UITVOER CONCEI I DEKROI 'tfas maar een Kunst zij ons op Woensdag 18 Febi Bemonstrantsch UITVOERING Letterlievende Ve: „J. J. CREM Vrijdag 20 Februa der Maatschapp bevordering der Tot op Dinsdag 24 Februa TEEKEU COLLEf revaccinatie voor de in dienst zijnde be ambten. Daarvoor zijn 40 geneesheeren aangesteld, die maandelijks op vooraf be paalde tijdstippen de vaccinatie toepas sen. Vóórdat deze maatregel was ingevoerd, kwamen er jaarlijks onder de beambten een vijftiental gevallen van pokken en gemiddeld 2 a 3 sterfgevallen aan die ziekte voor. Jaarlijks werden toen on der het personeel ongeveer 400 dagen van dienstonttrekking aangeteekend. Sinds de nieuwe maatregel van vaccinatie en revacoinatie is toegepast, is er niet één der beambten meer aan pokken gestorven en zijn er jaarlijks slechts 20 dagen van dienstonttrekking voorgekomen. Een bende wolven heeft het land goed van baron Wolianer te Szandan (Hongarije) overvallen. Meer dan 20 werk lieden zijn door de uitgehongerde dieren verscheurd. Een groote jachtpartij zal nu worden gehouden om de wolven, die in de boBschen zijn gebleven, uit te roeien. Op last van keizer Wilhelm is in de Dnit8che oorlogshaven Wilhelmshafen een commissie benoemd, wier taak het zal zijn voortaan uitspraak te doen over alle geschillen, welke tusschen werkge vers en werklieden op de werven mochten ontstaan. Weder heeft te Londen een dier geheimzinnige moorden plaats gehad, welke gedurende de laatste twee of drie jaren de gemoederen aldaar beroerden en toege schreven worden aan Jack the ripper, onder welken naam de moordenaar zich telkens deed kennen. Doch ook thans is de dader niet gevat en allerlei veronder stellingen worden gemaakt. De chef der Londensche politie, die lang in Indië was, meent overeenkomst te ontdekken tusschen den moordenaar en den Indischen Thug of worger, en veronderstelt, dat de dader schuilt in het stoombootpersoneel. In verband hiermede is een stoker, Thomas Sadler, in hechtenis genomen. De vloeistof, dienende tot inspui ting bij tuberkel-lijden volgens de me thode van prof. Koch, is bestempeld met den naam Tuberkeline. Professor Liebrecht heeft, naar verzekert wordt, een nieuw middel gevonden, dat dat van professor Koch overtreft. De Rijn heeft te Basel den 9n de zer den laagsten waterstand in deze eeuw bereikt, namelijk 0. Over de geheele breedte van de rivier was de bodem te zien en kiezelbanken en andere verheven heden waren als eilanden zichtbaar. Op vele plaatsen had men watergebrekdoor veehouders in de Jura moest dikwijls het water voor hunne beesten van zeer verre j afstanden worden gehaald en verscheide ne door waterkracht gedreven nijverheids inrichtingen werden tot stilstand gedwon gen. Een zonderlinge weddenschap is on langs door twee heeren te Londen aan gegaan om 60,000. De een moest naar Algiers gaan en van daar een telegram naar Londen verzenden, dat daar moest aankomen vóór de ander een rytuigrit rondom Londeu heeft volbracht, welke hij beginnen zal op den zelfden dag en hetzelfde uur, waarop zijn mededinger naar Algiers vertrekt, De heer, die in den omtrek van Londen blijft, zal zooveel paarden mogen voorspannen en zoo dik wijls mogen verwisselen als hij wil. Bij gelegenheid van een parlemen tair diner heeft keizer Wilhelm zijne soci ale politiek ter sprake gebracht en te kennen gegeven dat hij het verzet der groote in- dustrieelen betrenrde. Z. M. dronk, wat nimmer gehoord was, op de liberale af gevaardigden. In intiemen kring, na het diner, moet ook Bismarcks polemiek tegen de tegen woordige regeering aangeroerd zijn, waarbij de keizer zich niet bij zonder genadig moet hebben uitgelaten, maar tamelijk onver bloemd te verstaan gaf, dat hij deze aan vallen beschouwde als niet alleen tegen Caprivi, maar ook als rechtstreeks tegen zijn persoon gericht. Hoe de Friedrichsruh'sche kring er over denkt, of wat deze hier tegenover zal zetten, schijnt den keizer tegenwoor dig zeer koud te laten. Er is thans een verslag verschenen omtrent den toestand der stedelijke geld middelen van Rome. Over het dienstjaar 1890 bedraagt bet te kort vier en een half millioen gulden. In het tekort van het loopende dienstjaar zal voorzien wor den door bezuiniging en wijziging der belastingen en door invoering eener fa miliebelasting waarvan de opbrengst ge schat wordt op driekwart millioen gulden. Eene les voor philantropen die op 't eerste gezicht te werk gaan is hel volgende Biedt iemand, wien ge denkt dat het noodig zal hebben een bon aan voor eet waren, in casu soep aan. „Dank U wel, heel graag." Een straat verder verkoopt de quasi- hulpbehoevende zijn bon voor vijf centen waar een mensch door dorst al niet toe komen kan aan eene vrouw, die nog meer van die bons in den zak heeft. Den volgenden dag, even voor de soepuit- deeling plaats heeft, biedt deze vrouw hare bons te koop aan, liefst in de na bijheid van het soeplokaal en naarmate de vraag verkoopt zij met 100 a 140 percent winst de bon Uwer Vereeniging, welke door (J, in 't blinde beloof aan Uw goed inzicht in zake hulpbehoevendheid, in den blinde is uitgereikt. Zoo heeft het te Rotterdam plaats gehad en is zeker eene aansporing om zóó niet wel te doen. Bekommerd is men over den toestand der Russische keizerin. Sedert de terug komst van haren zoon, den grootvorst George, die zooals men weet uit den mast gevallen en ernstig ongesteld is, is de keizerin dikwijls weenende en in op gewonden toestand. Trouwens, dit verwon dert niemand, als men weet, dat bij den jongen vorst kiemen van tering ontstaan kunnen. De kunstkofïieboonen zijn door den Dnitschen keizer verboden en de toestel len om ze te maken mogen dientengevol ge niet meer verkocht worden. HAARLEM, 17 Februari 1891. Haarlemsch Gemengd Koor, het onlangs opgerichte zanggezelschap, on der de leiding van den Heer W. Swart, onderwijzer alhier, gaf Woensdag a- vond hare eerste uitvoering in de con certzaal van de sociëteit „de Kroon". Een dubbel bezet strijkkwartet, voor het grootste deel bestaande uit leden van den „Muzikalen Vriendenkring", verleende daarbij zijne welwillende medewerking. Een zeer talrijk publiek, kunstlievende leden en genoodigden, was opgekomen om met deze nieuwe zangvereeniging en ha ren directeur kennis te maken. De zaal van „de Kroon" zag er recht gezellig uit de groene planten, waarmede het orkest was omzoomd, gaven aan het geheel een vriendelijk aanzien, dat ons, met de ge heele opstelling van het orkest, aan eene kleine „Toonkunstuitvoering" deed den ken. Het bestuur had aan een en ander veel zorg besteed en zijn taak met ijver opgevat. Voor dit eerste concert waren twee be langrijke werken in studie genomen n.l. de 42ste Psalm van F. Mendelssohn Bar- tholdy en „Das Lied von der Glocke" van A. Romberg, naar het bekende ge dicht van Schiller. De uitvoering, waar bij de solopartijen door de verdienstelijk ste leden van het koor werden vervuld en waarbij het bovengenoemde kwartet heel aardig in de instrumentale begeleiding voorzag, slaagde in haar geheel redelijk goed, al kon bij menig onderdeel, b.v. bij het slotkoor van den Psalm en by het koor uit Romberg's werk „Wolthatig ist des Feuers Macht", met reden de opmerking gemaakt worden, dat de Heer Swart zijn eigen kracht en die van zijn koor wel wat overschatte, toen zyne keuze zich hij deze werken bepaalde. In de solo's maakten Mej. O. en de Heer S. het byzonder goed. De laatste bracht de Meisterparty goed tot haar recht. Ily bezit een mooi, klank- ryk basgeluid de intonatie, de uitspraak, de voordracht, kortom de geheele manier van zingen, maakte een zeer gunstigen in druk. Wg raden den Heer S. aan, zich verder te ontwikkelenhy heeft van de natuur alles meegekregen om een uitne mend zanger te worden. Tot ons leedwezen konden wy de uit voering niet geheel by wonen en moet derhalve eene bespreking van de overige nommers achterwege laten. Mochten wy den Heer Swart, naar aan leiding van zyne eerste uitvoering, waar- by hy ontegenzeglyk wat al te hard van stal is geloopen, een raad geven, dan zou het deze zyn, te beginnen met eenvoudi ge, Nederlandsche koorwerken. Aan een Gemengd Koor, waar groote werken met solo's en orkest kunnen beoefend worden, heeft onze stad trouwens geen behoefte de zangvereeniging van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst is dunkt ons daar voor aangewezen. Met genoegen vermelden wy nog, dat de Heer Swart na afloop der uitvoering, als blyk van waardeering van de leden een kostbaren spiegel ten geschenke ont ving. Naar wy vernemen is in de verga dering der Kiesvereeniging Vooruitgang" gisteren avond besloten candidaat te stel len voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier den heer A. de Clercq, Directeur der Haarlemsche Bankvereeni- g'ng- Het concert van het Gemeentelyk Muziekkorps in de „Vereeniging" heeft Zondag avond byzonder veel bezoekers gehad. Misschien dat nog geen concert voor het publiek zoo bezet is geweest. Het kwartet „Loreley'' luisterde de uit voering met eenige schoone zangstukken op, waarvoor de aanwezigen zich heel dankbaar toonden. Dat de Heer Kriens met zyn wakker orkest, bij de uitvoering van de opgewekte en voor zoo'n gelegen heid passende nommers, succes had, behoeft niet meer gezegd te wordenmeer en meer blykt het, dat ook het volk voor ons korps iets begint te gevoelen en de ge legenheden, om het te hooren, op prijs gaat stellen. Morgen (Woensdag) avond geeft het orkest weder een leden-concert met een mooi programma. 1.1. Zondag zyn onder geleide der politie alhier naar het Huis van bewaring overgebracht acht West-Indische militaire gevangenen, per mailboot te IJmuiden aangebracht, tot het ondergaan van ver schillende hen opgelegde gevangenisstraf fen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Drie voor kantoorlcoper. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Een voor stoelenmatter. Vijf voor aard werkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 18 Februari 1891, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeeling ingekomen verzoekschriften dankbetuigingen goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en W.W. dading met Mej. Koënen, met advies comm. v. fin. 4. Idem idem. derde snppletoire be grooting, 1890, met idem. 5. Idem idem. verhuring grond be zuiden tolgaarderswoning aan Leid- sche vaart met idem. 6Idem idem idem. voormalig nacht- wachtehnisje aan den Burgwal, met idem. 7. Idem idem idem. grond Kouden- horn voor volksdouchebad-ingericht, met idem. 8. Idem idem idem. verschillende gemeente-eigendommeD, met idem. 9. Rapport rekening 1890 Kamer van Koopb. en Fabr.. 10Idem idem. locaal-spoorweg Nieu- weramstel (Amsterdam)Haarlem. 11. Idem idem. voorwaarde verlof leerares meisjesschool voor middel baar onderwijs. 12. Idem idem. vergunning Dr. P. G. Buekers, om werkzaam te zijn aan de Rykskweekschool voor on- derwyzers. 13Voordracht idem. onderwyzer tweede tnsschenschool. 14. Idem idem. onderwijzeres eerste tusschenschool. 15. Idem idem idem. kosteloozeschool lett. D. 16. Aanbeveling idem. leeraar gymnas tiek twee II. B. scholen voor jon gens. 17 Benoeming commissaris stads-apo- theek. 18. Idem, lid comm. v. toez. stede- lyk mnseum. 19. Idem. stads-heelkundige, teven» verloskundige. 20. Idem. stembureau verkiezing lid Kamer van Koopb. en Fabr. KENNISGEVING. Burgemeester eu Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 6 der wet van 28 Juni 1881,. (Stbl. no. 97), gewijzigd bij den wet van 28 April 1884 Stbl. uo 54) en bij die van 16 April 1885- (Stbl. no. 78) ter openbare keonis, dat is ingeko men een verzoekschrift van J. F. Muller om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis vau het perceel aan de Lange Boogaardstraat uo. 1. Haarlem 13 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95): Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 ure tot des namid dags 4 uur, tot 26 Februari e k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is ne- dergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. W. Yerkes om vergunning tot op richting van eene ververij in het perceel aan de Rozenprieelstraat Kad. Sectie F No. 5788 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 26 Fe bruari e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden, bezwa ren tegen het oprichten der inrichting in te bren gen. Haarlem, 12 Februari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. Markt van 16 Februari. Aardappelen Aangev. 140, verk. 120 H.L» L. pr. 2.50 H. pr. 4.00 pr. H.L» Appelen Aangev. 31, verk. 24 H.L. L. pr. 4.H. pr. f 8.p. H.L» Peren Aangev. 18, verk. 12 H.L. L. pr. f 3.H. pr. 5. Boter.] Aangev. 116, verk. 119 K. G. L. pr. f 1.55 H. pr. ƒ1.70 p. K. G» Biggen Aangev. 96, verk. 89 stuks. L. pr. f 6.— H. pr. f 18.00 GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 16 Februari. Witte tarwe Rogge Haver Huiven bo on en Groene erwten t 7.70 5.50 3.70 6.50 6.25 ƒ8.85 6.20 4.10 „Sociëteit VEREENIGING CONCERT op Woensdag 18 Februari 1891, des avonds te 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps^ onder directie van den Luitenant Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Ungarischer Marsch uit „Faust"Berlioz. 2. Ouverture„LeNozedi Figaro". Mozart. 3. a. Dammerung bTanz unter der Dorf- linde aus den Sommer-f Reinecke. tagsbildern 4. Fantaisie pour Violoncello-so lo sur des motifs de l'opéra „La Juive"Deraunck. Uit te voeren door den Heer Charles Blazer. 5. Erinnerung an Carl Maria von Weber, FantasieE. Bach. 6. Ouverture „Maritana"Wallace. 7. Ave MariaCherubini. 8. Aufforderung zum Tanze..Weber. 9Gestandnisz, Fantasiestück.Schuls Schwerin» 10. Ouverture „Guillaume Tell".Rossini. Woensdag 4 Maart. Jupiter Symphonie No. 4 C. dur.Mozart. En Gebet aus „Rienzi"Wagner. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Febr. 1891, des namiddags vau 23 uur door den Heer W. EZERMAN» PROGRAMMA. 1. Marche funèbreChopin. 2Variatien opWilhelmus van Nas- sauenBrandts Buij s. 3. Preludium en FugaJ. S. Bach. 4. Sonate No. 6Mendelssohn. 5Variatien opWien Neerl. BloedS. de Lange. adverten Sociëteit „Veri DOOR HET Gemeentelijk Min 's Avonds 8 u voor de Leden en hl HET I dbg middag a.s. ten 121/ legenheid der tronwple SOCIETEl 99 LAATSTE REPETITI Oorspronkelyk Toone vyf bedryven door A. RUIJS Met dit stuk zal worden aan den Tooneelweds Bolsward, Zondag 22 1 H.H. Leden van de Kroon en de Letterlieve nigiüg J. J. Cremer h soonlyk vryen toegang Rang. Dameskaarten fC EntreeEerste ran Tweede rang ƒ0.49. TWEEDE HAARLEMSCHE AFD in de Concertzaal der „VEREENIGING des avonds ten 7 Marsch en Koor uit j „Tannhauser." j,s „Nanie", koor van J ij „Schön Ellen" solo's Max Brnob. 4e Symphonie van i^eet hoven. Grusz ans der Fen J. Verhulst, Ossian'sNachkliingevi IW. Gade. Solisten Mejuffrouw JOHANNé van Rotterdam, de Heer ARNOLD van den Haag, Koor en Orohe Ie Zangvereeniging en eeniging der afdeel Directeur, de Heer W. He vierde Kunstbescl met introductie van gegeven worden do Genootschap op W( Februari 1891, des •r uce, in de boven Sociëteit „Vereeniging Het Besluur II- SA\RIJ, Presid F- J- RIEPSAAME

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2