HAARLEMS CH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN INo. c21 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 14 Maart 1891. op ZONDAG 15 Maart 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. telephoonnummer TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandsnt ,25. franco p. post B ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 85 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk.meer 5 cents, groote letters naar plastsrcimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor het godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. Gemeente in al de beurten behalve in de kinderkerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Barbas. 21e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Sioaan. 22e Lijdenstekst, 's Av. 6 ure, Knottenbelt. Bevestiging van nieuwe leden. Vrijdag 's av. 8 nre, Swaan. Voorbereiding^ Nienwe Kerk. Voorin. 10 are, Van Arkel, pred. te Bloemendaal. Jans-Kerk. 's Avonds 6 ure, Hoog. Bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. 21f: Lijdenstekst Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Vebnj. Christelijk Gerelorm. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. fVoensdag 'sav. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Vonderdag 'sav. 71/2 nre, Schotel. Lutherseke Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Vonderdag 's av. 8 ure, Mees. Laatste lijdetisprediking. Kerk der Vereenigdeüoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 1s Avonds 6 ure, Hesta. Doopbediening. Vrijdag 's avonds 6 nre, Craandijk. Voorbereiding. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, J. A. Begerman, pred. te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Sluiting. Lucas 23 47 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Vinsdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Sluiting lokaal T.d. Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Vonderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bij bellez. Sluiting. Ontvangen bij Ds. Hoog voor Diakenen der Ned, Herv. Gemeente f 43,25 van Mej. Sarlet nit het hnis Ripperdaetraat 18. Bennebroek. Voorm. 10 nre, L. Smit, Pred. te Nieuw Vennep. Voorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 ure, P. V. van Arkel. ■j. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure. M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Nam. 21/2 ure, C. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Voorbereiding. Velsen. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton Pred. te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 91/2 nre, V. Bax, Pred. te Haarlemmermeer (Hoofddorp). Uitvoering van de Solo-klassen der Muziekschool. Het tweede gedeelte vau de uitvoering der Leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst had Woensdag avond plaats en werd niet minder druk bezocht, dan het eerste gedeelte dier uitvoering. Ook du sprak de Heer Mr. Th. de Haan Hugen- holtz, als voorzitter van de commissie voor de Muziekschool, een kort openings woord en deelde daarin o. a. mede, dat, tengevolge van verschillende invloeden, de lessen van de solo-zangklasse in dec laatsten tijd niet zoo geregeld wordeo be zocht, dat het mogelijk was, een groot aantal dier leerlingen op bet programma te brengen, doch dat overigens het ge tal leerlingen van die klasse niet was verminderd en zelfs grooter was, dan verleden jaar. Het programma van deze uitvoering gaf veertien nommers, waaronder drie vocale voordrachten van de dames L. van E., A. van V. en C. S. Met ingenomen heid werden hare liederen aangehoord. Mejuffrouw T. Bastiaans, de verdienste lijke leeraresse van onze Muziekschool, heeft ook bij deze dames weer bewezen, hoe zij hetdoor de deugdelijkheid ha- rer methode in hare macht heeft, goe de stemmen te vormen en bovendien, hoeveel werk zij maakt van eene smaak volle, muzikale voordracht, Mej. van E zong hare nommers met een mooi ge luid; de beide eerste, aria uit „Xerxes" van Handel en „Nina" van Pergolese, met Italiaansehen tekst, klonken, door den zuiveren klank der vocalen zeer wellui dend en waren daarbij schoon van voor dracht. Ook het lied van Benoit: „Heeft het roosje milde geuren" slaagde uitne mend. In die lage toonen heeft de stem van deze zangeres een hoogst aangenaam timbre en een vrij groote kracht. Bij de andere dames stond de keuze der liederen het succes wel een beetje in den weg. „Erlkönig" van Schubert en „Zigeuner- lieder van Brahms zijn wat al te zwaar en vragen meer bracht en meer uitdruk kingsvermogen dan deze jonge dames natuurlijk bezitten. Deze opmerking slnit de vermelding van heel veel goeds in de voordracht niet nit. De stem vorming heeft ook hier uitmuntende resultaten opgele verd en de geheele wijze van zingen doet het onderwijs van Mej. Bastiaans, die reeds zooveel degelijke zangeressen vormde, alle eer aan. Aan hare zorgen kan dan ook veilig het onderricht in den solo-zang worden toevertrouwd. Van den heer Schlegei hoorden wij een twaalftal piano- leerlingen, waaronder eenigen met veel talent, 't Was o. a. een genot de kleurrijke voordracht te volgen van Mej. C. van der S. in de Romanze van Schlegei en in de technisch moeielij- ke „Valse Caprice" van Rubinstein, of zich te verlustigen in het vrije, levendige, echt muzikale spel van de Jongejuffrouw J. K. in de „Variatione brillantes" van Chopin. Van de anderen noemen wij nog we moeten ons beperken de Jongejuf frouw M. H. die technisch zeer nauwkeu rig speelde en het derde tweetal, de dames E. de G. en A. H. dat met veel opvat ting de Liebeslieder (Mo. 12, 13, 14 en 15) van Brahms voordroeg. In het al gemeen maakten de piano- leerliDgeD op ons een heel gunstigen indrnk. Vijf viool- leerlingen, waaronder twee dames, traden van den heer Robert op. Mej. C. van V. speelde zeer verdienste lijk het Andante uit het 2de viool-con cert van de Beriot; Mej. H. W. had veel sncces met de geestige compositie (Sohwediseh) nit de suite van Amanda Maier; de jongeheer J. T. trok onze aan dacht door zijne goede trillers en zijn flinken toon, terwijl Willem R. bewijzen gaf van ijverige stadie en een goed ont wikkeld muzikaal geheugen. De heer K. van M. sloot de uitvoering met Wieniawsky's bekende Polonaise, een stuk waaraan kunstenaars de handen vol hebben en dat uiteraard dus niet tot zijn recht kon komen, ai gaf het nu en dan, b. v. in de Staeato's zeer goede oogen- hlikken. Onze indruken samenvattende, durven wij met veel lof gewagen over het onder wijs aan de Muziekschool alhier. Dat on derwijs werpt goede vruchten af en leidt de muzikale ontwikkeling en den zin voor muziek in het rechte spoor. Aan dit laatste hechten wij eene niet geringe waarde. B. Kamer. Dinsdag werd het debat voortgezet over art. 1 van het wets ont werp regelende den suiker akcijns. Het gold den omslag door beetwortel-sniker- fabrikanten te betalen, indien de akcijns in 1891, '92 en '93 per jaar minder op brengt dan 8V2 miljoen. Het amende ment van NuneD, om de wette doen slaan op de jaren 1892, '93 en '94, werd krachtig bestreden door de heeren Mees en Gleichman, op grond dat de wetgever dan onnoodig tot 1895 gebonden zou zijn, en de betaling in 1891 geenszins onbillijk is. De heer van Nunen liet nu het jaar 1894 vervallen, wat bestreden werd door den heer Mees. Ten lange leste werd het am. Van Nunen, aldus gewijzigd, aangenomen met 44 tegen 40 stemmen ,en daarna art. 1 goedgekeurd. Art. 2 bepaalt, dat de omslag volgens art. 1 niet werd geheven, indien de aanslag 29 miljoen KG. niet te boven gaat. De heer van Nnnen en eenige andere leden stelden een amendement voor, om het cijfer van 29 miljoen te verhoogen tot 45 miljoen KG. Dit am. lokte krachtige bestrijding uit door de heeren Farncombe Sanders, Hintsen, Levyssohn Norman en den Min. van Fin., die verzekerde, dat dan het akcijns cijfer van 8V2 miljoen, in art. 1 opgenomen, absoluut zon zijn. Wel verhoogde de Min. het cijfer van 29 miljoen tot 32 miljoen KG. Het am. van Nnnen achtte hij onaannemelijk. De heer Mutsaers en eenige andere leden stelde als amendement voor, voor 1892 aan te nemen 30 miljoen, en voor 1893 35 miljoen K. G. Het am. van Nnnen werd verworpen met 59 tegen 29 stem men, en evenzoo het am. Mutsaers met 46 tegen 43 stemmen. Art. 2 werd aange nomen met 59 tegen 30 stemmen. De heer Levyssohn Norman heeft verlof gevraagd en verkregen, om op een nader te bepalen dag de Regeering te interpelleeren over het passeeren van een ambtgenoot, den Heer Land, voor de bevordering tot den rang van hoofdofficier. Het gerucht, dat op verzoek van den heer Land, znlk een interpellatie achterwege zon blijven, is dus gebleken ODjnist te zijn. Woensdag was de Kamer aan art. 4 der snikerwet toe, waarop een amendement werd voorgesteld door den heer van Nunen en eenige andere ledeD, strekkende om de aansprakelijkheid voor de opbrengst van den omslag te beperken tot de fabriekanten. De heer Hnber bestreed het art., dat een enorm fiskaal recht schept, namely k privilege op roerende en onroerende goe deren gaande boven hypotheek. Nadat de heer Mees en de Min. van Fin. 't begin sel van bet art. hadden verdedigd, stelde de heer Huber voor, art. 39 der sniker wet van 1867 borgtocht stelling) toepas selijk te verklaren op den omslag in deze wet en art. 4 te laten vervullen, waar omtrent de Min. de beslissing aan de Kamer overliet. Het voorstel van den heer Hnber werd aangenomen met 69 te gen 15 stemmen. Ten slotte stelde de Min. een overgangsbepaling voor, om als de akcijns in het laatste kwartaal van 1891 minder opbrengt dan in hetzelfde tijdperk van 1890, en dit te kort niet door de hoogere opbrengst in de eerste 9 maanden van 1891 wordt opgewogen, de bijslag van 8V2 miljoen voor 1880 met dat verschil te verhoogen. Dat werd goed gekeurd met 67 tegen 18 atemmen. Daar na werd het ontwerp aangenomen met 52 tegen 37 stemmen. Toen was aan de orde het wetsontwerp tot wijziging der personeele belasting bevoegdheid om gaarden afwisselend te gebruiken, en niet meer afhankelijk te stel len van rijtuigen op riemen). Op een op merking van den beer Heemskerk betref fende het bezwaar voor inlandsche kramers, die met karretjes op veeren afgelegen streken bezoeken, dat zij aangeslagen wor den in de hoogste klasse, als zi) toevallig vrouwen en kinderen bij zich hebben, gaf de Min. van Fin. ten antwoord, dat hij toestemde dat dat wel wat hard was maar dat ook wel andere kategorieën van rijden znlke bezwaren konden inbrengen, en dat de Bchatkist door al die vrijstel lingen schade zou lijden. De heeren Heems kerk en W. K. van Dedem deden den Min. opmerken, dat als er zich gebreken openbaren in een belastingwet, men het herstel daarvan niet kan verschuiven met een beroep op het verlies van de schatkist. Op art. 1 werd door den heer Schepel en 11 andere leden een am. voorgesteld, om van belasting vrij te stellen alle paar den, wier laatBte melktand nog niet door een snijtand is vervangen, en ook hengsten als dekhengsten gebruikt. De Min. van Fin. bestreed dit amendement, en toen hij in deze bestrijding de personeele belasting eene verteringsbelasting had genoemd, kwam de heer Lieftinck daartegen op, en wees er op, dat zij dat niet is ten aanzien van deuren, vensters en dienst boden, en evenmin ten aanzien van paar den. Het am. werd aangenomen met 60 tegen 27 stemmen. Een am. van dezelfde heeren op art. 2, strekkende om den land bouw te ontheffen van de verhoogiDg der

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1