ra Mura, K 5 0 IT I E Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné'sgratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 1 Bovenhuis, ƒ30 per maand, terst. No. 19. Gem. Kamer m. alkoof, 10 p.m., tst. No. 31. 2 Bovenvoork. en achterk., 300 p. j., terst. No. 37. Gemeubileerde Kamers, ƒ35 p. m. Assendelverlaan. Huis met tuintje, f i per week, terstond. Barteljorisstraat. No. 21. Ie Etage, gestoft', of gem., 25 a ƒ30 per maand, Maart. No. 22. 2 net Gem. Bovenk., 25 p. m. t erst. Brouwerstraat No. 13. Bovenhuis, 2.75 p. w., terstond. No. 18. Huis met Tuin, ƒ3.60 p. w., terst. Burgwal. No. 38. Bovenaehterkamer m. zolder, 1 p. w. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. Ceciliasteeg. No. 6. Bovenhuis, ƒ1.40 per week, terst. Doelstraat. No. 10. Bovenhuis, /1,50 p. w., terst. No. 23rd. Bovenhuis, ƒ2 30 p. w., terstond. Drappenierstraat. No. 14rd. Bover huis, van alle gemakken voorzien, 2.50 p. w., terst. Frankestraat. No. 9. Slaapk. m. kost en bed. ƒ25 p. m. terst. Frans Halsstraat. No. 10. Hnis met tuin, ƒ400 p. j., terst. Gasthuissingel. No. 2rd. Bovenhuis, 275 per jaar, Mei. No. 30. Benedenhuis, ƒ290 p. j., Mei. Ged. Oude Gracht. No. 36. Gem. Kamer en Alcoof, 20 per maand, Mei. No. 118. Slaapk. m. kost en inw., ƒ6,p.w. Ged. Raamgracht. No. 31. Bovenhuis, ƒ230 per jaar. Ged. Zijdgracht. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No51Gem. zit- en slaapk. 20 p.mterst. Gierstraat. No. 47. Vrij bovenhuis, 5 k., kenken en zolder, ƒ275 per jaar, 1 Aug. No. 49. Winkelhuis, ƒ350 p. j., 1 Maart. Gortesteeg. No. 19. Bovenvoorkamer, 0.90 per week. Groote Houtstraat. No. 2. Bovenhuis, ƒ275 p. j., terst. No. 10. Gem. Zit-en Slaapk., 25 p.m., terst. No. 154. Huis, 600 per jaar, Mei. No. 153. Gem. Kamer, ƒ12 p. m., terst. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, ƒ2.25 p.w.,terst. No71cBenedenwoning' 2,p.w., terst. Heemstede (in de kom). Eeff Buitentje, 5 k., keuken, kelder, pomp en regenwater, met voor- en achtertuin, 300 p. j., Mei. Jansstraat. No. 35. 2 Gem. Kamers, 20 p. m., terst. No. 62rood. Bovenhuis, 3.50 p.w., terst. Kamperlaan. Spaarnes-Rust, Huis m. gr. tuin, 400 p.j. Mei Kinderhuisstraat. No. 9. Pakhuis, 1,50 p. w., terst. No. 11. Pakhuis, ƒ1,50 per week,terstond. Kleine Houtstraat. No. 110. Gem. Kamer, 8 per maand. No. 115. Gem. Slaapkamer, i 0 p. m. No. 115. Gem. Slaapkamer, ƒ8 p. m. No. 132. Gem. Kamers, ƒ18 p. m., terst. Kleine Houtweg. No. 15a. Bovenhuis, ƒ275 p. j„ 1 Mei. Koningstraat. No. 4. "Winkelhuis, ƒ900 p.j., Mei. Te be- vragen Kruisstraat No. 6. No. 7. Zeer net ruim Gem. Zit- en Slaapkamer, 28 per maand No. 12. Gem. benedenslaapk 10 p. m. terst' No. 13rd. Bovenhuis, 225 p. j., Mei. No. 14. 3 of 4 Gem. Kamers, ƒ35 p. m. Korte Dijk. No. 19. Huis met 5 k. waterl. enz., ƒ325 per jaar, terstond. Korte Hofstraat. No. 2. Bovenkamer, ƒ1,p. w., terstond. Lange Veerstraat. No. 30. Gem. Kamer m. alcove, ƒ22 p.m., tst. Leidschestraat. No. 15. Huis met tuin, 225 p.j., 1 Mei. No. 39. Huis, 4 k. m. keuken en tuin, 240 p.j. terst. Leidsehe Vaart. No. 56. Benedenhuis met Tuin, 3 kamers, 250 per jaar. Mei 1891. No. 132. Heerenh. m. tuin, 8 k., ƒ600 p. jtst. Leliestraat. No. 46Ard. Bovenhuis, ƒ1,60 per week, terst. ks Maarten Heemskerkstraat. No llrd. Bovenhuis, 190 per jaar, Mei. Maarten Spiesstraat. Een ruime Schuur en Zolder, vooral dienstig voor bloembollen. No. 16. Huis met tuin, ƒ300 p. j., Mei. No. 26zw. Winkelhuis, ƒ3,25 p. w., terst. Magdalenasteeg. No. 9. Bovenvoorkamer, ƒ1,25 p. w., terst. Magdalenastraat. No. 4 Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Bij G. P. J. BECCARI, Bakenessergraeht 19. Een groot Heerenhuis met tuin. 10 kamers en sousterrein, gas- en waterleiding, 1600 per jaar, terstond te aanvaarden. Bij H. J. GEIJL JCz., firma Martens Zoon Een Heerenhuis met groote kamers en veel gemakken, Koningstraat No. 35, 600 per jaar, 1 Mei 1891. Een Huis met tuin, Ged. Oude Gracht No. 120, ƒ500 per jaar, 1 Mei 1831. Bij J. "W. VELDHEER, Ged Oudegracht 41, te koop: Een groot terrein, zeer geschikt om te bebouwen; groot ongeveer 400 centiaren, gelegen op de Gedempte Oudegracht, dus in het midden der stad. Te Huur bij de Architecten A. en J. A. G. VAN DER STEÜR. Een Winkelhuis met zes kamers, keuken, kelder, zolder en tuin met afzonderlijk op gaande bovenwoning. Voordrachten jn Teylers Stichting. Dr. van der Ven hield Woensdag j. 1. zijne derde lezing over de aggregatietoe- standen der stoffen. Hij begon met de vraag te stellen of de dampen, waarover hij bij de vorige lezing had gesproken al of niet gelijk te stellen waren met de gassen. Beiden ko men in dit opzicht overeen, dat zij ee- nige spankracht bezitten, zooals o. a. bij eene proef met etherdamp was gebleken. Bij de gassen echter neemt de spankracht toe, naarmate de ruimte vermindert, het geen bij de dampen niet het geval is. Worden verzadigde dampen onder sterke drukkiDg gebracht, dan verliezen zij hun ne veerkracht en gaan weder in vloeistof fen over. Dit laatste werd aangetoond door twee kwikbnizen, waarboven zich bij de eene eene hoeveelheid lucht en bij de an dere eene hoeveelheid etherdamp bevond. De lnchtkolom toonde zich na saamgedrnkt te zijn, zeer veerkrachtig, de etherdamp daarentegen zeer weinig. In vroegeren tijd maakte men dan ook altijd onderscheid tusschen permanente en niet permanente gassen. In den laatsten tijd heeft men de ze onderscheiding moeten opgeven, sinds het aan enkele geleerden gelukt is het koolznnr, de stikstof en andere gassen tot vloeistoffen te maken. Daardoor na derden de gassen steeds meer en meer de dampeD. Het veranderen van gassen in vloeistoffen geschiedt niet zoozeer of hoofdzakelijk door vermeerdering van drukking maar voornamelijk door vermindering van tempe ratuur. Eerst bij eene koude van -178° C. gelukte het onze dampkringslucht vloeibaar te maken. De drukking hierbij aangewend was niet hooger dan 24Va atmosfeer. In den strijd dus tusschen de gassen en de vloeistoffen is het de tem peratuur, die de wet voorschrijft. Bij gassen, die tot den vloeibaren toestand zijn overgegaan, is er een zekere warm tegraad, waarbij zij niet langer in vloei baren staat zijn vast te houden, maar plotseling geheel weer in gas veranderen. Dit noemt men de critische toestand. Een proef hiervan werd aan de vergadering getoond bij vloeibaar koolzuur, dat eerst bij verhitting langzaam verdampte, maar op een temperatuur van 31° plotseling geheel in gas overging. Deze proef, waarbij eene drukking van 75 atmosfeeren in de glazen buis werd uitgeoefend, was nog zeer weinig bekend en verwekte algemeene bewondering. Nadat alzoo ook de nauwe samenhang van de vloeistoffen met de gassen was aangetoond, giDg spreker over tot de vraag of het verschijnsel van de zooge naamde latente warmte, ons bij het smelten aangetoond, zich ook voordeed bij den overgang van vloeistoffen in gassen. 6§- Kilo steenkolen zijn noodig om 1 K.G. water in stoom te veranderen. De stoom bereikt echter geen hooger warmtegraad dan 100°; hier is dus ook weder oogen- schijniijk warmte verloren gegaan. De natuurkundigen stellen echter op den voorgrond, dat er niets verloren kan gaan. Op welke wijze moet dan dit ver schijnsel verklaard worden. In vroegeren tijd meende men, dat de warmte behoorde tot de onweegbare stoffen, de zoogenaamde imponderabilia. Hiervan is in de heden- daagsche natuurkunde geen sprake meer. Men onderstelt tegenwoordig, dat de warmte, die bij het smelten der lichamen verloren schijnt te gaan, wordt omgezet in arbeidsvermogen. Men vermeent dat de moleculen der vaste lichamen door de verhitting in sterke beweging geraken en trachten zich van elkander te verwijderen, totdat ze zoo ver verhit zijn, dat ze zich niet meer aan elkander houden en vloei baar worden. Hier wordt dus de warmte in arbeidsvermogen omgezet, evenals wij dit dagelijks bij het stoomwerktuig zien gebeuren. Vloeistoffen, die verdampen, onttrekken desgelijks de warmte aan hunne omgeving. Bij snellere verdamping heeft eene aanzienlijke vermindering van tempe ratuur plaats. Dit werd eerst aangetoond met behulp van den luchtthermometer. Nadat deze in ether was geplaatst en de ether met een blaasbalg tot snelle verdam ping werd gebracht, zag men den wijzer van den thermometer binnen zeer korten tijd dalen tot beneden nul graden. Een koper bakje met ether werd geplaatst op een schijfje dennenhout, waarop water was uitgegoten. Bij de verdamping van den ether in het bakje vroor dit laatste ter stond vast aan het hout. Ook de ijsmachine strekte tot bevestiging van het beweerde. Hierbij wordt de lucht boven het water weggepompt, dat daardoor aan het koken geraakt. De waterdamp hierdoor ontstaan wordt evenwel onmiddelijk door Engelsch zwavelzuur, dat zich in de nabijheid be vindt, opgenomen en op deze wjjze ont staat eene zoo snelle verdamping, dat het water tot ijs wordt. Zwaveligzunr in vloeibaren toestand verdampt als het vrijgelaten wordt op zulk eene snelle wijze, dat de koude hier door ontstaan, in staat is kwik te deen bevriezen. Hiermede werd deze avoDd besloten. Het gehoor dankte den spreker met ap plaus en de spreker de vergadering voor de welwillendheid en belangstelling, waar mede zij zijne lezingen had gevolgd. Ge woonlijk wordt door Dr. E. van der Ven bij deze gelegenheid namens het publiek een woord van dank gesproken tot direc teuren van Teylers Stichtingthans bleef dit achterwege, omdat over 14 dagen de Heer Goemau Borgesius als spreker zal optreden, en deze taak dus eigenaardig voor hem was weggelegd. Woensdag 11 Maart vergaderde de Raad der gemeente. Ingekomen was een besluit van Provin ciale Staten waarbij de bepaling van het traktement der wethouders op f 1200 werd goedgekeurd. Voorts een voorstel van B. en W. be treffende het stads armen- en ziekenhuis. De Heer van Minden had verzocht te mogen rekenen op de hulp van den ar chitect bij het leggen der tramregels door Haarlem. De voorzitter achtte dit rekest niet voor inwilliging vatbaar, daar er bij dien aanleg allicht strijd zou kunnen ont staan tusschen de belangen van de gemeente en die van den adressant. De gemeente architect zon overigens gaarne bereid zijn alle inlichtingen te verstrekken, die hem door den Heer van Minden worden ge vraagd. Nog was ingekomen een rekest van de afdeeliag Haarlem van den Nederlandschen onderwijzersbond om verhooging van trak tement. De voorzitter stelde voor dit bij punt 3 te behandelen. De Commissie voor Middelbaar Onder wijs vroeg vermeerdering van leerkracht aan de meisjesschool. B. en W. stelden voor 50 nit te keeren aan schipper Matthijs. 's Mans schuit was gestooten op een paal onder water in de Leidsehe vaart en daardoor gezonken en de schipper beweerde, dat de stad voor die schade moest worden aan sprakelijk gesteld. De burgemeester meende, dat hiertoe geene verplichting bestond, aan gezien de paal zich buiten het eigenlijke vaarwater bevond. Uit medelijden met het ongeluk van den armen man wenschte hij hem echter 50 als vergoeding aan te bieden. De Heer 't Hooft oordeelt dat het niet aangaat op deze wijze over de gelden der belastingschuldigen te beschikken. Er zijn wel andere wijzen om den man te helpen. De Heer van der Merseh wil de zaak beschouwen als eene dading om proces te voorkomen. De Heer 't Hooft wenscht in dat geval de zaak te stellen in handen van de rechtsgeleerde commissie. Hiertoe wordt besloten. Op zijn verzoek wordt eervol ontslag verleend aan den Heer Obermüller als leeraar in de Hoogduitsohe taal en letter kunde, onder dankbetuiging voor de vele aan de gemeente bewezen diensten. Mede wordt op haar verzoek eervol ont slag verleend aan Mej. E. C. van der Ven als leerares aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. Aan de order werd gesteld een voorstel van B. en W. om voor de verwijdering der faecale stoffen door de eigenaars der perceelen eene zekere vergoeding te doen betalen. Aanleiding tot dit voorstel hadden B. en W. gevonden in de overweging, dat de dienst der gemeentereiniging jaarlijks f 23000 meer kostte, dan hij opbracht. De Heer Lodewijks verzette zich tegen dit plan uit het oogpunt der hygiëne. Hij vreest, dat door invoering dezer belasting de bodem nog meer zal worden veront reinigd, dan thans reeds geschiedt. Zijns inziens was het beter vermeerdering van inkomsten bij de Gemeentereiniging te zoeken, door invoering van een nieuw pro ces van amoniakbereiking, zooals thans te Amsterdam wordt toegepast. Hierop ontstaat eenig debat over de vraag of het aanhangige voorstel een belasting verordening is of niet. De Heer 't Hooft doet uitkomen, dat de gemeentewet op dit punt onduidelijk is. In oeconomischen zin aeht hij het wel degelijk eene belasting, in staatsrechterlijken zin echter niet. B. en W. verklaren met dit voorstel niet anders te bedoelen dan belooning van be wezen diensten. De Heer van der Mersch is eenigzins bevreesd, dat, wanneer deze heffing zal zijn goedgekeurd, men niet zoo licht zal over gaan tot hervorming van de thans heer- schende plaatselijke direkte belasting. De Heer Krol juicht het voorstel van B. en W. toe. Op het oogenblik kan aan verandering der plaatselijke direkte belas ting niet worden gedacht met het oog op de plannen van de Èooge Regeering. Wordt nu dit voorstel aangenomen, dan wordt daardoor althans gezorgd, dat de ongelijk matige druk der verteringsbelasting niet zwaarder wordt. De voorzitter geeft als zijne meening te kenneD, dat het hier geene belasting geldt en dat het, alleen door wetsduiding zoo zou kunnen worden opgevat. Hetgeen wordt voorgesteld bevat ook niets nieuws, daar reeds voor sommige diensten der ge meentereiniging werd betaaldhet betreft hier dus alleen de regeling der zaak.Wij be doelen niets anders dan, eene vermeerdering van inkomsten, welke echter geenszins de verbetering van onze bestaande plaatse lijke directe belastiog behoeft tegen te houdeD. Deze behoeft zelfs niet te wach ten op de vaststelling van deregeeringsont- werpen en hij zou het niet onmogelijk achten, dat onze Commissie van Financiën eens de proef nam met het ontwerpen van eene inkomstenbelasting als waar toe de Heer Prins reeds eenmaal het initia tief had genomen. De Heer Macaré verklaart tegenover de bezwaren van den Heer Lodewijks, dat voor de hygiënische belangen reeds in ettelijke bepalingen der politieverorde ningen is zorg gedragen. Na eenige wijzigingen in de details wordt de verordening in haar geheel goed gekeurd. De eigenaars van huizen zullen voort aan 3,50 of 4 per jaar of per perceel betalen, wanneer de faecale stoffen direct of indirect in de gemeentewateren nitloozen. Voor de pneumatische lediging der beer putten moet f 2.90 worden betaald. Waar de huizen klein zijn en de putten van ge- ringen omvang zal nooit meer dan 3 per jaar worden geheven, Voor elke ton zal f 1 worden betaald. Bij overeenkomst met de gemeente verkregen rechten zullen worden geëerbiedigd. De regeling der onderwijzerstrakte menten kon wegens het late uur niet meer in behandeling worden genomen. Het reglement van orde voor de ver gaderingen voor B. en W. werd goedge keurd. De retributie van de gasfabriek werd vastgesteld. Het rapport van de Commissie voor de bezwaarschriften goedgekeurd en het ver slag van den gasopzichter voor kennisge ving aangenomen. Na afloop der openbare had nog eene geheime zitting plaats. Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 6