m Schouwburg-Haarlem. 1m STMT, Schouwbnrg - Haarlem. Grand theater Wery, 1 Soirée Musicale, Lager- en nitgel Lager Onderwi Tweede m< Nieuwsberichten. ADVERTENTIEN. Remonstrantsch Zangkoor. „Het Nederlandsch ïooneel," Buitengewone Voorstelling DINSDAG 10 Februari 1891 Groote Buitengewone Voorstelling VAN TÖ0NKÜNS INRICHTIN' Opleidingsschool voor Midd en Gymnasiaal Onderw Jacob Jan Groenends DIENSTBO DIENSTBOD KEUKENM] vorming hiervan wilde overgelaten zien aan de school, terwijl de leiding van het laatste het best kan plaats hebben in het gezin. Volgens de ondervinding van den bekwamen directeur worden de harten over 't algemeen te weinig onderzocht, maar voor elke ongesteldheid van dien aard is raad en hulpgeduld en liefde overwinnen zelfs soms de meest verouderde kwalen. In zijn optimisme ging de liefderijke har tendokter zelfs zoo ver, te beweren dat steenen harten niet bestaan en dat onder de hardste en schijnbaar ondoordringbaarste omkorsting nog altijd eene weeke of hand zame zelfstandigheid klopt, al is het ook dat de gewetenshamer er uiterst klein is en dns een minimnm van dienst bewijst. Zoo kwamen wij tot de werkelijkheid terug en gingen wij hniswaaits met de overtuiging, dat de voordracht van den Heer Keiler van Hoorn blijken zal „toch zeker nog wel ergens goed voor te zullen zijn." Het volgende leesseizoen hopen wij den geachten Spreker weer te ontmoeten in „Weten en Werken." De heer J. B. A. Saeijs vervult aan- staanden Maandag de spreekbeurt. Tweede Kamer. Dinsdag waren eerst twee interpellaties aan de orde gesteld. Eerst die van den heer Schepel over het straffen van miliciens-verlofgangers, die nagelaten hebben zich by den burgemeester aan te melden. Uit het debat bleek, hoe wel de Min. van Oorlog het niet wilde erkennen, dat de wet onduidelijk is gere digeerd, zoodat een verlofganger licht in de war konde komen. De Min. van Oor log verklaarde, dat aan bedoelde milciëns voor ditmaal verzachting van straf is verleend, maar hield vol, dat zij ook na al le verhalingsoefeningen by den burge meester hun verlofpas moeten laten aftee- kenen. Vervolgens kwam de interpellatie van den heer Boreel van Hogelanden over de stremming van het verkeer over het Noord zee kanaal. De interpellant vroeg den Min. van Waterstaat enz., waarom de spoor wegbrug by Velzen niet tydelijk is open gesteld voor het voertuigen verkeer. De Min. van Waterstaat antwoordde, dat de Spoorwegmaatschappy daartegen groot bezwaar had, met het oog op de exploitatie en den toestand der Maatschappij. De heer Lieftinck vroeg, of de Min. niet bij zijn ambtgenoot van Oorlog had kunnen aan kloppen, en de pontonniers eene brug hebben laten slaan. Het overzetten geschiedt nu door polderjongens, en spreker vroeg, waarom er niet een paar bekwame vlet- terlieden naar Velsen gezonden worden. De Min. van Waterstaat zou informeeren of het mogelijk is bekwame vletterlieden bg het veer aan te stellen. Vroeger her stel der brng was bepaald onmogeiyb, en het leggen van pontons schynt niet wel doeniyk. Na afloop var. deze interpellaties werd het debat over de Stedenwet voortgezet. De heer v. d. Feltz lichtte zijn voorstel, om de aanwijzigingen der Reg. naar de afdeelingen te verzenden, nader toe. De heer Roëll achtte de wijzigingen onaan- nemeiyk met het oeg op de redaktie en de praktyk. De Min. vau Binnenl. zaken zeide, in de vorige zitting bedoeld te heb ben, dat hij de voorgestelde wijzigingen van te weinig beteekenis achtte, om ze naar de afdeelingen te verzenden. Het voorstel van den heer v. d. Feltz c. s. werd verworpen mee 56 tegen 16 stem men. De heer Reekers trad tegen de be strijders van het ontwerp in het strijdperk. Volgens hem werd daardoor het organisme der gemeente niet verbroken, en kiesrecht hervorming werd er niet door tegenge houden, maar veeleer bevorderd. De liberalen, beweerde spreker, hadden vóór 1887 ook niet veel voor de hervorming van het kiesrecht gedaan, en zij zijn nog verdeeld. Veel beter achtte hij het zich te vereenigen met het konkrete voorstel der Reg. omtrent het huismans kiesrecht. De heer Rutgers van Rozenburg volhard de bg zijne bestrijding van het onderwerp. De heer Farncombe Sanders zou tegen het ontwerp stemmen, omdat het een uit vloeisel is van politieke berekening, ter wijl hij verlangt algemeene kiesrecht herziening. De heer Heemskerk verdedigde uitvoerig de Stedenwet, die volgens hem alleen bestreden wordt uit liberale partij zucht. Ook hij wenschte uitbreiding van het kiesrecht, maar by ontkende, dat deze door de additioneele artiekelen onmiddel lijk zou zijn gevorderd. - Voor de zesdemaal heeft de gemeen te Haarlemmermeer uitdeeling gedaan van levensmiddelen aan behoeftige gezin nen, en wel te Hoofddorp aan 270 en te Nieuw-Vennep aan 150 gezinnen. Blijft de dooi aanhouden dan is de parti culiere bedeeling der gemeente, die gedu rende een zestal weken eenige honderd tallen armegezinnen gespijzigd heeft, ge ëindigd. Uit de Amsterdamsche trekvaart bij Halfweg is het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk opgehaald van een 30 jarig schildersgezel uit Am sterdam, die sedert November aldaar werd vermist. HAARLEM, 6 Februari 1891. Het voornemen bestaat, van wege het Departement Haarlem der Neder- landsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid eene Tentoonstelling van plaatselijke Nyverheid te houden en wel op zoodanigen tijd, dat dezelve kan geopend zyn gedurende de dagen waarop de Alge meene Vergadering der Maatschappy al hier zal plaats hebben. Het Bestuur der Afdeeling en de Com missie van voorbereiding stellen zich voor, by genoegzame deelneming de tentoonstel ling te doen plaats hebben van 18 Juni tot 19 Juli en hiervoor aan het Gemeentebe stuur aan te vragen een gedeelte van den Hertenkamp om daarop een gebouw te plaatsen. Het bestuur wendt zich thans tot alle industrieelen in het Departement, en hoopt in ruime mate de medewerking voor zyn plan te zullen ondervinden. Immers meent het, dat eene tentoonstelling, op een tijd- stip dat onze gemeente door velen van buiten af pleegt bezocht te worden, zal strekken om aan onze nyverheid meerdere bekendheid te geven zoo wel in onze stad zelve als daarbuitenterwijl aan den an deren kant, by gunstig slagen, de Ten toonstelling ongetwijfeld het vreemdelin- genbezoek bevorderen kan en onze stadge- noolen ten goede zal komen. Ieder industrieel binnen den kring van het Departement, al of niet lid der Maat schappij ter bevordering van Nyverheid wordt ter inzending toegelaten. Ter gemoetkoming in de kosten van gebouwen enz. zal de plaatsruimte vol gens een zeer billy k tarief bekend wor den, terwyl bovendien van iederen deel nemer 10.zal geheven worden als recht van deelneming, welk bedrag wordt terugbetaald voor zoover de kosten zullen toelaten. Woensdag gaf ons Herr August Junkermann een „Reuteravond", die lang by de toeschouwers in aangename her innering zal blijven. Zyn voordracht van enkele stukjes uit Renter's „Lantschen un Rimels", waarmee de voorstelling be gon, was in één woord onverbeterlijk. Geestdriftvol werd dan ook de voordra ger toegejuicht. De fragmenten uit „Han- ne Niite und de lütte Pudel" en Müller Voss" vielen niet minder in den smaak. De dolle Schwank, Jochen Pasel, wat bust du vörn Esel" echter werd op zulk een wijze gespeeld, dat men gerust mag onderstellen, dat hij, die by deze grappi ge tooneelen, een strak gelaat behield, de on verbeterlij kste kniesoor en hypochondrist ter wereld was. Wij behoeven dan ook niet te zeggen, dat luide, welgemeende toejuichingen van het publiek aan 't einde der voorstelling den Heer Junkermann bewezen, welk eene sympathie men heeft voor zijne eenige Reuter-vertolking. Op het Museum van kunstnyver- heid alhier, zyn thans verschillende ten toonstellingen, die betrekking hebben op diverse takken van Kunstnijverheid, ge opend. Zoo hebben wy de tentoonstelling van Japansche kunst en Chineesche kostumes, die zeer merkwaardig is; verder de ten toonstelling van Tapijten uit de Konink lijke tapytfabriek te Deventer, die met verschillende stalen van diverse teekening en kleur zyn aangevuld, en de tentoonstel ling van het werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden teekenschool voor Kunstnijverheid. Een bezoek aan het Museum is dus zeer aantebevelen, te meer daar eenige der genoemde tentoonstellingen weldra we der door andere zuilen worden vervangen. Des Zondags is de toegang vrij. In den afgeloopen nacht is poging tot inbraak gepleegd aan de woning van den Heer C. de Koning, gelegen aan den Wagenweg no.26.Aan den achterkant heeft men in de deur van de serre een gat geboord waardoor de sleutel, die van binnen op de deur stak, kon bereikt worden en omge draaid. In de serre en in den tuin zijn een aantal afgebrande lucifers gevonden. De inbreker is niet in de woning geweest, waarvoor hij wellicht is afgeschrikt door het blaffen van den grooten hond, die in huis was. De tuin grenst aan het Nauwe Geldelooze pad alwaar vreemde voetstappen zichtbaar waren, waarom men vermoedt dat de inbreker aldaar over de schutting in den tuin is geklommen. In het lokaal der Commissie ter Spijsuitdeeling aan behoeftigen, Jakob- straat, is van Zaterdag 31 Januari tot Vrijdag 6 Februari resp. door 294, 230, 208, 264, 205 en 182 personen van de gelegenheid tot soep-eten gebruik gemaakt. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 8 Februari in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag den 11 Februari 1891 des avonds ten 71/2 nre, wegens de benoeming na de godsdienstoefening van een tweeden Predikant, Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeaiging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Drie voor kantoorloop er. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor stoelenmatter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 31 Jan 1891, in de Gouden Leeuw, te Haarlen. 1. Een HUIS ingericht tot Timmermanswerk plaats met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en ERVE, aan het Donkere Spaarne, No. 24, 7100, H. van Veen voor firma L. W. Heil Zonen. 2. Een HUIS ingericht tot Stalhouderij met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en ERVE, Ripperdastmat No. 24, f 5000, C. J. van Zalen voor F. Vissers. 3. Een HUIS en ERVE, Gedempte Volders gracht No. 15, 3005, A. v. d. Linden. 4. Twee HUIZEN met afzonderlijk opgaande Bovenwoningen onder een dak en ERVEN, Papento- rensvest No. 26, 2605, A. v. d. Linden. 5Een WIN KELHUIS met twee PAKHUI ZEN en ERVEN, Tulpenstraat No. 4, 3005, opgeh. 6. Een HUIS en ERVE met TUIN, Kouden- horn, No. 82, 4775, H. Bannink. 7. Een HUIS en ERVE met TUIN, Bakenes- sergracht No. 3, 4675, Wed. J. van Dijk geb. Ostij n. 8. Een HUIS en ERVE met TUIN en afzon derlijk opgaande Bovenwoning, Parklaan No. 58 zwart en rood, 2255, A. v. d. Wateren. 9. Een PAKHUIS en ERVE met Zolder, St. Pieterstraat No. 13, 550, H. Wragge. 10. Een WINKELHUIS en ERVE met afzon derlijk opgaande Bovenwoning, Korte Lakenstraat No. 11, 2090, A. J. Muylaert. 11. Een HUIS en ERVE, Breestraat. No. 38, uit de hand verkocht. L. L. Voorwerpen, gecUponeerd aan het Commiss ariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor d9 eigenaars terug te bekomen zijn. Eene haarspeld. Eene zwart lederen portefeuille inhoudonde zakboekjes. Een duimstok. Een gouden oorbel. Een ledig biervat. Een kinderhandschoen. Eene defecte broche. Een notitieboekje. Eene zakbalans. Een ring met eenige sleutels. Terug te bekomen by N. A. Serné, Anthoniestraat no. 5, een geelharig puck hondje met zwarte ooren en voorzien van een lederen halsband. In één der tramwaggons achtergelaten Eene handmof. Markt van 2 Februari. Aangev. 140, verk. 134 H.L. pr. f 2.50 H. pr. f 3.75 pr. H.L. Aangev. 40, verk. 29 H.L. pr. f 4.H. pr. f 7.— p. H.L. Peren Aangev. 9, verk. 6 H.L. L. pr. 4.— H. pr. f 5. Boter. Aangev. 152, verk. 152 K. Gr. L. pr. f 1.50 H. pr. ƒ1.70 p. K. Gr. Biggen Aangev. 120, verk. 90 stuks. L. pr. f 6.— H. pr. f 25.— KAASMARKT 4 Febrnari. Aaug. en verk. 20 stapels, uitankende 2150 kazen, weg. 4480 kilogrammen. Hoogste prys per 50 K.Gr. f 29.50. OEFENING op Zondag 8 Fe bruari a.s. des morgeus ten 11 Va DUJ", in het Kerkgebouw. (-14 NIEUWE Koninklijke Ver- eeniging: op Zondag 8 Februari 1891, Treurspel in 5 bedrijven of 6 tafereeleu. Aanvang 7 uur* Baleon f 1.50, Stalles en le Loge ƒ1.25, Parterre ƒ1.2e Loge 0.75, Gaanderij ƒ0.30. Mevrouw FRENKEL ver vult de titelrol. NIEUWE 's avonds 7 uur doou het en Circus in miniatuur, onder medewerking van een goed Ge zelschap acrobaten, vroolijke Clowns en een groot aantal ge dresseerde honden en apen. Optreden van Madl. WERY met hare gedresseerde kleine Ponies (Non plus Ultra der vrije dressuur). Agioscopische Wereld- tableaux of lichtbeelden. Balcon ƒ1.Stalles en le Loge ƒ0.75, Parterre en 2e Loge ƒ0.50, Gaanderij ƒ0 25. Kinderen in Balcon, Stalles en le Loge ƒ0.50. te geven door De Dames AP PT. ERNESTINE, piano. NELLY, zang. en HENRI, viool. LOUIS, violoncel. op Woensdag II Februari 1891, 8 uur. in de Concertzaal van de Sociëteit „DE VEREENIGING". 1. Trio moll.) Mendelssohn. 2. Aria, Mozarl. 3. Adagio, voor violoncel.Bargiel. 4. a. Andante en finale uit de suite. Schlegel. b. Spinnlied. Wagner-Liszt. 5. Nardini, sonate voor viool. 6. Concert-aria, Bestandig, met begeleiding van piano, viool en violoncel. 7. Polonaise, voor violoncel. Popper. 8. Liederen. Entrée bij inleekening ƒ0.99. Yoor leerlingen ƒ0 49. Lijsten ter inleekening liggen bij de Heeren De Erven Loosjes en H. N. Mul. ZANGVEREENIG] Dc eerstvolgende Repetitie op Maandag, maar op Dit 10 Februari 1891 des avom uur worden gehouden in „de 1 Met het oog op de aanstaai voering wordt eene trouwe o van alle leden vriendelijk vi HET BEST! van tevens De ondergeteekende heef te berichten, dat hij 3 M in de localiteit van den He NIEPHAUS, Witte H< straat No. 15, boveug inrichting zal opetien. Zich vleiende, dat Ouders den in 't hetn gedurende ee van jaren geschonken ver aanleiding zullen vinden hun deren of Pupillen aan zijne o toe te vertrouwen, beveelt geteekende zich daartoe beh aan. G. FORTGï Haarlem, Febr. 1891. Inlichtingen verstrekken de Heeren F. J. POUTSM^ SchoolopzienerDr. E. van de Arr. Schoolopziener; Mr. A, der MERSCH, Voorzitter d v. toezicht L. O. 't Prospectus verkrijgbaï inschrijving van Leerlinge gesteld Raamvest 13. Op den 29 Januari 1 te Franeker na een lan lijden tot mijne diepe dro in den ouderdom van 73 overleden, mijne beminde h Mevr. MARGARETHA PETRONELLA ZIJLS' echtgenoote van den Heer Wybenga. ANDR. WYBEN Insp. van Haarlem, Januari 1891. Heden overleed, na eer dnrig en smartelijk, doch g( lijden, onze gelielde Echtj Vader, Behuwd- en Groo de Heer inden ouderdom van ruimt na eene gelukkige Eehtv ging van 47 jaar. Hij was ten volle be Heerlijkheid in te gaan. Uit aller n> Wed. J. J. GROENEN geb. M. Wijkhui Haarlem, 3 Febrnari kenhisgevin. Gevraagd voor dadelijk e< van goede getuigen voorzi AdresMevr. KERBEE plein 13. Gevraagd legen Mei et lieft van de P.G. Adres: Parklaan 27. Wordt gevraagd tegen p eene loon 100 en eene loon 90, P.G. Franco brieven onder aan het bureau van dit b

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2