Doch miss Leal is er eindelijk ingeloo- pen, omdat by haar laatste huwelijk de echtgenoot haar te gauw was. Hij volgde haar naar Parijs en daar is zij na aan klacht in bewaring genomen. Een dertig tal mannen moeten op deze wijze door haar bedrogen zijn. James Carroll, een ongeletterde land bouwer van Preston County, W. Va., verzocht een vriend om voor hem een verzoekschrift op te stellen aan den County rechter, om de plaats van opzichter over een publiek werk te bekomen. Ongeveer 250 vrienden en naburen van Carroll teekenden het verzoekschrift, zonder dit te lezen. De petitie werd aangeboden en toen de rechter het las, behelsde de petitie het verzoek, toen spoedigste den dag te bepalen, waarop Carroll zou worden opgehangen. Naar aanleiding van de kwestie over het Welfenfonds is de bekende Parijsche correspondent van de Times van meening, dat een verzoening tusschen keizer Wilhelm en Bismarck minder waarschijnlijk is dan ooit. De keizer stelt den ex-rijkskanselier verantwoordelijk voor het bekendmaken van de geschiedenis be trekkelijk het verleenen eener dotatie uit het Welfenfonds aan den minister Von Boetticher. Keizer Wilhelm besohouwt dit als een laaghartige poging van Bis marck om den heer Von Boetticher ten Val le bréngéö. Te meer is de keizer hierover veront waardigd, wijl de wet tot confiscatie van het vermogen van den koning van Han nover het werk is geweest van vorst Bismarck. Keizer Wilhelm I keurde den maatregel af, doch daar Bismarck met zijn ontslag dreigde, indien zijn voorstel niet werd goedgekeurd, zag zijn souverein zich genoopt zyn toestemming tot de wet te geven. Volgens den heer De Blowitz werd gedurende het Berlynsch congres in 1878 met Engeland onderhandeld over de grond slagen van een schikking met den hertog van Cumberland in zake het Welfenfonds, doch stuitte het tot stand komen van een compromis op den tegenstand van den pre tendent af. Bij den gemeenteraad van Leiden is van de erven van een oud raadslid, den heer A. J. Krantz, de mededeeling ingekomen, dat gerekend kan worden op een gift van ƒ40,000 voor de oprichting van een afzonderlijk archiefgebouw ten behoeve der gemeente. Te St. Pieter nabij Maastricht heeft eeDe bergstorting plaats gehad. Een rots blok van ongeveer 250 M3 stortte met donderend geraas naar beneden, versperde den weg, en viel voor een groot deel in het Kanaal. Persoonlijke ongelukken heb ben hierbij niet plaats gehad. Uit St. Jacobi-paroche werd mede gedeeld dat aldaar de gunstige verschijn selen in den arbeiderstoestand den bodem zyn ingeslagen. Was in eene laatst gehou den vergadering van boeren een minimum loon van 10 ct. per uur bepaald, toch zijn er nu weer, die bovendien pogingen aanwendden om mannelijke arbeiders door vrouwen en kinderen te vervangen. Er is dan ook eene algemeene werkstaking uitgebroken, waaraan door pl. m. 500 personen wordt deelgenomen. De eisch is is nu weer een arbeidsloon van 12 ct. per uur en opheffing der werkloosheid onder de mannelijke arbeiders door afschaffing van vrouwen- en kinderarbeid. - Volgens een uit Amsterdam ontvan gen bericht, heeft de Koningin-Regentes, namens de Koningin, het tot nu toe ver leende koninklijke subsidie aan de Tooneel- school op denzelfden voet voortgezet. Te Amsterdam zyn ruim 250 werk lieden, die bij de sluiting der Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen be dankt waren, te werk gesteld aan de Landswerf. De plaatsing van meer werk lieden wordt aan die werf geregeld, naar mate de stand der werkzaamheden meer handenarbeid vraagt. Een vreeselijk ongeluk heeft een huisgezin te IJzendijke in rouw gedom peld. Een vader heeft twee zijner kinderen, lijdend aan kinkhoest en mazelen, op eigen gezag een hoestbedarend middel gegeven, dat indertijd dooreen Belgischen geneesheer aan een volwassen mensch was voorge schreven. Beide kinderen, het eene 3 jaar, het tweede 1 jaar oud, zijn aan de gevol gen bezweken. Het ontslag aangevraagd door den minister van Marine, is verleend en giDg in den 31 Maart. Op denzelfden datum treedt de opvolger, de kapitein ter zee O. Kruys, in functie. De nieuwbenoemde is chef van speciale diensten aan het departement van Marine en lid van de staatscommissie voor de samenwerking tusschen land- en zeemacht, vroeger chef van het perso neel van het marine-departement in Indië. Ondanks herhaalde oproeping met verhooging van tractement en toelagen kan de gemeente Spaarndam geen genees kundige krijgen, hetwelk voornamelijk veroorzaakt wordt, door dat geen geschik te woning disponibel is. Om hierin te voor zien is door het gemeente-bestuur een huis aangekocht, dat ingericht zal worden voor dokterswoningbij de aanbesteding waren ingekomen 8 biljetten de hoogste inschrij ving bedroeg 3810; de laagste die van C. van Reyendam te Spaarnwoude, aan wien het werk is gegund, f 2985. -Het detachement torpedisten, sterk 39 man, onder bevel van de luitenants t/z le KI. Kuyk en van der Moolen is met de als logementschip ingerichte ka nonneerboot n° XVII aan de torpedo-in- schietplaats in zykanaal F aangekomen de oefeningen vangen 17 April aan. Met ingang van 1 Mei a. s. zal een communi catie vaartuig geregeld dienst doen tus schen Amsterdam en de inschietplaats, ter vervanging van de nu bestaande stoom- barkas en stoomsloep. Bij de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag der gemeente Aalsmeer is besloten door den Raad al de aanslagen procentgewijze te vermeerderen. Het gaat den landbouwersstand niet naar wensch. Door het koude weêr en de nachtvorsten, zyn vele landbouwers ver plicht geweest, de laatst gezaaide gewas sen andermaal uit te ploegen en de lan derijen opnieuw te bezaaien. In de laatste raadsvergadering te Haarlemmermeer is besloten een adres te zenden aan de regeering tegen het wets ontwerp tot regeling der plaatselijke be lastingen. Dat deze herziening voor deze gemeente nadeelig is, blijkt uit het vol gende. Bij gunstige berekening zou de gemeentebelasting met 11000 gulden moe ten worden verhoogd en volgens eene latere berekening zou dit de gemeente 35000 gulden kosten. Al klinke het mooi dat de gemeente 60 opcenten mag heffen, daartegenover staat, dat het onderhoud der wegen van die uitgestrekte gemeente i ten haren laste komt, wat de niet geringe som van 41000 gulden jaarlijks is. Haar lemmermeer is eene gemeente van 12 uur in omtrek, doorsneden met lengte en dwars wegen, welker onderhoud tot nu toe voor rekening van den Haarlemmermeerpolder is. HAARLEM, 31 Maart 1891. Het herhalingsonderwys te dezer stede heeft, vóór eene goede regeling ge vonden en verleden jaar definitief vastge steld kon worden, vele en velerlei be schouwingen uitgelokt en aan B. en W. en den Raad nog al hoofdbrekens gekost. De eerste proefneming, waarbij dat onder wijs verdeeld werd over verschillende scholen en, zonder eene noemenswaardige bezoldiging, werd opgedragen aan daartoe door B. en W. aangewezen onderwijzers, mocht vrijwel mislukt heeten. Daarna werd het gesteld onder de zorgen van den heer P. D. Graaf, hoofd der Burgerschool op het Klein Heiligland, aan wien het gelukt schijnt, eene doeltreffende organi satie voor het herhalingsonderwyste vin den. Het flinke aantal leerlingen, dat den nu geëindigden cursus tot aan het einde volgde, de goede geest, die by het onder wijs heerschte en de resultaten van het onderricht kunnen daartoe ten bewijze strekken. Wij zijn in staat gesteld, enkele cijfers mede te deelen, die ten duidelijkste aan- toonen, dat men met dit belangrijke ge deelte van het lager onderwijs thans op den goeden weg is. Van de negentig leerlingen, waarmee de cursus aanving, zijn maar weinigen voor het einde weggeblevenuit de hoogste klasse slechts één. In drie afdeelingen verdeeld, ontvingen zij viermaal per week, 's avonds van 7— 9 nur, onderwijs in de verschillende leervakken, waaronder hand- teekenen voor de jongens en nuttige hand werken voor de meisjes. Van eerstgenoemd onderricht zagen wij eenige proeven, die wel in staat waren, een zeer gunstigen indruk te geven van de zorgen aan het teekenonderwijs besteed. Indien de resul taten bij de andere leervakken in verhouding dezelfde zijn, wat men mag aannemen met het oog op de uitnemende werkkraeh- jj ten, aan de school verbonden is de herhalingsschool eene zegenrijke instelling, die bij onze toekomstige werklieden kennis en ontwikkeling aanbrengt en hen zoo sferk maakt voor den moeielijken strijd des levens. Tot adjunct-inspecteur alhier is met ingang van 1 April e.k. benoemd de heer A. F. Tjassens Keizer, thans inspecteur van politie titulair te Leeuwarden. - H. M. de Koningin-Regentes heeft besloten als beschermvrouw der Neder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid op te treden en alzoo bij die Maatschappij de plaats te vervullen van wijlen Z. M. Koning Willem III. Sedert hare vestiging in 1777 heeft de Maat schappij steeds de hooge bescherming der vorsten nit het Huis van Oranje mogen genieten. Bij den tooneelwedstrijd, voor eenige weken te Dokkum gehouden is de tweede prijs toegewezen aan de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" alhier, met 41 punten. Maandag 30 Maart werden de mede dingende Vereenigingen met den uitslag in kennis gesteld. De eerste prijs werd behaald door de Vereeniging de Génestet te Utrecht, met 45 puntende derde prijs door de Ver eeniging Door Vriendschap saamgebracht te Amsterdam, met 40 punten. Gisteren namiddag ten ruim een nur heeft een begin van braad plaats ge had ten huize van den barbier en winke lier H. W. van der Laan, woonachtig in de Lepelstraat no. 5 en 7, ontstaan in den schoorsteen door het aangaan van het roet. Spoedig was de geheele brandweer, schut terij en politie ter plaatse, derwaarts ge sneld door het luiden der brandklok, die door den koster in beweging was gebracht, daar hij bevreesd was, dat de Groote kerk zou worden aangetast. Spoedig echter bleek, dat hij een weinig voorbarig was geweest, daar de brand slechts van kleinen omvang was. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeuiging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster 6 Een voor bnrgerwaschvrouw. Een voor linuennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. ÜURÖEKLIJKR STANf. ONDERTROUWD. 20 Mrt. Dr. H. van Gelder en C. J. M. van der Water. 25 Mrt.L.HageboudenJ. Kien- jet. A. G. A. van Toeren en O. Verbeek. H. van Vlotenen M. Lasschuit. A. N. Gla- zener en 11. Snethlage. 26 Mrt. E. van der Steur en E. de Boer. A. E. 11. Swaen en H. de Vos. GETROUWD. 25 Mrt. D. W. Hoebe en C. van O(.zeeland. A. Wijkhuisen en E. Visser. E. H. G. E. Kleinlein en H. Vermeer. GEBOORTEN. 19 Mrt. A. C. Bolmers geb. van Someren z. N. van 't Hof geb. Molenaar z. 20 Mrt. T. Mulschlegelgeb. de Vries z. M. de Vries geb. de Waal d. T. Wevers geb. Reen. d. 21 Mrt. H. Scbeelings geb. Sabelis d. H. Kenselaar geb. Janus z. E. vanAmeromgeb. van ltossum d. A. E. van Beek geb. Kogen- hop d. 22 Mrt. L. 11. H. Kerkhoven geb. Pröpper z. A. M. de Rooij geb. Jonker d. W. vau Velzen geb Terhorst d. F. O. Poe- lenjee geb. Pieters z. J. M. de Ridder geb. Berg d. J. M. Mathot geb. Surendonkz. C. JBos geb. van Galen d. H. Brand geb. Spruit z. A. W oestenburg geb. Tiggelove z. C. Nijssen geb. Gieske z. A. M. Pater geb. de Block d. 23 Mrt. B. M. G. de Haan geb. van Arksen z. E. Vermeulen geb. Hier- wegh d. H. C. van Deursen geb. Vermeer d. Z.W. Bakker geb.van Strien d. A. M. van den Eijkkoff geb. Damen z. 24 Mrt. A. van Hoof geb. Geerls z. C. Hulsebosch geb Ves- ter d. A. van Beaumont geb. Abbeste z. M. kerkvliet geb. Buis z. 25 Mrt. G. Loer- akker geb. Jore z. OVERLEDEN. 18 Mrt. B. J. E. Romein 2 j. d Jansweg. E. H. Tckelsheimer 12 rnd. z. Gasthuisstr. W. P. Puts Said Burgwal. 19 Mrt. L. E. H. Kervel geb. Roessing van Hereon 66 j. Kenaupark. A. E. Looijen 46 j. Mr. Lotte- laan. 20 Mrt. J. J. Groenevelt 73 j. Z. B Spaarne. J. II. Sernee 18 j.d. Wolstr. 21 Mrt. P. de Braber 21 j. L Margarethastr. H. C. Trakbel 1 m. d. Ged. Raamgracht. 22 Mrt. S. H. Boshouwers 46 j Schotersingel. H. M. L Koki3m.z Doelstr. T. Heems kerk 59 j. Plein - C J Eeekman 3 j. z. Leid- scuestr. A. Schuts 40 j Z. Polderstr. - 23 Mrt. W. G. Winkel 14 j d. L Margeretha- straat A. de Haas 5 j. z. Spaamdammerweg. H. B. Severijnse 3 j d.Plan'age.-- C.Booms 2 j. z. L. Begijnestr. 24 Mri. T. Gieling 3 m. z. Kennemerstr. G. M. Bachmann 3 m. d. Bakenessergr. E. de Nieuwe geb. Wils 83 j. Plein. ï5 Mrt P. J Mathot, 2 dg. z. Rose- priecelstr. B. F. Chabot 7 m. z. N Spaarn- wouderstr. J. R Graal 10 m z. Burgwal. H. Eleveld 10 m d. Voortingstr. J. Rees geb. Bon 62 j Gastliuislaan. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haailem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 19 Maart 1891 aan II. de Lugt alhier vergunning is verleend tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Bun etstraat No. 2 Kad. Sectie B No. 644; Haarlem 23 Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd,. E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. uo. 97). gewijzigd bij de wet van 23 April 1824 (Stbl. no. 54) en hij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare keunis, dat is ingeko men verzoeksclirilt van W. Pols om vergunning tot het verkoop en van sterken drank in het klein in den winkel van het perceel aan het Groot Heilig land ni. 37. Haarlem 12 Maart 1891, Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan liet Commissariaat van Politie, die da— gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een Fransch schoolboek. Een duimstok- Een bril in étni. Een hondenhalsband- Een paar nieuwe kinderlaarsjes. Een kruiwagen. Een R. K. kerkboek. Een notitieboekje. Een stuk zwart band. Een leerboek. Een breikous. Eene mand. Eenige handschoenen. Eene portemonnaie met eenig geld. Een schoenhoorn. Twee ladders. Eenige sleutels. Eenige sleutels aan een ring- Terug te bekomen bij D. Bos, Kamper straat no. 29 D, een granaten armband met gouden sluiting. Idem by P. van der Kolk, wonende te Heemstede, Koe- diefslaan no. 83, een groot aantal sponsen. In één der tramwaggons achtergelaten t Een zak. Eene parasol. VEEMARKT. 25 Maart. Aangevoerd. Prijs. 17 Koeien 200 380.— 66 N. Kalveren 5.9. 42 Schapen 18.v 25.— 1 Lam 11 Paarden 65.f 290. KAASMARKT van 25 Maart 1891. Aang. en verk. 3 stapels, uitmakende- 191 kazen, wegende 588 kilogrammen- Hoogste prijs per 50 kilogr. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 31 Maart. Witte tarwe f 9.-— ƒ9.50 Rogge 6.25 Haver 3.75 4.50 Groene erwten 6.50 „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT door het gemeentelijk Muziek korps onder Diric ie vau den Luit. Kapel meester C. P. W KRIENS, op Woensdag 1 April 1891,'s avonds te 8 uren. PROGRAMMA. 1. LJugariseher Marsch „Faust". ..Berlioz. 2. Ouverture „Alphonse d'lïstrella". Schubert. 3a. Dammeruug aus deu Soramer- tagsbildern Reinecke. b. Vorspiel zum 5ten AkteReinecke. c. Serenade des MandolinesDesormes. 4. Erinuernng an Carl Maria von Weber, FantasieBach. 5. Ouverture aus der Oper „Hans Sachs"Lortzing. 6. Peer Gynt SuiteGrieg 1. Morgenstimmung. 2, AsesTod 3 Auitras Tan/,. 4 in der Halle des Bergkönigs. 7. Concertstück über das Lied „Gute Nacht, du mein herziges Kind" vo.r iiuit-soloPopp. Uit te voeren door den Heer George Smidt. 8. „Hochzeitsreigen," VValzerBilse. „Des Tages Fackeln Verglühen, la's Thai bricht Dunkel herein."

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2