Woensdag zijn met een der schepen van de Red Star Line te Antwerpen een tachtig Roodhuiden aangekomen, bestemd voor Buffalo Bill's Show, Zij maakten een wandeling door de stad, waarbij zij veel bekijks hadden, en vertrokken 's namiddags naar Straatsburg en Berlijn. Te Benares heerscht groote opge wondenheid onder de inlanders tegen de Britten over het neerwerpen van een tem pel ten behoeve van het aanleggen van hydraulische werken. De winkels zijn ge sloten en alle inlanders hebben het werk gestaakt. Ernstige wanordelijkheden vonden plaats. Europeesche en inlandsche infante rie bewaken de voornaamste gebouwen. Onlangs ontving de chef van het stal wezen van den Russischen czaar plotse ling zijn ontslag. Dit brengt men met het volgende voorval in verband, door het Berl. Tageblatt verhaald. De zilveren ver sierselen op de Troika, die de Duitsche keizer verleden jaar van den czaar ontving, zouden van messing zijn. De koetsier, dien de czaar tegelijk met den wagen en de daarbij behoorende drie prachtige heng sten aan Keizer Wilhelm afstond, droeg de meeste zorg voor zijn schatten en liet het zilver steeds zorgvuldig poetsen. Maar allengs kwamen er gele vlekken op en de Rus kwam tot de wetenschap, dat men zyri keizer 20000 roebels had laten beta len voor verzilverde stukken Woensdag heeft een deputatie van den algemeenen bond der Duitsche industriee- len zich naar Friedriechsruh begeven om vorst Bismarck hun eere-gesehenk, bestaan de uit een prachtig stel tafelzilver bene vens een perceel grond te overhandigen. De woordvoerder der heeren industrieelen betuigde den vorst zijne bijzonderen dank voor al hetgeen hij voor de Duitsche in dustrie heeft gedaan. Bismarck hield daarop een lange toespraak, waarin hij o. a. zijn werkzaamheid op economisch ge bied uiteenzette. Hij waarschuwde voor te groote haast bij de regeling van eco nomische vraagstukken. Ten slotte verze kerde hij opnieuw, dat hij het als zijn plicht en zyn reoht beschouwde altijd en overal zijn stem te verheffen, wanneer en waar hij het welzijn van het vaderland voor bedreigd hield. De oude heer Bismarck is by de verkiezing voor den rijksdag in herstem- gekomen met een sociaal-democraat, zeker meer dan hij ooit had kunnen droomen. Wel is de verwachting, dat de prins het winnen zal van den werkman Schmalfeld, maar men kan nooit weten, te meer, daar van zekere zijde is opgemerkt, dat de ver kiezing van Bismarok een slag in 't aan gezicht voor den keizer zou zijn, en in dit gezegde ligt zeker veel waarheid. De prins had reeds aan eene deputatie een soort programma blootgelegd, waarin hij o.a. verklaarde ten sterkste te zijn tegen over haaste maatregelen op wetgevend gebied, en wel omdat onnoodige of niet goed voor bereide hervormingen meer kwaad dan goed doen. In het Britsche leger schijnt hier en daar de militaire tucht veel te wensehen over te lateu. Reeds het vorige jaar kwa men zulke vergrijpen tegen de krijgstucht voor, welke gestraft werden met verplaat sing. Thans is weer een geval van dien aard voorgekomen onder de manschappen van de 34e artilleriebatterij te Portsmouth. Zij weigerden dienst, zich beklagende over te vele exercitie. De oudste soldaten zul len voor een krijgsraad terecht staan. De keizerin van Rusland schijnt plot seling ernstig ongesteld te zijn geworden er zijn dan ook in de keizerlijke familie schokkende voorvallen te over, thans weer het overlijden van grootvorstin Olga, de moeder van den van zijn ambt ontzetten en verbannen grootvorst Michaël. De ge ruchten, dat grootvorstin Olga zelfmoord heeft gepleegd uit smart over hare mislukte poging om verandering te krijgen in het harde vonnis van haren zoon, blij ven zich handhaven, niettegenstaande de czaar eene officieele kennisgeving omtrent het over ly den had doen plaatsen. Kosteloos te kunnen reizen zou ze ker een groot voordeel zijn, en om dat doel te bereiken, is te Londen eene ver- eeniging opgericht. Alle Engelsche spoor wegen moeten hiertoe door den Staat ge naast worden, maar en hieruit komt aan 't licht wie dan betaalt de kosten moeten gevonden en gedekt worden door eene heffing van tien percent op de grond belasting. De ontwerper van dit plan, Dr. Cooper, heeft uitgerekend dat hiervoor driehonderd concurreerende spoorwegbe- sturen, die elkaar thans op alle wijzen bemoeilijken, zouden opgeheven worden. Vervolgens heeft hij becijferd, dat 4300 millioen plaatsen, die ieder jaar in spoor wagons onbezet blijven, benuttigd zouden worden, alsmede en dit zou een voor deel zijn dat de opeenhooping der be volking in de steden zal tegengegaan worden en het bevolken van thans woest- liggende gronden zon in de hand gewerkt worden. Volgens een circulaire van den mi nister van waterstaat aan Ged. Staten in de provinciën bestaat het voornemen om den dienst op de rijkskanalen zóó te re gelen, dat alle kanaalbeambten om den andereu Zondag beurtelings een geheelen of halven dag vrij van dienst zullen zijn. Bij het onderzoek, dat heeft plaats gehad ten opzichte van de aan dezen maatregel verbonden kosten, is aangenomen, dat op eenige van minder belang zijnde kanalen, waar des Zondags geen of slechts zeer weinig beteekenende scheepvaart voorkomt, de dienst aan de bruggen en sluizen zou kunnen worden beperkt of opgeheven. Naar men aan de Asser Ct. mede deelt, was de oud-minister Keuchenins Maandag in strijd met een vroeger bericht, op de lijn GroningenMeppel wel in het bezit van een retonrbiljet, maar was het biljet niet meer geldig, daar het reeds meer dan vier dagen oud was. Toen hem daarop gewezen werd verklaarde de heer Keuchenius in de meening te verkeeren, dat de Zondag bij de berekening der vier dagen niet medetelde. Met het nemen van een nieuw kaartje en de betaling der ver schuldigde boete liep de zaak af. Niet lang zal 't meer duren en het oude stelsel van houten bruggen in Haar lemmermeer behoort tot het verledene. Al weder wordt van wege het Polder bestuur een aanvang gemaakt, met het maken van vier gemetselde gewelfbruggen in plaats van de nog bestaande houten. Van wege de Onderwijzers in Haarlemmermeer is een adres aan den Raad gericht met verzoek om subsidie voor de opterichten gymnaBtiekschool te Hoofd dorp. De werkzaamheden aan de inudatie- werken te Haarlemmermeer, zijn zoo ver gevorderd, dat er spoedig een begin zal gemaakt worden met de fundeering der schutsluizen en de verdere voltooing van het communicatiekanaal, waarnaar zoo sterk verlangd wordt met het oog op het algemeen verkeer en de scheepvaart. Op vele plaatsen, waar in de wegen bruggen moeten gemaakt worden, doet de stoom- hijmachine dienst. De harde kunstwegen voldoen goed, en geven door de aangebrach te flinke verlichting bij avond en nacht, allen waarborg voor de veiligheid van rij tuigen en voetgangers. Jammer, dat velen der fraai beplante wegen, door het rooien van boomen zoo ontsierd zijn. De geest onder de werklieden is uitmuntend en slechts ééne enkele maal, is een werkman, die te veel aan Bachus geofferd had, in arrest genomen. HAARLEM, 21 April 1891. Naar wij vernemen is Huis en School van den Heer Prinsen Geerligs in de Ja- cobij nestraat alhier aangekocht door den Heer J. A. Verkuijl, Secondant bij den Heer Jelgerhuis Swildens te Amsterdam, om 1 Sept. a.s. daarin eene Kost- en Dag school te openen voor Jongens uit den gegoeden stand. Eene Inrichting, verdeeld in kleine klas sen, waarin elke leerling naar zijne krach ten en zijnen aanleg wordt geleid en onderwezen, is voor Haarlem een groote aanwinst. De liberale kiesvereeniging Voor uitgang kwam Vrijdag avond bijeen tot het stellen van een candidaat voor de Provinciale Staten, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. van Stralen. Op de voorloopige lijst van candidaten waren voorgesteld de heeren Joh. ter Hoffsteede, notaris te Bloemendaal, en Mr J. de Clercq van Weel, rechter in de arron dissementsrechtbank alhier. De uitslag der stemming was, dat wer den uitgebracht op den heer Joh. ter Hoffsteede 33 en op Mr. J. de Clerq van Weel 17 stemmen. De heer Joh. ter Hoffstede is alzoo can didaat gesteld. Door eenige kiezers is de aandacht ge vestigd op den heer Dr. D. de Haan, zoodat thans reeds twee candidaten bekend zijn. De Onderofficieren van het 3e Bat. 4e Regt. Infanterie hebben het voornemen opgevat om den 1 Mei a. s. eene liefdadig heidsvoorstelling te geven in den Schouw burg ten behoeve van den Wed. van den gep. adjudant-onderofficier Questro. Het programma zal onder meer bevatten Gymnastiek, Schermen, Tooneel en Voor drachten. In den loop dezer maand zal aan de ingezetenen van Haarlem eene lijst ter inteekening worden aangeboden, waarvan door de Onderofficieren het meeste succes wordt verwacht. 1.1. Zaterdagavond zijn door de po litie alhier aangehouden twee matrozen van de Ned. Marine, die bij eene vecht partij een burger twee bloedende wonden hadden toegebracht. Zij zijn ter beschik king van de militaire autoriteit gesteld. 1.1. Zondag is alhier aangehouden een matroos van de Ned. Marine aan boord van de Gaffelschoener „Argus" lig gende te IJmuiden, die sedert den vorigen dag van passagieren was achtergebleven. Zondagnacht heeft, door onvoorzich tigheid met licht, een begin van brand plaats gehad in perceel No. 53 aan de Houtmarkt, die door de bewoners en een agent van politie is gebluscht. Heden morgen is nit het water van den Kloppersingel opgehaald het lijk van den 16 jarigen B. C. die sedert 28 Maart werd vermist. Heden morgen is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht de 41 jarige Wed. v. d. B., zonder vaste woonplaats, die zich door middel van in sluiping had schuldig gemaakt aan dief stal van een barometer, die zij aan een uitdrager heeft verkocht en de opbrengst aan sterken drank verteerd, aan het ge bruik waarvan zij zich dagelijks schuldig maakte. Zij was eerst 9 dagen geleden uit de gevangenis ontslagen. De eerste uitvoering van den „Mu- zikalen Vriendenkring" mocht zich Zondag avond verheugen in de buitengewone be langstelling van het publiek. De boven zaal van de „Vereeniging" was stampvol. Het programma, dat, op enkele uitzonde ringen na, nommers bevatte, die in over eenstemming zijn met de krachten waarover de kring beschikt, werd uiterst verdien stelijk ten gehoore gebracht en lokte meer malen een daverend applaus uit. Mejuf frouw E. O.,eene zeer begaafde dilettante, gaf aan de uitvoering de gewenschte af wisseling met de voordracht van eenige vocale nummers en werd daarbij niet minder luide toegejuicht. Mejuffrouw J. van Maas, die steeds zoo welwillend den kring met de pianobegeleiding steunt, vervulde ook nu die taak met veel toe wijding en talent. Gaarne betuigen wij onze ingenomen heid met het bestaan van deze kleine, doch nuttige muziekvereeniging en brengen hulde aan den heer K. F. van Maas, die dezen kring zoo flink bijeen houdt en, uit een muzikaal oogpunt, zulke goede resul taten van zijne leiding weet te verkrijgen. Aan jongelieden, die een instrument be spelen, biedt de „Muzikale Vriendenkring" eene goede gelegenheid om zich in de mu ziek en in het bijzonder in het samenspel te oefenen. Aanstaanden Maandag, 27 April, geeft het Fransche tooneelgezelschap onder directie van den heer Albert Chartier (Parijs) in den Schouwburg alhier eene enkele voorstelling met medewerking van de gunstig bekende artisten mr. Mallard en mile. Castelli, als wanneer zal opge voerd worden „Un prix montyon," comé- die-Vandeville in 3 actes, de M. M. Va- labrègue et Hennequin, welk stuk, voor de eerste maal te Parijs opgevoerd den 4 De cember 1890 en aldaar met ongemeeneu bijval ontvangen, de meest gunstige be oordeeling te beurt viel. De elf hier gevestigde bewaarscho len werden in 1890 bozocht door 1479 kinderen beneden zes jaren en door 424 kinderen van zes jaren en daarboven. De aflevering van de ter inlijving aangewezen lotelingen uit Haarlem en omliggende gemeenten zal op den Doelen geschieden op Donderdag 14 Mei a.s. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben aicfe de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijltien voor werkster of schoonmaakster. Een voor hurgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor maogelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wensehen te maken, word eis beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 20 April. Roode tarwe f 8. Witte tarwe 9.15 f 10. Rogge 6.90 7. Haver 4.4.375 Markt van 20 April. Aardappelen. Aangev. 110, verk. 90 H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. f 4.00 pr. H.L. Appelen. Aangev20, verk. 9 H.L. L. pr. f 6.00 H. pr. 12.00 p. H.L- Beren. Aangev. 3, verk. 3 H.L. L. pr. 5.00 H. pr. f 6.00. Boter. Aangev. 332, verk. 332 K. G. L. pr. f 0.95 H. pr. ƒ1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 110, verk. 95 stuks. L. pr. f 4.50 H. pr. 20.00. KENNISGEVING. Burgemeester eu Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van W. Arons om ver gunning tot liet verkoopen van sterken drank in liet klein in de koffiekamer van het perceel aan de- Smedestraat no. 16. Haarlem 20 April 1891 Burgemeester eu Wethouders voornoemd,. E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op den milicienverlofganger Willem Frederik Voer man uit de gemeente Amsterdam, van de lichting 1888, hehoorende tot het 7e regiment infanterie, om zich op Zaterdag, den 9 Mei aanstaande, des namiddags vóór vier uure, te bevinden te Amster dam bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem bij zijn ver trek met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 137 der militiewet, wegens- overtreding van art. 134 der wet in werkelijker* dienst te worden gesteld. Haarlem, 20 April, 1891. De Burgemeester voornoemd, E. A. JORDENS. SCHUTTERIJ. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Roepen hij deze op, ter voldoening aan art. 7 van het Kon. Besluit vau 7 September 1828r (Staatsblad no. 55), zoodanige ingeschreven perso nen voor de schutterij, welke tijdeus die inschrij ving gehuwd of weduwnaar met een of meer kinderen waren, doch door sterfgeval of anderszins in de termen vallen, om in de eerste klasse, zijnde de ongehuwden o f weduwnaars zonder kinderen, te worden overgebracht, om daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer gemeente, vóór of op den 26sten Mei aanstaande. Tegen de nalatigen zal proces verbaal worden opgemaakt, ten einde de strafbe paling van art. 1 der wet van den 6den Maart 1818 (Staatsblad no. 12) toe te passen, terwijl zij tevens overeenkomstig art. 8 van bovengenoemd Besluit, dadelijk bij de schutterij zullen worden ingelijfd. Haarlem 20 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. ORGELBESPELING in de Groute- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 April 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Tocate en FugaJ. S. Bach. 2 Andante uit de Symphonie.Haydn. 3. Sonate No. 1....Mendelssohn. a. Allegro moderato e serioso. b. Adagio. c. Ree. e Finale. 4. VariatiënA- Hesse. 5(Finale)

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2