HA A PREDIKBEURTEN 144. Uitgave van DE EK VEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 4 April 1891. ABONNEMENTSPRIJS op ZONDAG 5 April 1891. Nieuwsberichten. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. zelve in 'i verderf sior- k ik zeg, ik meende en ilaar 't .schijnt^nu,. dal e zich_om die waarschu- kommerd heeft, en in ze mei uw zoon gehuwd Ier Clifford heeft er le tioord, en hel heeft haar baasd, en ik vrees, dat verbitterd heeft." verder gaan, mijnheer," Clifford, „zou ik wel wlijksakte zien, die gij, ggen, aan Miss Bartiev n." ik gedaan, mijnheer," ilonckton, „en hier is het zeggen eene geverifieerde gij zult natuurlijk vroe de oorspronkelijke akte ford nam met vaste hand lan, en onderzocht hel Hebt ge er iets legen, neem van dit stuk?" scherpen toon. iet," antwoordde Monck- niel in, waarom ik 'dal ier uwe berusting zou la- erlrouwde handen zijn." beantwoordde deze be en met eene buiging, ijnheer," sprak hij, „dal die deze akte ondertee- /Villiam Hope is. Mag ik gij dezen William Hope et bij hel sluiten van dat nwoordig geweest, mijn- irdde Monckton „en dit van de zaak niets kan ond van wat ik zelf ge- ord zou hebben; maar, rne wilt, zal ik de dame zij zelve niet gekomen, i hier heen te zenden „el, ietwat wantrouwend, uisl wat ik haar gevraagd zeide, dat zij hel hart en had, zelve te komen. )of ik, dat ik, daar ik \e en niet rechtstreeks betrokken-was, kalmei- zij zou wezen, en dal ng u alzoo minder pijn maar praaljens. Indien elve te komen, dan weet het een afgrijselijke «eng haar hier, en laat ol andere wijze hetbe- dal deze Walter Clifford en dan zullen we de ernstig behandelen." was daarop voorbereid, gelijk, mijnheer," zeide kan zij ook meenen, wijs zou kunnen leveren deling, waarvan ik geen geweest? Ik zal haar zeg- verwacht haar hier dan is het haar plicht, zaak op te helderen, het bij slot van reke- blijken, dat het eeri Walter Clifford geweest zal ik haar hier brengen, llijk invloed genoeg op lefenen, om haar lot het zulk een bezoek te be- morgen hier, zoo vroeg eet wel, dat dames ge- vroeg opstaan; is twaalf hikte tijd?" m twaalf uur verwacht heer," sprak de Kolonel, wende geestelijke nam •eed weg in een net rij paarden er voor. Want en lezer mededeelen, dat Middleton om nog 100 ven had, zonder vast te dat hij ze krijgen zou, per keerenden post ont- in den vorm van een bank le Derby. Wordt vervolgd L\o '27 ïelephoonnummer têlephonische verbinding Per drie maandenr ,25. franco p. post —,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, grpQte letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Moeton. 27e Zondag, 's Avonds 6 ure, Dr. J. II. GunningHoog leeraar te Leiden. (Voor Hoog). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. xr Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Best. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C'. van Koetsveld CEz. Nam. 2'/a ure, O. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Jelgersmu. Em. Pred. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. Woensdag 'sav. 7 ure, Sioaan. Numeri 12 Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Bremer, godsdienst- onder wijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debtg. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, W. J. Maassen, pred. te Zaandam. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ilesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, A. P. G. Jorissen, pred. te Rotterdam Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 10 ure, V. de Jonge, Pred. te Brussel. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 9i/2 ure, J. C. Boon, Pred. te Beverwijk. Dankzegging, Doopsbediening en Huwelijksinzegening. Kerk der Broedergemeente Voorm. 10 ure, Dr. Ph. J. Iloedemaker, pred. te Amsterdam. Donderdag 's av. 8 ure, Pastor Bliedner. Mededeelingen (in het Duitseh) omtrent den arbeid der christelijke philanthropie te Jeruzalem. (Geen collecte). Db. Hoog zal zijne catechisaties Dinsdag 11 en 12 ure niet houden. Db. Poolman zal zijne catechisanten eerst de volgende week bunnen afwachten. Db. Tideman zal Donderdag 9 April zijne lessen hervatten. De collecte voor de Chr. school voor on- en minvermogenden, gehouden op den len Paaschdag in de kerken der Ned. Herv. Gemeente, heeft opgebracht f 135,42%. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Pred. te Heemstede. 10 s Avonds 7 ure, C. Boon. v .a™1' luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk Voorm. 10 ure, J. Sepp. Ten opzichte van het in te stellen onderzoek in zake het toepassen van het lijnchrecht op eenige Italianen te New Orleans heeft de Italiaansohe gezant her haaldelijk aangedrongen op bespoediging. Het algemeen gevoelen was, dat de re geering er zich niet erg druk over maak te en men trachten zou, de zaak in de doos te Btoppen. Dat de gezant hiermede geen genoegen neemt, blijkt hieruit, dat hij aan den heer Blaine te Washington eene nota heeft doen toekomen, waarin hij aankondigt, dat hij op laBt zijner regee ring zal vertrekken, indien met spoedig aan hare vordering voldaan wordt. De nota vraagt een waarborg van de bonds- regeeriDg voor het instellen eener regel matige vervolging der moordenaars van de Italianen te New-Orleans en aanneming van het beginsel, dat de bondsregeering aan de nagelaten betrekkingen der slacht offers eene vergoeding uitkeert. De familie Bonaparte te Moncalieri vereenigd, heeft prins Victor erkend als hoofd der familie. Prins Lonis nam met die erkenning genoegen. Hieruit blijkt, dat de familie nog steeds hare aanspraken niet opgeeft, niettegenstaande de party zoo goed als ontbonden is, tengevolge van het besluit om zich bij de republiekein- sche partij aan te slniten. In eene den vorigen Woensdag ge houden algemeene vergadering van het Instituut-Pasteur te Parijs gaf de secreta ris verslag van den financeelen toestand en de wetenschappelijke rapporten van de verschillende afieelingen van den dienst. Daarnit blijkt dat er in het vorige jaar 1546 gebeten personen behandeld zijn slechts 10 van dezen zijn gestorven, waarvan 6 binnen 14 dagen na hnnne be handeling en 4 na dien tijd. En het zijn slechts deze 4, die geacht kunnen worden overleden te zijn ondanks de behandeling; want de ervaring heeft geleerd, dat de behandeling, zal zij afdoende wezen, drie weken moet dnren vóórdat de eerste verschijnselen der dollehondsziekte zich geopenbaard hebben. Van den nieuwsten roman van Emile Zola, nauwelijks acht dagen ver schenen, werden tot nu toe verkocht 66,000 exemplaren. De grootste oplaag had tot na toe Nana, met 155,000 exemplaren de klein ste oplaag had zijn eerste roman, La for tune des Rougonsmet 22,000 exemplaren Vau al zijne romans werden tot nn toe verkocht 1,075,000. exempl. Was aan vankelijk van zijne eerste romans het debiet niet meer dan van werken van andere schrijvers, na het verschijnen van zijn Assommoir ontstond ook naar de vroegere romans groote vraag en beleefden deze tal van drukken. Geen eDkel schrij ver van de negentiende eeuw kan zich op zulk een debiet beroemen. Welk een enorme som Zola aan zijn werken ver dient, valt wel af te leiden uit het feit, dat elk zijner romans vooraf als fenilleton verschijnt, waarvoor hij steeds 30,000 fres on vangt. Zola, die in zijne jeugd slechts zeer bekrompen kon leven, besteed thans bijna al zijn geld aan de verfraaiing van zijn landgoed te Medan en voor kuntsschatten, waarmede hij zijne woning ln de rue de Brnxelles vnlt. Prins Bismarck heeft Woensdag zijn verjaardag gevierd. Te Friedrichsruh kwamen eeniee extra treinen met perso- uen, die perafoonliyk uuuuo geiuK.wenscueu kwamen aanbieden en tevens brachten die treinen geheele ladingen bloemgeschen- ken aan. Er hadden verschillende ovaties plaats, waarbij de jubilaris zich eenige oogenblikken op de veranda vertoonde. Het is niet bekend of de keizer aan zijn oudkanselier heeft gedacht. De Berlijnsche bladeD, anders op 1 April gevuld met geestdriftvolle artikelen ter eere van Bis marck, behelzen thaDS slechts korte be richten hem betreffende. Bij eene dansparty te Kilgore, een stadje in eene mijnstreek 20 mijlen van Catlettsburg, in Kentucky, waarbij veel geestrijke dranken werden gebruikt, kre gen de vorige week twee dansers over eene der „dames" twist, en schoten op elkaar. Daar alle aanwezigen met revol vers en messen gewapend waren, ontstond een algemeen gevecht, de vrouwen en meer vreedzame gasten vluchtten, de lichten werden uitgedoofd, maar men bleef vechten. Er werden wel 200 schoten gelost. Eén man kwam om, zes werden doodelyk en zeer velen minder ernstig gekwetst. In de vorige week werd in het Theatre d' Application te Parijs een pas siespel van den heer Haranconrt vertoond, hetwelk een zeer diepen indrnk schijnt gemaakt te hebben. Verleden jaar werd, gelijk men zich herinnert, in het Cirque dHiver door Sarah Bernhardt e. a. een dergelijk dramatisch gedicht van denzelf den auteur voorgedragen, wat geheel mis lukte. Ditmaal werd de rol van Christus vervnld door den heer Brémont, die van Maria door Mme Malvau. Het sceptisch, sarcastisch, lichtzinnig publiek was, zegt de berichtgever der Timeszoo aangegre pen, dat het nauwelijks dnrfde applaudi- seeren. De Bildtsche werkstakers houden volalleen bij één werkgever uitgezonderd, wordt er niet gewerkt. De boeren beslo ten, tot Vrijdag geen stakers in dienst te nemen, doch een voorstel om gedurende een geheel jaar geen van hen in het werk te stellen, werd, als van te verre strek king, verworpen. Onlags overleed te Philadelphia Joseph Schuberth, eigenaar van een der grootste pianofabrieken aldaar, zijn erfge namen een vermogen van ongeveer 48 millioen galden nalatend. Hij vertrok op negentienjarigen leeftijd tegen den zin zijner ouders nit Weenen naar Amerika en liet in 20 jaar tijds niets van zioh hooren, Toen schreef hij aan zijne familie dat hij in de Vereenigde Staten als werk man was begonnen en na veel vour- en tegenspoed te hebben ondervonden,thans een pianobriek bezat, die aan een honderd handen werk gaf. Daarna echter kregen zyne bloedverwanten nooit meer iets van hem te hooren, totdat zij dezer dagen in een der Weenen couranten werden opge roepen als rechthebbenden op Schnberths aanzienlijke nalatenschap. Aan den President der Vereenigde Staten is de vorige week door zekeren M. Blackstone nit Chicago een schrij ven gericht waarin dringend verzocht wordt, dat de joden, en vooral de Russiche joden, weder in het bezit gesteld zullen worden van het eenmaal zoo bloeiende Beloofde Land, dat rechtens het erfdeel der Israëlieten is. De president wordt aangeraden zich daartoe in verbinding te stellen met den czaar, den Daitschen keizer, koning Humbert, de koningin- regentes van Span je en den Tnrkschen sultan. net VC16UCK 10 uuuci iecK6od. door een groot aantal dagbladoDdernemers, geestelij ken, groothandelaars enz. te Chicago, New-York, BostonWashington, Phila delphia en Baltimore en men zegt dat president Harrison zelf zeer ingenomen met het denkbeeld is. Te Washington werd het 0. a. onderteekend door Mac Kinley. Een brievenbesteller te Ambt—Vol- lenhove, die binnen kort 26 jaren zijn betrekking zou hebben waargenomen, en dan aanspraak had op een pensioen van f6 's weeks, is verleden week gevanke lijk naar Zwolle gevoerd, beschuldigd van het maken van valsche handteekeningen op postwissels. Vooral in den laatsten tijd maakte zich de ongelukkige man schul dig aan het misbruik van sterken drank. De man heeft een vrouw en 8 kinderen. Tot Hoofdingeland van Rijnland is Donderdag j.l. gekozen, met 217 van 222 stemmen, inplaats van den Heer H. F. Bultman, die tot Hoogheemraad be noemd is, de Heer J. Hanedoes, landbou- ber te Haarlemmermeer. Woensdag nacht is ontvreemd by C. de Boer te Haarlemmermeer (op A.A. Rietland) door middel van inbraak uit eene gesloten schuur een paardentuig. De politie doet onderzoek. HAARLEM, 3 April 1891. De heer H. van der Eijken alhier stelt zich voor, tegen Mei a.s. een piano cursus te openen, waarop wij, ter wille van het belang der zaak, gaarne de aan dacht vestigen. In afwijking van den gewonen leeftijd, waarop het piano-onder richt bij kinderen aanvangt, zal deze cursus reeds met leerlingen van vijf en zes jaren beginnen en inplaats van een of tweemaal in de week, zal er vijfmaal, dus bijna dagelijks, onderwijs gegeven worden. De heer van der Eijken meent daardoor, naar ons inzien terecht, te gemoet te komen aan de vele bezwaren, die het eerste pia no-onderwijs meebrengt, en de taak der onders, die nu op de stndie te huis niet altijd kunnen toezien en meestal de kinde ren, zal het onderwys vruchten dragen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1