La Dame Blai Sociëteit „Vemi CONCEM Woensdag 4 Februari 1 Anglist Jiiiikeini Schouwburg - Ha; Fransche ADVERTENTIE Buitengewone Gastvoorsti Gemeentelijk Muziek op Woensdag 4 Febriiai L. DESUITE Yrijdag 6 Februari Tekstboekje Madame Bla DE HAAN &Z Werkende Leder Crescent Keukenm* huis, de Ram, Vermeulen, de Ruyter Zijlker, Goeman Borgesiue en van Houten. Vrijdag ving het algemeen debat over de zoogenaamde Stedenwet aan, welk ont werp, eerst door den heer F. Mackey warm verdedigd werd. Het had volgens hem geen politieke bedoeling, maar wilde alleen eene fout herstellen en de partijdige onbillijkheid van 1887 opheffen. Hij be toogde, dat de indiening van het ontwerp niet ontijdig was, dat het uitvoerbaar was, en niet strijdig met den inhoud en den geest der Grondwet, 't Zou aan de minderheid recht verschaffen. De heer Rut gers van Rozenburg bestreed in eene vlij mend scherpe rede het ontwerp, dat volgens hem niet strookte met het stelsel en den geest der Grondwet, in strijd was met de beginselen en de geschiedenis der Kieswet in strijd met het stelsel der Kiestabel zelf. Spreker ontkende, dat deze het stelsel van enkelvoudige distrikten bevatte, al was die enkelvoudigheid daarin regel. De Reg. had aan de Kamer gegevens, cijfers onthouden uit de cijfers der Kiezers zou blijken, dat in eenige Amsterdamsche buurten, de buur ten der bijltjes en de Jordaan, de kern der palingtrekkers, een kiezer gelijke macht zal uitoefenen, als 31/2 kiezer in de buur ten, waar allicht de meest ontwikkelden wonen. Spreker wees ook op de onredelijke verhouding van Nieuwer-Amstel tot Am sterdam. Er was hier eene proeve van partyzucht, zooals nog nimmer hier te lande vertoond ls, en tegen zulke excessen van party-politiek behooren de Parlemen ten te waken. De heer Roëll ook voerde een krachtig pleidooi tegen het ontwerp, als niet in overeenstemming met goede begrippen van wetgeving en met de eischen van het oogenblik, terwyl de inhoud op zich zelf afkeurenswaardig was. Het ont werp hield, betoogde Spreker, algemeene herziening van Kiesrecht tegen, die de eisch van het oogenblik is, en wijzigde een transitoir recht, wat ongewettigd is. De heer Boreel van Hogelanden kreeg verlof tot het doen eener interpellatie over de stremming van het verkeer in het Noord zeekanaal by Velsen. Tot leden der Commissie tot voorbe reiding van het ontwerp tot regeling van het faillisement werden benoemd de heeren Smidt, Travaglino, Heemskerk, Hartogh en Bevers. Bg het voortgezet debat over de Ste denwet werd deze verdedigd door den heer Yeegens, die zeker wilde bevestigen wat door de tegenparty gezegd was over het gebrek aan eensgezindheid onder de libe ralen. Hy oordeelde het ontwerp niet. in stryd met de Grondwet, en achtte het stelsel van enkelvoudige distrikten ook in groote gemeenten gewenscht, om geknoei met de kandidatenlysten tegen te gaan. Aan eene gemeentelijke organizatie hechtte Spreker by kiesrecht niet. De Min. van Binnenl. Zaken sloot zich natnurlyk by den heer Yeegens aan. Hy betoogde, dat het ontwerp het recht der minderheden erkent, en niet strydt met de Grondwet. Van een vroeger gesloten compromis was geen sprake. Voor Amsterdam noemde de Min. het ontwerp voordeelig, dat eene voorbereiding was van een proportioneel kiesstelsel. De heer Viruly Verbrugge bestreed het ontwerp, en de argumenten der Reg. De heer v. d. Feltz verklaarde 1 zich tegen het ontwerp, dat io zyn oog eene party wet was. De Reg. heeft eene overgangsbepaling voorgesteld, waardoor splitsing mogelijk wordt volgens de oude kiezerslijsten. omleggen van wegen en vaarten en het maken van den onderbouw van bruggen zyn werkzaamheden door de vorst, ver traagd, die nn aan honderden het uitzicht geven, op een spoedig hervatten der ge staakte werkzaamheden, terwijl het plan schynt te bestaan, om niettegenstaande de Nieuwe Meer nog vast ligt, de stoomboot diensten te hervatten. Na vergeefsche pogingen aangewend te hebben te Aalsmeer een' tweeden Ge neesheer te krijgen, is in de laatste raads vergadering tot gemeente-geneesheer be noemd, de Heer Snethlage, Arts aldaar, De gevraagde traktements verhoo ging door de Heeren Maas en v. Dorsten geneeskundigen te Haarlemmermeer, door den Raad dier gemeente tot eene volgende vergadering verdaagd. HAARLEM, 3 Februari 189i. Longlijden en Prof. Koch zyn thans in de beschaafde maatschappy misschien wel het meest besproken, in de eerste plaats de leeken in het vak, zyn het of eens met den doctor of verschillen met hem van meening. Alleen de mannen der wetenschap, en dit karakteriseert het feit, nemen eene afwachtende houding aan en volgen hierin den grooten bacillen-ont dekker, die verklaarde, slechts den draad te hebben van hetgeen zijne ontdekking worden kan. Alleen een geneeskundige specialiteit te Weenen, Prof. Schnitzler, is al heel erg tegen het middel ingenomen en deze steekt zyn gevoelen niet onder stoelen of banken hy meende zelfs, dat men zich by na moest verontschuldigen, zich gevleid te hebben met een gunstig resultaat van Kochs geneesmethode. Fran- sche bladen meldden van eene nieuwe ontdekking op het gebied der longziekte en thans verneemt men dat de beide Fransche geneeskundigen, de Heeren Bertin en Picq, aanvankelijk herstel aanbrachten door inspuiting met geitenbloed. Als nu de nieuwe middelen maar proefhoudend blijken! Hoevele jeugdige levens zullen dan nog behouden kunnen blijven voor hunne betrekkingen, voor de maatschappy. Is de mensch van nature goed, of is hij ter wereld gekomen in zich dragende de kiem van al wat slecht is. Als de eerste meening de waarheid behelst, dan kunnen de criminalisten van eene Italiaan- sche hoogeschool gelijk hebben, die zeggen dat misdaden de gevolgen zyn van krank zinnigheid en dat misdadigers dientenge volge behooren opgesloten te worden in een krankzinnigengesticht. Maar de maat schappij schynt er op gebouwd, dat de mensch van natuur zoo kwaad niet is. Waar behooren nu de misdadigers vol gens de aanhangers van deze leer; niet in een tuchthuis, want leer en voorbeeld zyn daar doodend voor het vonkje goeds wat nog in hun gemoed gloeitniet in de cel, waar het menschelijke in den mensch niet praktisch werkzaam kan zyn en waar in de eerste plaats de trek tot gezelligheid, eene hoofdvoorwaarde der maatschappelijke toestanden, gewelddadig wordt tegen ge gaan. In de maatschappy zyn ze niet te vertrouwen. Maar wat dan te beginnen met die ongelukkigen. Men bouwe groote kostscholen, waar ze voor langer of korter tijd heengezonden worden, zonder op gezette tijden met vacantie te gaan, men stelle hen onder gestadig, verstandig toezicht, Op onze rivieren is de buitenge wone rivier-correspondentie ingesteld en zyn militairen gedetacheerd om te dienen by ijsgang of doorbraak. Aan de veldwachters, van Leeuwen en Visser te Haarlemmermeer is wegens buitengewone bewezen diensten, door den Raad dier gemeente toegekend aan elk eene gratificatie van vijftig gulden. De vaart van Haarlem naar Am sterdam langs Spaarne en zijkanaal en verder het reeds geopende Noordzeekanaal is sedert Zaterdag voor stoombooten her steld. De „Haarlem Packet" en „Spaarne" hebben met moeite den weg gebaand, waar na de „Congo" en „Stad Haarlem" (kaarse- ladeveer) zyn gevolgd. Op enkele plaatsen moesten nog yshakkers in dienst worden getteld. Nu het ijs in de ringvaart van Haarlemmermeer van de Koog tot Aals meer, bijna is opgeruimd, zullen de innu- datie werkzaamheden met kracht worden voortgezet als het maken van zandophoogin- gen voor te bouwen forten, innudatiedyk, inundatie- en communicatie sluizen, het ontwikkele het goede en leere hen vrij zyn, d. w. z. zich onderwerpen aan eene goede wet. Dus dan toch een gevan genis, maar volgens een ander systeem van opvoeding en met een anderen naam. „Schrik niet, ik (de maatschappy) straf geen kwaad, maar dwing tot goed," maar dwang zonder het bekende geeselwerktuig onder welks afbeelding deze bekende versregel voorkomt. De j aarlij ksche Algemeene Verga dering der Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen, Vrijdag gehouden, werd door den Voorzitter, den Heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré geopend. Dit het verslag van den Secretaris bleek, dat de ontvangsten de som van ƒ9891.89 bedragen hebben, waarvan aan contributie ƒ4214.50, bijdragen van do nateurs 1287.50, en aan liefdegiften 3679.351/2- De uitgaaf was eene som van 10318.19, waardoor de rekening sluit met een na- deelig saldo van 426.36, welk tekort echter gedekt is door vele bijdragen ge durende den winter. De Vereeniging telt thans ongeveer achthonderd leden en donateurs. De Commissie van huisbezoek bestaat thans uit 101 leden. Duizend en vyftig gezinnen werden door haar ondersteund. Door uitbreiding der werkzaamheden heeft de Permanente Commissie naar meerdere hulp moeten uitzien en die ge vonden in de Heeren Mr. L. C. Kronen berg, Mr. C. M. Rasch en G. C. Ever wijn Lange, uitmakende de Commissie van bystand. Door de noodig gebleken uitbreiding der Permanente Commissie was eene wij ziging der Statuten noodzakelijk gewor den. Het Bestnur bestaat thans uit ze ventien leden, de Heeren Mr. E. A. Jor- dens, Eere-Voorzitter, Jhr. Mr. A. J, Rethaan Macaré, Voorzitter, A. de Clercq, Secretaris, Jhr. F. Teding van Berkhout. Penningmeester, F. M. Baron van Lyn- den, Mr. A. A. van der Mersch, Mr. C M. Rasch, Mr. G. C. Everwijn Lange, G. J. van Dieren Bijvoet, Mr. N. G Cnoop Koopmans, Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, Mr. H. J. D. D, Enschedé, P. Loosjes, S. R. A. van der Meulen, J. J. van Minden, Dr. J. van Praag en Dr. L. C. Proot, waarvan de acht eerstgenoemde Heeren de Permanente Com missie uitmaken. Nog werd medegedeeld, dat gedurende den winter twee extra deelingen hebben plaats gehad en gedurende een week door spysuitdeeling voedsel was verstrekt. Onze voormalige stadgenoot, de heer Ernest Appy, leeraar aan de Haarlemsche muziekschool en directeur der Academie voor Muziek te Amsterdam, is voornemens den 11 Februari a.s. alhier een concert te geven met zyne vier kinderen. De muzikale gaven van den concert gever en zyn gezin zyn te Haarlem alge meen bekend en gewaardeerd, vroegere uitvoeringen hebben dit voldoende bewezen en eene vernieuwde kennismaking zal ons kunstminnend publiek zeker aangenaam zijn. - In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhnis bezocht door 157 personen, waaronder 66 betalenden. Voorwerpen. ged< poneerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd desZondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee breekijzers. Twee diverse hand schoenen. Een detect rolletje, dienende tot het voortbewegen eener tafel. Een omslagdoekje. Eene handmof. Eene zweep. Een hertenpootje waaraan een metalen knopje. Een Christoffle-zilve- ren theelepeltje. Een kinderwantje. Een koperen gewicht. Eenige stukjes band. Eene portemonnaie met eenig geld. Een leesboek, getiteld „Neder land", jaargang 1890, no. 12. Eene vrouwenzak, inhoudende eene portemon naie met weinig geld en een ring met eenige sleutels. Eenige sleutels. Terug te bekomen by Dinneveld, Nas- saulaan no. 58, eene nikkelen horloge ket ting. Idem by K. Blokker, Papentoren- vest no. 26, eene batting. Idem bij M. van Heinsbergen, Amsterdamstraat A no. 14, eene portemonnaie meteenig geld. Idem bij P. H. E. Robyns, Groot Heilig land no 75, een diamantje. Idem bij De Mooy, Leidsche Vaart no. 28, een vlonder en een eind telephoondraad. Idem by C. Koster, Hagestraat no. 9, eene prikslede. Idem by J. M. van Donse laar, Kenanstraat no. 8 F, een nikkelen dames-remontoir horloge. Idem by Cor net, Sophiastraat no. 31, een gouden oor belletje. Idem by Hoogeweg, Molenpad no. 1, een gouden ring. Idem by den Heer De Wilde, Wilhelminastraat no. 14, eene postduif. In één der tramwagons achtergelaten r Een paar handschoenen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrent een lombardbriefje. NIEUWE GRAAN- EN ZAADMARKT' Marktbericht van 2 Februari. Het Museum van Kunstngverheid alhier is gedurende de Maand Januari laatsleden door 517 personen bezocht. - Door de politie alhier is aanghouden en naar het huis van bewaring overge bracht de kantoorbediende J. B. S. oud 29 jaren, die zich 1.1. Zaterdag ten nadeele van zijn patroon met f 200 uit de voeten had gemaakt naar Amsterdam, alwaar hg dien dag op twee gulden na alles in slecht gezelschap heeft verteerd. KENNISGEVING. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Haarlem, Noodigt de Mannelijke inwoners dezer ge meente uit, om zoo zij zijn aangeslagen in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienst jaar, (d. i. over het dienstjaar 18891890), in de Personeele Belasting tot een bedrag, bedoeld in art. 7 eerste zinsnede der kieswet of in het laatst verloopen dienstjaar, (d. i. over dienstjaar 1890), in de Grondbelasting in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van minstens f 10.daarvan door over legging der voor voldaan geteekende aanslagbiljet ten voor den 15 Februari e. k. te doen blijken. De man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgenot heeft. (Art. 7 der kieswet, gewijzigd bij art% VII der addition eele artikelen der grondwet). Tevens noodigt hij de Mannelijke inwoners de zer gemeente uit, die meenen op de gronden hier na onder A en B gemeld, aanspraak te kunnen maken, om geplaatst te kunnen worden op de kie zerslijsten, daarvan mede vóór den 15 Februari e. k. aangifte te doen, door invulling van daartoe ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbare mo dellen. A. Die als mede-eigenaar in de grondbelasting is aangeslagen wegens onverdeelde onroerende goe deren, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aan slag ten minste tien gulden bedraagt. B. Die als hoofden van gezinnen, of alleen wonen de personen, van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afzonderlijk gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de per- soneele belasting ten minste op het dubbele gesteld is, van het laagste in de gemeente voor den vol len aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15 Februari een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waar voor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde ongestoffeerd in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afge zonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het in art. 1 onder A der kieswet bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt, (art. 1 der kies wet, gewijzigd hij art. VII der additioneele ar tikelen der grondwet). Haarlem, 17 Januari 1891. De Voorzitter van den Raad voornoemd, E. A. Jordens. Witte tarwe Rogge Haver Duivenboonen Bruine boonen Groene erwten Gapucyners 7.60 „6.- 3.50 „6.40 16.- „7— 14.— ƒ8.50 „4-12 s Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Jan. 1891. Aardappelen. Aangev. 82, verk. 66. H. L. H. L. L. pr. ƒ1.75, H.pr. /3.75p.H.L. Appelen. Aaiigev. 20, verk. 8 H.L. L. pr. 6.00 H. pr. ƒ9.00 p. H. L. Peren. Aangev. 7 verk. 3 H. L. L. pr. 4.00 H pr. 5.00 pr mand. Boter. Aangev. 572, verk. 560 Kilog. L. pr. ƒ1.35, H. pr. f 1.65. Aangev. 148, verk. 126 st. L. pr. ƒ4.50, H. pr. ƒ17.00. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Woensdeg 4 Febraari 1891, des- avonds te 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps onder directie vau den Luitenant Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Polonaise aus der Oper Das Leben fur den CzarGlinka. 2. Ouverture Alpkonso d' Es- trellaSckubert. 3. Adagio non troppo uit bet 3e strijkquartetMozart. 4. Cantique de NoëllAdam. 5Orchester Suite aus der Mu- sik zu Peer Gijnt, Dramati sche Dichtung von Ibsen. ..Grieg. 1. Morgenstimmung. 2. Ases Tod. 3. Anitras Tanz. 4. In der Halle des Berg- königs. 6. Ouverture z-Op Hans.Sacks.Lor'zing. 7. Eavoritstiicke aus der Oper LohengrinW agner. 1Königs Gebet. 2. Einalsatz (fand ich J ubel- weisen). 3. Zweite Abt. II Scene. 4. Dritte Abt. lie Scene. (Elsa und Lohengrin im Brautgemaeh). 8. Scbatz Walzer aus der Ope rette der Zigeuner Baron...Strauss. 9Soldalen Leben Miiit airisckes TonbildKéler Béla. a. Anbrucb der Nacht. b. des Kriegers Liebessliind- chen. c. Marscbe de Retraite. d. Gebet vor der Schlacht. e. Finale. Laatste van den beroemden Fritz Reuter vertol met medewerking van bet I Tooneelgezelscbap Dir. Gebrs. A. VAN L le Abtheilung: Vortrüg Fritz Router's Lau: un Rimels, gesprocl Aug. Jnnkermann. 2e AbtheilungHanne I Abschied, Idylle in 1 Hanne Nüte nnd de lütt 3e Abtheilung: MÜllsr 4e Jochen Pasi bust du vörn Esel, S in 1 Aufzng. Aanvang 7 Va Balcon ƒ2,50, Stalles en J 2,Parterre ƒ1,50, I ƒ1,Gaanderij 0,50. DOOR HET 's Avonds 8 uren, voor de Leden en hunnt HET BES NIEUWE Koninl van 's-: Directie: Opéra-Comique en 3 Musique de Boieldi Aanvang 'i Balcon 2.50, StalleB Loge 1.75, Parterre ƒ1.5* ƒ1.25, Gaanderij f 0.60. Plaatsbespreking van 2—4 en op den spe 103 nnr. verkrijgbaar by De laatste repetitie voc dadigheids-Concert van dag 5 Februari a s hebben in het gewoon Woensdag avond u Introductie volst] gesloten. HET BEU Mevrouw VAN SLOOl straat 59, vraagt met M P. G., genegen ook huisv richten. Zich van goed voorzien aan te meidei 89 uur.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2