I v. d. Schriek wees op de onbekendheid van het advies der Staats-Kommissie in zake de kust-defensie, dat toch invloed kan hebben op de beslissing. Daarom te j meer verklaarde hij er zich tegen, nn reeds het ontwerp aan de orde te stellen. De heer van Vlijmen wees op den reusachti- gen omvang van het ontwerp, dat volgens hem, gesteld is in de taal der Magieërs, Zoodat het zelfs voor deskundigen moeilijk is zich er in te werken. Hij achtte zich niet in staat aanstaanden Dinsdag reeds met vrucht aan het debat te kunnen deel nemen. De heer A. van Dedem vond het juist goed, vóór de verkiezingen het in gewikkelde ontwerp te behandelen; dan konden de kiezers bij de stembus oordee- len over de wet zooals zij is vastgesteld. De heer van Houten zou er niet zooveel op tegen hebben, met de behandeling der Legerwet te beginnen. Er zouden dan ze ker aangename en nuttige diskussies ge voerd worden maar hij voorzag dat men toch niet tot het einde zou komen, ook wegens de onzekerheid, of deze regeering en deze kamer over de uitvoering zullen beslissen. Hij zon daarom tegen het voor stel des Voorzitters stemmen. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed uitstel als ongemotiveerd, en wees er op, dat de details van het ontwerp niet uitvoerig door de Kamer behoeven te worden behan deld. De Min. van Kol. drong namens de Reg. aan op behandeling, en het voorstel, om Dinsdag a.s. de Legerwet te behandelen werd aangenomen met 63 tegen 25 stem men. Tot deze beslissing is medegewerkt door alle aanwezige antirevolutionairen. Van de liberalen stemden de heeren Farn- combe Sanders, de Ruiter Zylker, Smidt, Land, Zijlma, Viruly Verbrugge, van Houten en de Beaufort tegen, de overigen voor. De Katholieken stemden tegen, met uitzondering van de heeren Reekers, Kolk man, Vos de Wael, Bevers, Cremers en Schaepman. Er loopen geruchten dat prinses Marie, kroonprinses van Griekenland, zus ter des Duitschen keizers, tot de Grieksch- orthodoxe kerk zal overgaan. Zooals men zich zal herinneren, had de keizer bij hare verloving als voorwaarde gesteld, dat zij met haar huwelijk gee nerlei verplichting omtrent verandering van geloofsbelijdenis mocht aanvaarden. Men maakt hieruit op dat, voor het geval de geruchten waarheid behelzen, haar over gang geheel vrij willig is. Uit Athene wordt inmiddels nog mede gedeeld, dat de prinses godsdienstonder wijs ontvangt van den metropolitan. Gedurende eenige dagen waren sedert den verjaardag van Bismarck verloopen voor men wist of de grijze staatsman van zijn keizer op den geboortedag een bewijs van belangstelling had ontvangen. Thans is gebleken dat Bismarck geen gelukwensch van den keizer ontving. Heel wat verhalen doen in de Duitsche bladen de ronde omtrent de vrees en den angst van de regeering bij Bismarcks mogelijk optreden in den rijksdag. Onlangs uitte Caprivi tegenover den keizer zijn vrees, dat Bismarck met zijn invloed en naam het hem in den rijksdag lastig ge noeg zou kunnen maken. De keizer ant woordde echter: „Wees daarvoor niet bang, beste Caprivi; wanneer gij met uw eerlijk gezicht voor den rijksdag verschijnt en ronduit zegt, wat gezegd moet worden, dan zal dit meer invloed oefenen dan Bis marcks verleden." De Fransche steltenlooper Sylvian Dornon, die op hooge beenen van Parijs naar Moskou zou wandelen, schijnt geen eerlijk spel te speler, en nu en dan, wan neer hy meent dit onopgemerkt te kun nen doen, op den trein te stappen. Het Kreisblatt voor den Kreis Malmedy kan met bewijzen staven dat de stelten looper van Steinebruck naar Prum en verder naar Bonn van het stoompaard ge bruik maakte. In de protestantsche kerk te Heu- men had Dinsdag de onthulling plaats vau het monument voor de Graven Bode wijk en Hendrik van Nassau. Prof. Blok van Groningen hield by deze plechtigheid eene rede, waarin herinnerd werd aan den noodlottigen slag op de Mookerheide, den 14 April 1574, by welke gelegenheid de twee edele spruiten uit het huis van Nassan sneuvelden. In deze rede werd in korte trekken de toestand geschetst waarin de Nederlanden zich bevonden in de allereerste jaren van den moeite vollen krijg voor de onafhan kelijkheid tegen Spanje, waar de fiere Nederlander in zijne rechten werd aange tast door den Spanjaard, onder Alva, die op last van zijn koning ouderdom noch jeugd, rang noch stand ontzag om de opgestane gewesten onder de gehoorzaamheid terug te brengen. Onze nederlagen waren vele; slechts by Heiligerlee in 1568 en te Brielle in 1572 werd eenig voordeel behaald waartegenover Mechelen, Zutphen, Naar- den en Haarlem hel bloedig spoor aanwees van het roovende en moordende Spaansche krijgsvolk. Maar Oranje wanhoopte niethij wist, dat de macht der Spaansche kolossus voor namelijk berustte op de thans geknakte Nederlanden. Hij wist ook, dat Al va, te leurgesteld en gewantrouwd, de landvoogdij wenschte neder te leggen, dat de kiemen van oproer, in 't Spaansche leger aanwe zig, slechts met moeite konden onderdrukt worden, en dat Holland zoude gered zijn, als het zijnen broeders mocht gelukken met Fransche en Duitsche hulp een leger bijeen te brengen, ten einde een aanval te doen op de oostelijke grenzen. Opnieuw aangeworven benden kwamen in Januari 1574 in de Rijnstreek bijeen Zevenduizend voetknechten en drieduizend ruiters, slecht uitgerust, gereed om te vechten zoolang er buit te behalen was, onder de graven Lodewyk en Hendrik van Nassau en hertog Christoffel van den Paltz. Lodewyk hoopten in snellen marsch eene stad aan de Maas te verrassen, en vandaar nit Brabant tot opstand te bren gen; het was op Maastricht gemunt, doch door behendige tegenbewegingen werd Lo dewyk terng gedrongen en sloeg toen het oog op Roermond. Doch ook hier waren de Spaanschen hem voor en nu trachtte hy de Betuwe te bereiken om zich met de te Tiel en Bommel liggende troepen van den Prins te vereenigen. Zoo was Lodewyk den 13en April 157-4 tot Mook genaderd, toen hij vernam, dat het vijan delijk leger reeds bij Grave de Maas was overgetrokken en zich te Overasselt en Heumen bad gelegerd, en den 14«a April stond het behoorlijk opgesteld om het le ger der Nassauers den doorgang te belet ten. Tegen tien ure begon de slag. De uitslag is bekend. De graven Lodewyk en Hendrik sneuvelden en hnnne lichamen werden waarschijnlijk bedolven in de groo te grafkuilen, waarvan in de omstreken van Mook de sporen zyn gevonden. Het leger spatte uiteen, de slag was verloren, maar de bekwame Lodewyk, "s prinsen rechterhand, de volleerde diplomaat, de man, gevreesd door den Spanjaard, wordt in eere gehouden door het Nederlandsche volk. Te Haarlemmerliede is op 77 jarigen leeftyd overleden de heer S. van der Feijst, die jaren lang de funotien van Wethouder en lid van den Gemeenteraad der vroeger afzonderlijke gemeente bekleed de en tot zijn dood Voorzitter was van het bestuur van den Waarderpolder. Ook te Alkemade overleed een zeer ach tenswaardig ingezetene n.l. de heer A. Straathof, gedurende vele jaren lid van den Raad, Wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand, zoomede Voorzit ter van den Veender- en Lijkerpolder en hoofdingeland van Rynland's 8e district, welk mandaat de overledene kort voor zijn dood wederom vernieuwd zag. Hij bereikte den leeftyd van 52 jaar. HAARLEM, 17 April 1891. De Ned. Opera mag met voldoening op de laatste voorstelling van het abon nement terug zien. De „Albrecht Bailing" van Henri F. Robert Brandts Buys is zeer goed ont vangen. Er was volop belangstelling en de ver wachting is niet teleurgesteld. De Heer Brandts Buys (die zelf diri geerde) mag trotsch zijn op zyne schep ping en de zangers mogen tevreden zyn. De twee kransen (waarvan één van „Crescendo" alhier) aan den componist en de twee aan de Heeren Albers en Pauwels vereerd, waren verdiende lauweren. Waarom kon er voor de dames by het afscheid geen korfje bloemen worden bij- gevoegd De opera „Albrecht Beiling", geschre ven op eeten oorspronkelyken tekst, die goed in elkaar zit, biedt veel afwisseling en volop gelegenheid voor de spelers om handelend op te treden. De opera bezit hoogst muzikale frag menten, even dankbaar als karaktervol. Wij stippen slechts aan Het innig vertroostend duet van Anna en Elsje (Mej. v. d. Weghe en Mej. van Zanten) in 't le tafereel en het trio, zoo vol leven, in hetzelfde tafereel van Anna, Elsje en Floris van Kythouek (de Heer Arnoldi). Verder het tintelende, fiksche lied van Vasmer (de Heer Pauwels) bij 't begin van 't 2e tafereel en het fraaie duet met koor van Albrecht Beiling (de Heer Al bers) en Willem v. d. Coulster (de Heer Vennema) in het 3e tafereel. Schoon klonk het duet in't 5e tafereel van Beiling en zyne vrouw by 't afscheid en de gewenschte handeling ontbrak niet in 't 6e bedrijf met zyne schoone decora tie (de molen werf). Het was goed gedaoht in 't 6e tafereel het duet uit 't 5e tafereel in te vlechten dat van Elsje en Vasmer. Albrecht Beiling was tot het einde de waardige persoonlijkheid vol kracht; hij verdiende ten volle met den componist de hulde hem bewezen. Gaarne zagen wij den componist voor 't voetlicht verschijnen hij heeft het Ne- derlandsch kunstlievend publiek zeer aan zich verplicht. Wij roepen de Ned. Opera met de Al brecht Beiling een „tot weerzien" toe. Naar wij vernemen zal de uitvoe ring van de afdeeling Haarlem der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, door de voortdurende ongesteldheid van den heer W. Robert, in dit seizoen niet meer worden gegeveD, dooh plaats hebben in het begin van het volgende concertsei zoen. Het bestuur der afdeeling heeft het voornemen de repetitiën in het begin van September, dus vroeger dan anders te her vatten, en de uitvoering dan in November met dezelfde solisten te doen plaats hebben, n.m., mevrouw S. Haase— Bosse sopraan uit Rotterdam, Raimund von Zür mühlen, tenor uit Berlijn, en Joh. Messchaert, bas van Amsterdam. Ook de uitvoering van de Kon. Lie dertafel „Zang en Vriendschap", welke zou vallen op Dinsdag 21 April a.s., is voor onbepaalden tijd uitgesteld. De repe tities van laatstgenoemde zangvereeniging worden evenwel geregeld voortgezet onder leiding van den heer Ph. Loots. Bij Kon. besluit is op verzoek aan Mr. R. Koopmans, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als rechter-plaats- vervanger in de arrondissements rechtbank alhier. De liefhebbers van het edele billard- spel kunnen a.s.Maandagavond in de socië teit „Vereeniging" hun hart ophalen. De heer Henry Wilden, professeur de billard, van Brussel zal dan aldaar eene carambole- partij spelen met den heer H. uit Am sterdam. Deze heer Wilden is dezelfde, welke voor eenige weken in de sociëteit eene séance gaf en toen door zyne kunststukken allen verbaasd deed staan. By de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 19 April in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure, Avondmaal, en des namiddags ten 6 ure, Dankzegging, Ds. J. Langhout. Woensdag 22 April des avonds ten 8 ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zicb de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaaksters Een voor bargerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. BURGERLIJKE STANIL ONDERTROUWD. 10 April. G. J. ter Horst en P. R. van Beek. 15 April. F. A. vau Dijk en M. E. van der Werff. J, A. J. L Ilietbrink en C. M. van Lingen. C. Kelderman en C. H. Quint. J. G. Buijs en L. Hoogeveen. D. Luiting en G. J. de Nobel. C. R. Kruijff en H. Eisingk. 16 April. J. Jter Laag en A. M. van Dus- seldorp. GETROUWD. 15 April. E. van der Steur en E. de Boer. F. Felder en WBoeré. J. Klerk en M. Gies- ken. P. van Zaanen en M. J. Lasschuit. 16 April. A.E. H. Swaen en H. de Vos. GEBOORTEN. 8 April. W. Enschedé geb. de Wit 2 z. (leven!.) 9 April. A. M. Engele geb. van Sijl d. (levenl) W. Souwer geb. Swenneker z. M. J. Smit geb. Kuijten z. A. J. Meer burg geb. Wilmink d. W. Cornelisse geb. van den Berg d. N. Schoppenhorst geb. Gude z. 10 April. A. Wesseiink geb. Boo gaard z. L. Hogendoorn geb. Hooghuijsd. H. Kuijpergeb. Dernison d. M. A. Robbers geb. Breed z J. Dijkstra geb. Otter z. G. A. H van Tongeren geb. Weehaizen d. 11 April. E. M. Dreijer geb. de Meij z. H. J. Balabréga geb. Meijland z. en d.J. Fiege geb. de Nijs z P. W C. Surendonk geb. Slegt d. 12 April. E. J C. Leijb geb 't Hart d. J. M. van Eekbout geb. Joosten z. E. Leemans geb. Weill z, M. M. Kenbeek geb. Ademmer d. W. Andriessen geb Koel- laart d. N. Modoo geb. Boerkoel z. A. H. G. Scbijvenaar geb. Wijdeman d. 13 April. J. Vasen geb van der Vossez. J.Steffens geb. van der Mije z. A.M. Bos geb Koppen d. A. M. de Zwart geb. Schoevaart d. J. R. Bruijnsteen geb. van IJsseldijk d. 14 April. A. M. Mes geb. de Wildt z. J. J. van den Bosch geb. Ploeg d. M. P. Roeloefs geb. Kaart z. C HLigt voet geb. Dorsman z. 15 April. B. Goldsteen geb. de Vries d. A. M. Montijngeb. Vielsenz. P. Rees geb. Ver- meeren z. 16 April. E. T. van Steijn geb. Smeelen d OVERLEDEN. 9 April. W. Stuur geb. Ruijtenburg 78 j. Ged. Oudegrachl. J. van Bommel 38 j. L. Annastr. C. DaneellOm. z. Glasblazerstr. W.Weijers geb. van der Horst 80 j. Drnppe- nierstr. HL. Kok geb. Steffens 28 j Doel- straat. J. Pegman 75 j. Barrevoetestr. 10 April. H van Sprang 37 j. Scbeepmakers- djjk. 11 April P. Boerrigter 62 j. Wilhelmi- nastraat. H. J. Balabréga geb. Meijland 28j. Sopbiastr. J. Haarman 71 j. Gr. Houtstr. A. Slats geb. Beddorff 44 j. Kenaustr. G. Scbrama geb. Scbraders 70 j. Drossesrt. 12 April. C. van Duffelen geb. van Danzig 69 j. Jansstr. W. Enschedé geb. de Wit 33 j. Spaarne. 13 April. M. Bartels geb. Janmaat 45 j. Tulpenstr. M. Bouman geb. Timmer mans 91 j. Scbachelstr. G. C. van Vreeden 7 j. z. Molensteeg. A. Meeuwig 78 j. KL Heiligland. 14 April. F. J. Kohier 35 j.Gast- buisvest. D. W. O. Wedepoel geb. Scblotter 80 j. Oranjeboomslaan. J. S. Kessens 4 m. d. K. Hofstr. M. F Nelissen5j d. Jansstr. 15 April. M. van Dam 6 m. d. Boeresteeg. A. Kaptein geb. Jorissen 69 j. Bakkerstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Commiss ariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor d® eigenaars terug te bekomen zijn. Een zwarte fantasie-hoed. Een gou den ringetje. Een bril. Een eind touw of lijn. Eene horloge ketting met eene penning. Eene jas. Eene portemon- naie waarin eenig geld. Een werktaschje waarin een kluwen katoen met haakpen. Een haan. Eenige sleutels. Twee ringen met eenige sleutels. Eenige sleu teltjes aan een rood koordje. Eene boa, Terng te bekomen bij J. G. Walter, huisknecht by den heer Mr. A. J. Enschedé Zijlstraat No. 27, eene dames flacon met gouden dop. Idem bij H. C. van Zon neveld, Klein Heiligland No. 34, een bloedkoralen armbandje met gouden slui ting. Idem bij M. Janseu Klein Heilig land No. 9a, eene portemonnaie met eenig geld en een roodkoralen armbandje. Idem bij den stadstninman Van Waard Rolbnizen, een groengeschilderden band wagen. Idem bij A. Franke, Lange Hee renstraat No. 38, een hondje. Idem by WijkhuizeD, marktmeester van de Vee markt, Nieuwe Kerksplein, een nuchter kalf (op de veemarkt achtergelaten.) Idem bij Westerhoveu, Tulpenstraat No. 20, eene baDkhamer. In één der tramwaggons achtergelaten Een paar handschoenen. Een zilveren oorknop. VEEMARKT, 15 April. Aangevoerd. Pry8- 5 Koeien f150.— ƒ180.- 89 N. Kalveren 5.8. 74 Schapen 17.23. 8 Lammeren 7 Paarden KAASMARKT van 15 April 1891. Aang. en verk. 7 stapels, uitmakende 756 kazen, wegende 1516 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 21 April T891, des namiddags van 4-2 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. Elsa's Brautzug zum Munster Wagner. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Allegretto-Guilmaüt. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2