Tejlers Stichting. KEUKENMEID Dienstbode, Dienstbode, ADVERTKNT1BN. tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel, te Haarlem. Heilgymnastiek en Massage Mr. tierrit Heshuijscii, KEUKENMEID Keukenmeid, Men vraagt terstond DAGMEID werf. De heer Heldt wilde er tevens een wenk in zien om zooveel mogelijk de rekonstruktie der fabriek te doen steu nen door de Reg. De heer Schaepman zag daarvoor bizondere aanleiding, als de spoorwegmaatschappijen bij de rekonstruk tie belang hebben, en de fabriek voor onze defensie noodig is. Nadat gekonstateerd was, dat door dit debat de aandacht vol doende op de zaak was gevestigd, trok de heer Travaglino zijn voorstel in. Aangenomen werden de ontwerpen tot bewaring der minuten en akten in burge- lijke zaken bij de kantongerechten, tot voorziening in gemis aan dubbele registers by den burgerlijken stand te Alkmaar: dit laatste na verwerping met 32 tegen 30 stemmen van een amendement, om afschriften te doen vervaardigen door de ambtenaren in de verschillende gemeenten. Ook werd aangenomen de aanvulling der wet op de hondsdolheid, almede de ont werpen tot wijziging der wet op het Ge neeskundig Staatstoezicht, en tot bekrach tiging eener provinciale heffing in Fries land. De Kamer is daarna uiteengegaan. Gelijk men weet heeft de vader onzer koningin-regentes, de 60 jarige vorst George Victor van Waldeck- Pyrmont zich verloofd met prinses Louise van Slees- wijk-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. De bruidegom is 27 jaar ouder dan de bruid. De oudste zijner vijf kinderen, vorstin Pauline van Bentheim, is twee jaar ouder dan haar aanstaande moeder en onze ko ningin-regentes slechts een paar maanden jonger. Den 30en Maart wordt de telephoon- dienst tusschen Parijs en Londen voor het publiek geopend. Dien dag zal de prins van Wales een onderhoud hebben met den president der republiek. De eerste proef nemingen zijn uitstekend geslaagd. HAARLEM, 24 Maart 1891. Paljas, het drama van D'Ennery, blijft, hoewel het geen stuk is uit de nieuwere school, toch nog altijd zijne eigenaardige aantrekkelijkheid behouden. Dit bleek Zondag avond toen het werd opgevoerd door het Tooneelgezelschap van den Salon des Variétés. De titelrol was in handen van den heer Bigot. Deze rol eischt eene buitengewo ne welbespraaktheid, eene meer dan gewo ne levendigheid van beweging en bijzondere gevatheid, in het algemeen eene harts tochtelijk spel. Van daar dan ook, dat slechts tooneelmannen van beteekenis te gen de moeielijkheden van deze partij zijn opgewassen en onze eerste altisten hnnne overwinningen met den Paljas behalen konden. Bigot bewoog zich naar dezen maatstaf zeer verdienstelijk. In het fraaie tweede bedrijf voornamelijk paarde hij veel hartstocht aan goed spel. In zyn streven naar waarheid werd hij trouw terzijde gestaan door mejuffrouw Beukers en de jongejuffrouw Bigot was alleraardigst. Het voorname gezelschap van hertogen, graven, markiezen en ridders vormt eigen lijk den achtergrond van het stukdie achtergrond had voornamer van toon kun nen zijn, dan ware de burgerlijke eenvoud van Paljas nog beter naar voren getreden tegenover den onbeteekenenden trots der aanzienlijken, doch men kan niet alles eischen en het publiek was tevreden, zeer tevreden zelfs, want Bigot werd herhaal delijk terug geroepen. De schouwburg was, voornamelijk bal- con en stalles, slecht bezet. Toch zou het voor het gezelschap van den Salon eene niet geringe aanmoediging zijn, als by eene volgende voorstelling ook de eerste rangen de plaatsen zyn niet duur eens flink bezet waren en als men eens besluiten kon, ook in een tooneelgezelschap zonder hoogdravend predicatief het goede te willen waardeeren. De heer Sprenger, voorheen onder wijzer aan de thans opgeheven Gemeente- Gymnastiek-, Scherm- en Dansschool heeft aan de Inrichting voor koude en warme baden, Gasthuiesingel 16, de gelegenhsid geopend voor Heilgymnastiek en Massage, waarvan de toepassing uitsluitend ge schiedt volgens medisch advies, terwijl in overleg met den geneeskundige de gym nastische bewegingen zullen bepaald wor den. Tot de inrichtingen voor onderwijs, welke in onze stad stil en beseheiden, doch zegenrijk en nuttig werken, behoort zeker de School voor Bejaarden. Bij het eindigen van den leercursus i 1890-91 vinde daarom een enkel woord over deze instelling hier eene plaats. De School voor Bejaarden dagteekent reeds van het jaar 1825. De geschiedenis van hare eerste levensjaren is echter in vele opzichten eene lijdensgeschiedenis, want drie malen is zij, door gebrek aan belangstelling en door eene minder goede organisatie te niet gegaan. In 1845 werd zij geplaatst in School D. aan de ged. OudeGracht en gesteld onder de leiding van het Hoofd dier school, den heerj. Spaan. Onafgebroken werkte zij van af dat tijdstip tot op heden, ten nutte van velen, die in hunne jeugd de meest nut tige kundigheden, lezen en schrijven, niet hebben kunnen leeren en, daaraan de behoefte gevoelende, er niet tegen op zagen, om nog op de schoolbanken plaats te nemen en met inspanning en vlijt het verzuimde in te halen. Telken jare tegen October, als de cursus aanvangt, melden zich mannen en vrouwen, van allerlei leeftijd voor het onderwijs aan. De vrou wen komen op Maandag en Donderdag, de mannen op Dinsdag en Vrijdag, tel kens des avonds van acht tot halftien. Zij worden in klassen ingedeeld en, zoo als gezegd is, in het lezen en schrijven onderwezen. Voor zij evenwel voorgoed worden toegelaten, moet het vaccinebewys worden overgelegdwaar dit zoek geraakt is, onderwerpt men zich gaarne aan eene revaccinatie om toch aan het onderwijs deel temogen nemen. Slechts enkelen zien daar tegen op en blijven dan na de eerste les weg. Uit de statistieke bescheiden, welke door den heer Spaan met groote nauwkeu righeid en met rechtmatigen trots worden bijgehouden, blijkt dat in de zesenveertig jaren, waarin de school aan zijne zorgen was toevertrouwd, 4489 het onderwys hebben gevolgd en daarvan 1463 eene voldoende hoogte in lezen en schrijven hebben bereikt. De nu geëindigde cursus werd bijge woond door 17 vrouwen en 42 mannen, waaronder 8 huzaren van het alhier lig gend garnizoen, 27 daarvan zyn Roomsch Katholiek, 18 Gereformeerd, 3 Luthersch en 1 Doopsgezind. Elf mannelijke en zes vrouwelijke leerlingen brachten het tot de hoogste klasse en lazen in de leesboe ken, welke in de hoogste klasse eener lagere schooi worden gebruikt. Een dezer beste discipelen vertelde ons, toen wij hem naar zyn leeftijd vroegen, dat hij van het jaar 1824 was, dus 67 jaar en opgetogen voegde hij er bij, nu goddank goed in de krant te recht te kunnen. Het is zeker voor een groot deel aan den vriendelijken en welwillenden omgang van den heer Spaan, van wien in waar heid gezegd kan worden, dat hij werkt zoolang het dag is, met deze eigenaardige scholieren te danken, dat de School voor Bejaarden voortdurend zoo nuttig blijft werken. De school wordt instand gehouden door het departement Haarlem van deMaatschap- py tot Nut van 't algemeenhare Com missie bestaat uit de H.H. A. C. Kruse- man, Voorz., Dr. E. van der Ven, Seor., P. Dyserinck, Penningm., P. Loosjes en Ds. G. A. Hoog. Nu de schoonmaak op handen is en er veel wordt opgeruimd, dat, hoezeer nog wel bruikbaar, niet altijd in de meest geschikte handen komt, wordt de aandacht opnieuw gevestigd op het artikel kinder boeken. Voor men op andere wijze beschikt voor uitgelezen of op te ruimen lectuur voor de jeugd, gelieve men te denken aan de nooden en behoeften van de kinderbi bliotheek in Weten en Werken, onder directie van eenige dames. De boekjes uit deze verzameling gaan wekelijks van hand tot hand en ondervinden in ruimen kring veel belangstelling. Zoo'n kinderbibliotheek eischt voortdu rend aanvulling, meer dan de zeer beschei den fondsen toelaten en het is dan ook eene voldoening voor het bestuur als het op min kostbare wijze haar boekenschat kan uitbreiden. De congierge van Weten en Werken neemt gaarne een en ander in ontvangst of verstrekt nadere inlich tingen. Het volgende ooncert van de Haar- lemsche Bachvereeniging, op 14 April a. e., belooft zeer belangrijk te zullen worden. Behalve het orkest van het con certgebouw uit Amsterdam, onder de lei ding van den heer W. Kes, zal daarbij medewerken, de groote violist, Prof. Adolf Brodsky uit Leipzig. Reeds vroeger had den de leden van „Bach" gelegenheid, dezen kunstenaar te hooren, n. 1. op een der concerten in 1887. Brodsky is geboren 21 Maart 1851 in Taganrog (Rusland) en thans leeraar aan het concervatoire te Leipzig. Zaterdag nacht te ruim vijf uren is een hevige brand uitgebroken in het atelier van den beeldhouwer F. L. Stracké, gelegen naast zijn woning aan den Kou- denhorn No. 82 alhier. De werkplaats ie geheel uitgebrand. Het huis is door de brandweer behouden. De schade is belangrijk, daar een aantal modellen van beeldhouwwerk zyn verbrandhet overige was verzekerd. Bij de godsdienstoefeningen der Neder- duitsch Gereformeerde Kerk (doleerende) zal op Vrijdag 27 Maart Goede Vrijdagin de Noorderkerk optreden des avonds ten 7 ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster» Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. VERGADERING- van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 25 Maart 1891, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken Verzoek om gratificatie van wed. J. Doek. 2. Voorstel B. en W.W. ruiling grond hoek Parklaan en Tuinstraat, met advies comm. v. fin. 3. Idem idem, adres directrice meis jesschool middelbaar onderwijs, om eene vaste jaarlijksche uitkeering in geld, in plaats van het genot van vrije woning. 4. Idem idem, bezwaarschrift kiezers lijsten. 5. Idem idem, verbouwing raadhuis. 6. Idem idem, wijziging bouwplan open gronden iu het Schoterkwartier. 7. Idem, idem, regeling vergoedingen diensten gemeente-reiniging. 8. Idem, idem, toelating kinderen uit naburige gemeenten op opbare scho len alhier. 9. Idem idem, betiteling nieuwe stra ten. 10. Benoeming gemeente-geneeskundige. 11. Herbenoeming gemeente-heelkundige. 12. Rapport, opzichter gasverlichting over Februari. 13. Voorstel B. en W.W. versterking onderwijzend personeel Middelb. Meis jesschool. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 23 Maart. Witte tarwe Rogge f 8.25 6.40 ƒ10.— 6.85 Markt van 23 Maart. Aardappelen. Aangev. 90, verk. 76 H.L. L. pr. 1.75 H. pr. ƒ4.00 pr. H.L. Appelen. Aangev. 40, verk. 21 H.L. L. pr. 6.00 H. pr. f 12.00 p. H.L. Peren, Aangev. 11, verk. 6 H.L. L. pr. 4.00 H. pr. 6.00 Boter. Aangev. 260, verk. 212 K. G. L. pr. f 1.10 H. pr. ƒ1.35 p. K. G. Biggen. Aangev. 151, verk. 129 stuks. L. pr. 4.50 H. pr. 18.00. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Maart 1891, des namiddags van. 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bach. 2. Larghetto uit de 2e Symphonie. Beethoven. 3FestsonateW.Vclckmar. a. Andante, Allegro moderato. b. Andante con moto. c. Allegro moderato. la. Aria RinaldoHandel. I h. Ave MariaBach-Gounod. 5. Finale. VOORDRACHT van den Heer Mr. H. GOEMAN BORGESIUSvan 's Gravenhage, op Woensdag 25 Maart 1891 des avonds om 8 uur. VEREENIGING LEDENVERGADERING op Don derdag den 26 Maart 1891, 's avonds 8V2 our> in het lokaal Ridderstraat. HET BESTUUR. op medisch advies. Aan de inrichting voor konde en warme baden, Gasthuissingel 16, is de gelegenheid dagelijks openge steld voor Heilgymnastiek en Massage. Belanghebbenden kun nen ook aan huis worden behandeld. Spreekuren dagelijks van 121 uur. A. A. SPRENGER, Leeraar- Gymnastiek. Voor de talrijke bewijzen van deelneming ondervonden bij het over lijden van mijn dierbaren Echtgenoot, betuig ik mijn oprechten dank. E. J. H. GERLINGS, Wed. Mr. G. Heshuijsen. Haarlem20 Maart 1891. Met Mei wordt verlangd in eene deftige familie, een fatsoenlijke^ bekwame KEUKENMEID, P. G., niet beneden de 25 jaar. Hoog loon. Brieven franco onder letters F. E. aan den boekhandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105. Gevraagd met 1 Mei a.s. eene voor meid-alleen, P.G. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres: Ged. Oude gracht 52. Gevraagd legen Mei eene goed kunnende koken. Adres Florapark 13. Met Mei wordt verlangd eene bekwame die tevens huiswerk moet ver richten. Loon 110 gulden met opslag. Jansstraat 58. Met Mei wordtj in een stil gezin gevraagd, eene bekwame zindelijke van den P.G., die ook huiswerk moet verrichten. Van goede ge tuigen voorzien. Brieven franco onder letter D. bij den boekh. J. J. C. MUNK, Anegang Haarlem. een meid-noodhulp voor ruim twee maanden, die goed kan koken, niet beneden de 20 jaar. Adres: Jacobijnenstraat 14. Eene fatsoenlijke P.G. gevraagd legen 1 April. Spekstraat 14. Aanb. met getuig schriften.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2