toestand der rivieren. Het antwoord behelsde, dat de regeering alle maatregelen had genomen en op het kruien van het ijs bedacht was, terwijl ijsdammen zooveel mogelijk worden vernield, alsmede dat verschillende schikkingen in deze met Holland zijn getroffen. Over den Rijn verontrust men zich niet; de Weichsel baart de meeste zorg. Nn, daar is dan ook al wat schade aangericht. De Maas heeft zich in ons land ook al doen gelden, de omstreken van Roermond waren Zondag na het losbreken van het ijs onder water gezet. Had het ijs zich vastgezet bij hoogwater, dan waB stellig het ergste te verwachten, hoewel sommige punten zorg blijven baren. Te Parijs had men voorzorgen genomen tegen buitensporigheden van de Seine. Het ijs heeft er geen kwaad gedaan, maar door den sterken stroom van bet afkomende water zijn eenige waschhuizen weg- en een paar schepen omgeslagen. De Parijzenaars maken er natuurlijk weer een grapje van, maar wat zouden ze zich vroolijk maken over de twee bakkersknechts te Oostzaan, die voor hun baas hout moesten halen te Landsmeer, en onderweg aan 't dwalen raakten door de mist. De houtsleden lieten zij in de steek om naar Landsmeer terug te keeren en kwamen, geheel tegen hunne verwachting, te Oostzaan terecht, waar dicht bij de woning van den bakker ook de sleden gevonden werden. Voor de waar heid van 't verhaal wordt ingestaan, maar dat deed men ook van 't bericht dat de Rotterdamsche havens voor de vaart open waren en dit bleek toch niet geheel waar te zijn, maar wel degelijk waar is het, dat Zaterdag en Zondag langs de Ameri- kaansche kust een geduchte sneeuwstorm gewoed heeft en dat deze eene schade van verscheidene millioeuen dollars veroorzaak te. Alleen het herstellen der vernielde electri8ohe en telegrafische geleidingen eischte een kapitaal, grooter dan noodig is om gedurende zijn leven fatsoenlijk rond te komen. Men zal er eindelijk wel toe moeten komen om al dien dradenrommel onder den grond te bergen, even als men dat al doet met het drijfwerk van stoom machines. Omtrent Luxemburg loopen vreemde geruchtenmen vertelt dat het hertogdom zal opgenomen worden in het drievoudig verbond, dan zal het vereenigd worden met Elzas-Lotharingen en aan het hoofd er van zou als koning geplaatst worden de graaf van Nassau? Neen, de broeder van keizer Wilhelm, Prins Heinrich. En de graaf van Nassau dan en de traktaten? Och, maar 't zijn zeker slechts praatjes of aanloopjes om zoodoende de publieke opinie te leeren kennen. Het concert, gisteren avond in de sociëteit „Vereeniging" gegeven, onder vond niet de belangstelling, waarop men, na alles wat er over de dames Heyman gezegd en geschreven is, had meenen te mogen rekenen. De opkomst was dun; de reden daarvan mag voor een groot deel gezocht worden in de voorstelling in den Schouwburg, waar het geliefde tooneelstuk „de kleine Lord" voor het voetlicht kwam. Daar de verrichtingen van de zangeres, Mej. Louise Heyoaan, reeds meermalen besproken zijn en de Heer Henri Bosmans, die op dit concert medewerkte, bij ons door en door bekend is, mogen we ons van eene uitvoerige bespreking ontslagen achten en volstaan met de vermelding, dat vooral de pianiste, Mej. Johanna Heymann, (leerlinge van d'Albert) een schitterend succes had. De verschillende nommers, met eene onberispelijke technische ontwikke ling er. eene even schoone voordracht ge speeld, werden door allen met de grootste ingenomenheid aangehoord. Voor de leden der Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" hield Dins dag avond Ds. M. J. Mees eene voor dracht. Tot onderwerp was gekozen het drama van Hamerling, Danton und Ro bespierre, waaruit na eene algemeene bespreking der Fransche revolutie, eenige goed vertaalde gedeelten werden voor gedragen en eene lijn getrokken werd j tusschen den Robespierre des dichters en dien der geschiedenis. Als bijdrage gaf de Heer Mees eenige kleinere stuk ken van verschillende dichters. Een en ander werd met aandacht gevolgd en zeer toegejuicht. In de ten Raalhuize aanwezige bruidenbus is over 1890, gestort eene som van 415.06. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de lijsten in zake Legeshefïing nog ge durende enkele dagen voor belanghebben den ter onderteekening liggen in de Haar- lemsche Boek- en Muziekhandel, Groote Houtstraat 45. Van de gelegenheid tot het verschaf fen van gratis koffie en brood is van 24 tot 30 Januari gebruik gemaakt door 1050, 773, 1048, 1132, 1225, 1206 en 1213 personen. Na de laatste opgaaf is nog ingekomen Bij den Heer H. H. Kolkmeijer: B. echtgen. 10.J. de G. ƒ1. E. 20.—, W. f 2.50, Mej. K. ƒ2.50, N. N. 2.50, Mej. Wed. S. ƒ2,50, van de Naaivereeniging „Tabitha" 3.50. By den Heer H. v. Niel Hz.'.vaneen bruiloftsfeest bij Montagne 8.14, 22 Januari, N. N. 2.50, P. S. v. L. 25. Mej, de Wed. O. 50. Bij den Heer Veldhuysen Mevr. de P. 10.—, L. f5.—. Verder zijn ingekomen: S. V. L. 1 vaatje Boter, B. S. 1 dito. Mogen nog vele weidenkenden zich aan gespoord gevoelen om op de eene of andere wijze de Commissie te verblijden. Dooi- weer, doch weinig werk vele aanvragen en de kas niet in een staat om den toestand nog lang het hoofd te bieden. In het lokaal der Commissie tot Spijsuitdeeling, Jacobstraat, maakten van de gelegenheid tot het eten van soep ge bruik op 24, 26, 27, 28, 29 en 30 Januari, resp. 299, 225, 244, 310, 239 en 250 personen. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 1 Februari in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag den 4 Februari 1891 des avonds ten 8 ure, Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor stoelenmater. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor b urgerwaschvrouw Een voor hulp kookster. Drie voor burgernaaister Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. rïtKGEKLJJKE STAND ONDERTROUWD. 23 Jan. G. W. van de Pol en E. K loos. 24 Jan. A. van der Schuit en E MWietliuff. 28 Jan. L. Radeinaker en A. Bannink. J. Post en W. Rob. J Gerritsen en J.v.Tol. GETROUWD. 28 Jan. E Kroon en M. C. Persenaire. GEBOORTEN. 21 Jan. A. v. Waard geb. Greiner d. (levenlj -- 22 Jan. A. J. Sleeman geb. Moletoorz. J. H. Zomerdijk geb. Bijster z E. Antonisse geb. de Blaaztr z O. W. Feijken geb Deu- dekorn d. (levenl.) 21 Jan. M. Scholten geb. Zwart d. A. B. Verkruissen geb. Kuurstrad. C. M. Donnee geb. Bloem d A. G. H.van Hemert geb. Gans d. J. M. van Eden geb. Steenmand M. L. S. Willemsegeb Kervel d. M. R. Ravelli geb. van Leeuwen z. 24 Jan. A. M. Mooij geb. Voorthuis d. A. M. W. de Boer geb Verzeilberg d. C.A.van Alphen geb. van Dalsen d. P. M. Huisint- veld geb Beenders d. H. Treuren geb. Stof fer d.C. M. Koelwst geb. v Kimmenaedez. 25 Jan. C. M. Sligting geb. Wijkhuizen z. H. M. van Buuren geb. Geerlingsz. T. D. Stolker geb. de Haan d. M. J. H. Roeland geb. Jobst d. 26 Jan. B. van Wanrooij geb. van Kleef z.K. E. J. Jansen geb v. Schaikd. M. S. de Droog geb. Deketeled W.van Hemert geb. van Veen z A. Bosman geb. Knoop d. 27 Jan. M. C. Roosen geb. van den Anker d. M. A. van der Aa geb. Sikman d. G Tarstal geb. Brienen d. 28 Jan. A. M. C. van der Veldt geb. van der Eif 2 d. M. E. E Eman geb. van der Eerden z. E. A. Klimbie geb. Bot z. J. B. de Ridder geb- Bouwer d. A. Aan de Kerk geb. Peels z. OVERLEDEN. 21 Jan. N. A. Witkamp2 m. z. Schotersingel. J. Severijnse 58 j. Brouwerslr. A Lefee- ber 25 j. Bakenessergrackt. 22 Jan. J Im mers 2 m.z.Oranjeboouolaan.— N.Jansengeb. Roosenhard 73 j. Ged. Raamgracht. J. Boe- reeöm d. Wou*e-maustr. ff. Braakenburg 2L md. d. Jan Steenstr. 23 Jan. H. Wijsman 57 j. Verl Frans Halsstr.A.Majoor77j. Ged Raamgracht. K. van Eeuwijk geb. Slip donk a6 j. Bannoteeg. 24 Jan. J. van Velt- huisen 90 j. K. Heerenstr. -- J N. Tribeis geb. Dort 75 j. Kinderhuisvest. 25 Jan. M. van Schooten geb. Vinne 79 j. Brouwer.tr. J. H. J. Bekker 6 m. z. Oranjeboomslaan. M. R. Stoetzer 16 m. d Leidschestr. A. S. Lijn- kamp geb. Hombregt 95 j. Drossestr. A. T. Hijmensen 18 m. d. Wijde Appelaarsteeg. 26 Jan. J. P. Mok 62 j. KI. Huutstr. J.de Haan 21 dg. z. Zuid Polderstr. S. A. van Vellhuij-en geb. Houtman 80 j. Gr. Houtstr. 27 Jan. J. B. Schone 38|.Wagenweg.28Jan. G. Thieken lij. z L Lakenstr. A. Kense- laar geb. de Graaft' 67 j. Rustenburgerlaan. EERSTE KENNISGEVING. Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gezien art. 28 der wet van den 19den Augus tus 1861, (Staatsblad No. 72); Gezien artt. 20 en 21 van het Koninklijk bes/aiï van deu 8sten Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Gelet op eene circulaire van den Commissaris des Koning in de provincie Noordholland; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Loting voor de Nationale Militie, van de ingeschrevenen in deze gemeente in het jaar 1890, voor de lichting van 1891, zal paats hebben in den Doelen albier, op Dinsdag, den 10 Februari 1891, voor de eerste 196 jongelingen, vermeld op de alpbabetische naamlijst, en op Woensdag, den 11 Februari 1891, voor de overige in de naamlijst genoemde jongelingen, telkens aanvangende des mor gen ten 10 nur. Voorts, dat op Dinsdag en Woensdag, den 21 en 25 Februari 1891, aanvangende's morgensten tien ure, ten raudhuize dezer gemeente, (afdeelmg Militie en Schutterij), door of van wege de lote- lingen aanvraag kan geschieden voor de getuig schriften, vermeld in de tweede en derde zinsnede van art. 53 der gemelde wet, ter bekoming van vrijstelling, wegens Broederdieust of op grond van le zijn eenige wettige zoon, en eindelijk, dat de bewijsstukken wegens eigen militairen dienst of dien van broeders, vermeld in de eerste zinsnede van art. 53 der wet, voor zoover die stukken niet door tusschenkomst van den Commissaris des Ko- nings aan de gemeentebesturen zulten worden toe gezonden, ten minste tien dagen vóór de opening van de eerste zitting van deu militieraad, die zal aanvangen op den tweeden Maandag in Maart aan staande, moeten zijn ingeleverd bij den Burgemees ter dezer gemeente. Haarlem, 17 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordeus. De Secretaris, A. A Land. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 26 Januari. Witte tarwe ƒ7— ƒ8.10 lioyge 6— Haver 3.50 „4— Gerst 5.65 Duivenboonen „6.40 „6.60 Paardenboonen 5.50 „6— Groene erwten 8.50 9— G apucijners 8— „10— VEEMARKT. 28 Januari Aangevoerd. Prijs. 2 Koeien f 140.k 180. 21 N. Kalveren 7.15. 12 Schapen 10.27. 2 Paarden OEFENING Zo brnari a.s. des morgens te in het Kerkgebouw. NIEUWE Laatste van den beroem Fritz Reutervei le Abtheilnng: Vortl Fritz Router's L un Rimels, gesp Aug. Jnnkermann. 2e AbtheilungHann Abschied, Idylle ii Hanne Nüte und de 3e Abtheilung: MÜlIt 4e Jochen bust du vörn Ese in 1 Aufzug. Aanvang Balcou ƒ2,50, Stalles 'j. 2,Parterre f 1,50 ƒ1,Gaanderij f 0,50 HAARLEMSC DIRECTEUR de Heer N. H- Ant ten voordeele der Ve op Donderdag 5 Fet des avonds ten 7 Va in de Concertzaal de „VEREENIGING", solisten: I Mej. G. F. (Sopn te I de Heer B. SCHMEINI te Ara de Heer F. H. (VAN (Barijton) te Ara: Entree 0.99 per pers Plaatsen kunnen I worden op den dag d ring van 1012 uur. Toegangskaarten zijn baar bij de Heeren Erv jes, Ged. Oude Grachi Küppers, Jansstraat S Mul Kruisstraat 41, D Zoon, Groote Houlsti D. J. van der Wil Houtstraat 105. J. J. Anegang 33. L. P. Cierstiaat 45. den llaa en Muziekhandel Gro< straal 45, en op den e hel Concert aan hel B Teksthoekjes zullen u verkrijgbaar zijn op der avond in de zaal, t< prijs van minstens 20 Het Bestu, H. SA VRIJ, P J. J. SMITS, S De Commissie te uitdeeling aan B gen alhier maikt ba aangezien zich na 1 uur sonen meer aanmelden, t( met 2 Februari a.s., de g tot het gebruiken van w in haar lokaal in de J geopend, zal zijn v uur des namiddags meer tot 2 uur. Namens de Commissie v JOHs DE BR 8 Haarlem28 Januari 18S

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2