HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 22 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 18 Maart 1891. Nieuwsberichten. ■TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT «25. franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afema«riiilr« nommerg 3 centen per stak. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Vierde Matinée van den Heer Joh. Steenman. Zondag middag gaf de heer Joh. Steen- man zijne vierde of laatste matinée in dit seizoen met medewerking van de H.H. Arnold Spoel (zang) en Gr. A. Miehelsen (piano), terwijl Mejuffrouw J. M. S. An dersen uit Amsterdam weder de begeleiding op zich had genomen. Het programma bevatteSonate D min. Op. 108 van Brahms voor piano en viool, Sarabande en Tambourin van Leclair voor viool, Don Juan-Fantaisie van Liszt voor piano en een zestal liederen, waaronder vier met Nederlandschen tekst. De uitvoering was over het algemeen verdienstelijk, doch kon, uit een muzikaal oogpunt beschouwd, niet op een lijn ge steld worden met de vorige matinée's van den heer Steen man. De heer Spoel hield nu wat meer reke ning met de lokaliteit en beviel zoo beter dan bij zijn eerste optreden. Wanneer hij met halve stem zong, zoo als in„Für Musik" van R. Franz en in „Verbeidend" van eigen compositie, klonk zijne goed gevormde stem zeer aangenaam en was de voordracht wel in staat, indruk te maken De heer Miehelsen gaf in de Don Juan Fantaisie blijken van zijne groote techni sche ontwikkeling en van heel veel studie, doch was in de voordracht wat kleurloos en eentonig. De vioolnommers voldeden goed, al kan ook al weer niet ontkend worden, dat ze leden door het niet altijd even genuanceerde pianospel. MejAndersen verdient lof voor de wijze, waarop zij de liederen accompagneerde. Bij het eindigen van de matinée's betuigen wij onzen dank aan den heer Steenman voor het muzikale genot, dat hij ons me nigmaal wist te verschaffen. De appreciatie, die hij bij zijne uitvoeringen mag onder- ondervinden, blijve hem het beste loon voor zijn ijver en voor zijn onvermoeid streven, om zijn kunst te volmaken en er anderen van te doen genieten. Gaarne maken wij van de gelegenheid, die dit schrijven ons biedt, gebruik, om de aandacht te vestigen op het concert, dat morgen (Woensdag) avond door het Gemeentelijk Muziekkorps in de sociëteit „Yereeniging" gegeven wordt. Het pro gramma daarvoor is met zorg gekozen en de uitvoering ervan, naar wij hooren, de gelijk voorbereid. Het eerste deel bevat o. a. de volledige vierde sinfonie van Mozart (Jupiter-Sinfonie)het tweede deel is geheel gewijd aan muziek van Richard Wagner en geeft, naast de meest geliefde stukken uit „Lohengrin", het prachtige Gebed uit „Rienzi" en de uitgebreide „Tannhauser-Fantasie. De groote toewij ding, waarmede de heer Kriens klassieke muziek onder handen neemt en de gezonde kunstzin, waarmede hij in 't bijzonder Wag ners muziek uitvoert, mogen van dit concert zeker veel doen verwachten. Heel aange naam zou het voor den heer Kriens en de leden van zijn orkest zijn, indien de inspanning, welke zij zich hebben getroost, beloond werd met een goede opkomst. B. Tweede Kamer. In de zitting van Donder dag werd aangenomen een ontwerp tot goedkeuring van een Indiesch krediet van 5 ton overneming van schulden der geapanageerden op Sumanap en Bangkal- lan). Na debat werd met 72 tegen 3 stemmen aangenomen het ontwerp tot uitvoering der internationale overeenkomst tot wering van drankverkoop op de Noord zee drijvende drankwinkels). In weerwil van 't geen daartegen door sommige le den werd ingebracht, werd duidelijk uit gemaakt, dat drankverkoop door schepe lingen onderling niet strafbaar is. Er ont spon zich nog een vrij uitvoerig debat naar aanleiding van de verandering dooi de Regeering van de woorden onzen Minister" en den Minister." 't Waseigent.- lijk spijkers op laag water zoeken. De heer Kerkwijk maakte het spel aan den gang, en zag in die verandering afwijking der konstitutioneele traditiën. De Min. van Justitie ontkende dit pertinent, en beweerde, dat de wijziging verband hield met het veranderd intitule der wetten na November in gebruik. De heeren Tak van Poortvliet en Smidt wilden dit den Minister niet toestemmen. De heer Roëll steunde de Min. en hield met hem vol, dat ministers zijn ministers der Kroon en niet van een tijdelijke waarneemster van het Koninklijk gezag, alhoewel zij aan deze tijdens hare gezagvoering verant woordelijk zijn. De Min. beriep zich op de den vorigen dag aangenomen snikerwet waarin ook van den Minister van Finan- cieën gesproken werd. Niet zonder ver ontwaardiging ontkende de Min., dat deze Regeering wijziging zon willen brengen in de konstitutioneele verhoudingen tus- schen Kroon en Ministers. Men eindigde met de zoo gewraakte verandering goed te keuren. Daarna had de uitgestelde stemming plaats over het ontwerp tot wijziging der personeele belasting tege moetkoming aan houders van paarden bij afwisselend gebruik van paarden enz. 't Werd aangenomen. Toen ving het debat over de Postwet aan. De heer Okma pro testeerde tegen de aanvraag tot beperking der Zondagswet, en deze afgevaardigde nit Wolvega had de onbeschoftheid daar aan een grove beleediging der Eerste Ka mer te verbinden. Naar aanleiding van een verzoek bij de jongste begrootings- diskussie door het lid dier kamer Fran sen van de Putte tot den Minister ge richt om niet verder te gaan in de be perking van de Zondagsdienst, doch in het belang van het personeel der posterijen liever buitengewone hulp voor den Zon dag aantenemen, beweerde de heer Okma, dat de Eerste Kamer het volk als sla ven op de plantages wil behandelen, en verklaarde hij, dat het geen wonder is, dat er eene socialistische vereeniging van spoorwegpersoneel is, die wil afrekenen met de Eerste Kamer, met welke het wel eens zou kunnen afloopen, als met den adel van Frankrijk. De heer Goeman Borgesins teekende protest aan tegen de ze ongehoorde insolentie, en gaf zijne ver wondering te kennen, dat de Voorzitter den heer Okma niet tot de orde geroepen had. De Voorzitter verklaarde toen, dat „de eigenaardige intonatie" van genoemden spreker aanleiding was geweest, dat hij hem niet verstaan en hem niet tot de orde geroepen had. De heer van der Borch van Verwolde wilde betaling op formulier briefkaarten doen vervallen, en wees op de zware dienst van postboden ten plat ten lande. De heer Oppedijk sympathi- zeerde met het voorstel, en hoopte, dat de Min. de voorstellen in 't belang der kleine pers welwillend zou ontvangen. De heer Cremers wilde regeling van verhou ding van het publiek en de postambtena ren. De heer v. Asch van Wijk vond dubbel port voor zondagsbestelling wen- sohelijk, wat door de heeren van Kerk wijk en Mackay werd bestreden. De Min. van Waterstaat enz. verklaarde voorals nog niet verder te willen gaan met be perking der Zondagsrustdubbel Zondags- port meende hij onmogelijkeerder moge lijk was, des Zondags gelegenheid te geven om van het postkantoor aftehalen. In grijpende wijzigingen in dit ontwerp bon de Min. niet steunen. Het algemeen debat werd nu gesloten. Art. 1 defini eert, wat men onder brieven, nieuws bladen, bijvoegsels, gedrukte stukken, monsters enz. heeft te verstaan. De Komm. van Rapp. heeft daarop een a- mendement voorgesteld, om onder nieuws bladen niet te verstaan alle tenminst één maal 's weeks verschonende kouranten en tijdschriften, maaralle periodiek tenmin ste éénmaal 's weeks verschijnende bladen en kouranten. De heer Mackay verdedig de dit amendement. De heer Smidt stel de een amendement voor, om nieuwsbla den gelijk te stellen met andere druk werken. De heeren Smidt en Veegens verdedigden die gelijkstelling, in het be lang der boekenverspreiding, doch de heer Veegens wilde volstaan met gelijkstelling bij verzeuding van boeken boven een ze ker gewicht. De Heer Goeman Borgesius bestreed de gelijkstelling namens de Komm. van Rapp. Overigens werden verschil lende aanmerkingen gemaakt op de wet telijke definities van bijvoegsels, nieuws bladen, enz. De Minister van Waterstaat enz. bestreed beide amendementen. Uni- formpoBt voor koeranten en drukwerken zou den Staat 2 ton kosten en is onnoo- dig. Het praerogatief voor koeranten be rust op usantie, noodzakelijkheid van spoedige ontvangst en het periodiek ka rakter, terwijl het gewone port te zwaar op den abonnementsprijs zou drukken. Maandbladen als nieuwsbladen te beschou wen vond te Min. zeer bezwaarlijk, daar men dan ook driemaandelijke en jaarbla den daarmede zou moeten gelijkstellen. Onderscheiding te maken tusschen inge bonden en ingenaaide boeken was over bodig; het zijn toch drukwerken. Ver moed elijk zullen ook banden van reeds verschenen werken als drukwerk afzonder lijk kunnen worden verzonden. Met ver zending van stukken, vermenigvuldigd door hektografen enz. moet men zeer voor zichtig zijn, beweerde de Min., daar't niet onmogelijk is, dat men door verbeterde procédés nog eens gewoon schrift aan druk werk gelijk maakt. Omtrent het verzen den van kopy van volgende vellen bij een vorige proef wenschte de Min. zich zijne beslissing voor te behoudenDe Komm. van Rapp. trok haar amendement in. Dat van den heer Smidt werd verworpen met 64 tegen 11 stemmen, en daarna art. 1 aangenomen met 66 tegen 11 stemmen. Art. 2 vestigt het Staatsmonopolie van brieven vervoer, en stelt daarop een am. voor, dat door den Min. werd over genomen, waardoor brieven bij voorwerpen mogen vervoerd worden, onverschillig of die brieven onmiddellijk betrekking heb ben op die voorwerpen. De heer Smidt stelde als am. voor, brieven, zwaarder dan V2 kilogr. buiten het Staatsmonopo lie te stellen. De heer Rooseboom wierp de vraag op, of op het oogenblik brieven in postpakketten mogen worden ingesloten. Hij meende, dat het volkomen veroor loofd is volgens bestaande Koninklijke hesluiten. Door den heer Meee is een amendement op art. 5 voorgesteld, strekkende om de mogelijkheid te openen, gedurende niet langer dan 14 dagen in hetzelfde kalen derjaar het port voor vizitekaartjens te verhoogen tot ten hoogste 3 maal het normale port. Blijkbaar is de bedoeling den stortvloed van nienwjaarskaartjes te kee- ren. Dat het invoeren der beschaving bloed doet stroomen, alle volkeren hebben het ondervonden en dat het niet andere schijnt te kunnen, is opnieuw gebleken. Engeland, Duitschland en Italië hebben gedurende de paar laatste jaren aan Afrika de Enropeesche beschaving willen mede- deelen. 't Was ver van huis en de be- schavers, niet onder directe controle van het moederland, hebben, naar 't schijnt, van deze omstandigheid gehrnik gemaakt, om hnn overmacht te toonen. Van tijd tot tijd komen er echter stukjes van aan 't licht, die zeker niet zullen bijdragen om de Afrikanen het oogenblik te doen zegenen waarop de bleeke mannen uit het westen hunne landpalen zijn binnenge drongen. Vooral de Italianen schijnen het in Afrika al heel erg gemaakt te hebben Er wordt gesproken van eene slachting van achthonderd inboorlingen en de luitenant, die deze daad heeft bedreven, vertelt nu, dat hij handelde op bevelen van hooger hand, wat echter nog onbewezen is. De Italiaansche vertegenwoordiging heeft zich de zaak aangetrokken en de regeering ge ïnterpelleerd, wat de verklaring uitlokte, dat een gestreng onderzoek zou ingesteld worden. Jammer, dat de gepleegde gru welen hiermee niet ongedaan gemaakt kun nen worden. Inmiddels wordt verteld, dat de luitenant, voortvluchtig, zal opgeëischt worden, doch ook, dat de gevallen in boorlingen zich aan verraad hadden schul dig gemaakt; de generaal, belast met de leiding der Afrikaansche zaken, verklaarde dat het getal uitgevoerde doodvonnissen aan inlanders in het geheel vier bedroeg. Na den dood van koning Kalakaua is diens zuster, koningin Liliuokalani hem als koningin der Sandwich-eilanden opgevolgd. Veel genoegen beleeft de vor stin nog niet van haar regeering. H. M. moest het oppergereohtshof te hulp roepen om, daar zij een nieuw kabinet wenschte, de ministers van hun zetels af te jagen thans wordt gemeld dat de koningin bij het vertrek van het Amerikansche oorlog schip Charleston een kabinet had gevormd. De San Francisco Chronicle verneemt echter, dat H. M. in anonieme brieven met den dood wordt bedreigd en acht den toestand op Hawaï zeer verontrustend. Een nieuw mysterie in Londen. De vo rige week werden in het Regent's kanaal het linkerbeen en de rechterarm van een vrouw gevonden. De ledematen zagen eruit of zij lang in het water hadden gelegen. Andere deelen van het lichaam zijn nog niet gevonden. De telephonische verbinding van Londen en Parijs nadert hare voltooing; slechts de onderzeesche kabel moet nog gelegd worden, en dan zal waarschijnlijk reeds op 15 dezer de dienst voor het pu bliek worden opengesteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1