I Schonwbnrg-Jansfl de Heer P. L. Ti {i rnmrn ffl ADVERTENTIE Remonstrantsch Zang! „Multatuli" Zondag 15 Maart li Na afloop BAL4IASQ HAARLEI TE HAARLEIV P. HUE Daniël de lang Everts crrjmr-rr '..'■'I I I j a J 3 P belasting, die verschuldigd is voor werk- boden van landbouwers, omdat deze rij tuigen op veeren houdeD, werd na bestrij ding door den Min. ingetrokken. De Min. wijzigde art. 2. Op verzoek van eenige leden werd de eindstemming tot den vol genden dag uitgesteld. Een ontwerp tot verandering van grenzen tusschen Bier vliet en eenige andere gemeenten werd door de heeren Glinderman, van der Velde en Karnebeek bestreden als onbillijk, door den Min. van Binnenl. Zaken verdedigd, en aangenomen met 77 tegen 13 stemmen. Een oorspronkelijk portret van C o- 1 u m b u s is ontdekt te Como. Behalve om het klein aantal authentieke portretten van den ontdekker der nieuwe wereld, heeft dit bijzondere waarde omdat het geschilderd is door Del Piombo. Het was een familiestuk der Giovios, en was in het bezit van den schrijver Paul Giovio, die in zijne werken er over spreekt en het liet graveeren. Bij het uitsterven van den mannelijken tak der familie Giovio, ging het stuk ongeveer zestig jaren gele den over op de familie De Orchi. Omtrent den vrouwenmoordenaar in Londen is men niet verder gekomen, doch Sadler, stoker op de stoomboot Fez heeft men nog steeds gevangen, omdat hij nog niet in staat is alle verdenking van zich af te wentelen, wat dan ook niet goed kan omdat uit alle getuigenissen bleek, dat de man in den bewusten nacht smoor dronken was, zelfs zoo, dat hij in dien toestand geen moord kon bedrijven op de wijze als heeft plaats gehad en verder, dat Sadler niet in Europa was op de da turns waarop drie vorige vrouwenmoor- den gepleegd werden. Is nu de politie verplicht genoodzaakt Sadler weer te laten schieten, dan is de geheimzinnige zaak er nog geheimzinniger door geworden, maar te juister ure is het signalement bekend geworden van iemand, een matroos of zoo iets, die nog na Sadler in gezelschap van de vermoorde is gezien, maar den man zelf is men zoekende. Sadler is thans, daar zijne schuld uit niets gebleken waB, van alle rechtsver volging ontslagen. Het publiek, dat op de hoogte bleek van zijne invrijheidstelling, was in grooten getale opgekomen, waar door eerst een rijtuig moest gehaald wor den om den man buiten een manifestatie te doen big ven. Toen het voertuig weg reed, juichtte de menigte hem toe, en rende hem achterna. In eene de vorige week gehouden zitting van het kantongerecht te Ter- nenzen werd eene overtreding op de drank wet behandeld, waarbij een niet alledaagsch incident plaats had. Twee getuigen a charge deden eene getuigenis, geheel in strijd met hunne eerste verklaring aan de politie. Tenge volge hiervan werd de behandeling der zaak geschorst en werden de twee ge tuigen tijdelijk verwijderd. Toen bg het einde der zitting beide getuigen in deze zaak weder werden gehoord en hen door den voorzitter op het ge wicht hunner verklaringen gewezen werd, kwamen beiden op hunne verklaring te rug. Tegen de beklaagde werd hierna een eisch gesteld van 21 dagen hechtenis. Iemand, die in dronkenschap zijn hondje tegen een landhek had doodgesla gen, is door de Haagsche rechtbank tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het personeel der centrale werk plaatsen en een deel van het treinpersoneel van den voormaligen N. R. S., dat nog geen afstand van rechten heeft gedaan, oordeelende, dat de Exploitatie-Maatschap pij art. 6 van de ovtreenkomst, gesloten tusschen den N. fi. S. en den Staat, niet stipt navolgt, zal nu de Exploitatie-Maat schappij gerechtelijk vervolgen. Reeds is 800 voor dat doel bijeenge bracht. Een gevangene, die na afloop van zijn straftijd niet wil vertrekken, is zeker eene zeldzaamheid, doch zoó'n geval heeft zich te Groningen voorgedaan, bij een per soon die tot 15 maanden gevangenistraf en 1500 schadeloosstelling veroordeeld was wegens het stukslaan van iemands arm. Zondag zou hij ontslagen worden, maar weigerde de teekening der stukken betrekking hebbende op zijne afrekening enz. en verklaarde de gevangenis niet te zullen verlaten vóór hij schadevergoeding had ontvangen voor, volgens zijn zeggen, onschuldige gevangenschap. Met veel moeite gelukte het de politie hem te verwijderen. Het te kort in de kas der insolvent verklaarde en in hechtenis genomen ge broeders Verwiel, te Waalwijk, door eene Rotterdamsche firma belast met het drijven van handel in hniden, leder en schoenma kers benoodigheden, bedraagt waarschijn lijk meer dan honderdduizend gulden. In de kom van het dorp Houtrijk en Polanen is Woensdag avond brand uit gebroken in het pakhuis van den winke lier Hanou; de vlammen grepen zoosnel om zich heen dat weldra de aangrenzende wagenmakerij en twee woonhuizen van het algemeen Armbestuur in lichte laaie stondenalleen eenige wagens werden gered, doch eene aanzienlijke hoeveelheid winkelwaren, hout en hooi, zoomede beide inboedels werden sene prooi der vlammen, terwijl een paard en geit in het vuur om kwamen; door een invallende muur werd een der brandweermannen gekwetst. Twee spuiten waren op het terrein aanwezig met groote inspanning gelakte het de naast bijstaande perceelen te behouden. Alles was verzekerd, met uitzondering van den inboedel eener arme weduwe. Door het aftreden van de Heeren J. v. Zij verden, P. Koppes en A. G. Voordendag te Haarlemmermeer, welke laatste tot Heemraad is benoemd, moet op 4 April a.s. eene stemming plaats hebben voor drie Hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder. HAARLEM, 13 Maart 1891. De Vereeniging van industrieelen en kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken gevestigd alhier, goedgekeurd bij Kon. beluit van 16 Dec. 1887 no. 29, hield deze week eene voor hare leden en voor haren werkkring be langrijke vergadering, waarvan de resul taten allereerst den werklieden ten goede komen. In de laatste helft van het vorige jaar werd door een der leden dezer vereeniging het denkbeeld geopperd om in overeen stemming met hare statuten eene afzon derlijke afdeeling op te richten tot verze kering van zich en hunne ondergeschikten tegen invaliditeit en ongelukken. Dit denkbeeld vond, nadat menig be zwaar was uit den weg geruimd, weerklank bij de algemeene vergadering, die eene com missie benoemde van 7 leden, bijgestaan door den algemeenen secretaris der ver eeniging, ten einde die zaak zoo mogelijk tot stand te brengen. De commissie kweet zich loffelijk van hare taak en in eene druk bezochte al gemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging, werden hare voorstellen met algemeene stemmen aangenomen. De afdeeling onderlinge verzekering te gen invaliditeit en ongelukken is dus ge constitueerd en haar bestuur benoemd, terwijl staande de vergadering reeds voor 22500 van het aandeelenkapitaal, groot 50000 nominaal, werd geteekend. Het doel van de oprichting dezer on derlinge verzekering is om zich en hare werklieden op solieden grondslag en tot den minst mogelijken prijs tegen invali diteit en ongelukken te verzekeren, waartoe een minimum tarief kan worden toegepast omdat de administratie door de besta urs- leden geheel belangeloos zal worden waar genomen en hare onkosten alzoo zeer ge ring zullen zijn, terwijl van de eventueel te behalen winst ten goede komt: 30% aan de deelnemers en 50% aan het reser vefonds der afdeeling. Om zich of zijne werklieden te kunnen verzekeren moet men lid zijn van de meergenoemde ver eening waartoe men zich, door drie leden van de vereeniging gesteund, steeds bij den Secretaris, den heer J. van Campen, kan aanmelden. Wij juichen het denkbeeld der genoemde vereeniging ten zeerste toe om op deze wijze blijk te geven van hare zorg voor de werklieden en twijfelen ook niet of eene algemeene deelneming harer tegenwoordige en toekomstige leden zal het gevolg zijn van haar pogen. Donderdag avond werd door het tooneelgezelschap der Heeren Gebroeders van Lier de vrije navolging van „het sensatie-drama Thermidor" van Victorien Sardou gegeven. Zooals men weet is het geene vertaling van Sardou's schepping, maar eene compilatie, haast had ik gezegd „samenflansing'', nit couranten en tijd schriften verslagen over het bewuste, veel besproken drama. De vier tafereelen hingen vrij los aan elkaar; van karakterteekening was geen sprake, terwijl de handelingen ontknooping alles behalve verrassend mochten heeten. Yan de spelers vonden wij vooral Mevr. Potharst, als Fabienne Lecoulteux nog het best. Over het geheel genomen mocht ons het spel niet bijzonder bevallen. Als wij het gezelschap van den Heer van Lier niet uit andere, betere stukken kenden, en toen niet een aangenamer indruk had den meegenomen, dan zou deze voorstel- liug zeker ons vrij wel gedésillusionceerd hebben. Nu schrijven wij, en we meenen met grond, den minder gunstigen indruk meer op rekening van het stuk, dan op die van het spel der artisten. Op het Museum van kunstnijverheid alhier zijn thans tentoongesteld derepro- dukties van eenige zeer schoone terracotta figuren van de geniale Fransche beeld houwers Carrier Bellen se en Cheret. Zondag is de toegang vrij. Blijkens de vastgestelde kiezerslijsten bedraagt het getal kiezers alhier dit jaar voor de tweede kamer 2919, voor de pro vinciale staten 2915, voor den gemeente raad 2909. Voor den herijk der maten en ge wichten voor de ingezetenen dezer gemeen te zal dit jaar zitting worden gehouden in de kleine zaal van de Vauxhall, in de Wijde appelaarsteeg als volgt: Voor ten verkoop bestemde maten en gewichten 7, 8 en 9 april, voor apothe kers, goud en zilversmids gewicht en ver dere gewichten bestemd tot fgnere wegin gen van 1 gram en daarboven, 10 en 11 April en voor den herijk in het algemeen: Voor de bewoners van afdeeling I 13, 14, 15 en 16 April; voor de bewoners van afdeeling II, 17, 18, 20en 21 April; voor de bewoners van afdeeling III, 22, 27, 28 en 29 Aprilvoor de bewoners van afdeeling IV, 30 April 1, 2 en 4 Mei; voor de bewoners van afdeeling V, 5, 6 en 8 Mei; voor de bewoners van afdeeling VI, 9 en 11 Mei; voor de be woners in het algemeen 12 Mei. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 33 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Februari van het vorig jaar was dit getal 48, dus 15 meer. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 15 Maart in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag 18 Maart 1891,des avonds ten acht ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zici de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. £ijKttËKLiJKE STAO. ONDERTROUWD. 11 Mrt. E. R. G. E. Kleinlein en H. Vermeer. A. Wijkkuisen en E. Visser. GETROUWD. 5 Mrt. H. E. Hos en E. de Vries. 11 Mrt. C. van Walwijk en M. H. Badenhuizen. G. L. Rozijn en A. H. Heidelberg. G. P. van Poolen en M. Kros. GEBOORTEN. 4 Mrt. J. M. Mudde geb. van Veen d. J. W. C. de Lang geb. Swenneker d S. de Leeuw geb. Goudsmit d. C. D. Groos geb. Ramakers z. 5 Mrt. W. van Zanen geb. Koet d. M. A. Eiirber geb. Westendorp d. 6 Mrt. G. Kloos geb. van Aeker z. M. W. Menks geb. Hetem z. C. Warmer geb. Leeg- gangers z. M. J. van Deursen geb. Knuff- raann z. 7 Mrt. A. M. Terslal geb. van der Pol z. W. de Zwart geb. Heuser d. J. Booms geb. van der Laan d. J. Vergers geb. Snoek z. A. Heesemans geb. van Noortz. H. C. Petri geb. van Eijk van Voorthuijsen z. C. T. de Mon geb- Le Noble z. JM. E. Leveld geb. Peters d. 8 Mrt. J. M. Ratel band geb. Maaldrink d. M.W. van Emmerik geb. van der Horst d. J. M. Hilterman geb. Breek d. C. E. A. Hessels geb. Martin d. E. Erank geb. Zaalberg d. 9 Mrt. G. C. van der Erf geb. Monkel z. J. E. Demmisse geb. van Looij z. J. van Dijk geb. Kreuiter z. 10 Mrt. J. Oobbens geb. Kenter 2 z. G. Gee- revliet geb. Laros d. M. M. van Norde geb. van Wieringen d. Tl Mrt. L. Smits geb. de Vries z. K. E. Neijenhuis geb. van Konings- bruggen d. L. E. van Èleury geb. Kruijs- boom z. 12 Mrt.C. M. van der Heiide geb» Holkz. OVERLEDEN. 4 Mrt. M. J. Geerlings 11 md. d. Zuiderstr. M. de Jong geb. Tholen 62 j. N. Kerksplein» 5 Mrt. H. H. Tijtgaat geb. Vallenduuk 54 j Beeksteeg. J. B Brauckmanu 80 j. Kleine Houtstr. 6 Mrt. JW. La9et geb. Herzog 42 j. Leidschestr. - D. G. Etcher 49 j. Elora- park. C. Plaats 9 m. z. Vrouwesteeg. E. Otten 18 j. Gast huisvest. 7 Mrt. C. Voges 67 j. K. Hofstr. - 8 Mrt. H. E. Smit. 60 j. Ravelingsteeg. A. C. H Donnee I m. d. Kl. Houtstr. 9 Mrt. J. Hofstee 4 m. d.Eraukestr. G. Korswagen 7-1 j. Mr. Lottelaan. J, Boon 10 m. z. Wolstraat..— T. E. Boerlage64j. Nieuwe Gracht. E. Montauban7 j.d. Bak- kerstr. C. Negriju 2 j. d. Bakkumstr. J. C. Merwart 9 m. d. L. Veerttr. 10 Mrt. E» Pronk geb. Leijenaar 78 j. Kruisstr.A. Klein geb. Steger hoek 72 j. ZijLtr. A. de Langen geb. van den Berg j. Gr. Houtstr. D. de Lang Evertsen 53 j. Bartel)orisstr. H. Kruse 2 j. z. Spaarne. M. II. Langhout 7 m. d. Koudenhorn. C Inpiju geb. de Koning 64 j» Jansweg. -- J. M. Erkelens 2 m. d. Hagestr. 11 Mrt. R Bonger 6 m z. van Marumstr. B. W. de Bru\jn «55 j Z. B. Spaarne. KENNISGEVING. Nationale Militie. Bnrgemeester en Wethouders van Haarlem, Brengen ter keunis van de lotelingeu dezer ge meente vau de lichting van dit jaar, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, dat zij zich inge volge art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72)- daartoe voor den lsten April aanstaande zullen, behooren aan te melden, ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Militie en Schutterij), dagelijks- van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure. De artikelen der wet, hiertoe letrekkelijk, lui den als volgt "Art. 129. De bij de Militie teland ingelijfden «worden niet tot het aangaan van eene verbintenis «voor de buitenlandsche Zeevaart toegelaten, zon- «der schriftelijke toestemming van wege Onzen "Minister van Oorlog. "Die toestemming wordt slechts verleend aan "de lotelingen, die reeds voor hunne inlijving bij «de Militie hun beroep van de buitenlandschn. «zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. "150 voor de Zee-militie hebben aangeboden, doch "daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. «Art. 156. De manschappen der Zee-militie die "zich met verlof bevinden, mogen zich zonder "toestemming van Onzen Minister van Marine «nietlanger dan gedurende vier weken buiten 's lands "begeven. «Hun wordt in gewone tijden vergunning tot «uitoefening van buitenlandsche Zeevaart en vis- «scherij verleend. «Zonder die vergunning worden zij niet to «eene verbintenis tot uitoefening van de buiten «landsche Zeevaart toegelaten. «Art. 158. Elk bij de Zee-militie ingelijfde «ontvangt vier jaren na den dag zijner inlijving «een bewijs van ontslag nit den dienst. «Art. 159 Aan hem, die na volbrachten dienst- «tijd uit de Zee-militie is ontslagen en daarbij een «bewijs van goed gedrag heeft bekomen, wordt, «wanneer hij binnen één jaar na zijn ontslag eene vrijwillige verbintenis bij de vaste zeemacht aan- «gaat, voor den graad, waarin hij is aangenomen, eene premie toegekend, de helft hoogerdau die,, «voor de gewone vrijwilligers bepaald. •Art. 160. De loteling, die zijn diensttijd bij; de Zee-militie heeft volbracht en een behoorlijk "paspoort heeft bekomen, is in tijd van vrede van «den dienst bij de Schutterijen vrijgesteld." Ten slotte wordt namens Zijne Excellentie den Minister van Marine aan belanghebbenden mede gedeeld, dat vermits de keuze uit de lotelingen, die zieh voor de Zee-militie hebben opgegeven, wordt overgelaten aan de officieren van de Marine, met de overneming der zeemiliciens belast, het overbodig is, verzoeken om inlijving bij de Zee militie tot het Departement van Marine te richten,, daar deze buiten beschikking worden gehouden. Haarlem, 7 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A Land. VEEMARKT, 11 Maart. Aangevoerd. Prijs- 1 Koe 280.— 73 N. Kalveren 5.f 9. 2 Schapen 27, 3 Paarden KAASMARKT van 11 Maart 1891. Aang. en verk. 7 stapels, uitmakende 107 kazen, weg. 220 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ26. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 17 Maart 1891, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bach. 2. Andante uit de le Symphome.Haydn. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. a. Andante. b. Andante con moto c. Allegro maestoso. 4. AriaStradella. 5. Finale. OEFENING Zondag 15 1891, 's voormiddags ten ll1/ van de liederen die 22 en 29 zullen gezongen worden. (i TOONEELCLUB: bewerkt naar de feuillet uit de Echo. le Loge ƒ0.75, 2e Loge Bak ƒ0 50 (geven toegang ti Bal), Gaanderij ƒ0.25. Aanvang 7 urn prei Costumes en Maske den Schouwburg te huur. Zie verder aan plak bi KIES VEREENIGING OPENBARE VERGADE op Dinsdag 17 Maart 1 's avonds 8V2 "DG op de Bov der Sociëteit „Vereeniging". Spreker: te Bi Toegang 10 Cents. HS8§T" De Leden zullen ge zonderlijke kennisgeving ontv; Ik heb de eer Ier kenn het Bataillon le brenger een theoretische en prac Cursus zal worden geopenc Scjhulters, die tot den grat Korporaal, en Korporaal tót den graad van Ondero' wenschen bevorderd te w( Aan den Kapitein-Adjud PIEPENBRINK wordt hel to op het onderwijs opgedi dat gratis zal worden ge door de Adjudanl-Ondero ren H. A. BALABRÉGA E. VAN DER STEUR. Zij, die zich voor genoe Cursus laten inschrijven, ki tevens aan de vrijwillige li oefeningen deelnemen. Belanghebbenden [gelieve schriftelijk aan te melden, t Adjudant-Onderofficier H. I LABRÉGA, Korte Spaarne I> Be Majoor-Commandant d.d. Schutterij JAGER GERLI1 hoek Nieuwegracl De ondergeteekende, gek ceerd Kollecteur der Staats-] bericht, dat de le trekkir 336e Loterij zal plaats heb Maandag 16 Maart a.i Heden overleed, tot diepe c beid van mij en mijne doi onze geliefde Echtgenoot en de Heer u den ouderdom van 53 Wed. D. DE LANG EVERTSI Kuijlman. Haarlem, 10 Maart 1891. ia

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2